Udostępnij
Skomentuj

Jaki czajnik jest najzdrowszy?

Czajnik jest nieodłączną częścią wielu kuchni, stąd bardzo ważny jest wybór odpowiedniego modelu. Jakiego?

Przy zakupie produktów coraz częściej zwracamy uwagę na ich wpływ na nasze zdrowie – nie dziwi więc fakt, że tak samo postępujemy w przypadku wyboru urządzeń codziennego użytku. Co warto wiedzieć w przypadku czajnika? Korzystanie z niektórych jego typów każdego dnia może skutkować przedostawaniem się szkodliwych substancji ze ścianek naczynia do wody podczas jej wrzenia. Na szczęście można temu zapobiec między innymi poprzez kupowanie modeli z bezpiecznych tworzyw.

Polecane czajniki elektryczne

Jaki czajnik na gaz najzdrowszy?

W przypadku tradycyjnego czajnika z gwizdkiem na gaz czy indukcję najzdrowszymi materiałami są stal nierdzewna oraz emalia. Warto zaznaczyć, że jakość użytego materiału wpływa na ogólną cenę czajnika – stąd na przykład produkty wykonane z ze stali nierdzewnej będą najdroższe. W ofercie sklepu Morele.net znajdziesz szeroki asortyment czajników na gaz. Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

  • Czajniki Ambition – cena czajników wynosi około 70 zł za sztukę, pojemność waha się między 1,9 l a 2,2 l. W ofercie znajdziesz wyłącznie produkty wykonane ze stali węglowej pokrytej emalią, co zapewnia ochronę przed brudem i bakteriami. Czajniki te nadają się do wszystkich rodzajów kuchenek oraz zawierają pokrywę. Produkty tej marki charakteryzują się starannym wykonaniem, funkcjonalnością oraz są niezwykle estetyczne – w ofercie dostępne są między innymi stylowe pastelowe kolory.
  • Czajniki Botti – cena czajników waha się między 44,99 zł a 89 zł, a ich pojemność wynosi około 2,5 l. Wszystkie dostępne modele wykonane są ze stali nierdzewnej. Bez problemu możesz ich używać zarówno na kuchenkach gazowych, jak i indukcyjnych. Ponadto niektóre modele z oferty zawierają przydatne funkcje, takie jak nienagrzewająca się rączka z uchwytem do otwierania dzióbka, możliwość kontrolowania temperatury dzięki wbudowanemu termometrowi czy wyjmowana pokrywa. Całość dopełniają unikalne kształty oraz zdobienia, np. w postaci faktury przypominającej diament.
  • Czajniki Cilio – cena czajników w ofercie sklepu wynosi od 289,90 zł do 419,89 zł, a pojemność waha się między 2 l – 2,5 l. Te nieco droższe modele charakteryzują się solidnym wykonaniem – znajdziesz tu produkty zarówno ze zwykłej stali nierdzewnej, jak i tej pokrytej emalią, co wpływa na ich wytrzymałość. Pokrywy oraz rączki czajników ze sztucznego tworzywa nie nagrzewają się, co zapewnia Ci komfort użytkowania. Co ważne, każdy z modeli dostosowany jest do wszystkich rodzajów kuchenek.
  • Czajniki Kassel – ceny czajników wahają się od 121,60 zł do 156,13 zł, a ich pojemność – 2 l do 2,6 l. Każdy model wykonany jest z wypolerowanej stali nierdzewnej, co nadaje mu atrakcyjny wygląd oraz zapewnia wieloletnie użytkowanie. Produkty charakteryzuje wszechstronny wygląd – w ofercie znajdziesz nie tylko naczynia wykonane w tradycyjnym, ale także niepowtarzalnym i nowoczesnym stylu. Czajniki Kassel bez obaw można myć w zmywarce, co znacznie ułatwia i przyśpiesza ich pielęgnację. Naczynia dostosowane są do różnych typów kuchenek – od gazowych, przez elektryczne i ceramiczne, po indukcyjne.
  • Czajniki Klausberg – ceny czajników z oferty mieszczą się w przedziale od 29,99 zł do 127,99 zł, a ich pojemność sięga nawet do 3 l. Wszystkie mają pokrywę z gwizdkiem otwieranym przy nienagrzewającej się rączce. Do wyboru są modele ze stali nierdzewnej (lakierowanej bądź zwykłej) oraz wykonane ze stali węglowej z żaroodporną powłoką emaliową. Wszystkie czajniki Klausberg nadają się do używania na kuchenkach gazowych, elektrycznych, ceramicznych, halogenowych oraz indukcyjnych.
  • Czajniki Orion – ceny czajników tej polskiej marki wynoszą od 44,99 zł do 139,99 zł, a ich pojemność mieści się w przedziale 1,3 l – 3,5 l. Wszystkie modele wyposażone są w ściąganą pokrywę oraz nienagrzewającą się rączkę. Swoją wytrzymałość zawdzięczają solidnemu wykonaniu i użyciu odpowiednich materiałów – w ofercie znajdziesz produkty zarówno ze stali nierdzewnej, jak i stali emaliowanej. Czajniki Orion dostępne są w różnych wzorach i kolorach, co pozwoli Ci dopasować je do wystroju Twojej kuchni. Sprzęty nadają się do każdego rodzaju kuchenek.

Jaki czajnik elektryczny najzdrowszy?

Bezpieczny dla zdrowia czajnik elektryczny wykonany jest z odpowiednich materiałów, do których zalicza się metal (stal nierdzewna), ceramikę oraz szkło. Ponadto urządzenia te różnią się między sobą funkcjami, mocą, wyglądem oraz pojemnością, co ma wpływ na ich cenę. W ofercie sklepu Morele.net znajdziesz szeroki asortyment czajników elektrycznych do wyboru. Jaki czajnik elektryczny (najzdrowszy) wybrać?

Czajniki elektryczne Botti – ceny czajników elektrycznych tej marki wynoszą od 35,12 zł do 35,12 zł, a ich pojemność mieści się w granicach 0,6 l do 1,8 l – im mniejszy czajnik, tym z reguły niższa cena. Urządzenia te wykonane są z różnych materiałów, które znaczącą wpływają na ogólny design – w ofercie znajdziesz czajniki z metalu, ceramiki, tworzywa sztucznego, a nawet szkła. Wybrane wersje dostępne są z obrotową podstawką oraz funkcją regulacji temperatury. Moc czajnika zależy od modelu, ale mieści się ona w przedziale od 650 W do 2200 W.

Czajniki Cilio – ceny tych czajników mieszczą się w przedziale od 289,90 zł do 419,89 zł, a pojemność od 1,2 l do 1,7 l. Wszystkie modele Cilio wykonane są z metalowego tworzywa oraz zawierają obrotową podstawę, co znacznie ułatwia ich użytkowanie. Dodatkowo niektóre z nich wyposażone są w funkcję regulacji temperatury wody. Jeżeli chodzi o moc urządzeń, mieści się ona w przedziale od 1000 W do 2400 W.

Czajniki Kassel – ceny czajników z oferty wynoszą od 162,07 zł do 268,99 zł, a ich pojemność to 1,7 l. Wszystkie wykonane są z metalu i zawierają obrotową podstawkę. Niektóre dostępne są z funkcją regulacji temperatury. Moc czajnika Kassel zależy od modelu i mieści się w przedziale od 2150 W do 2200 W.

Co sprawia, że czajnik jest bezpieczny dla zdrowia?

Za bezpieczeństwo czajnika odpowiada w głównej mierze jakość materiałów, z których jest on wykonany – minimalizuje to ryzyko przedostawania się szkodliwych substancji do wody. Takimi tworzywami są stal nierdzewna, emalia, ceramika oraz szkło. Zdrowy czajnik to również zadbany czajnik. Co możesz zrobić, aby Twoje naczynie było bezpieczne dla zdrowia i służyło Ci przez długi czas?

Po pierwsze pamiętaj, aby nigdy nie gotować wody w uszkodzonym czajniku, szczególnie elektrycznym. Po drugie zadbaj o to, aby pozbyć się kamienia osadzającego się na jego dnie, ponieważ negatywnie wpływa on na żywotność naczynia oraz smak wody. Warto zaznaczyć, że jego pojawienie się zależy od jakości wody – zatem nie uchroni Cię przed nim typ czajnika czy materiał wykorzystany do jego produkcji. Co w takim razie można zrobić? Na początek warto zacząć od zapobiegania.

Dobrym sposobem jest zamontowanie specjalnego filtra do wody w całym mieszkaniu, a dokładnie w rurach albo bezpośrednio na kranie. Tańszym rozwiązaniem jest jednak zakup filtrów na czajnik albo dzbanka z wbudowanym filtrem. Natomiast jeśli zapobieganie nie jest już możliwe, do pozbycia się kamienia możesz wykorzystać kilka domowych sposobów, takich jak użycie wody z octem, łupin świeżo obranych ziemniaków, soku z cytryny, coca-coli czy sody oczyszczonej. Jeśli i te rozwiązania zawodzą, pozostaje zastosowanie chemii gospodarczej.

Jakich czajników nie wybierać?

Są jednak czajniki, których powinieneś się wystrzegać. Po pierwsze takich, które nie będą używane zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeśli na przykład chcesz kupić czajnik na płytę indukcyjną, postaw na modele specjalnie do niej dostosowane. Po drugie, ważnym czynnikiem decydującym o wyborze czajnika powinien być już wcześniej wspomniany rodzaj materiału. Z całą pewnością należy unikać czajników ze sztucznego tworzywa (plastiku) zawierającego szkodliwy dla zdrowia bisfenol A. Takie czajniki szybko się zużywają, a szkodliwe substancje przedostają się do wody. To samo tyczy się aluminium, które zawiera glin – pierwiastek w nadmiarze powodujący szody na zdrowiu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.