Udostępnij
Skomentuj

Jaką piłkę na pilates wybrać? Jaki dobrać rozmiar piłki gimnastycznej?

Piłka gimnastyczna to jeden z najpopularniejszych przyrządów treningowych. Jest stosowana do różnych aktywności.

Jak wybrać piłkę gimnastyczną, by treningi były jeszcze bardziej efektywne? Na co zwrócić uwagę i czy warto ćwiczyć z piłką gimnastyczną? Co to jest piłka gimnastyczna? Po co po nią sięgnąć? Piłka gimnastyczna to inaczej Swiss Ball. To duże, nadmuchiwane, elastyczne i bardzo funkcjonalne piłki do ćwiczeń. Pierwotnie były wykorzystywane podczas rehabilitacji i fizjoterapii, ale szybko okazało się, że ćwiczenia wykonywane z ich użyciem mogą mieć zastosowanie także na siłowniach, w klubach fitness oraz w warunkach domowych.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną mogą być niezwykle zróżnicowane, co sprawia, że mogą z nich czerpać ogromną korzyść zarówno sportowcy, jak również osoby poddawane rehabilitacji, kobiety w ciąży i wielu innych użytkowników. Do najważniejszych zalet użytkowania piłek gimnastycznych można zaliczyć:

 • Możliwość wykonywania ćwiczeń rozciągających mięśnie pleców, brzucha i dna miednicy.
 • Możliwość trenowania równowagi, siły oraz prawidłowego oddychania.
 • Możliwość aktywnego wypoczynku i poznawania nowych technik relaksacyjnych opartych o nieznaczny wysiłek fizyczny, ćwiczenia rozciągające i relaksujące.
Warto wiedzieć!

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną są polecane także kobietom w ciąży, ponieważ pozwalają na rozluźnienie i rozciąganie mięśni dna miednicy, które odgrywają kluczową rolę podczas porodu. Piłki gimnastyczne można znaleźć na wielu porodówkach w Polsce, ale warto z nich korzystać także wcześniej – we własnym zakresie, jeszcze na długo przed terminem porodu.

Rodzaje piłek gimnastycznych

Piłki gimnastyczne mogą być użytkowane do tak wielu aktywności, że występują nie tylko w wielu rozmiarach, ale również w wielu wariantach, które różnią się materiałem wykonania, a nawet kształtem i powierzchnią. Najpopularniejsze z nich to:

 • Klasyczne piłki gimnastyczne – okrągłe, dostępne w wielu rozmiarach i kolorach. Są wykonane z tworzywa PCV o właściwościach antypoślizgowych. Wybierając piłkę tego typu, warto sięgnąć po model z grubszej gumy – im grubsza, tym piłka będzie wytrzymalsza.
 • Piłki w wersji mini – to piłka, na której się nie siada ani nie kładzie, ale którą wykorzystuje się na przykład do ćwiczeń rehabilitacyjnych i ogólnorozwojowych. Można podkładać ją pod ręce lub nogi podczas ćwiczeń na macie.
 • Piłki gimnastyczne z pianki ABS – to piłki podobne do klasycznych, ale wykonane z elastycznej pianki. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne (na przykład przebicie), a nawet jeśli piłka z ABS zostałaby uszkodzona, powietrze uchodzi z niej powoli więc ryzyko upadku lub urazu jest w tym wypadku zminimalizowane. Piłki gimnastyczne ABS są uznawane za bezpieczniejszą alternatywę dla modeli klasycznych.
 • Piłki gimnastyczne z wypustkami lub uchwytami – wypustki mają funkcję masującą, a uchwyty pozwalają na łatwe przenoszenie piłki, a nawet na podskakiwanie na niej.
 • Piłki gimnastyczne „fasolki” – z wypustkami lub bez. Piłka tego typu ma podłużny kształt i jest przeznaczona do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Piłka klasyczna czy ABS? Wady i zalety

To właśnie wybór pomiędzy tymi dwoma modelami piłek sprawia kłopot zainteresowanym osobom. Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?

Zalety i wady klasycznej piłki gimnastycznej

ZALETY

 • Tańsza od piłki ABS.
 • Dostępna w wielu rozmiarach i kolorach.
 • Dobra do ćwiczeń różnego typu.
 • Dostępna w większości sklepów sportowych.

WADY

 • Mniej wytrzymała od piłki ABS.
 • Po przebiciu może wybuchnąć.
 • Jest uważana za mniej bezpieczną i mniej komfortową od piłki ABS.

Zwykła piłka gimnastyczna to dobry wybór, jeśli stawiamy na niską cenę i zamierzamy ćwiczyć w pomieszczeniu, gdzie nie zachodzi ryzyko uszkodzenia piłki (podłoże jest równe, gładkie).

Zalety i wady piłki gimnastycznej ABS

ZALETY

 • Jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.
 • Po uszkodzeniu nie wybucha, ale pomału wylatuje z niej powietrze.
 • Jest komfortowa w użytkowaniu i równie funkcjonalna, jak zwykła piłka gimnastyczna.
 • Jest dostępna w wielu rozmiarach i kolorach.

WADY

 • Jest droższa od piłki klasycznej.

Piłka gimnastyczna ABS wydaje się rozwiązaniem bardziej komfortowym i bezpiecznym, co ma duże znaczenie w przypadku osób rehabilitujących się albo kobiet w ciąży.

Polecane piłki do ćwiczeń

Rozmiary piłek do ćwiczeń – jak dobrać odpowiedni?

Piłki gimnastyczne są dostępne w wielu rozmiarach. Jak wybrać odpowiedni wariant dla siebie i dlaczego tak ważne jest dobre dopasowanie piłki do własnych potrzeb?

 • Piłka o średnicy około 45 centymetrów będzie odpowiednia dla osób o wzroście od 140 do 150 centymetrów.
 • Piłka 55 centymetrów będzie dobra dla osób o wzroście od 151 do 165 centymetrów.
 • Piłka 65 centymetrów będzie odpowiednia dla osób mierzących od 166 do 175 centymetrów wzrostu.
 • Piłka 75 centymetrów będzie dobra dla osób o wzroście od 176 do 195 centymetrów.
 • Piłka 95 centymetrów będzie odpowiednia dla tych, którzy mierzą powyżej 195 centymetrów wzrostu.

Wybór odpowiedniej wielkości piłki ma niebagatelny wpływ na efektywność ćwiczeń oraz na osiągane rezultaty.

Co można ćwiczyć na piłce gimnastycznej?

Piłka gimnastyczna może posłużyć do ćwiczenia wielu partii mięśni, do rozciągania oraz rehabilitacji.

 • Można wykonywać na niej brzuszki – trening o wiele lepiej wpływa na mięśnie brzucha niż ich standardowe wykonywanie na macie gimnastycznej.
 • Z pomocą piłki gimnastycznej można trenować mięśnie kręgosłupa. Jak? Wystarczy usiąść na piłce podczas pracy przy komputerze – to znakomity trening równowagi oraz metoda na wypracowanie prawidłowej postawy podczas siedzenia przy biurku.
 • Piłka może posłużyć do ćwiczenia mięśni nóg i pośladków, wystarczy wykorzystać ją do niektórych ćwiczeń aerobowych ma nacie – zamiast opierać nogi lub ręce o matę, opieramy je na piłce (tak można robić pompki, wymachy nóg, unoszenie tułowia i wiele innych ćwiczeń).

Jak napompować piłkę gimnastyczną?

Piłka gimnastyczna nie powinna być w żadnym wypadku napompowana w 100%. Będzie wówczas zbyt sztywna i łatwo ulegnie uszkodzeniu. Jeśli właśnie sięgamy po nową piłkę, należy napompować ją w około 85% i odczekać dobę, by dopompować ją do około 95%.

Dla kogo piłka gimnastyczna?

Piłka gimnastyczna może przydać się absolutnie każdemu. Szczególnie polecana jest:

Dla dzieci – piłka gimnastyczna w wersji dla dzieci będzie mniejsza, kolorowa, a często także z uchwytem, który umożliwi podskoki na piłce. To świetny rodzaj aktywności dla dziecka. Dla kobiet w ciąży – piłka pomaga zrelaksować się, rozciągnąć mięśnie i przygotować się do porodu. Dla miłośników ćwiczeń na macie – piłka gimnastyczna urozmaici te ćwiczenia i uczyni je nowymi wyzwaniami. Dla osób potrzebujących rehabilitacji – piłki są pomocne przy rozciąganiu mięśni i ich odbudowie.

Dla tych, którzy szukają nowych technik relaksu i rozciągania się. Oraz dla wielu innych osób.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.