Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak usunąć osad z czajnika?

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć osad z kamienia w czajniku, wiedz, że nie jest to trudne. Jak się to robi?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyczyścić czajnik z osadu, pamiętaj, że możesz w tym celu wykorzystać zarówno domowe, jak i bardziej profesjonalne sposoby. Masz do wyboru użycie użyć preparatów, które obecne są w niemal każdej kuchni lub też środków dostępnych w sklepie. Podczas usuwania kamienia, musisz mieć możliwość zagotowania umieszczonej w czajniku substancji czyszczącej oraz dostępu do czystej i bieżącej wody. Po aplikacji jakiejkolwiek substancji czyszczącej — zawsze dokładnie ją spłucz, tak aby nie przedostała się do kawy lub herbaty.

Polecane czajniki elektryczne

Jak skutecznie usunąć osad z czajnika?

Proces odkamieniania nie jest szybki i zajmuje zwykle od 1 do nawet kilku godzin. Odpowiednia pora na takie działanie to wieczór. Jeśli zaaplikujesz aktywną mieszankę odkamieniającą w późniejszych godzinach, będziesz mógł pozostawić ją w naczyniu przez całą noc, a to sprawi, że efekt rozpuszczania osadu będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujący. W taki sposób zadbasz m.in. o sprzęt taki jak:

Jeśli chcesz szybko usunąć osad, pamiętaj, że mechaniczne próby odkamieniania czajnika pozostaną raczej bezskuteczne. Już na wczesnym etapie działań zrezygnuj z pomysłów takich jak szorowanie lub zeskrobywanie osadu przy użyciu nożyków, widelców lub innych narzędzi. Istnieją na to łatwiejsze, szybsze i bardziej skuteczne metody powiązane z zastosowaniem odpowiednio dobranych preparatów, które niwelują kamień, po prostu go rozpuszczając. Sprzęt taki jak np. czajniki Klausberg lub czajniki Edenberg wymaga delikatnego postępowania.

Czym usunąć osad z czajnika?

Instrukcje dotyczące tego, jak usunąć osad z czajnika elektrycznego i gazowego są takie same. Warto pamiętać, że osiadający wewnątrz obu typów naczyń osad ma odczyn zasadowy, więc zgodnie z prawami chemii, do jego usunięcia należy zastosować preparaty o pH kwasowym. W grupie tych specyfików znajdują się profesjonalne proszki do usuwania kamienia oraz używany na co dzień kwasek cytrynowy, soda lub też ocet. Podczas czyszczenia niezbędna jest także gorąca woda.

W praktyce, gdy nie wiesz, jak wyczyścić czajnik z osadu, przygotuj jedną z wyżej wymienionych substancji i postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami. Kamień wewnątrz naczynia z pewnością nie rozpuści się w kilka minut, jednak jeśli zaaplikujesz wystarczającą ilość środka zmiękczającego, to po około 1 godzinie można liczyć na widoczny efekt. Jeśli posiadasz sprzęt wysokiej jakości np. czajniki Klausberg lub czajniki Edenberg, pamiętaj, aby dbać o nie w delikatny sposób.

Jeśli chcesz usunąć osad z czajnika przy użyciu kwasku cytrynowego, wsyp do naczynia małą torebkę tego proszku, zalej go wodą i zagotuj. Jeszcze lepszy efekt może przynieść pozostawienie gorącego preparatu w czajniku przez kilka dodatkowych minut i zagotowanie mieszanki ponownie. Po takim działaniu należy wylać rozpuszczony osad i napełnić naczynie czystą wodą, którą warto doprowadzić do wrzenia i wylać. Po opróżnieniu czajnika osad powinien być całkowicie usunięty. Jeśli jednak część kamienia wciąż pozostała, czynność trzeba powtórzyć.

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć osad z czajnika elektrycznego przy użyciu octu, po prostu przygotuj roztwór tego płynu z wodą i wlej mieszankę do naczynia. Następnie zagotuj zawartość czajnika i odczekaj kilka godzin. Jeśli masz czas, możesz pozostawić substancję nawet na całą noc. Po takim działaniu przy potrząsaniu czajnikiem, powinieneś słyszeć odgłos rozpuszczonego kamienia. Wypłucz drobiny osadu, a jeśli powstawał on przez długi czas i wciąż jest obecny na ściankach — ponownie wlej roztwór octu.

Kolejnym sposobem na to jak wyczyścić czajnik z osadu jest użycie profesjonalnie opracowanego odkamieniacza, który często można zakupić w formie wygodnych saszetek. W tym przypadku zapoznaj się z widoczną na etykiecie instrukcją producenta i postępuj zgodnie z zawartymi w niej wskazówkami. Najczęściej będzie to umieszczenie proszku w naczyniu i zaaplikowanie gorącej albo wrzącej wody. Pamiętaj jednak, że każdy ze środków może wymagać innego postępowania.

Wiele osób zastanawia się także, jak usunąć osad z kamienia w czajniku przy użyciu sody. Biorąc pod uwagę, że zarówno osad, jak i ten proszek mają odczyn zasadowy, może być to nieco kontrowersyjny sposób. Wielu użytkowników przekonuje jednak, że wsypanie do naczynia suchej sody i spłukanie jej po upływie około godziny także w skuteczny sposób rozpuszcza powstałą skorupę Możesz więc przetestować każdy z opisanych środków i wybrać, który z nich przynosi według Ciebie najszybsze i wymierne efekty.

Skąd bierze się osad w czajniku?

Kluczowym czynnikiem, który ma wpływ na to, czy w czajniku pojawi się osad, jest stopień twardości używanej na co dzień wody. Jeśli zawiera ona dużo związków magnezu oraz wapnia, to podczas gotowania zmieniają się one w węglany, czyli kamień umiejscowiony na ściankach i dnie naczynia. Tak w skrócie powstaje ten uporczywy biały nalot o twardej strukturze i zasadowym odczynie. Jest to zatem zupełnie naturalne zjawisko, jednak powoduje ono, że od czasu do czasu należy czajnik po prostu odkamienić.

Osad pojawia się jednak także na innych urządzeniach, w których temperatura wody nie dochodzi najczęściej do 100°C. Możliwe jest więc także, że kamień będzie zalegał w czajniku lub dzbanku, nawet kiedy rzadko używasz go do gotowania, ale często przechowujesz w nim twardą wodę. Niezależnie więc od przyczyny tego zjawiska, warto wiedzieć jak skutecznie działać, aby problem się nie pogłębiał. Dzięki podstawowym informacjom zadbasz nawet o sprzęt wysokiej klasy np. czajniki Ambition.

Jak zapobiegać powstawaniu osadu w czajniku?

Jeśli już wiesz, jak wygląda kamień, skąd bierze się to zjawisko oraz jak usunąć osad z kamienia w czajniku — dowiedz się także, co pomoże zapobiegać jego nadmiernemu powstawaniu. Po przegotowaniu opróżniaj czajnik tak, aby jego ścianki nie miały stałego kontaktu z twardą wodą oraz obecnymi w niej jonami magnezu i wapnia. W ten sposób unikniesz nagromadzenia się dużej ilości stwardniałej powłoki.

Sprawdzone i z pozoru proste nawyki spowolnią proces powstawania osadu. Pamiętaj także, aby profilaktycznie aplikować roztwór z octu i pozostawić mieszankę na całą noc. Możesz to robić nawet raz w tygodniu, dzięki temu kamień nie nagromadzi się w trudnej do usunięcia ilości. Zasada konsekwencji może być w tym przypadku najskuteczniejsza. Dobrym pomysłem jest ustawienie przypomnienia w telefonie, aby w każdą sobotę odkamienić czajnik. Postaw na sprzęt wysokiej jakości np. czajniki Gorgel lub czajniki Lumarko.

Możesz także wykorzystywać do gotowania wodę filtrowaną, która ma nieco korzystniejszy skład. W tym celu należy założyć w kranie filtr, który umożliwia dostęp do bieżącego płynu o odpowiednim pH. Często stosuje się także rozwiązanie w postaci dzbanka z umiejscowionym wewnątrz filtrem. Używając takiej wody, zaobserwujesz, że ilość kamienia w czajniku będzie nieco mniejsza, a czyszczenie nie będzie mniej problematyczne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.