Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki rower treningowy do 130 kg kupić?

Analizujemy ofertę rowerków stacjonarnych o nośności do 130 kg. Sprawdź, który model warto wybrać.

Maksymalna waga użytkownika to ważny parametr każdego sprzętu treningowego. Warto przed zakupem zwrócić na niego uwagę, w przeciwnym wypadku dojść może do szybkiego uszkodzenia całej konstrukcji. Na szczęście oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że każdy powinien bez problemu znaleźć maszynę dla siebie.

Szukamy najlepszego rowerka treningowego do 130 kg – co warto sprawdzić?

Oczywiście należy pamiętać o tym, że decydując się na rowery z nośnością do 130 kg, w pewien sposób ograniczamy swój wybór. Tak się jednak składa, że sprzęty z tej kategorii zapewniają obsługę wszystkich kluczowych funkcji, dzięki którym codzienne ćwiczenia okaże się efektywne, a także wygodne i bezpieczne.

Nie oznacza jednak, że przed zakupem nie trzeba zwracać uwagi również na pozostałe parametry techniczne. Tych jest bowiem całkiem sporo. Z tego też względu przygotowaliśmy małe zestawienie, które pokazuje, jak może wyglądać rower treningowy do 130 kg.

Rower stacjonarny 130 kg – możliwe parametry

Rower stacjonarny do 130 kg z systemem magnetycznym czy mechanicznym?

Jak pokazuje powyższa tabela, w kategorii rowerów z nośnością do 130 kg znajdziemy rowery domowe i półkomercyjne, z czego tych pierwszych jest zdecydowanie najwięcej. Będą to więc urządzenia do standardowego treningu, pozwalającego zrzucić zbędne kilogramy czy też wzmocnić ogólną wydolność organizmu. Brak tu rozwiązań, które umożliwiłyby wykonanie ćwiczeń z większą intensywnością.

Rowery do 130 kg powinny więc spodobać się przede wszystkim użytkownikom „domowym” i amatorom. Pomimo tego, trzeba przyznać, że omawiana kategoria jest dość zróżnicowana. Znajdziemy w niej bowiem modele korzystające z aż czterech różnych systemów generowania oporu.

Zdecydowanie najtańsze są rowery mechaniczne, w przypadku których funkcję elementów zwalniających koło zamachowe pełni hamulec składający się z pasków. Regulować możemy go przy użyciu pokrętła. Jest to podstawowy system, który zadowoli początkujących, jednak może okazać się niewystarczający dla osób, które są bardziej doświadczone w treningu tego typu. Wszystko ze względu na wąski zakres regulacji. Utrudnia ona swobodne dostosowywanie intensywności treningu.

Jeśli więc zależy Wam na czymś więcej, niż „zwykłej” jeździe, powinniście postawić na rowery magnetyczne. Tych w kategorii do 130 kg jest mnóstwo. Za generowanie oporu odpowiadają magnesy – im bliżej koła się znajdują, tym obciążenie jest większe. Taki system zapewnia wygodniejszą obsługę i szerszy zakres regulacji. Co ważne, odbywać może się ona mechaniczne (przy użyciu pokrętła) lub elektronicznie – do dyspozycji otrzymujemy wbudowany komputer.

Rowery magnetyczne powinny spełnić większość wymagań stawianych przez użytkowników domowych. Dla chcących czegoś więcej przygotowane zostały rowery elektromagnetyczne, a także rowery powietrzne. Oba modele korzystają z rozbudowanej elektroniki, która posłuży nie tylko do swobodnej regulacji obciążenia, ale też do obsługi wielu funkcji dodatkowych. Należy przy tym pamiętać, że rowery do 130 kg z mechanizmami elektromagnetycznymi i powietrznymi bywają drogie. Ich ceny zazwyczaj zaczynają się od 1500 złotych.

Polecane rowery treningowe do 130 kg

Konstrukcja rowerów treningowych do 130 kg – modele pionowe czy poziome?

To nie koniec spraw, które trzeba przed zakupem przeanalizować. Jak wspominaliśmy, parametr nośności do 130 kilogramów otwiera nam dostęp do naprawdę dużej liczby przyrządów, które są zróżnicowane pod wieloma względami. Tyczy się to również ich budowy. Do wyboru mamy dwa modele – pionowe oraz poziome. Specyfika ich konstrukcji sprawia, że kierowane są do nieco innych grup użytkowników.

  • Pionowe rowery stacjonarne do 130 kg – jest ich zdecydowanie więcej. Wyróżniają się wysoko osadzonym siodełkiem, a także pedałami ustawionymi niemal dokładnie pod nim. Rower pionowy trzeba odpowiednio dobrać do wzrostu. Zbyt wysokie siodełko niepotrzebnie zwiększy bowiem obciążenie nóg. Z tego typu urządzeń skorzystać może każdy, kto nie ma problemów z kręgosłupem.
  • Poziome rowery stacjonarne do 130 kg – siodełko jest większe (wyposażone jest w wygodne oparcie), znajduje się też znacznie niżej, natomiast koło zamachowe zostaje zamontowane przed użytkownikiem. Pedały znajdujące się nie tylko niżej siodełka sprawiają, że przyjmuje on pozycję półleżącą. Dzięki temu, obciążenie kręgosłupa jest minimalne. Z tego właśnie powodu, rowery poziome wybierane są przez osoby zmagające się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa. Polecić można je również osobom starszym i z dużą nadwagą.

Maksymalną „obsługiwaną” wagą użytkownika na poziomie 130 kg wyróżniają się także niektóre rowery spinningowe. Stanowią one niejako połączenie obu powyższych rozwiązań. Koło zamachowe znajduje się z przodu, jednak reszta konstrukcji przypomina rower pionowy. Co ważne, za napęd na koło odpowiada tu specjalny łańcuch lub pasek. Rowerki spinningowe imitują jazdę na prawdziwym rowerze szosowym. Gwarantują przy tym większe obciążenie, dlatego kierowane są do specjalistów i najbardziej wymagających użytkowników amatorskich. Z opisanych systemów korzystają między innymi rowery EXERCYCLE S.L.

Jakie funkcje w rowerach do 130 kg?

Wskazana nośność na szczęście nie ogranicza nas pod względem funkcji, jakie zostały zaimplementowane w dostępnych urządzeniach. Z łatwością znajdziemy na przykład rowery stacjonarne Zipro, których komputery obsługują rozbudowane funkcje pomiarowe. Dzięki nim, na wyświetlaczu znajdziemy czas treningu, aktualną prędkość, pokonany dystans czy ilość spalonych kalorii. Wiele rowerów do 130 kg korzysta również z pulsometrów, które są wbudowywane w kierownicę.

To jednak nie koniec. Rowery stacjonarne z tego przedziału (a zwłaszcza modele magnetyczne, elektromagnetyczne i powietrze) potrafią jeszcze więcej. Polecić można przede wszystkim urządzenia z obsługą łączności bezprzewodowej. Rowery Bluetooth sparujemy z urządzeniami mobilnymi (np. smartfonami), na których instalowane są dedykowane aplikacje treningowe. Przy ich pomocy możemy dostosować ćwiczenia lub przeglądnąć dawne osiągi, by porównać je z obecnymi.

Najczęściej wykorzystywanymi funkcjami są jednak wgrane programy komputerowe. Polegają one między innymi na ustalaniu konkretnych celów, które trzeba osiągnąć w jednej sesji ćwiczeń (może być to na przykład wybrana ilość kalorii do spalenia). Do tego dochodzą programy automatycznie dostosowujące parametry maszyny do naszej poziomu zaawansowania.

Czy warto kupić rower treningowy do 130 kg? Odpowiedź na tak zadane pytanie może być tylko twierdząca. Będzie to doskonały sprzęt do codziennego treningu, dzięki któremu będziemy w stanie zrzucić zbędne kilogramy i wzmocnić kondycję. Ceny rowerów stacjonarnych są uzależnione od ich typu. Najtańsze modele mechaniczne zakupimy już za 200 złotych, natomiast rowery bardziej zaawansowane mogą kosztować od 1000 złotych do ponad 5000 złotych.

Jakiej firmy rower do 130 kg kupić? Wiele firm dostarcza na rynek urządzenia spełniające wybrane przez nas kryterium nośności. Sporą popularnością cieszą się między innymi rowery vidaXL, Zipro, Spokey czy HMS. Wymienić należy również rowery poziome BH Fitness, a także rowery spinningowe EXERCYCLE S.L.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.