Udostępnij
Skomentuj

Pilates – co kupić? Co ze sobą zabrać? Jak ćwiczyć?

Pilates cieszy się bardzo dużą popularnością, nie są przesadnie skomplikowane, nie obciążają nadmiernie kręgosłupa.

Jak ubrać się na pilates? Co ze sobą zabrać? Jak ćwiczyć i czy warto?

Pilates – co to takiego?

Samo słowo „pilates” pochodzi od nazwiska sportowca, który opracował tę metodę ćwiczeń. Joseph Pilates w latach dwudziestych XX wieku pracował nad technikami ćwiczeń, które mogłyby pomóc wrócić do formy po kontuzjach sportowych lub tanecznych. Szybko okazało się, że opracowana przez niego metoda treningowa sprawdza się nie tylko w tych przypadkach. Pilates zyskał wielu zwolenników wśród miłośników gimnastyki, jak również wśród osób, które niezbyt chętnie wykonywały jakiekolwiek ćwiczenia, a wszystko to ze względu na fakt, że ćwiczenia pilates nie są bardzo wymagające, ale przynoszą odpowiednie efekty.

Pilates – efekty

Wiele osób podejmuje trud wykonywania ćwiczeń fizycznych dla ruchu samego w sobie, dla zdrowia oraz kondycji. Inni chcieliby zrzucić nadprogramowe kilogramy, wysmuklić sylwetkę lub wzmocnić mięśnie. Pilates łączy w sobie wszystkie te działania i zapewnia wymierne efekty:

 • Wzmocnienie mięśni całego ciała – ćwiczenia pilates oddziałują na całe ciało, ale jednocześnie nie przeciążają mięśni, nie są związane z nadmiernym wysiłkiem. To ćwiczenia rozciągające, uelastyczniające i wysmuklające, a ich działanie jest holistyczne – oddziałują pozytywnie na całe ciało, a w szczególności na mięśnie.
 • Poprawa postawy ciała – już po kilku treningach pilates można zauważyć poprawę postawy ciała. Jest to związane z tym, że podczas ćwiczeń rozciągane są mięśnie oraz kręgosłup, ciało przyjmuje zupełnie inne pozycje, niż podczas pracy i codziennego funkcjonowania. Ćwiczenia przywracają sylwetkę do prawidłowej postury, co zapobiega garbieniu się i nadmiernemu wyciąganiu głowy przed siebie podczas pracy przy komputerze.
 • Odciążenie kręgosłupa, redukcja dolegliwości – coraz więcej osób, a szczególnie pracujących przy komputerze, uskarża się na bóle szyi i kręgosłupa i trudno się temu dziwić. Wielogodzinne przesiadywanie przy biurku powoduje wiele dolegliwości bólowych lub choćby zmęczenie i znużenie. Ćwiczenia pilates są doskonałe dla osób prowadzących siedzący tryb życia i wykonujących pracę na siedząco – to sposób na rozruszanie mięśni i stawów i odprężenie dla kręgosłupa.
 • Wysmuklenie sylwetki, redukcja cellulitu – prawidłowe wykonywanie ćwiczeń pilates wpływa korzystnie na sylwetkę także pod względem jej wysmuklenia. Nie są to ćwiczenia bardzo mocno rzeźbiące sylwetkę, ale przy ich regularnym wykonywaniu można zauważyć wysmuklenie ciała i wygładzenie skóry (redukcję cellulitu).
 • Działanie relaksacyjne – ćwiczenia pilates to ćwiczenia o wolniejszym, swobodniejszym tempie niż ćwiczenia aerobowe. Jeśli są wykonywane w przyjemnych warunkach, mogą być świetnym sposobem na relaks, aktywny odpoczynek, wyciszenie.
 • Poprawa ogólnej kondycji i elastyczności ciała – osoba trenująca pilates może spodziewać się ogólnego uelastycznienia ciała i poprawy kondycji.

Pilates – dla kogo? Jak ćwiczyć?

Pilates to ten rodzaj aktywności fizycznej, który można polecić niemal każdemu. O ile nie ma żadnych medycznych przeciwskazań, ćwiczenia pilates mogą być wykonywane przez dzieci, dorosłych, seniorów, a także przez kobiety w ciąży.

 • Pilates dla początkujących – osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami pilates, wiele zyskają na zapisaniu się na zorganizowane zajęcia w grupie. O ile w późniejszym czasie można będzie ćwiczyć w domowym zaciszu, o tyle na początku, gdy dopiero uczymy się technik, pozycji oraz rodzajów ćwiczeń, warto robić to pod okiem profesjonalisty, który pokaże, jak poprawnie wykonać ćwiczenia i skoryguje błędną postawę. Ćwiczenia pilates są skuteczne, o ile wykonuje się je poprawnie, dlatego warto zapisać się na zajęcia – w niektórych klubach fitness są oddzielne zajęcia dla początkujących.
 • Pilates w ciąży – o ile nie mamy do czynienia z ciążą zagrożoną i lekarz prowadzący ciążę nie zaleci inaczej, nie ma większych przeciwskazań do trenowania pilates w ciąży. Wiele klubów oferuje nawet specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia są wówczas lepiej dobrane do potrzeb uczestniczek – mogą skupiać się na działaniu relaksacyjnym oraz na wzmacnianiu mięśni dna miednicy, które są tak ważne podczas porodu fizjologicznego.
 • Pilates dla seniorów – to opcja godna rozważenia. Wiele klubów fitness otwiera się na potrzeby aktywnych seniorów i organizuje zajęcia pilates dostosowane do potrzeb osób starszych. Jeśli tylko zdrowie i kondycja na to pozwalają, to warto uczęszczać na pilates także będąc seniorem, ponieważ to zestaw ćwiczeń, który pomoże wzmocnić mięśnie i kręgosłup, co jest kluczem do zachowania sprawności na dłużej.  

Co jest potrzebne do ćwiczeń pilates?

Ćwiczenia pilates mają zróżnicowany przebieg i nie zawsze wymagają licznych akcesoriów, ale często korzysta się z poniższych przedmiotów:

 • Krążek do pilates – inaczej obręcz lub kółko. To przyrząd wykorzystywany do ćwiczeń. Można go ściskać lub używać do utrzymywania prawidłowej pozycji podczas ćwiczeń (na przykład umieszczać pomiędzy kolanami). Obręcze treningowe powinny być elastyczne, wyposażone w uchwyty i solidnie wykonane.
 • Piłka do pilates – niezwykle przydatna i polecana każdemu, kto trenuje pilates. W klubach fitness znajdziemy piłki na wyposażeniu, ale jeśli ćwiczymy w domu, to zdecydowanie warto rozważyć zakup piłki treningowej.
 • Pasy i taśmy – wzmacniają mięśnie podczas ćwiczeń rozciągających, dodają do treningu efekt lekkiego obciążenia.
 • Małe piłki do pilates – można je nie tylko ściskać w dłoniach, ale też użytkować jako przedmiot dystansujący poszczególne części ciała (na przykład umieszczać piłkę pomiędzy kolanami podczas wykonywania ćwiczeń na macie).

Do ćwiczeń pilates niezbędne są również:

 • Wygodny strój sportowy – to podstawa każdego treningu. Pilates to ćwiczenia na macie, dlatego wykonywane są bez obuwia. Na dobry strój do tego typu treningów składają się: bielizna sportowa (w przypadku kobiet warto zainwestować w dobry biustonosz sportowy), koszulka oraz spodnie, spodenki lub legginsy. Wybierając ubranie na pilates, warto kierować się jego wysoką elastycznością i wygodą użytkowania. Ćwiczenia pilates wymagają przyjmowania mocno rozciągniętych pozycji i dlatego strój musi być naprawdę rozciągliwy.
 • Mata treningowa – nie warto wykonywać ćwiczeń pilates na dywanie, zdecydowanie lepsza będzie zwykła mata treningowa, którą można łatwo wyczyścić i zdezynfekować.

Jeśli na zajęcia pilates uczęszczamy do dobrze wyposażonego klubu, to na ogół większość akcesoriów będzie dostępna na miejscu, ale i tak warto rozważyć zakup własnej maty (ze względów higienicznych, a poza tym mata przyda się też w domu). Do klubu warto zabrać ze sobą również:

 • Ręcznik – jeśli korzystamy z maty klubowej, możemy na niej rozłożyć ręcznik, aczkolwiek dobre kluby bardzo dbają o higienę i po zajęciach maty są poddawane czyszczeniu. Ręcznik przyda się także wówczas, gdy w klubie będziemy chcieli wziąć prysznic.
 • Wodę do picia – warto mieć ją pod ręką.
 • Kosmetyki – choćby chusteczki nawilżane do szybkiego odświeżenia się po treningu, dezodorant lub preparaty do użytku pod prysznicem.

Pilates to rodzaj ćwiczeń, który bardzo pozytywnie wpływa na mięśnie całego ciała. To dobry sposób na relaks i odpoczynek od codziennej pracy oraz świetna metoda na uelastycznienie ciała. Trenować można w domu lub w klubie, a do ćwiczeń nie trzeba wielu drogich gadżetów i urządzeń, co sprawia, że są to ćwiczenia praktycznie na każdą kieszeń.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.