Udostępnij
Skomentuj

Jaki monitor do laptopa wybrać? Polecane produkty

Posiadacze laptopów często zastanawiają się, jaki monitor do laptopa kupić oraz jak go podłączyć.

Laptopy kiedyś kojarzone były głównie z mobilnością. Zresztą do dzisiaj jest to ich wielka zaleta. Jednakże coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z laptopa jako głównego komputera w domu. Rozwój technologii sprawił, że specyfikacja wielu laptopów jest w pełni wystarczająca dla przeciętnego użytkownika. W momencie, gdy korzystamy z laptopa, jak z peceta, stawiając go w jednym miejscu, często zastanawiamy się nad dokupieniem do niego akcesoriów, takich jak mysz czy klawiatura. Częstą praktyką jest też dokupienie do laptopa monitora zewnętrznego, przez co często pada pytanie, jaki monitor do laptopa kupić.

Polecane monitory

Czy warto kupić monitor do laptopa?

Wiele osób zastanawia się nad sensem kupowania monitora do laptopa, ze względu na to, że laptop ma już jeden ekran wbudowany w siebie. Jednak warto rozważyć zakup drugiego monitora z kilku względów.

Po pierwsze, drugi ekran to wygoda. Szczególnie podczas pracy wyświetlanie dużej ilości stron czy aplikacji jest wygodniejsze, gdy możemy rozłożyć je na dwa ekrany, które są ze sobą kompatybilne. W wielu pracach IT czy produkcji muzyki kilka ekranów spiętych do jednego urządzenia jest powszechną praktyką. Nie tylko podczas pracy jest to przydatne. Dzięki dwóm ekranom w czasie wolnym możemy np. jednocześnie oglądać teledyski na serwisie YouTube oraz przeglądać strony internetowe.

Kolejnym argumentem jest jakość dostępnych monitorów zewnętrznych, które często przewyższają jakość wyświetlaczy wbudowanych w laptopie. Wygoda korzystania z ekranu o dużej przekątnej z jasnym i ostrym obrazem jest powodem, dla którego warto rozważyć zakup monitora zewnętrznego. Dodatkowo rezerwowy ekran może uratować nas, gdy mamy coś ważnego do zrobienia, a w laptopie pojawią się problemy z uszkodzeniem matrycy lub taśmy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie monitora do laptopa?

Gdy zdecydujemy się na zakup zewnętrznego monitora do laptopa, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które decydują o tym, czy wybierzemy możliwie najlepszy monitor dostępny w naszym budżecie. Warto przyjrzeć się kilku kategoriom, które składają się na monitor zewnętrzny.

Przekątna ekranu

Pierwszą kategorią, w której klasyfikowane są monitory, jest oczywiście ich wielkość. Tak samo, jak w przypadku popularnych telewizorów czy smartfonów wielkość monitora mierzymy poprzez przekątną jego ekranu oraz wyrażamy ją w calach. Nie ma sensu kupować monitora o zbyt małej przekątnej ekranu, ponieważ praca na nim będzie niewygodna. Optymalna wielkość monitora to 24 cale przekątnej ekranu, jednak polecamy także większe ekrany posiadające 27 cali przekątnej lub nawet 32-calowe zapewniające komfort pracy.

Rodzaje matryc

Matryca jest odpowiedzialna za wyświetlanie obrazu w laptopie, smartfonie czy właśnie w monitorze. W monitorach rozróżniamy wiele rodzajów matryc, a najpopularniejsze z nich to matryce IPS, VA oraz TN.

Każdy rodzaj matryc różni się od siebie i ma swoje plusy oraz minusy. Dlatego warto poznać rodzaje matryc przed zakupem monitora zewnętrznego. Przykładowo matryca VA dzięki zagwarantowaniu dobrego kontrastu oraz widoczności detali jest świetna przy pracach biurowych, oraz jest dobrym wyborem, gdy często robimy prezentacje multimedialne do pracy, czy na studia. Z kolei matryca IPS poprzez swoją budowę zapewnia szerokie kąty widzenia oraz rewelacyjne odwzorowanie kolorów. Dzięki swojej konstrukcji jest najbardziej wszechstronnym rodzajem matrycy na rynku. Minusem jest niestety długi czas reakcji. Matryca TN jest najtańszym rozwiązaniem i nie oferuje takiej jakości jak matryce IPS, jednak jest optymalna do prostych prac biurowych.

Rozdzielczość

Rozdzielczość jest kluczowym aspektem przy wyborze monitora, ponieważ odpowiada za jakość wyświetlanego obrazu. Najlepsze monitory oferują oczywiście rozdzielczość 4K i są one doskonałym wyborem, jednakże trzeba się upewnić czy laptop jest w stanie wygenerować taką jakość obrazu. Gdy mamy sprzęt o nieco uboższej specyfikacji, rozdzielczość monitora na poziomie FULL HD powinna całkowicie wystarczyć.

Złącza

Złącza w monitorze to ważne technikalia. Muszą być kompatybilne z portami które mamy w laptopie, by możliwe było ich podłączenie. Najpopularniejszym złączem jest HDMI, dzięki nim podłączymy monitory FULL HD. Nada się do tego też złącze DVI. W wypadku monitorów gamingowych zaleca się podłączanie monitora DisplayPort (ze specjalnym złączem). Najnowsze monitory mają również funkcję bezprzewodowego podłączania go do laptopu.

Jaki monitor do laptopa wybrać?

Wybór monitora do laptopa nie jest prostą decyzją i nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to, jaki monitor do laptopa kupić. Uniwersalną radą jest korzystanie ze sprzętu dostarczanego przez sprawdzonych producentów, kupno monitora z mało renomowanej firmy może okazać się na dłuższą metę złym pomysłem, gdy okaże się, że monitor jest awaryjny.

Zanim kupimy monitor, musimy ustalić jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup monitora oraz do czego będziemy go używać. Dla wygody użytkowania ważne jest, by monitor miał odpowiednią wielkość, dlatego wszystkie monitory zewnętrzne poniżej 24 cali odpadają. Jeśli używamy monitora głównie do prostych prac na komputerze takich jak Excel czy pisanie dokumentów, nie ma co przepłacać i wystarczy monitor z matrycą TN. Natomiast gdy zależy nam na detalach, a nasza praca jest bardziej wymagająca, warto skłonić się na monitor z matrycą VA. Najlepszym rozwiązaniem dla wymagających klientów, którzy ze swoich laptopów korzystają do gier lub prac graficznych, będzie monitor z matrycą IPS, dzięki świetnemu odwzorowywaniu kolorów.

Ważny jest też wybór odpowiedniej rozdzielczości, która nie powinna być niższa niż FULL HD. Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są złącza dostępne przy monitorze. Wybór monitora z niekompatybilnymi złączami do laptopa sprawi, że będziemy zmuszeni kupować przejściówki albo wymienić monitor.

Jak podłączyć monitor do laptopa?

Wiele osób zastanawia się jak podłączyć monitor do laptopa. Okazuje się, że to nic trudnego, a zazwyczaj wystarczy kabel HDMI, ważne jest by laptop oraz monitor miały odpowiednie porty, które są kompatybilne ze sobą. Inne złącza wykorzystywane do podłączenia laptopa do monitora to DVI i VA.

Wraz z rozwojem technologicznym na rynku pojawiły się monitory, które w wygodny sposób podłączysz bezprzewodowo do swojego laptopa. Rozwiązuje to problem plątających się kabli oraz niewygody związanej ze zbyt krótkimi kablami. Jeśli monitor posiada kartę sieci bezprzewodowej Wi-Fi, należy na laptopie wcisnąć kombinację klawiszów „Windows” + „K”, a komputer wykaże dostępne do podłączenia ekrany bezprzewodowe.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.