Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć monitor do laptopa? Z jakich najlepiej skorzystać?

Stosowanie zewnętrznego monitora do laptopa jest dość powszechne. Jak najlepiej podłączyć monitor do laptopa?

Czy warto stosować zewnętrzny monitor do laptopa?

Wiele osób decyduje się na stosowanie zewnętrznego monitora w zestawie z laptopem. W takiej konfiguracji laptop zastępuje komputer stacjonarny. Czy to dobry pomysł?

  • Stosowanie zewnętrznego monitora do laptopa poprawia ergonomię pracy – praca na laptopie nie należy do zbyt ergonomicznych z uwagi na to, że monitor znajduje się wówczas bardzo nisko, tuż nad klawiaturą. Pewnym udogodnieniem są specjalne podkładki pod laptopa, ale najlepszym rozwiązaniem dla zdrowego kręgosłupa i dla komfortu pracy jest właśnie zastosowanie monitora zewnętrznego i zewnętrznej klawiatury. Monitor może być wówczas umieszczony w większej odległości od oczu i na optymalnej wysokości.
  • Zewnętrzny monitor może być większy niż wyświetlacz w laptopie, co poprawia wygodę korzystania z laptopa – zamiast mieścić się z wieloma oknami programów na małym ekranie laptopa, można przenieść swoją pracę na większy i bardziej komfortowy monitor komputerowy zewnętrzny.
  • Monitor zewnętrzny może zastąpić ekran laptopa lub być jego rozszerzeniem – monitor zewnętrzny można podłączyć i użytkować na różne sposoby, co stwarza wiele możliwości praktycznych na czas pracy oraz rozrywki.

Monitorem zewnętrznym do laptopa powinny zainteresować się szczególnie te osoby, które pracują na laptopie i pomału zaczynają odczuwać mankamenty z tym związane (jak choćby dyskomfort podczas długiego korzystania z urządzenia). Zewnętrzny monitor to spore udogodnienie, które warto zastosować, o ile pracuje się głównie w trybie stacjonarnym. Jeśli laptop jest użytkowany w wielu różnych miejscach, to trudno byłoby zabierać ze sobą także monitor. To, jak podłączyć monitor do laptopa, dla wielu może się wydawać kłopotliwe, a tymczasem jest to prosty i szybki proces, który może przynieść wiele korzyści.

Polecane monitory

Jak podłączyć monitor komputerowy do laptopa?

Podłączenie monitora zewnętrznego do laptopa jest bardzo łatwe. To, jakim kablem należy się posłużyć, zależy od złącz, jakie zastosowano w laptopie (VGA, DVI, DisplayPort, HDMI). Laptopy mogą być wyposażone w więcej niż jedno złącze z wymienionych, a wówczas warto wybrać to, które zapewnia lepszą jakość obrazu (na przykład HDMI a nie VGA). By podłączyć monitor do laptopa, należy:

  • Upewnić się, że złącza są kompatybilne i kupić lub odszukać w domu odpowiedni kabel.
  • Wiadomo już, że to, jakim kablem podłączyć monitor do laptopa, zależy od typu złącza. Jeśli złącza są różne, należy zastosować odpowiednią przejściówkę lub kabel o odpowiednich wtyczkach (w zestawie z monitorem znajdziemy standardowy przewód – na przykład HDMI-HDMI, ale już przewód typu DVI-HDMI trzeba będzie dokupić).
  • Urządzenia należy połączyć przewodem i uruchomić. Monitor powinien zostać wykryty automatycznie po uruchomieniu systemu w laptopie.

Jak widać, podłączenie laptopa do monitora DispayPort lub monitora HDMI jest banalnie proste, ale jeśli podłączony do laptopa monitor nie działa, warto sprawdzić, czy użyło się odpowiedniego splotu i czy wtyczka jest dobrze wsadzona, nie mówiąc o… włączeniu monitora, o czym naprawdę zdarza się zapomnieć!

Może się także zdarzyć, że monitor podłączony do laptopa gaśnie. Dzieje się tak, jeśli urządzenia tracą ze sobą połączenie, czyli po prostu złącza są za luźne. Należy pamiętać, że wszelkie przestawianie laptopa może powodować obluzowanie kabli łączących go z monitorem. To najczęstsza przyczyna problemów. Jeśli monitor podłączony do laptopa miga, także pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić, jest odpowiednie zamocowanie kabla.

Mogą się pojawiać dodatkowe pytania, np. jak podłączyć monitor i klawiaturę do laptopa. To także obywa się z pomocą odpowiedniego kabla i ustawień. W przypadku klawiatury bezprzewodowej są dwie opcje: klawiatura komunikuje się z pomocą dedykowanej, podobnej do pendrive’a „wtyczki” lub wbudowanego w komputer i klawiaturę bluetootha.

Jak podłączyć monitor do laptopa bezprzewodowo?

Należy zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do bezprzewodowej transmisji danych. Warto zapoznać się ze standardem Miracast i zapoznać się, jakie możliwości daje posiadany przez nas laptop oraz monitor i w jaki sposób podłączyć monitor do laptopa w szybki i bezproblemowy sposób.

Jak skonfigurować wyświetlanie obrazu na zewnętrznym monitorze?

Podłączenie monitora do laptopa jest bardzo proste, ale to nie koniec czynności, które zapewnią możliwość wygodnego korzystania z monitora. Ekrany komputerowe zewnętrzne mogą być użytkowane na różne sposoby:

  • Mogą powielić obraz z laptopa – takie ustawienie sprawia, że na obu urządzeniach jest wyświetlany ten sam obraz.
  • Mogą być rozszerzeniem dla obrazu z laptopa – to przydatne rozwiązanie, gdy korzysta się z wielu programów jednocześnie. Część okien może być otwartych na ekranie laptopa, a część wyświetlać się na ekranie zewnętrznym.
  • Mogą zastąpić ekran laptopa – laptop może pozostawać zamknięty, a monitor zewnętrzny będzie wówczas jedynym ekranem roboczym.

Ustawienia wyświetlania obrazu na ekranie zewnętrznym konfiguruje się w ustawieniach ekranu w środowisku Windows. Odpowiednią opcję wybiera się z listy rozwijanej.

Udostępnij
5,0
8 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Czy podłączając laptopów do monitora dotykowowego, dotyk na monitorze będzie działać?
Jeśli ekran jest dotykowy to tak
Podłączyłam do laptopa przez display port monitor iiyama z wbudowanymi głośnikami, jednak dźwięk płynie raz przez głośniki laptopa a innym razem przez głośniki monitora. Co trzeba zrobić, aby dźwięk nadawany był prze głośniki monitora?
Specjalista Morele | 09:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.