Udostępnij
Skomentuj

Jaką szczoteczkę rotacyjną wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jednym z popularniejszych rodzajów szczoteczek do zębów jest szczoteczka rotacyjna. Czy warto ją kupić?

Mycie zębów to kluczowy etap pielęgnacji oraz oczyszczania jamy ustnej. Odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów pomoże usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną, co będzie miało niebagatelny wpływ na stan zębów oraz dziąseł. Jednym z rodzajów szczoteczek do zębów jest szczoteczka rotacyjna. Jak działa? Czy warto ją kupić i na co zwrócić uwagę?

Polecane szczoteczki rotacyjne

Dobra szczoteczka rotacyjna — czyli jaka?

Przed wyborem odpowiedniej szczoteczki rotacyjnej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów urządzenia. Na początek warto wybrać typ rotacji. Szczoteczki elektryczne mogą wykonywać wiele rodzajów ruchów w różnych konfiguracjach. Niektóre modele wykonują tylko ruch rotacyjny, inne zaś ruchy oscylacyjno-rotacyjne bądź pulsacyjne. Najczęściej wybieranymi są szczoteczki o ruchach oscylacyjno-rotacyjnych, ponieważ mogą dokładnie usuwać zanieczyszczenia z zębów i dziąseł.

Poza rodzajem obrotów istotna jest także ich prędkość. Nie każda szczoteczka rotacyjna posiada możliwość regulowania intensywności ruchów główki, a jest to funkcja dość przydatna, zwłaszcza gdy nasze zęby i dziąsła są bardzo wrażliwe. Jeżeli obawiasz się, że podczas szczotkowania zębów szczoteczką rotacyjną Twoje dziąsła zaczną krwawić, możesz swobodnie dostosować prędkość obrotów do swoich potrzeb.

Aby używanie szczoteczki elektrycznej było wygodne i bezproblemowe, warto także zwrócić uwagę na sposób zasilania tego urządzenia. Pod tym względem również istnieje szeroki wybór rozwiązań. W ofertach producentów występują szczoteczki na baterie, szczoteczki zasilane akumulatorem oraz szczoteczki akumulatorowo-sieciowe. Dwa ostatnie sposoby zasilania są najczęściej wybierane przez klientów ze względu na wygodę i ekonomiczność. Wybór szczoteczki na baterie jest nieco bardziej uciążliwy — trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie. Ponadto, takie rozwiązanie jest nieekologiczne.

Rodzaj zasilania szczoteczki elektrycznej wiąże się z czasem, jaki dane urządzenie może pracować bez wspomagania. To ważne, aby przed zakupem szczoteczki sprawdzić, jak długo będzie się ona ładować i ile czasu będzie działać po pełnym naładowaniu.

O tym, czy szczoteczka uległa rozładowaniu, powinien informować wskaźnik baterii. Najczęściej występuje on w postaci diody, która zaczyna migać bądź zmieniać kolor, kiedy urządzenie posiada niewielki zasób energii.

Niektóre szczoteczki elektryczne wyposażone są w funkcję odmierzania czasu mycia zębów. Dzięki tej opcji będzie można usuwać zanieczyszczenia z jamy ustnej bez odliczania w myślach 120 sekund. To rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w szczoteczce elektrycznej dla dziecka, które nie za bardzo lubi czyścić zęby.

Zakup szczoteczki rotacyjnej to inwestycja na dłuższy czas, dlatego dokonując wyboru, warto sprawdzić dostępność końcówek do wskazanej przez nas szczoteczki. Niektóre urządzenia sprzedawane są nie tylko wraz z całym wyposażeniem (końcówka, podstawka, ładowarka), ale także z dodatkowymi głowicami. Atutem niemal wszystkich szczoteczek rotacyjnych jest brak konieczności dokupywania oryginalnych końcówek. Do wielu urządzeń pasują ich tańsze zamienniki.

Dla niektórych klientów czynnikiem decydującym o kupnie produktu jest producent. W tym przypadku największą popularnością cieszą się szczoteczki rotacyjne Oral-B (Braun), ale nie bez powodu. Marka ta była pionierem w rozpowszechnianiu tego rodzaju urządzeń, dlatego przychodzi na myśl jako pierwsza, kiedy słyszymy o szczoteczkach elektrycznych. Obok Oral-B powodzeniem cieszą się też szczoteczki elektryczne Philips.

Ostatnim elementem, jaki warto wziąć pod uwagę przy wyborze szczoteczki elektrycznej, jest jej wygląd. Urządzenie tak wysokiej jakości z pewnością może cieszyć oko. Projektanci szczoteczek zadbali o estetyczny design. Kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci — każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Co to jest szczoteczka rotacyjna?

Szczoteczka rotacyjna należy do szerokiej grupy elektrycznych szczoteczek do zębów. Swoją nazwę zawdzięcza ruchom, jakie wykonuje okrągła główka tego urządzenia podczas pracy, czyli rotacjom. Końcówka może wykonywać ruch rotacyjny, ale także oscylacyjny i pulsujący. Obrotowy tryb głowicy i jej zróżnicowane poruszanie się umożliwia dotarcie do najdalszych zakątków jamy ustnej. Szczoteczka elektryczna gwarantuje lepszą jakość czyszczenia zębów. Warto bowiem pamiętać, że poza dobrą pastą do zębów należy zadbać także o jak najlepsze urządzenie, za pomocą którego będzie się prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Rynek elektrycznych szczoteczek do zębów obfituje w ogromną ilość produktów. Najpopularniejsze są wspomniane już szczoteczki elektryczne Braun (Oral-B) oraz szczoteczki elektryczne Philips. Producenci w swoim asortymencie posiadają także szczoteczki elektryczne dla dzieci. Mając do czynienia z tak wieloma możliwościami, warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim zaletom poszczególnych produktów, aby wybrać ten najlepszy, możliwie najbardziej dostosowany do swoich potrzeb.

Jak działają szczoteczki rotacyjne?

Okrągła główka szczoteczki rotacyjnej dzięki swoim różnorodnym ruchom może dotrzeć do najmniejszych zakamarków jamy ustnej. Końcówka szczelnie obejmuje każdy ząb i dzięki intensywnemu poruszaniu się włókien dokładnie oczyszcza również dziąsła. Podczas używania szczoteczki rotacyjnej nie należy zbyt mocno przyciskać głowicy do powierzchni zębów, ponieważ może to je uszkodzić. Ruch obrotowy szczoteczki poradzi sobie z zanieczyszczeniami znacznie lepiej niż tradycyjna szczoteczka manualna. W zależności od tego, na jaki typ szczoteczki rotacyjnej się zdecydujemy, będzie ona wyposażona w określonego rodzaju ruchy.

Co lepsze — szczoteczka rotacyjna czy soniczna?

Zarówno szczoteczka rotacyjna, jak i szczoteczka soniczna należą do jednej grupy szczoteczek elektrycznych. Trudno porównać oba te sprzęty, ponieważ wyraźnie się od siebie różnią.

Szczoteczka rotacyjna była pierwszym rodzajem szczoteczek elektrycznych. Niewątpliwie innowacją było wprowadzenie okrągłej główki wprawianej w ruch przez rotację. Zastosowanie tego pomysłu było przełomowe na rynku szczoteczek do zębów. Udowodniono efektywniejsze działanie szczoteczek rotacyjnych, dlatego wiele osób odrzuciło manualny sposób mycia zębów.

W szczoteczce sonicznej, nowszej wersji szczoteczki elektrycznej, zastosowano inną technologię, a mianowicie fale dźwiękowe. Podłużna końcówka, przypominająca wyglądem tradycyjne szczoteczki do zębów, jest wprawiana w drgania przez mechanizm szczoteczki. Wysoki stopień natężenia drgań sprawia, że wytwarzają się małe bąbelki powietrza. Docierają one w miejsca nieosiągalne dla zwykłej szczoteczki i pozostawiają je czyste.

Trzeba przyznać, że wybór szczoteczki rotacyjnej bądź szczoteczki sonicznej to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż pozostanie przy tradycyjnej szczoteczce manualnej.

Jakie są zalety szczoteczek rotacyjnych?

Szczoteczka rotacyjna posiada wiele zalet. Najważniejszą z nich jest oczywiście skuteczność. To urządzenie jest w stanie precyzyjnie czyścić zęby i usuwać resztki pokarmu z najgłębszych zakamarków. Mniejszym problemem staje się także osad nazębny, z którym niewątpliwie poradzi sobie szczoteczka rotacyjna. Za wszystko odpowiadają trzy rodzaje ruchów: rotacyjny, oscylacyjny i pulsacyjny.

Czy pomysł zmiany szczoteczki z manualnej na rotacyjną jest tani? Z pewnością tańszy niż zakup szczoteczki sonicznej, a efekt jest równie zadowalający. Końcówki szczoteczek trzeba wymieniać, jednak do wielu modeli można wybrać tańsze substytuty. Zmiana komfortu mycia zębów nie musi dużo kosztować.

Szczoteczka ta jest przeznaczona dla każdego użytkownika, a zwłaszcza dla osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów czy mają odsłonięte szyjki zębowe. Wybór szczoteczki rotacyjnej dla najmłodszych także będzie dobrym rozwiązaniem. Aby jednak wspierać dzieci w dbanie o higienę jamy ustnej, warto zdecydować się na rodzinny zestaw szczoteczek rotacyjnych.

Pojawienie się na rynku szczoteczek rotacyjnych było swego czasu rewolucją w dziedzinie dbania o czystość zębów. Mimo że w urządzeniach tych stosuje się coraz nowsze technologie, wybór klasycznej szczoteczki rotacyjnej będzie nadal bardzo dobrą decyzją.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.