Udostępnij
Skomentuj

Jaki odkurzacz automatyczny do 1500?

Czy za 1500 zł można kupić dobry odkurzacz automatyczny? Jak wybrać odkurzacz samoczynny w tej cenie?

Odkurzacze automatyczne cieszą się rosnącą popularnością, która wpływa również na coraz szerszą ofertę urządzeń tego typu. Trudno, z resztą, dziwić się zainteresowaniu, jakie budzą urządzenia działające automatycznie i wyręczające użytkownika w domowych obowiązkach. Mimo, że odkurzacz samoczynny może ułatwiać utrzymanie czystości, wciąż wiele osób nie dowierza w skuteczność urządzeń tego typu.

Polecane odkurzacze

Czy warto kupić odkurzacz automatyczny?

Odkurzacze samojezdne to urządzenia, które są dostępne w sprzedaży już od lat. Skuteczność i funkcjonalność pierwszych sprzętów tego typu pozostawiała sporo do życzenia, ale kolejne modele były udoskonalane i unowocześniane. Odkurzacze automatyczne są dziś zdecydowanie skuteczniejsze w działaniu, bardziej autonomiczne i automatyczne, a często bywają również wyposażane w szereg czujników i funkcji, które sprawiają, że są to sprzęty, które realnie wyręczają właściciela w porządkowaniu podłóg i którym nie trzeba poświęcać szczególnie dużo uwagi. By odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy warto kupić inteligentny odkurzacz automatyczny, warto zapoznać się z listą atutów oraz mankamentów tego rozwiązania.

Odkurzacze automatyczne – zalety i wady

ZALETY

 • Działają automatycznie – wyręczają użytkownika w odkurzaniu podłóg.
 • Można zaprogramować je na różne sposoby – na przykład tak, by uruchamiały się pod nieobecność domowników.
 • Można sterować nimi przy pomocy aplikacji.
 • To rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu.
 • Posiadanie odkurzacza automatycznego sprawia, że w domu może być czyściej (urządzenie może się uruchamiać nawet dwa razy na dzień, a trudno byłoby znaleźć czas, by odkurzać klasycznym odkurzaczem z równą częstotliwością).

WADY

 • Kosztują więcej niż klasyczny odkurzacz.
 • Miewają problemy na progach oraz wysokich dywanach.
 • Niektóre modele są zdecydowanie mniej skuteczne w odkurzaniu niż klasyczny odkurzacz, a przez to wielu użytkowników posiada zarówno odkurzacz automatyczny, jak i klasyczny.

Samodzielny odkurzacz automatyczny to rozwiązanie na miarę współczesnych czasów – idealne dla osób, którym trudno wygospodarować czas na porządki, dla osób ceniących wygodę oraz rozwiązania automatyczne. To sprzęt, który pomoże utrzymać czystość na podłogach i to bez wysiłku. Oczywiście odkurzacze automatyczne nie są wolne od wad i mankamentów, ale i tak są to urządzenia godne uwagi.

Odkurzacze automatyczne do 1500 zł – czego można oczekiwać w tej cenie?

Oferta odkurzaczy automatycznych jest bardzo zróżnicowana pod względem cen i parametrów. W sprzedaży pojawia się jednak coraz więcej odkurzaczy automatycznych w niższych cenach. Parametry sprzętów do 1500 zł prezentuje poniższa tabela.

Odkurzacze automatyczne do 1500 zł – parametry techniczne

Choć w sprzedaży znajdziemy wiele droższych odkurzaczy automatycznych, to już wśród urządzeń do 1500 złotych można wybrać sprzęt o wysokiej skuteczności i sprawności działania. Odkurzacz, który sam odkurza, nie musi kosztować wiele, ale powinien być maksymalnie funkcjonalny i dopasowany do potrzeb użytkownika, jak również do specyfiki wnętrza.

Jaki odkurzacz automatyczny do 1500 zł wybrać?

Oferta odkurzaczy automatycznych w tej cenie jest spora. Wielu użytkowników decyduje się na zakup sprzętów z tej półki cenowej, gdyż są to urządzenia funkcjonalne i przydatne, a jednocześnie przystępne cenowo. Który odkurzacz automatyczny wybrać? Trudno wskazać jeden, który byłby najlepszy dla każdego, dlatego warto wybrać go na podstawie kluczowych kryteriów zakupowych:

 • Czas pracy – każde urządzenie zasilane akumulatorowo posiada, w specyfikacji, informację na temat szacunkowego czasu pracy na baterii. To ważna informacja, która pomaga porównać wiele modeli urządzeń. Im dłuższa praca urządzenia, tym lepiej, a szczególnie, gdy wybieramy urządzenie do dużego mieszkania lub domu. Warto pamiętać o tym, że odkurzacz automatyczny potrzebuje więcej czasu na odkurzenie, niż gdybyśmy odkurzali przy pomocy klasycznego urządzenia, dlatego czas jego działania na baterii powinien być znacznie dłuższy niż ten, który poświęcaliśmy na odkurzanie dotychczas.
 • Czas ładowania – wysoka pojemność akumulatora pozwala na dłuższą pracę urządzenia, ale też nie jest obojętna dla czasu, jaki zajmuje naładowanie baterii w odkurzaczu. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, gdyż decyduje ona o codziennej wygodzie w użytkowaniu urządzenia.
 • Pojemnik na kurz – jednym z mankamentów odkurzaczy automatycznych bywa niewielki pojemnik na kurz. Im niższa pojemność tego zbiornika, tym częściej trzeba go będzie opróżniać, a przy bardzo dużej powierzchni odkurzania i w domach, w których są zwierzęta, może to być uciążliwe. Jeśli chcemy dobrać odkurzacz automatyczny na sierść lub do dużego domu, wybierzmy model ze sporym pojemnikiem na kurz.
 • Emitowany hałas – odgłosy tradycyjnego odkurzacza są dość uciążliwe. W przypadku odkurzaczy automatycznych warto więc zwrócić uwagę na to, jak bardzo hałasuje wybrane urządzenie. Natężenie emitowanego dźwięku jest podawane w specyfikacji urządzenia i wyrażane w decybelach (dB), im mniej decybeli, tym cichsza praca urządzenia.
 • Nawigacja – zastanawiając się nad tym, jaki odkurzacz samosprzątający jest najbardziej skuteczny, nie można pominąć kwestii nawigacji i trybów działania. Niektóre odkurzacze automatyczne działają w trybach liniowych (uporządkowanych, po linii prostej), inne działają z pozoru bardziej chaotycznie. Warto sprawdzić, w opisie urządzenia, jakie są tryby poruszania się urządzenia i w jaki sposób można wpływać na nawigowanie.
 • Obsługa – rozwiązania intuicyjne są cenione także w przypadku odkurzaczy automatycznych. Warto zorientować się, jeszcze przed zakupem, jak obsługuje się wybrany model urządzenia. W tym celu warto pobrać dedykowaną aplikację lub przejrzeć poradnik albo instrukcję użytkowania. Wielu użytkowników odkurzaczy automatycznych chwali możliwość ustawienia w aplikacji automatycznego uruchamiania się urządzenia o określonych porach w konkretne dni tygodnia, co sprawia, że odkurzanie odbywa się faktycznie samoistnie i nie trzeba każdorazowo uruchamiać i nawigować urządzenia.
 • Czujniki – warto przyjrzeć się kwestii obecności różnego typu czujników w wybranym modelu odkurzacza automatycznego. To ważne, by odkurzacz nie wjeżdżał z impetem w ściany lub meble, by nie zaplątał się w kablach od innych urządzeń oraz by nie spadł ze schodów, jeśli znajdują się w domu. Przydatne są więc czujniki antykolizyjne, czujniki zabrudzenia, czujniki uskoków oraz schodów, a także funkcja wirtualnej ściany.
 • Funkcje dodatkowe – wybierając sprzęt tego typu można skupić się na tym, by posiadał elementarną funkcjonalność i nie był drogi, ale można też rozważyć zakup odkurzacza automatycznego z funkcją mopa. Odkurzacz automatyczny z funkcją mycia podłóg to nieco rzadziej spotykany typ urządzenia, ale jeśli zależy nam na tej konkretnej funkcjonalności, to można ją znaleźć w kilku odkurzaczach w tym przedziale cenowym (na przykład w modelu iRobot Braava).
 • Marka – zdecydowanie warto zwrócić uwagę także na renomę producenta. Odkurzacz automatyczny Samsung albo odkurzacz automatyczny Xiaomi to dość popularny i ceniony wybór, podobnie z resztą, jak odkurzacz automatyczny Philips lub odkurzacz automatyczny Electrolux. Warto wybierać markowy sprzęt nie tyle ze względu na prestiż związany z konkretną marką, ale ze względu na fakt, że urządzenia wiodących producentów bywają najbardziej innowacyjne i skuteczne.
 • Popularność wśród kupujących – mając wątpliwości, co do tego, jaki odkurzacz robot kupić, warto zorientować się, które urządzenia są szczególnie popularne wśród kupujących. W tym celu można odwiedzić ranking odkurzaczy automatycznych lub posortować oferty po popularności.
 • Opinie wśród użytkowników – czasami warto zajrzeć także do opinii i recenzji, jakie pozostawiają kupujący i użytkownicy. To właśnie z nich można dowiedzieć się ciekawostek o urządzeniu, poznać jego drobne mankamenty i mocne strony. Zaglądając do opinii, można wywnioskować, czy wybrane urządzenie poradzi sobie na każdej nawierzchni i czy można uznać je za odkurzacz automatyczny na dywan i progi, czy też jest to sprzęt, który sprawdzi się wyłącznie na gładkich powierzchniach. Z opinii można również wywnioskować, czy wybrany sprzęt jest łatwy w użytkowaniu, odporny, funkcjonalny i cichy, a każda z tych kwestii jest dość istotna dla użytkownika.

Odkurzacze automatyczne do 1500 zł to szeroka grupa urządzeń, w której znaleźć można zarówno sprzęty markowe, jak odkurzacz automatyczny iRobot lub Vileda, jak również urządzenia mniej znanych marek. Poszczególne urządzenia różnią się pomiędzy sobą nie tylko marką, ale też funkcjonalnością, a nawet gabarytami, co przekłada się na częstotliwość opróżniania pojemnika na kurz, jak również na możliwość odkurzania pod meblami (odkurzacz automatyczny niski może wjeżdżać pod szafy i komody, a nie tylko odkurzać wokół nich), jak również na ogólny komfort użytkowania odkurzaczy tego typu. To urządzenia godne uwagi, jeśli zależy nam na tym, by zyskać sprzęt, który wyręczy nas w części domowych obowiązków i ułatwi codzienne utrzymywanie czystości.

ECOVACS

Udostępnij
5,0
1 ocena
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

zastanawiam się właśnie nad jakimś tańszym odkurzaczem automatycznym. czytałam że irobot ma dobre ale nie wiem który model dokładnie wybrać. mam ok 70 m2 do posprzątania i kota, więc jest trochę sierści ale bez tragedii.
tani ale dobry, niestety bez bajerow jest 605 - moj pierwszy i przy kocie z dlugim wlosem swietnie dawal rade
Tak, roomby z starszych serii można bez problemu kupić w tym przedziale cenowym i bardzo dobrze się sprawdzają. nawet seria 800 jest spoko. Porównaj czas pracy, moc. ale ogólnie warto, bo z siersiąć nie będzie problemu.
Specjalista Morele | 01:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.