Udostępnij
Skomentuj

Jak dbać o szczoteczkę elektryczną?

Aby mieć zdrowe zęby należy nie tylko starannie je myć, ale również zadbać o dobry stan swojej szczoteczki.

Jeśli chcesz mieć zdrowe, białe zęby i cieszyć się pięknym nieskazitelnym uśmiechem, powinieneś pamiętać nie tylko o częstym myciu zębów przez określoną ilość czasu oraz o odpowiednio dobranej paście, ale także o właściwym dbaniu o szczoteczkę do zębów. Na wydajność każdej szczoteczki do zębów tradycyjnej, manualnej czy akumulatorowej, ma wpływ sposób, w jaki ją przechowujesz oraz czyścisz. Dokładność czyszczenia zębów i jamy ustnej nie zależy tylko od rodzaju wykonywanych ruchów i czasu mycia zębów.

Polecane szczoteczki elektryczne

Jak czyścić szczoteczkę elektryczną?

Duże znaczenie dla jakości mycia zębów ma utrzymanie szczoteczki w odpowiedniej kondycji. Jakość rotacyjnych ruchów wykonywanych przez szczoteczkę wynika z mocy, czyli poprawnego naładowania akumulatora w urządzeniu. Zadbaj o te dwie rzeczy, aby mieć pewność, że Twoja szczoteczka skutecznie czyści zęby i usuwa osad, przeciwdziała przebarwieniom i gromadzeniu się kamienia na zębach. Szczoteczki elektryczne Phillips to gwarancja pięknych zębów.

Aby szczoteczka służyła długo, należy regularnie czyścić jej pracujące elementy. Po skończonym myciu zębów zdejmij główkę od szczoteczki i opłucz ją pod bieżącą wodą. Następnie wytrzyj do sucha zarówno końcówkę, jak i trzon szczoteczki. Dzięki temu łatwiej utrzymasz higienę i usuniesz pozostałości, które mogły pozostać na szczoteczce. Podobnie jest w przypadku szczoteczek sonicznych. Oprócz tego modele soniczne, na przykład szczoteczka soniczna Xiaomi, wymagają odpowiedniego dbania o silikonową uszczelkę. Przy zbyt długim kontakcie z wilgocią uszczelka może się uszkodzić, przez co będziesz zmuszony wymienić szczoteczkę na nową.

Co ile wymieniać szczoteczkę elektryczną?

Wielu stomatologów zaleca wymianę szczoteczki elektrycznej co najmniej raz na trzy miesiące. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy główka szczoteczki jest zużyta. Wytarte włókna tracą swoją skuteczność. Dlatego nowa główka czyszcząca jest w stanie usunąć więcej płytki nazębnej oraz zapewnić czyste i zdrowe zębów. Nie będziesz musieć wybielać zębów, gdyż o ich biel zadba Twoja szczoteczka. Szczoteczki elektryczne Oral-B zapobiegają gromadzeniu się bakterii i uszkodzeniom dziąseł, które nie będą krwawić.

Określenie, kiedy należy wymienić szczoteczkę elektryczną, jest bardzo proste. Producenci zadbali o to, aby włosie posiadało odpowiednie oznaczenie. Wraz z upływem czasu i zużyciem końcówki pęczki włókien czyszczących zmieniają kolor na bledszy od reszty. Dzięki temu w łatwy sposób można określić stopień zużycia główki szczoteczki. Takie specjalne włókna posiadają na przykład szczoteczki elektryczne Braun.

Regularna wymiana końcówki do szczoteczki elektrycznej to gwarancja maksymalnej skuteczności dbania o zęby. Nowa szczoteczka jest w stanie dużo lepiej dbać o higienę jamy ustnej, dokładniej usuwa resztki oraz osady. Zdrowe zęby wpływają na Twoje samopoczucie. Odpowiednio zadbana szczoteczka do zębów pomaga chronić zęby, aby nie stały się przyczyną poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Jak wyczyścić szczoteczkę elektryczną z kamienia?

Aby szczoteczka prawidłowo działała, należy dbać o właściwy stan jej pracujących elementów. Każde urządzenie, które działa z użyciem wody, jest narażone na tworzenie się osadów z kamienia. Regularne czyszczenie jest podstawą do zachowania długiej żywotności urządzenia. Zadbaj o to, aby Twoja szczoteczka i szczoteczki elektryczne dla dzieci wyglądały estetycznie. Domowym sposobem na usuwanie kamienia jest użycie octu lub kwasku cytrynowego. Można też wykorzystać specjalistyczne preparaty do usuwania kamienia, które cechuje większa skuteczność.

W jaki sposób usunąć pleśń ze szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczka do zębów służy do usuwania zanieczyszczeń, osadów i resztek, a także płytki nazębnej z zębów. Płytka nazębna to cienka warstwa nalotu, która powstaje przez namnażanie się bakterii. Mechaniczna ingerencja włosia usuwa płytkę nazębną, bakterie jednak pozostają na szczoteczce. Dlatego po każdym szczotkowaniu włosie powinno być dokładnie opłukane. Nie zawsze da się to zrobić starannie. W konsekwencji część zarazków zostaje na szczoteczce.

Włosie po każdym czyszczeniu zębów powinno być jak najstaranniej opłukane i osuszone. Wiadomo jednak, że nie zawsze ma się na to dostatecznie dużo czasu i chęci, dlatego włosie często pozostaje lekko wilgotne. Wilgoć oraz komfortowa temperatura, jaka panuje w domu lub mieszkaniu, stanowią doskonałe warunki dla rozmnażania się bakterii i zarazków. W praktyce oznacza to, że z każdym szczotkowaniem wprowadza się do jamy ustnej mnóstwo dodatkowych bakterii. Zadbaj więc o to, aby jak najczęściej dokładnie umyć szczoteczkę i starannie ją osuszyć.

Jak prawidłowo naładować szczoteczkę elektryczną?

Szczoteczki elektryczne Braun i innych producentów to przydatne akcesoria, które mogą służyć przez długi czas. Należy jednak prawidłowo o nią dbać i właściwie jej używać. Szczoteczka na baterie, które ładuje się za pomocą ładowarki. Większość szczoteczek, między innymi szczoteczki elektryczne Oral-B, są bardzo proste w ładowaniu. Wystarczy umieścić je na bazie do ładowania podłączonej do gniazdka elektrycznego i odczekać pół godziny. Następnie należy sprawdzić, czy szczoteczka działa. Jeśli tak, to oznacza, że proces ładowania przebiega prawidłowo.

Najprostszym i najbardziej wygodnym rozwiązaniem są modele wyposażone we wskaźnik, który pokazuje poziom naładowania baterii. Nie musisz martwić się, że szczoteczka rozładuje się w najmniej spodziewanym momencie, na przykład rano, kiedy spieszysz się do pracy. Szczoteczki elektryczne mogą posiadać diodę, która wskazuje na poziom naładowania baterii, a także, ile czasu pozostało do końca jej ponownego ładowania. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie należy doprowadzać do całkowitego rozładowania się szczoteczki. Jeśli bateria rozładuje się całkowicie, to może doprowadzić do trwałego uszkodzenia akumulatora, a w konsekwencji do potrzeby wymiany szczoteczki na nową.

Czas ładowania zależy od konkretnego modelu. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie ładowanie ma niebagatelny wpływ na żywność szczoteczki. Wiele szczoteczek, na przykład szczoteczki elektryczne Philips, jest wyposażonych w mały wyświetlacz, który informuje o poziomie baterii oraz o jej żywotności. Modele, w których nie ma takiego wskaźnika, mają zazwyczaj lampkę, która poinformuje Cię, kiedy szczoteczka powinna być naładowana. Urządzenia, które są wyposażone w akumulator, powinny być systematycznie ładowane, aby utrzymać ich wydajność na wysokim poziomie, oraz zapewnić długą żywotność.

Wyświetlacz to bardzo wygodne rozwiązanie nie tylko ze względu na to, że pokazują stan baterii. Często wskazują także, jak długo należy myć zęby. Jest to ważna funkcja, na przykład jeśli chodzi o szczoteczki elektryczne dla dzieci. Dla dziecka mycie zębów często jest przykrym obowiązkiem. Używanie szczoteczek elektrycznych, wyposażonych w pulsacyjny tryb działania oraz obrotową główkę pomaga zadbać o zdrowe zęby dzieci i całej rodziny.

Gdzie przechowywać szczoteczki elektryczne?

Wiele czasu poświęca się na wybór odpowiedniej szczoteczki, ale rzadko kiedy przywiązuje się uwagę do jej właściwego użytkowania i przechowywania. A właśnie te dwa czynniki mają największy wpływ na to, w jaki sposób zadbasz o zdrowe i piękne zęby. Niewłaściwe czyszczenie i przechowywanie powoduje, że każdego dnia nieświadomie wprowadzasz do jamy ustnej miliony bakterii i zarazków. Jak więc przechowywać szczoteczkę do zębów i czego nie robić?

Szczoteczki należy przechowywać w pozycji pionowej. Dzięki temu włókna szybciej i łatwiej schną. Jeśli przechowujesz kilka szczoteczek w jednym kubku, zadbaj też o to, by nie stykały się one ze sobą główkami, gdyż to utrudnia schnięcie i pojawienie się bakterii. Z tego powodu niewskazane jest również trzymanie tych akcesoriów w plastikowym pojemniku, kosmetyczce lub woreczku foliowym.

Miejscem, w którym trzymamy szczoteczki do zębów, jest łazienka. W łazience jest jednak kilka miejsc, w których pobliżu nie należy trzymać szczoteczek do zębów. Przede wszystkim nie powinno się trzymać jej w pobliżu toalety. W momencie spłukiwania wody z toalety unoszą się i rozprzestrzeniają na rzeczach w bliskim sąsiedztwie – kosmetykach, ręcznikach, a także na szczoteczkach. Podobnie nie należy trzymać szczoteczki na umywalce.

To może być zaskakujące, jednak w kubku, do którego wkładamy szczoteczki, może zgromadzić się nawet kilkaset milionów bakterii. Jest ich tak dużo, ponieważ w umywalce nie tylko myjemy ręce, ale też wykonujemy wiele różnych czynności, które wpływają na rozprzestrzenianie się zarazków. Szczoteczki do zębów nie należy także przechowywać w pobliżu detergentów, pod prysznicem oraz w bliskim zasięgu dzieci. Gdzie więc należy przechowywać szczoteczki elektryczne? Najlepszym rozwiązaniem jest chowanie szczoteczki w zamykanej szafce. Szczególnie jest to istotne w przypadku łazienki o niewielkich rozmiarach, a do tego bez okna.

Polecane artykuły
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.