Udostępnij
Skomentuj

Jak przygotować czajnik do użycia? Jak wyparzyć nowy czajnik?

Czy wiesz jak wyparzyć nowy czajnik elektryczny? Poznaj rady, które warto zastosować przed pierwszym użyciem.

Czajnik to podstawowe urządzenie w niemal każdej kuchni. Nie sposób wyobrazić sobie bez niego przygotowanie herbaty lub kawy. Obecnie urządzenia te są unowocześnione i wyposażone w dodatkowe funkcje. Do wyboru masz również czajniki wykonane z różnego rodzaj tworzywa. W asortymencie znajdziesz np. czajniki Ambition, które mają metalową, ceramiczną lub nawet szklaną obudowę. Jeśli już się zdecydujesz na konkretny model i go kupisz, po powrocie do domu sprawdź kilka ważnych rzeczy.

Polecane czajniki elektryczne

Co warto sprawdzić po zakupie czajnika?

Na początek zwróć uwagę na typ filtra, w jaki czajnik jest wyposażony. Filtr sprawia, że woda, którą gotujesz, jest czysta i pozbawiona kamienia. Na rynku istnieje kilka rodzajów filtrów, są to: filtry węglowe – eliminują nawet drobne zanieczyszczenia i uciążliwe, nieprzyjemne zapachy, filtry nylonowe – wychwytują cząsteczki kamienia, filtry stalowe – osadzają się na nich drobne nieczystości. Sprawdź kupione urządzenie także pod kątem technicznym. Uwaga, jeżeli w domu odkryjesz wadę lub uszkodzenie, zwróć czajnik od razu do sklepu, do reklamacji.

Jak przygotować czajnik do pracy?

Po dokładnym sprawdzeniu sprzętu, kolejne zadanie, jakie powinieneś wykonać to przygotowanie go do pracy. Sprawdź jego stan techniczny zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Urządzenie powinno być szczelne, aby zapewniało Ci pełne bezpieczeństwo. Wszystkie sprzęty, zanim zostaną sprzedane, znajdują się na wystawach lub w magazynach sklepów. Dlatego lekko zwilżoną szmatką oczyść czajnik z wszelkich zabrudzeń, bakterii lub kurzu, który zdążył się na nim osadzić.

Kolejny krok to usunięcie wszystkich specjalnych zabezpieczeń i folii ochronnych umieszczonych na sprzęcie. Po wykonaniu tego zadania zagotuj w czajniku wodę, najlepiej nawet 3 razy. Jest to najlepszy sposób, aby pozbyć się z niego nieprzyjemnego zapachu lub smaku, który mogłaby mieć zagotowana woda. Po każdym gotowaniu wylej ją, odczekaj kilka minut, żeby urządzenie ostygło i nabrało pokojowej temperatury. Po upływie tego czasu powtórz czynność jeszcze kilka razy.

Wykonałeś powyższe polecenia, ale zapach wody jest nadal popsuty przez nowy czajnik? Co zrobić, gdy napoje zostawiają posmak plastiku, który towarzyszy zazwyczaj nowym urządzeniom? Spróbuj kilkukrotnie wypłukać sprzęt wrzącą wodą. Jeśli aromat jest nadal tak intensywny, że przenosi się do herbaty lub kawy, wypróbuj naturalnych metod na jego usunięcie znanych od pokoleń. Mianowicie, do gotującej się już wody wsyp odrobinę kwasku cytrynowego.

Jeżeli wyżej opisany trik nie zadziała, polecanym sposobem jest także użycie octu, sody oczyszczonej lub soku z cytryny. Dla uzyskania lepszych i szybszych efektów możesz również pomieszać wymienione produkty. Pamiętaj jednak o tym, aby ilość wody dobrać proporcjonalnie do ilości składników. Najlepiej będzie, jeśli zagotujesz pół czajnika wody, wtedy masz pewność, że woda nie wykipi, a wsypane składniki zadziałają znacznie mocniej, gdy będą rozpuszczone w mniejszej ilości cieczy.

Wymienione wyżej triki mogą być przydatne również wtedy, gdy w Twoim czajniku pojawi się kamień i osad z twardej wody. W takiej sytuacji posmak i woń również stają się mało przyjemne dla kubków smakowych. Dzięki poznanym już poradom świetnie sobie poradzisz z przygotowaniem sprzętu do pełnionego przez niego zadania. Ważne jest też, aby mimo wszystko kontrolować urządzenie i od czasu do czasu spróbować je odkamienić, ponieważ nawet w tak dobrych sprzętach jak czajniki Klausberg lub czajniki Florina może zbierać się szkodliwy osad.

Jak wyparzyć nowy czajnik na gaz?

W asortymencie Morele.net znajdziesz również czajniki Tadar i czajniki Kinghoff, które są przeznaczone głównie do użytkowania na kuchni gazowej. Są one najczęściej wykonywane z żeliwa, stali nierdzewnej lub emalii. Sprzęty do gotowania wody są najchętniej kupowane w trybie elektrycznym ze względu na swoją mobilność i szybkie działanie, jednak te, które są przystosowane do pracy na gazie, też mają swoich zwolenników.

Charakterystyczną funkcją, którą mają także czajniki Promis jest specyficzny sygnał gwizdka, który sygnalizuje to, że woda już się zagotowała. Do cech szczególnych można dodać też niską cenę, większą praktyczność względem czajników elektrycznych i niskie koszty utrzymania. Niektóre typy urządzeń przystosowanych do pracy na kuchni gazowej pasują też na kuchenki elektryczne, ceramiczne, a nawet indukcyjne. Sprzęty te występują zazwyczaj w klasycznych kolorach, ale niektóre modele możesz znaleźć w unowocześnionym stylu, np. w wersji z przezroczystymi ściankami.

Z nowymi czajnikami Kesi oraz czajnikami Kinghoff na gaz trzeba tak naprawdę postępować podobnie jak w przypadku nowego czajnika elektrycznego. Zanim pierwszy raz z niego skorzystasz, dokładnie umyj go z wszelkich zanieczyszczeń zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Następnie napełnij go wodą, zagotuj ją i wylej. Czynność powtórz 4 razy dla uzyskania lepszego efektu. W kolejnych cyklach możesz dodać ocet, kwasek cytrynowy lub sodę oczyszczoną.

Ciekawymi i prostymi pomysłami, które skutecznie oczyszczą wnętrze czajnika, są sposoby z użyciem produktów, takich jak np. obierki z ziemniaków lub Coca-cola. Wrzuć skórki z bulwy do urządzenia, następnie zalej wodą i całość gotuj przez kilka minut. Powtórz czynność kilkukrotnie i za każdym razem wymień obierki na nowe. Do drugiego patentu potrzebny jest popularny napój. Wlej do czajnika 250 ml Coca-coli i odrobinę wody, doprowadź do wrzenia i odstaw na 30 minut. Na koniec opłucz czajnik wodą. Pamiętaj, aby po każdym cyklu wymieniać wodę.

Wymienione wyżej domowe sposoby na pewno świetnie sprawdzą się w pozbyciu zapachu oraz smaku nowości z czajnika. Z łatwością zdziałają cuda nie tylko w przypadku, kiedy niemiła woń pochodzi z plastiku bądź innego tworzywa, z jakiego wykonane jest dane urządzenie. Sprawdzą się również, gdy czajnik po długim czasie użytkowania ponownie należy odświeżyć i oczyścić z wszelkich utworzonych toksyn i osadów.

Czy konieczne jest wyparzenie nowego czajnika?

Wiesz już jak wyparzyć nowy czajnik elektryczny oraz czajnik na gaz. Ale, czy jego wyparzanie jest naprawdę konieczne? Odpowiedź brzmi tak. Filiżanka kawy lub herbaty nie smakuje tak samo, jeśli wodę do nich zagotujesz w niewyparzonym wcześniej czajniku. Będziesz czuć nieprzyjemny, metaliczny lub plastikowy posmak w ustach. Z pewnością nie jest to miłe doznanie dla Ciebie, ale też bezpieczne dla Twojego zdrowia.

Warto wziąć pod uwagę, że nawet jeśli czajniki Ambition lub czajniki Klausberg są metalowe to i tak umieszczone są w nich plastikowe elementy, a co za tym idzie, mają w sobie dodatki, które są chemiczne. Te z kolei mają bardzo negatywny wpływ na organizm. Mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych u kobiet, bezpłodności, a nawet przyczyniać się do rozwijania nowotworów. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia kieruj się zatem materiałem, z jakiego jest wytworzony, a po zakupie koniecznie go wyparz. Twój organizm na pewno Ci za to podziękuje.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.