Udostępnij
Skomentuj

Co to jest TRX? Na czym polega trening z taśmami TRX?

Taśmy TRX zyskały niedawno na popularności. Wiele osób ceni sobie trening na TRX. Dowiedz się jak ćwiczyć.

TRX jest popularnym treningiem wykonywanym za pomocą przeznaczonych do niego specjalnych taśm, na dobre zagościł na salach i w klubach fitness.

Polecane gumy i ekspandery do ćwiczeń

Wszystko dzięki efektom, jakie można uzyskać dzięki tym specjalnym taśmom, które pozwalają na trening z obciążeniem własnego ciała.

Co warto wiedzieć o tego rodzaju ćwiczeniach? Dla kogo są dedykowane? Czy jest to drogi rodzaj treningu? Na te pytania i wiele innych odpowiemy w poniższym artykule.

Taśmy TRX - czym są i jak ich używać?

Gumy czy też taśmy TRX to specjalne pasy treningowe, które pozwalają nam na trening z obciążeniem własnego ciała. Dzięki temu, że możemy je regulować, można na nich wykonywać różne ćwiczenia.

Zarówno osoby wysokie jak i niskie będą mogły ćwiczyć różnego rodzaju pozycje w podwieszeniu. To idealny sport dla osób, które nie chcą obciążać kręgosłupa oraz stawów.

Dzięki temu, że ćwiczący muszą się skupiać na napinaniu mięśni i utrzymywaniu równowagi, wzmacniamy nasze mięśnie, rozbudowujemy je oraz trenujemy koordynację.

Taśmy te wykonane są z bardzo trwałego polimeru, dlatego warto na początek zainwestować w polecane modele, ponieważ posłużą nam przez długi okres czasu.

W zestawach znajdzie się guma w kształcie litery „Y” wraz z antypoślizgowymi rączkami oraz uchwytem do montowania w różnych miejscach.

Na początek zachęcamy do wypróbowania tego rodzaju treningu na siłowni, czy też na zajęciach fitness pod okiem doświadczonego instruktora. Dzięki temu nauczymy się prawidłowo korzystać z urządzenia, instruktor pokaże nam o czym musimy pamiętać, jakie są najczęściej powtarzane błędy.

Dobry instruktaż ochroni nas przed kontuzją czy drobniejszymi urazami. Dziś praktycznie na każdej siłowni zetkniemy się z taśmami TRX - będziemy mogli więc zobaczyć czy w ogóle tego rodzaju trening nam odpowiada.

Może on wydawać się na początku bardzo ciężki i trudny do zrealizowania, jednakże jeśli będziemy uprawiać ten sport regularnie, szybko zobaczymy pierwsze efekty w postaci wzmocnionych mięśni.

Trening TRX - na czym polega?

Od razu nasuwa się jedno podstawowe pytanie odnośnie TRX - jak często ćwiczyć? Musimy to dostosować do własnego organizmu. Nie możemy ćwiczyć ciężko codziennie, bowiem nasze ciało potrzebuje regeneracji.

Dobrym sposobem jest układ: jeden dzień treningowy, jeden dzień odpoczynku. Musimy obserwować swoje reakcje - jeżeli będziemy zbytnio zmęczeni, będą nas boleć mięśnie, być może okaże się, że trenujemy zbyt intensywnie. Wtedy należy zmniejszyć częstotliwość wysiłku.

Podstawowymi ćwiczeniami, jakie na nich wykonamy, to przysiady i pompki. Przysiady wykonujemy delikatnie odchylając się do tyłu i podciągając na rękach. Równie dobre dla organizmu są przysiady z wyskokami do góry.

Szczególnie wariant do przodu może być wymagający dla początkującego. Pompki możemy wykonywać zarówno umieszczając na taśmach ręce jak i nogi. Jeżeli pozostawimy nasze dolne kończyny w taśmach, możemy podciągać kolana do klatki piersiowej - wtedy ćwiczymy mięśnie brzucha.

Możemy również robić wykroki - wkładając nogę w gumę. Ważne jest aby wykorzystywać różne możliwości taśm treningowych - jeżeli skrócimy je sobie maksymalnie, możemy podkulić nogi i zginać ręce w łokciach - wtedy musimy podnieść na rękach całą swoją masę.

Również robienie różnego rodzaju planków, czy to na łokciach czy całych rękach, na bokach jest możliwe dzięki TRX. Trudno jest opisać wszystkie ćwiczenia jakie zrobimy dzięki temu przyrządowi. Jest ich bardzo wiele - w Internecie znajduje się mnóstwo inspiracji.

Taśmy TRX - jak zamontować w domu?

Nie wszyscy lubią ćwiczyć na pełnej osób siłowni - trzeba czekać na zwolnienie przyrządów, może nam nie odpowiadać pora treningów lub po prostu wolimy to robić w zaciszu domowym. Pada więc pytanie czy gumy TRX da się zamontować w domu i efektywnie na nich ćwiczyć?

Odpowiedź jest prosta - oczywiście, że się da, musimy jednakże pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim ćwicząc na TRX będziemy używać własnej masy ciała, która dla każdego początkującego będzie dużym obciążeniem.

Musimy więc zawiesić liny w takim miejscu, by pod wpływem ciężaru nie „puściły”. Osoby wyższe muszą mieć także wyżej zamontowane gumy niż osoby niższe. Tym ostatnim wystarczy zamocowanie taśm drążków przeznaczonych do podnoszenia ciała.

Jednak jeżeli ich nie posiadamy, to innym sposobem jest zamontowanie do sufitu specjalnych wypustek czy też kołków rozporowych. Wcześniej sprawdźmy ile mogą udźwignąć i porównajmy to z naszą wagą (dobrze jest mieć kilkanaście kilogramów zapasu).

Wiele osób zabiera gumy TRX ze sobą i montują je np. na drzewach w parku. W wielu zestawach do taśm jest dołączony specjalny uchwyt, który będziemy mogli zainstalować na drzwiach. Dzięki temu możemy wszędzie ćwiczyć, jednak musimy uważać by np. drzwi nie otwierały się w naszym kierunku.

Tak naprawdę uniwersalność taśm TRX jest tak duża, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia - możemy je montować na siłowniach pod chmurką czy na placach zabaw.

Trening TRX to wymagający, ale też przynoszący dobre efekty trening, który możemy wykonać praktycznie wszędzie, gdzie będziemy mogli podwiesić taśmy. Ich koszt zakupu nie jest drogi i na pewno zwróci się z nawiązką – zwłaszcza, jeśli kupimy taniej, w Sieci. Nie zajmują wiele miejsca i można je zabrać nawet w podróż służbową.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.