Udostępnij
Skomentuj

Jaki zasilacz do komputera wybrać? Jaki zasilacz komputerowy najlepszy?

Jaki zasilacz do komputera będzie najlepszy? Jak dobrać zasilacz do komputera? Pomagamy.

Składanie nowego komputera, w zdecydowanej większości przypadków, z jakimi zmagają się nasi klienci, to nieustająca walka między tym, co pożądane, a tym, na co pozwala budżet. Budując nowy zestaw komputerowy bądź modernizując ten, który używamy obecnie, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego wydajność i to właśnie w tym kierunku chcielibyśmy przeznaczyć jak najwięcej pieniędzy. Kusi, by pozostałe podzespoły komputera potraktować nieco po macoszemu, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na to, by kupić lepszy procesor, wydajniejszą kartę graficzną czy więcej pamięci RAM. Niestety, takie podejście może mieć opłakane skutki, o czym możemy przekonać się już w kilka chwil po złożeniu nowego komputera.

Polecane zasilacze komputerowe

Nadmierna oszczędność na obudowie może być przyczyną tego, że temperatura w jej wnętrzu jest zbyt wysoka, przez co wentylatory procesora i karty graficznej pracują na wyższych obrotach niż powinny. Rezultat? Komputer nie jest tak cichy, jak być powinien. Zbyt słaby zasilacz, często pochodzący od niezaufanego producenta? To wręcz gwarancja problemów ze stabilnością komputera, zwłaszcza w momencie gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta. Jak temu zaradzić? Sposób jest tylko jeden - zakup zasilacza od renomowanego producenta, o mocy adekwatnej do budowanego zestawu.

Jak dokonać właściwego wyboru? Jak dobrać zasilacz do komputera? To nie jest trudne, jednak musimy przygotować się na nieco większy wydatek. Możemy jednak zagwarantować, że będzie to wydatek w pełni uzasadniony i niezbędny, jeśli chcemy w pełni cieszyć się komputerem, jaki właśnie składamy.

Dokładnie to samo tyczy się rozbudowy już posiadanego zestawu komputerowego. Mocniejsza karta graficzna? Może się okazać, że obecnie wykorzystywany zasilacz nie będzie w stanie jej obsłużyć i niezbędna będzie wymiana na lepszy model. Cóż, tych kilkaset złotych z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości, dlatego rozważania nad zasadnością decyzji zakupowej nie mają większego sensu - pozostaje tylko kwestia modelu. Jaki zasilacz do komputera wybrać? Oto czym kierować się przy wyborze.

Najlepszy zasilacz do komputera — czyli jaki?

Zasilacz, taki jak zasilacz do komputera Green Cell przetwarza napięcie przemienne z gniazdka elektrycznego na stabilne napięcie stałe o odpowiednich parametrach dla konkretnego podzespołu komputera. Produkt jest niezbędny do pracy płyty głównej, karty graficznej, procesora, a nawet dysku twardego. Wyglądem przypomina niewielką kostkę umieszczaną we wnętrzu obudowy. Z jednej strony sprzęt posiada gniazdo do podłączenia zasilania z sieci, a z drugiej natomiast odchodzą od niego wiązki przewodów dedykowane konkretnym podzespołom peceta. Sprawdź, czym kierować się podczas jego zakupu.

Na co zwrócić uwagę wybierając zasilacz komputerowy?

Choć tani dobry zasilacz do komputera bywa wybierany na samym końcu, to ma kluczowe znaczenie dla żywotności całego urządzenia. Sprawdź, na jakie parametry w specyfikacji należy zwrócić uwagę:

  • Certyfikat sprawności — informuje jaki procent energii pobranej z gniazdka będzie przekazany do peceta. Zasilacze 80 plus gold gwarantują efektywność sprzętu na poziomie 80%, co oznacza, że właśnie taki odsetek napięcia trafi do komponentów komputera,
  • Regulacja napięć — odpowiada za utrzymanie stabilnego napięcia, które wpływa na poprawną pracę podzespołów. Do regulacji można zaliczyć 3 typy: grupową, niezależną i przetwornicę DC/DC,
  • Zabezpieczenia elektryczne — każde dobre urządzenie, takie jak zasilacz, powinno posiadać zabezpieczenia elektryczne chroniące między innymi przed przeciążeniem, przegrzaniem, wysokim lub niskim napięciem, zwarciem, a nawet prądami udarowymi,
  • Okablowanie — zasilacze ATX posiadają 24-pinowe złącze służące do zasilania płyty głównej i karty graficznej. Każdy model wyposażony jest również w przewód EPS dostarczający energię do procesora,
  • Układ PFC — koryguje współczynnik mocy, co oznacza, że minimalizuje straty energii, a zatem wpływa na efektywność urządzenia,
  • Chłodzenie — zarówno zasilacz Lenovo, jak i każdy inny model posiada system chłodzenia. Możesz wybrać między rozwiązaniem, które różnią się od siebie pracą wentylatorów. W pasywnym nie ma ich w ogóle, w półpasywnym zostają uruchomione dopiero po przekroczeniu pewnej temperatury, a w aktywnym działają w sposób ciągły.

Rodzaje zasilaczy do komputera

Nadal zastanawiasz się, jak wybrać zasilacz do komputera? Rodzaje urządzeń możesz podzielić ze względu na ich rozmiary:

  • Zasilacze ATX — SilentiumPC zasilacze są najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o wymiarach 150 × 140 × 86 mm. Jednak bywa, że modele o większej mocy mają dłuższą obudowę, dlatego przed zakupem konkretnego produktu sprawdź, czy zmieści się w obudowie,
  • Zasilacze SFX — zasilacze Asus mają mniejsze rozmiary 125 × 100 × 63,5 mm i dedykowane są niewielkim obudowom komputerowym. Możesz również spotkać się z nazwą SFX-L. Oznacza ona, że ich długość jest większa i wynosi 120 mm,
  • Zasilacze TFXzasilacz Be Quiet! jest najmniejszy i mierzy 175 × 85 × 65 mm. Wybierz go dla małych obudów, o płaskim kształcie i niewielką przestrzenią w środku.

Jak odpowiednio dobrać moc zasilacza?

Najważniejszą kwestię przy wyborze produktu stanowi jego moc. Na rynku dostępne są zarówno zasilacze 500 W i słabsze, jak i 1500 W. Na które warto postawić? Wszystko zależy od podzespołów znajdujących się w obudowie komputera. Ich liczba oraz wydajność wpływają na pobór prądu. Im jest on większy, tym mocniejszego modelu potrzebujesz. Słabsze wybierz, jeśli pecet wykorzystywany do surfowania po Internecie i edycji tekstu – będzie miał niższe wymagania niż desktopy dla gracza.

Zasilacz PC powinien mieć moc nieco większą, niż wynika to z zapotrzebowania wszystkich podzespołów. Takie posunięcie jest rozsądne, gdyż producenci często podają maksymalne osiągi uzyskiwane jedynie przez krótki okres czasu. A dla Ciebie ważne są wyniki widoczne podczas codziennej, ciągłej pracy komputera. Pamiętaj również, że zasilacz 800 W nie musi Cię dużo kosztować, ponieważ pobór prądu będzie dostosowany do aktualnego zużycia.

Jeśli nadal nie wiesz, który zasilacz będzie adekwatny do już posiadanego komputera, bądź tego, który właśnie planujesz złożyć, nie panikuj. Poza teorią, taką jak wyłożona w tym materiale, są jeszcze narzędzia, które w bardzo prosty sposób pozwalają na dobór zasilacza do danego komputera. Jak dobrać zasilacz do komputera? Można wykorzystać w tym celu formularze dostępne na stronach internetowych producentów zasilaczy. Stosowne narzędzia udostępniają, między innymi, Be Quiet! i Cooler Master. Jak z nich korzystać? Bardzo prosto. Wystarczy wprowadzić do formularza, jakie komponenty znajdują się w naszym komputerze i zatwierdzić wybór - algorytm podpowie idealne rozwiązanie dla zastosowanych podzespołów.

Tani zasilacz do komputera — czy spełni nasze oczekiwania?

Asortyment produktów jest niezwykle szeroki i oferuje produkty zróżnicowane pod względem parametrów ze specyfikacji. Dlatego najtańszy model kupisz już za około 50 zł, a kolei za niektóre zasilacze Thermaltake zapłacisz blisko 2000 zł. Dlaczego więc nie warto stawiać na tańszy odpowiednik, tylko na model w trzykrotnie większej cenie?

Zasilacze 80 plus platinum są jednymi z najważniejszych komponentów w Twoim komputerze. One odpowiadają za dostarczenie energii do wszystkich elementów, nie powodując przy tym ich nagrzewania. Co więcej, muszą utrzymywać ciągłe stałe napięcie i nie podawać więcej prądu niż to konieczne. W tanich modelach zabezpieczenia rzadko bywają implementowane, a więc kiedy Twój sprzęt przestanie działać poprawnie, istnieje ryzyko, że razem z nim zepsuje się procesor, karta graficzna, a nawet płyta główna.

Udostępnij
4,9
14 ocen
9 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (6)

Wtyk FDD nie służy do zasilania kart dźwiękowych, a napędu dyskietek 3,5cala.
no właśnie...
Pewnie szanowny autor miał na myśli kartę graficzną, bo takiego złącza wymagały np. Radeony.
jeżeli podłącze zasilacz z wyższą mocą niż potrzebna to czy komputer jest narażony na uszkodzenie lub jego części np. procesor itd.
Witam,
nie wszystko będzie działać nic się nie spali itd.
Mi od zawsze dobrze spisują się sprzęty wyprodukowane przez Enan. Polska firma, więc i jakość lepsza. Szkoda, że tak mało osób patrzy na producenta.
Mi od zawsze dobrze spisują się sprzęty wyprodukowane przez Enan. Polska firma, więc i jakość lepsza. Szkoda, że tak mało osób patrzy na producenta.
IMO najlepsze na świecie zasilacze produkuje Seasonic. Raz zrobiłem wyjątek i po kilku latach tego pożałowałem. Na chwilę obecną Jestem szczęśliwym posiadaczem Prime TX-1000 Titanium i nie mam już zamiaru robić wyjątków.
Chciałem kupić zasilacz 1000w> niestety u was prawie nie ma takich...
Kiedy można się spodziewać jakiś dostaw ?
Specjalista Morele | 07:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.