Udostępnij
Skomentuj

Jaka patelnia najzdrowsza? Czym kierować się przy zakupie?

Patelnia to podstawowy element wyposażenia kuchennego. Zobacz, jak wybrać najzdrowszy model.

Wyposaż swoją kuchnię w najzdrowsze patelnie, aby uzyskać zbilansowaną dietę i zachować smak potraw.

Jakie patelnie są najzdrowsze?

Odpowiednio dobrany zestaw garnków i patelni to podstawa sukcesu w gotowaniu. Wiele osób poszukuje naczyń, które będą wykonane z wysokiej jakości materiałów. Niezależnie od tego, jak się odżywiasz, warto postawić na zdrowie. Dlatego producenci patelni tworzą akcesoria, które pozwolą na przygotowywanie ulubionych potraw w wersji fit. Dużo zależy jednak od konstrukcji oraz powłoki przyrządu. Jakie patelnie są bezpieczne dla zdrowia? Musisz przyjrzeć się kilku kwestiom technicznym, które w znacznym stopniu wpływają na sposoby użytkowania patelni.

Patelnie aluminiowe mogą być skierowanym do osób dbających o swoje zdrowie i linię, ale warto wspomnieć o dostępnych na rynku patelniach wykonanych z różnych materiałów. Czy patelnie ceramiczne są zdrowe? To z czego jest wykonana patelnia, ma wypływ na to, jak jest użytkowana. Nie każdy typy patelni nadaje się bowiem do gotowania wszystkich potraw. Dlatego producenci proponują różnego rodzaju tworzywo do tworzenia patelni:

  • aluminiowe,
  • żeliwne,
  • tytanowe,
  • ceramiczne,
  • granitowe.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się patelnie aluminiowe. Czy są zdrowe? Większość użytkowników sięga po nie ze względu na cenę. Ten materiał pozwala zachować równowagę pomiędzy szybkością nagrzewania a wpływem na smak potraw. Drugim typem są patelnie żeliwne. Wielu ekspertów wskazuje ten model jako najzdrowszy. Dlaczego? Z tego materiału jest często robiona patelnia grillowa! Wszystko przez specjalną konstrukcję przyrządu – ten typ rondla cechuje się specjalnymi rowkami, które są przygotowane dla spływającego tłuszcz.

Patelnia ceramiczna czy patelnia tytanowe jest konstrukcyjnie bardzo podobna do modeli stalowych – w imponująco szybkim czasie nagrzewają się do wysokich temperatur. Patelnia ceramiczna to strzał w dziesiątkę dla osób, które żyją zgodnie z filozofią eco friendly. Możesz smażyć na nich potrawy bez konieczności używania dużej ilości tłuszczu! Czy patelnie granitowe są zdrowe? To wyjątkowy rodzaj akcesorium kuchennego. Takie wersje produkuje się z kamienia. Które patelnie są najzdrowsze? Wiele osób wskazuje modele żeliwne oraz kamienne.

Polecane patelnie

Jakie powłoki na patelniach są najkorzystniejsze dla zdrowia?

Poza samym materiałem wykonania patelni powinieneś pamiętać także o powłokach, które są stosowane na niemal każdym przyrządzie do smażenia. To jedna z najistotniejszych cech, na które zwracają użytkownicy. Dużym uznaniem cieszą się akcesoria z powłoką teflonową. Świetnym przykładem są patelnie Tefal. Producent stawia na jak największą trwałość sprzętu, np. dbając o znaczne ograniczenie przywierania dań do powierzchni. Wersje pokryte teflonem są naprawdę zdrowe – podczas smażenia nie musisz dodawać dużej ilości oleju!

Jak dokonać wyboru patelni? Jaka powłoka jest najzdrowsza? Czy patelnie ceramiczne są zdrowe? Na nich także przyrządzisz dania, które nie będą wymagały użycia dużej ilości tłuszczu. Musisz jednak uważać – takie modele będą podatne na zarysowania. Dlatego wyposaż się w silikonowe łyżki. Mimo to wersje ceramiczne są świetną propozycją dla wszystkich osób, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia. Dlaczego powinieneś zastanowić się nad zakupem wersji żeliwnej? Możesz ich użyć nie tylko w tradycyjny sposób, ale też piec w piekarniku.

Dostępne są też patelnie granitowe. To wersje wyjątkowe – zostały wykonane z naturalnego kamienia. Świetnie sprawdzą się w roli przyrządu do grillowania ulubionych potraw. Mówiąc o tym typie narzędzi, warto wziąć pod uwagę patelnie Ambition. To wśród nich znajdziesz modele grillowe lub wykonane z kamienia. Ostatnim typem są wersje tytanowe, które charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia, w tym zarysowania. Możesz smażyć dania w naprawdę wysokich temperaturach. Patelnia Zweiger będzie w Twoim przypadku dobrym wyborem.

Czy patelnie teflonowe są zdrowe?

Narzędzia z powłoką teflonową są najbardziej popularne wśród większości użytkowników. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim – ceną. Produkcja takiego akcesorium nie należy do najdroższych. Czy to oznacza, że przykładowa patelnia Tefal będzie gorsza od innych? Oczywiście, że nie! Jest ona odporna na zarysowania. Co więcej, wykorzystując taki sprzęt, użyjesz dużo mniej tłuszczu. Powinieneś wybrać ten typ ze względu na jego możliwości. Z patelnią teflonową uda Ci się utrzymać dietę!

Niestety, pokutuje przekonanie, że teflon jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia użytkowników. Według wielu osób porysowane modele nie nadają się do dalszego użytku i należy je jak najprędzej wymienić. Czy to prawda? Jak pokazują badania, narzędzia teflonowe to zdrowe patelnie nieprzywierające! Materiał, którym są pokryte akcesoria to PTFE. Znajdziesz ją nie tylko w produktach do smażenia, ale także garnach. To ona jest odpowiedzialna za nieprzywieranie potraw do dna.

Specjalna technologia pozwala na uzyskanie wyśmienitego efektu. Patelnie teflonowe mogą być naprawdę zdrowym wyborem! Te wersje nie wymagają użycia dużej ilości tłuszczu. Można śmiało powiedzieć, że na przykład patelnie Florina świetnie sprawdzą się w rękach zapalonych fanów zdrowego odżywiania. Wykorzystując przyrząd teflonowy, możesz bez problemu kontynuować dietę lekkostrawną i skutecznie ograniczyć spożywanie tłuszczy. Ponadto, takie narzędzia można myć w zmywarce bez obaw o zniszczenie ważnej powłoki PTFE.

Jakie patelnie mogą być niekorzystne dla zdrowia?

Spośród wspomnianej wcześniej grupy narzędzi kuchennych, niestety, możesz znaleźć wersje niekorzystne dla zdrowia. Mowa tutaj, przede wszystkim, o modelach pozbawionych przywieranej powłoki, czyli na przykład teflonu. Czy wyobrażasz sobie patelnie do naleśników, podczas których korzystania każdy placek będzie przywierał do dna? Na rynku możesz znaleźć modele garnków i patelni, które nie zostały powleczone żadną powłoką. To ogromny błąd. Dlaczego? Zakup takiej patelni może powodować poważne problemy zdrowotne.

Przykładem są akcesoria aluminiowe, które mogą powodować przedostawanie się glinu do Twoich dań. Niestety, ten związek jest naprawdę szkodliwy – może powodować poważne zatrucia! Drugim przykładem są patelnie miedziane. Ich największą zaletą jest cena. Jeśli osiągniesz zbyt wysoką temperaturę podczas przyrządzania dań, możesz wywołać uwalnianie jonów miedzi. Te, w nadmiarze, mogą powodować poważne zatrucia. Zdecydowanie warto wybierać wersje dużo bezpieczniejsze – na przykład patelnie Zweiger z powłoką teflonową.

Chcesz kupić zdrową patelnię do naleśników z powłoką PTFE, ale boisz się skutków ubocznych? PFOA może być związkiem rakotwórczym, gdy używasz patelni w nieodpowiedni sposób. Chodzi o naprawdę głębokie zarysowania i poważne uszkodzenie konstrukcji narzędzia. Jak wyzbyć się wszelkich wątpliwości związanych z akcesoriami teflonowymi? Kup silikonowe lub drewniane łyżki do mieszania, wykorzystywanie ich nie będzie powodowało powstawania uciążliwych rys na dnie patelni, a Ty będziesz się cieszył smakiem swoich potraw.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.