Udostępnij
Skomentuj

Jaki wybrać gryf do treningu? Który będzie najlepszy?

Gryf przydaje się do wielu podstawowych ćwiczeń siłowych. Sprawdź jaki gryf do domu najlepiej wybrać!

Wiele osób, które postawiły sobie za cel rozpoczęcie regularnych treningów siłowych, ma opory przed używaniem sprzętu do ćwiczeń, z którym nie mieli wcześniej styczności. Jednym z takich akcesoriów jest gryf olimpijski czy zwykły. Warto jednak się przemóc, ponieważ ćwiczenia ze sztangą potrafią bardzo szybko zbudować różne partie mięśniowe i ukształtować sylwetkę. W związku z tym należy dowiedzieć się, jaki gryf do domu będzie najlepszy. Najpopularniejsze gryfy w sprzedaży w sklepie internetowym to aktualnie sprzęt takich wiodących producentów w branży, jak Zipro, HMS, Meteor oraz Axer. Po drodze pojawiają się jednak dodatkowe pytania, m.in. takie jak: gryf prosty czy łamany? jaka długość gryfu? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Co to jest gryf? Różnice pomiędzy rodzajami gryfów

Gryf jest prętem lub drążkiem, będącym podstawowym elementem składowym sztangi do ćwiczeń. Nakłada się na niego obciążenia symetrycznie z obu stron, zabezpieczając oba końce specjalnymi zaciskami. Gryfy mają ogromne zastosowanie podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. A jak dzielimy gryfy? Podstawowe rodzaje tych niezbędnych podczas treningów sportowych sprzętów to:

 • Gryfy proste. Najlepsze do treningu na poszczególne partie klatki piersiowej.
 • Gryfy łamane. To najbardziej powyginane pręty, działające na zasadzie tym lepszej pracy szczytu głowy mięśnia, im bardziej złamany jest gryf do sztangi lub też gryf fitness.
 • Gryfy krótkie. Idealne jako poręczne hantle. Umożliwiają one bardzo uniwersalne, wszechstronne wykonywanie treningów, ponieważ angażują wszystkie grupy mięśni, a szczególnie górnej połowy ciała (tricepsy, bicepsy, przedramiona, barki, klatkę piersiową, plecy).
 • Kratownice. To gryfy to bicepsów i gryfy do tricepsów.

Jaki gryf jest najlepszy?

Jaki gryf do domu będzie najlepszy? wybór spośród wyżej wymienionych rodzajów będzie zależał oczywiście od tego, na jakich ćwiczeniach będziemy chcieli się skupić. Jeśli natomiast nie masz pewności co do materiału, z którego powinien być wykonany idealny gryf, postaw na chrom. To najczęstsze rozwiązanie na rynku. Zadowoleni klienci uważają za solidne także gryfy ze stali hartowanej, gumy oraz żeliwa.

Solidny materiał, taki jak stal hartowana oraz chrom, sprawiają, że waga prostego, krótkiego gryfu do hantli wzrasta nawet czterokrotnie. Jeśli więc komuś bardzo zależy na mobilności, musi postawić na lżejsze tworzywa, aby zdecydowanie łatwiej przenosić akcesoria do ćwiczeń. Porządny gryf do przysiadów, gryf na biceps bądź gryf na triceps o wyższej wadze ma jednak tą zaletę, że da się go obciążyć nawet łączną masą ciężarów o wadze do 50 kilogramów. Warto naprzemiennie ćwiczyć z użyciem różnych posiadanych rodzajów gryfów.

Warto wiedzieć!

Gryf olimpijski waga:

 • Gryf męski waży 20 kilogramów oraz ma 2,20 metra długości.
 • Gryf damski waży 15 kilogramów oraz ma 2,10 metra długości.
 • Zacisk olimpijski waży 2,5 kilograma.

Jaki gryf: prosty czy łamany?

Który gryf lepszy: mocno czy lekko łamany? Jaki gryf łamany daje najlepsze rezultaty? A może gryf prosty? Warto podsumować w kilku punktach, jaki gryf wybrać do ćwiczeń w domu i na siłowni.

 • Najlepszym gryfem do martwego ciągu (podnoszenia ciężaru do wyprostowania pleców przy zgiętych w kolanach nogach) jest gryf prosty.
 • Gryf na siłownię do zarzutu (sztangi na klatkę) oraz podrzutu (podniesienia jej do klatki i uniesienia do góry nad głowę) to także gryf prosty.
 • Gryf na biceps – gryf łamany, lekko wygięty.
 • Gryf olimpijski – parametry: sztanga gryfu do ćwiczeń zakończona jest z obu stron tulejami, które się obracają. Natomiast gryf w sztandze zwykłej ma na końcach miejsca na ciężar albo blokadę imbusową (zamontowane obciążenie z niego nie spadnie).
 • Gryf: jaka średnica? Zazwyczaj gryfy do ćwiczeń mają średnicę pomiędzy 2,5 a 3 centymetry.
 • Gryf prosty przyda się do zwiększenia masy bicepsów i modelowania mięśni ramion.
 • Na początek warto wybrać gryf łamany, który odciąża nadgarstki w trakcie treningów siłowych. Sprawdzi się on także u osób spędzających dużo czasu przy komputerze (przez zmęczone nadgarstki i dłonie) oraz zwyczajnie przetrenowanych.
 • Gryfy lekko łamane są zdecydowanie bardziej uniwersalne: nadają się bowiem do treningów większej liczby grup mięśni.
 • Gryfy mocno łamane są bardzo wyspecjalizowane i mają konkretne przeznaczenie – stosuje się je przykładowo do precyzyjnego rzeźbienia tricepsów.

Gryf: jaka długość - gryf 180 cm czy gryf 120 cm?

Jak długi gryf kupić? Spośród długich i prostych gryfów najczęściej kupowane to:

 • gryf 120 centymetrów,
 • gryf 150 centymetrów,
 • gryf 180 centymetrów,
 • gryf 220 centymetrów.

To, jaką długość gryfu wybierzemy, uzależnione jest w dużej mierze od indywidualnych preferencji – warto wypróbować ćwiczenia różnych grup mięśni z gryfami o różnej długości. Im dłuższy gryf do sztangi, tym więcej ćwiczeń z szerokim chwytem da się na nim wykonać. Umożliwi to treningi z wyciskaniem, leżeniem na ławeczce, nie ma też możliwości ocierania ramionami o już założone obustronne obciążenia. Intensywność treningu także może być większa ze względu na więcej miejsca na zamontowanie talerzy.

Czy gryf może się złamać?

Ciekawostką jest, że gryf jest niezwykle ciężko złamać. Gryf i obciążenie to trudny temat. Przy za dużym obciążeniu używanym zbyt często można zaobserwować, że gryf do sztangi wygnie się i niestety trwale odegnie. Popsuje to jego wygląd i estetykę ogólną i utrudni ćwiczenia. Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się jednak kontynuować wykorzystywania długiego gryfu już po zmianie przez niego kształtu.

Jaki gryf do domu kupić? Koszt sprzętu do ćwiczeń

Na koniec warto jeszcze krótko wspomnieć, jaki będzie średni koszt zakupu gryfu do domu. Naturalnie, jak zostało wspomniane w artykule, wybór sprzętu do ćwiczeń zależy od wielu czynników, w tym od:

 • twojego poziomu zaawansowania – jeżeli dopiero zaczynasz np. ćwiczenia z hantlami, lepszym wyborem będzie gryf o mniejszej wadze i mniejszej średnicy. Jeżeli jesteś bardziej zaawansowany, możesz wybrać gryf cięższy i większy.
 • przeznaczenia – czy potrzebujesz gryfu do ćwiczeń wielostawowych jak przysiady czy martwy ciąg, czy do ćwiczeń jednostawowych jak bicepsy czy tricepsy? Do ćwiczeń wielostawowych zazwyczaj wybiera się gryf olimpijski, który jest cięższy i ma większą średnicę, podczas gdy do ćwiczeń jednostawowych wystarczy gryf prosty czy łamany.
 • miejsca w domu – jeżeli masz ograniczoną ilość miejsca, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie gryf prosty lub łamany. Jeżeli masz dużo miejsca, możesz wybrać gryf olimpijski.

Cena gryfu zależy od jego typu i jakości. Gryf prosty lub łamany do domu można nabyć za kwotę w granicach 100-300 zł. Gryfy olimpijskie są zazwyczaj droższe i mogą kosztować od 300 do nawet 1000 zł w zależności od producenta i jakości wykonania. Pamiętaj, że do gryfu do domu musisz dokupić także obciążenia, których cena także zależy od wagi i materiału wykonania. W związku z tym dobrym pomysłem może być zakup pełnych zestawów, które bardzo często oferują renomowane marki sprzętu do ćwiczeń.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.