Udostępnij
Skomentuj

Co można podłączyć do laptopa?

Jakie urządzenia i akcesoria można podłączyć do laptopa? Jak to zrobić?

Jakie są kategorie urządzeń i akcesoriów, które można podłączyć do laptopa?

Do notebooka można podłączyć różnorodne sprzęty i urządzenia peryferyjne, a także całą gamę różnorodnych akcesoriów. Dla ułatwienia warto podzielić te sprzęty na kilka grup:

 • Zewnętrzne nośniki danych: pendrive lub dyski zewnętrzne. To podstawowe akcesoria komputerowe, które są użytkowane nie tylko w zestawie z laptopem, ale także z komputerami PC. Urządzenia tego typu podłącza się do portu USB.
 • Zewnętrzne ekrany: monitor lub  telewizor. To świetne rozwiązanie, gdy potrzebujemy większej przestrzeni roboczej do pracy lub oglądania filmów.
 • Zewnętrzne głośniki, słuchawki, mikrofon. Bywają przydatne, gdy chcemy posłuchać muzyki w lepszej jakości albo wówczas, gdy użytkujemy laptopa do nauki lub rozmowy. Słuchawki pozwalają na dyskretne granie, oglądanie filmów lub słuchanie muzyki, a mikrofon przyda się podczas konwersacji oraz gier sieciowych.
 • Tablet graficzny. Przydaje się szczególnie wówczas, gdy rysujemy lub zajmujemy się retuszem fotografii. Tablety mogą działać przewodowo lub bezprzewodowo.
 • Zewnętrzna klawiatura i myszka. Nie każdy lubi użytkować touchpad i wówczas przydatna okazuje się myszka. Zewnętrzna klawiatura także może przydać się przy laptopie, gdyż można trzymać ją w oddaleniu od ekranu, a nawet na kolanach lub wysuwanej szufladzie pod klawiaturę.
 • Drukarki, skanery oraz inne urządzenia peryferyjne. To sprzęty, które można podłączyć do laptopa bezpośrednio (przewodowo) lub skonfigurować w sieci, o ile są wyposażone w odpowiednie rozwiązania (na przykład w Wi-Fi lub Bluetooth).
 • Akcesoria. Do laptopów można dokupić cały szereg mniej lub bardziej przydatnych akcesoriów, a wśród nich: HUB USB (gadżet, który pozwoli na powiększenie liczby dostępnych portów USB), lampka na USB, wentylatorki na USB, a nawet podgrzewacz do kubka z kawą. Oferta akcesoriów do laptopów jest ogromna i spora część z nich jest naprawdę przydatna.

Polecane laptopy

Jak podłączyć monitor do laptopa?

Zewnętrzny monitor może podnieść komfort użytkowania laptopa. To rozwiązanie, które zapewni większą przestrzeń roboczą oraz lepszą ergonomię podczas pracy. Jeśli tylko laptop dysponuje odpowiednią wydajnością i obsługuje wysokie rozdzielczości ekranu, to można podłączyć do niego dobrej klasy monitor biurowy, gamingowy lub profesjonalny. Jak to zrobić?

 • Należy zlokalizować i zidentyfikować złącza, które pozwolą na podłączenie monitora. Najlepiej wykorzystać te złącza, które oferują najwyższą jakość transmisji danych (na przykład HDMI zamiast VGA, jeśli dostępne są oba).
 • Kolejny krok to dobór odpowiedniego przewodu lub przejściówki, która pozwoli na podłączenie laptopa do monitora.
 • Po podłączeniu monitora do laptopa, należy uruchomić urządzenia i odpowiednio skonfigurować.

Zewnętrzny monitor może być rozszerzeniem pulpitu laptopa, może powielać obraz lub całkowicie zastąpić ekran laptopa. Ustawienia te są łatwe w konfiguracji i intuicyjne, a wybiera się je w ustawieniach komputera w zakładce „System”, gdzie przechodzi się do punktu „Ekran” i wybiera preferowany sposób użytkowania dodatkowego ekranu.

Jak podłączyć głośniki do laptopa?

Podłączenie głośników do laptopa jest bardzo łatwe, ale można zrobić to na, co najmniej, dwa sposoby:

 • Podłączając je kablem mini-jack do wyjścia audio w laptopie. To proste i popularne rozwiązanie, które sprawdza się w odniesieniu do większości głośników komputerowych.
 • Konfigurując je bezprzewodowo za pośrednictwem sieci Bluetooth. Jest to rozwiązanie powszechne w głośnikach Bluetooth. Wystarczy wówczas uruchomić komunikację Bluetooth i wykryć głośniki z poziomu laptopa, a następnie sparować urządzenia.

Niektóre głośniki można podłączyć także poprzez USB, a jeśli podłączamy zewnętrzny ekran z wbudowanymi głośnikami, to wystarczy połączenie z laptopem za pomocą kabla HDMI, by przesyłać nie tylko obraz, ale również dźwięk.

Jak podłączyć laptopa do TV?

Podłączenie laptopa do telewizora nie jest trudniejsze niż podłączenie go do zewnętrznego monitora. Najprostszym sposobem jest użycie kompatybilnego przewodu (na przykład HDMI-HDMI) i połączenie sprzętów przewodowo. Konfiguracja przebiega podobnie, jak w przypadku podłączenia zewnętrznego monitora – należy wybrać, czy telewizor ma pomnażać, zastępować czy rozszerzać przestrzeń ekranu laptopa.

Telewizor można podłączyć do laptopa także bezprzewodowo (na przykład za pomocą standardu DLNA) lub za pomocą innej, dedykowanej technologii, w jaką mogą być wyposażone nowoczesne telewizory typu Smart TV.

Kolejny sposób na wygodne podłączenie laptopa do TV to użycie urządzeń zewnętrznych, jak Google Chromecast, które podłącza się do telewizyjnego złącza HDMI. Jest to sprzęt, który łączy się z laptopem bezprzewodowo i umożliwia wygodny streaming treści na telewizor.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.