Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić przypalony czajnik?

Jak wyczyścić przypalony czajnik emaliowany lub metalowy? Których metod użyć, by nie uszkodzić urządzenia?

Często chwila nieuwagi wystarczy, by nieopatrznie spalić czajnik, garnek czy żelazko. Niestety niewłaściwe postąpienie w przypadku takiego incydentu może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje, niż tylko zepsucie sprzętu domowego. Przypalony czajnik wewnątrz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, jeżeli nie zostanie odpowiednio wyczyszczony. Istotne jest również, z jakiego materiału został on wykonany. Spalony czajnik – co zrobić, aby móc bezpiecznie z niego korzystać? W jaki sposób można skutecznie pozbyć się spalenizny?

Polecane czajniki elektryczne

Jak krok po kroku wyczyścić przypalony czajnik?

Spalony czajnik elektryczny to dość rzadkie zjawisko ze względu na różnego rodzaju zabezpieczenia wprowadzone do nowoczesnych urządzeń. W większości przypadków powodem incydentu jest zbyt długie gotowanie wody. Dotyczy to głównie sprzętów działających na kuchence gazowej, takich jak czajniki Ambition. W miarę gotowania cały płyn odparowuje, a tworzywo nagrzewa się do tego stopnia, że w końcu może zająć się ogniem. Przyczyna najbardziej niebezpiecznych sytuacji to właśnie spalony czajnik. Zatrucie tlenkiem węgla stanowi zagrożenie dla życia.

Jeżeli chcesz wyczyścić swoje urządzenie, w pierwszej kolejności pozwól mu dokładnie ostygnąć. Ustaw je na powierzchni nieprzewodzącej ciepła – silikonowej podstawce lub po prostu pozostaw na dłuższy czas na wyłączonej kuchence. Po całkowitym ochłodzeniu sprzętu dobierz odpowiednie środki czystości, dopasowane do tworzywa, z którego został wykonany. Najłatwiej umyć stalowy spalony czajnik. Czyszczenie urządzeń ceramicznych lub żeliwnych wymaga nieco więcej wysiłku, jednak nie będzie to trudnym zadaniem.

Jak wyczyścić przypalony czajnik w środku?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wyczyścić spalony czajnik elektryczny, w pierwszej kolejności oceń jego całkowity stan. Takie incydenty mają miejsce najczęściej w przypadku niektórych starszych lub zepsutych urządzeń, niewyłączających się samoistnie po zagotowaniu wody. W takiej sytuacji najbardziej niebezpieczne jest spalenie plastikowego czajnika. Jeżeli nie przestanie się on gotować, temperatura grzałki płytowej umieszczonej w podstawce osiągnie niebezpiecznie wysoki poziom. Wówczas dojdzie do stopienia plastikowej obudowy oraz wywołania pożaru.

Przypalony w środku sprzęt można łatwo wyczyścić, zwłaszcza jeżeli jest on wykonany ze stali nierdzewnej, tak jak czajniki Konighoffer. W takiej sytuacji należy ostudzić urządzenie, a następnie przejść do jego mycia. Warto poświęcić na to więcej czasu i mieć pewność, że sprzęt został odpowiednio potraktowany. Czym wyczyścić przypalony czajnik? W pierwszej kolejności warto wysypać na dno grubą warstwę soli (pół lub jedną szklankę, w zależności od pojemności urządzenia) i zalać dwiema szklankami wody. Taką miksturę należy odstawić na minimum dwanaście godzin.

Po tym czasie trzeba zagotować przygotowaną mieszankę i trzymać na niewielkim ogniu przez około dziesięć minut. Zwróć uwagę na to, by nie wylewać płynu do zlewu od razu po zagotowaniu. Zaczekaj, aż woda z solą ostygnie, a następnie dokładnie wyszoruj na mokro swój spalony czajnik. Co zrobić, jeżeli szorowanie drucianą gąbką nie daje zadowalających efektów? Wówczas warto dodać trochę mleczka do czyszczenia powierzchni kuchennych. Pamiętaj, by nigdy nie używać na sucho gruboziarnistej soli. Może to przyczynić się do trwałego zniszczenia powłoki czajnika.

Najlepsze metody na wyczyszczenie przypalonego czajnika

Przypalony czajnik elektryczny metalowy jest stosunkowo prosty do wyczyszczenia ze względu na niewielkie ryzyko uszkodzenia jego powierzchni. Pamiętaj, że w przypadku urządzeń pokrytych powłoką ceramiczną, emalią, a także aluminium należy zachować szczególną ostrożność i delikatność. Jakiekolwiek zarysowania będą wiązały się z koniecznością pozbycia się sprzętu ze względu na zagrożenie dla zdrowia. Stalowe czajniki Tadar czy Orion myj za pomocą octu, sody, proszku do pieczenia czy coca-coli. Do wyczyszczenia spalenizny można wykorzystać także tabletki do zmywarki.

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić przypalony czajnik emaliowany, wybierz znacznie delikatniejsze środki. Wykorzystaj sól lub sodę, unikaj za to silnie działającego octu, kwasku cytrynowego oraz napojów typu coca-cola. Mogą one niekorzystnie wpływać na trwałość, kondycję, a także wygląd ceramicznej powłoki i tym samym doprowadzić do zniszczenia sprzętu. Możesz skorzystać również z proszku do prania lub tabletek do zmywarki – rozkrusz jedną na dnie czajnika i zalej dwiema szklankami ciepłej wody. Gotowy roztwór odstaw na całą noc.

Po tym czasie spalenizna powinna dać się łatwo zmyć za pomocą gąbki. Jeżeli efekt jest niezadowalający, możesz dodatkowo doprowadzić całą mieszaninę do wrzenia, wystudzić i ponownie umyć. Pamiętaj, by po użyciu środków chemicznych dokładnie wypłukać sprzęt pod bieżącą wodą. W przypadku urządzeń ze stali nierdzewnej, takich jak czajniki Florina, warto skorzystać z węgla aktywnego. Trzy łyżeczki proszku należy rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody i zostawić na około pół godziny. Ta metoda jest bezpieczna tylko dla stalowych urządzeń.

Co będzie potrzebne do wyczyszczenia przypalonego czajnika?

Przypalony czajnik wewnątrz wyczyścisz dzięki rozpuszczeniu w środku różnych substancji takich jak sól, węgiel aktywny czy proszek do prania. Sytuacja będzie nieco bardziej skomplikowana, jeżeli doszło do zwęglenia zewnętrznej strony sprzętu. W takim przypadku warto namoczyć czajnik w dużym garnku, w którym urządzenie bez problemu się zmieści. Umycie obudowy może jednak okazać się dużo prostsze, jeżeli sprzęt został jedynie lekko osmolony od zbyt dużego płomienia ognia. Wówczas wystarczy delikatnie umyć czajnik za pomocą mleczka i gąbki.

Jeśli nie wiesz, czym wyczyścić przypalony czajnik i co będzie Ci do tego niezbędne, na początku skorzystaj z tych rzeczy, które masz w domu lub są bardzo łatwo dostępne w sklepach. Warto mieć w domu butelkę octu spirytusowego, sodę oczyszczoną, sól, a także uniwersalne mleczko do czyszczenia różnych powierzchni w kuchni. Do tego potrzebna będzie Ci druciana gąbka, lecz jeśli akurat nie masz jej w mieszkaniu, możesz zastąpić ją kawałkiem folii aluminiowej zwiniętą w kulkę. W ten sposób o wiele łatwiej wyszorujesz uporczywą spaleniznę.

Jeżeli przypalenie jest niewielkie, skorzystaj z sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Te dwa specyfiki wykorzystasz do czyszczenia wszystkich rodzajów powierzchni – metalowych, aluminiowych czy szklanych. Będzie to dobra metoda mycia przypalonych delikatnych sprzętów emaliowanych, na przykład czajniki Klausberg z powłoką ceramiczną. Użycie w ich przypadku octu czy silnych detergentów może spowodować zmatowienie i uszkodzenie powierzchni. Warto zatem dokładnie zapoznać się ze środkami ostrożności, by nie zniszczyć trwale swojego czajnika.

O czym należy pamiętać przy czyszczeniu przypalonego czajnika?

Pamiętaj o tym, jak wiele groźnych sytuacji może spowodować spalony czajnik. Zatrucie tlenkiem węgla to tylko jedna z nich. Najbardziej niebezpieczną sytuacją jest pożar – niekontrolowany w ciągu zaledwie kilkunastu minut pochłonie całe mieszkanie. Dlatego ze względów bezpieczeństwa nigdy nie używaj starych ani uszkodzonych czajników, niewyłączających się automatycznie po zagotowaniu wody lub takie, których obudowa zbyt szybko się nagrzewa. Sprzętu należy się pozbyć również w sytuacji, gdy nieprawidłowo funkcjonuje grzałka.

Jeżeli poszukujesz tradycyjnego czajnika do gotowania wody na kuchence gazowej, wybierz taki, który ma gwizdek lub w inny sposób sygnalizuje osiągnięcie określonej temperatury. W przypadku urządzeń elektrycznych, postaw na te dobrej jakości, wykonane ze stali nierdzewnej, szklanych lub czajniki elektryczne ceramiczne– nie ulegną one zniszczeniu tak szybko jak plastikowe. Dziś już rzadkością jest spalony czajnik. Czyszczenie go będzie stosunkowo proste, jednak najważniejsza kwestia to zachowanie środków ostrożności związanych z nieuszkodzeniem powierzchni urządzenia.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.