Udostępnij
Skomentuj

Jaka karta graficzna? Poradnik zakupowy

Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę kupując GPU? Podpowiadamy!

Wraz z procesorem, pamięcią RAM i dyskiem twardym, GPU jest najważniejszym elementem budowy komputera. Ich wydajność podczas wyboru nowej maszyny analizowana jest najczęściej. Oczywiście ich role są różne w zależności od zastosowania urządzenia.

Karty graficzne na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim w przypadku komputerów gamingowych, a także służących do obróbki grafiki i wideo czy też obsługi rozmaitych programów projektowych. To one bowiem odpowiadają za wyświetlanie obrazu, modeli 3D, animacji i wszystkich elementów obserwowanych przez nas na ekranie monitora. Do tego dochodzi również wsparcie dla procesora oraz realizacji wielu zadań.

Nietrudno więc dojść do wniosku, że wydajna karta graficzna = wydajny komputer. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, co decyduje o jej możliwościach? Kwestii, na które należy zwrócić uwagę jest sporo, dlatego postanowiliśmy opracować dla Was poradnik, który je wszystkie wyjaśni.

Polecane karty graficzne

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana – co wybrać?

Osoby niewymagające od jednostek GPU wysokiej wydajności, a także te, dla których niska cena jest najważniejsza, mogą odpuścić sobie poszukiwania oraz dobór odpowiedniej karty graficznej i skupić się na zakupie wydajnego procesora, wyposażonego w zintegrowaną kartę graficzną.

Należy pamiętać, że moc obliczeniowa takich kart stoi zazwyczaj na niskim lub bardzo niskim poziomie. Korzystają bowiem ze współdzielonej pamięci oraz ograniczonego taktowaniem rdzenia. W zamian zapewniają jednak znacznie niższy pobór energii oraz, co już wspomnieliśmy, możliwość zaoszczędzenie kilku tysięcy złotych. Takie rozwiązanie polecane jest przede wszystkim osobom wykorzystującym komputery do pracy biurowej, surfowania po sieci, oglądania filmów lub obsługi mało wymagających pod względem sprzętowym gier.

Jeśli jednak wysoka moc obliczeniowa karty graficznej ma dla Was znaczenie, powinniście zdecydować się na modele dedykowane, czyli montowane osobno, dysponujące własną pamięcią i oferujące po prostu szersze możliwości niż modele zintegrowane.

Wydajność i generacja kart – jak rozpoznać?

Skoro wyjaśniliśmy sobie podstawowe różnice między dwoma rodzajami jednostek GPU występujących na rynku, możemy przejść do rozszyfrowania oznaczeń, które stanowią nieodłączny element nazwy karty graficznej. Przeważnie jest to połączenie liter z cyframi. Dlaczego są one umieszczane? Po pierwsze, by odróżnić konkretne jednostki, a po drugie, by ułatwić klientom identyfikację przeznaczenia kart, ich generacji oraz wydajności.

Wszystko to sprawia, że często szybki rzut oka na nazwę karty wystarczy, aby uporządkować ją do jednej z kategorii oraz umieścić we własnym rankingu przydatności. Oczywiście wszystko to okaże się możliwe, jeśli będziemy w stanie rozkodować te oznaczenia. Najlepiej omówić je osobno dla modeli od AMD i NVIDIA, a więc dwóch głównych producentów chipsetów GPU.

  • – jeśli po nazwie producenta nie ma żadnej litery, oznacza to, że mamy do czynienia z kartami uniwersalnym. Symbol RX wskazuje na jednostki gamingowe, natomiast Pro i FirePro (starsze modele) na urządzenia do użytku projektanckiego, a także dla stacji roboczych. W standardowych kartach, po oznaczeniu pojawiają się 3 cyfry – np. AMD Radeon RX 580. W nowszych układach są to z kolei cztery cyfry, dla przykładu AMD Radeon RX 6650. Zdarza się również dopisek XT, oznaczający kartę o wyższej wydajności względem modelu podstawowego. Naszą uwagę powinniśmy zwrócić na pierwszą z cyfr, która wskazuje na generację (im wyższa, tym nowsza generacja), i drugą, określająca poziom wydajności (im wyższa, tym karta jest z wyższej półki). Do tego należy dodać również karty ze specjalnych serii, takie jak Radeon Fury i najnowsze Radeon Vega. W ich przypadku warto dokładniej zaznajomić się ze specyfiką serii.
  • Karty graficzne NVIDIA – najpopularniejsze są obecnie karty GeForce GT (podstawowe), GeForce GTX (gamingowe) oraz GeForce RTX (ze sprzętowym wsparciem dla techniki ray tracing). Na rynku występują również jednostki NVIDIA Quadro, które służą do użytku projektanckiego oraz Nvidia Tesla, przygotowywane specjalnie do wspomagania obliczeń naukowo-inżynierskich. Podobnie jak w przypadku modeli AMD Radeon, pierwsze dwie cyfry oznaczają generację (np. GTX 1660 i RTX 3060), a trzecia poziom wydajności. Do tego dochodzi oznaczenie Ti dodawane na końcu, które oznacza ulepszone i przyspieszone wersje podstawowych kart.

Najważniejsze parametry techniczne kart graficznych

Najwyższa pora, by przejść do wartości, które w sposób bezpośredni decydują o wydajności jednostek GPU. Osoby szukające modeli gamingowych zwracają uwagę przede wszystkim na ilość pamięci RAM, która odpowiada za płynność alokowania tekstur. Wydawać się więc może, że im więcej pamięci, tym gry będą działały płynniej.

Przestrzegamy jednak przed ślepym poszukiwaniem możliwe najwyższych wartości, bez oglądania się na pozostałe parametry i cenę jednostek. Jeżeli zależy nam na obsłudze wiekowych gier lub takich, które wyróżniają się dość niskimi wymaganiami sprzętowymi, spokojnie możemy celować w karty z 4 GB pamięci.

6 GB pamięci powinno wystarczyć, by obsłużyć wszystkie nowe gry PC w rozdzielczości Full HD. Karty graficznej z 8 lub 12 GB pamięci powstają dla entuzjastów, którzy pragną grać w 4K. Uwagę warto zwrócić również na rodzaj pamięci. Obecnie najwyższa szybkość gwarantuje pamięć GDDR6X, która występuje w topowych kartach. Pozostałe korzystają z GDDR6.

Kolejnymi niezwykle istotnymi parametrami jednostek GPU są taktowanie rdzenia i pamięci. Pod tym względem warto porównywać karty z tej samej generacji i półki jakościowej. Panuje zasada, że im wyższe taktowanie, tym lepsze działanie gier, dlatego należy dokładnie przeanalizować oferowane wartości.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze cenę – z pewnością nie opłaca się dopłacać 400-500 złotych za kartę o taktowaniu wyższym o 30-50 MHz. Co ważne, w przypadku taktowania rdzenia, podawane są wartości bazowe i dla trybu turbo boost, który uruchamiany jest w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową.

Warto podkreślić również fakt, że wielu producentów kart (np. MSI, Gigabyte i ASUS) decyduje się na wypuszczenie jednostek podkręconych (OC), które zapewniają nieco wyższe taktowanie.

Najlepsza karta graficzna – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza najważniejszymi parametrami wpływającymi na wydajność jednostek GPU, warto przeanalizować także następujące elementy:

  • typ złącza – służy do podłączenia karty do płyty głównej, dlatego musi się zgadzać z jej gniazdem,
  • łączenie kart – pozwalają na to technologie SLI (karty Nvidia) oraz CrossFire (karty AMD),
  • rekomendowana moc zasilacza,
  • obsługiwane standardy DirectX i OpenGL,
  • jednostki przetwarzania – wspomagają GPU w generowaniu obrazu, dlatego im jest ich więcej, tym lepiej,
  • zamontowane złącza.

Chłodzenie karty graficznej

Poza wydajnością, należy mieć na uwadze również kulturę pracy jednostki GPU, za którą odpowiada między innymi zastosowane chłodzenie. Warto decydować się przede wszystkim na karty dysponujące systemem przygotowanym przez producenta sprzętu (MSI, Asus, Gigabyte etc.).

Dlaczego? Ponieważ takie chłodzenie jest przeważnie lepiej dostosowane do możliwości karty, a także cichsze. W dostępnych obecnie kartach graficznych stosuje zazwyczaj wentylatory (od jednego do trzech), radiatory i ciepłowody. W niektórych modelach spotkać możemy się także z chłodzeniem wodnym.

Na szczególną uwagę zasługują modele, które w sytuacji niskiego zapotrzebowania na wydajność układu graficznego pracują całkowicie bezgłośnie – bez wykorzystania wentylatorów.

Jaka karta graficzna do komputera?

Jednostki montowane w urządzeniach stacjonarnych dysponują obecnie w większości złączem PCI-Express x16 – starsze wersje są już praktycznie niespotykane. Dobierając kartę do posiadanego zestawu, musimy zwrócić uwagę również na jej zasilanie. Obecnie możemy spotkać się z jednostkami, które są zasilane kablem z tyczką 6-pin, dwoma kablami 6-pin (oznaczenie 2x6-pin) lub dwoma kablami 8-pi (oznaczenie 2x8-pin).

Wydajniejsze karty potrzebują również bardzo mocnego zasilacza, dlatego warto upewnić się, jaką moc rekomenduje producent.

Jaka karta graficzna do gier?

Chcąc zakupić jednostkę gamingową, musimy zastanowić się, jakie gry chcemy uruchomić, a następnie przeanalizować ich wymagania sprzętowe. Na ich podstawie dobieramy kartę graficzną, analizując wymienione wcześniej parametry techniczne.

Zakup karty graficznej może się wydać dość skomplikowany, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie kwestie poruszone w tekście, dobór tego najlepszego modelu nie powinien sprawić nam większych trudności.

Jaka karta graficzna do laptopa?

W tym przypadku mamy dwie możliwości wyboru. Albo zdecydujemy się na komputer z kartą zlutowaną z płytą główną albo zamontowaną na złączu MXM. Drugie rozwiązanie pozwala na demontaż i wymianę karty, choć należy pamiętać, że nowa jednostka musi dysponować złączem tej samej generacji i wersji.

Osobną kategorię tworzą laptopy dysponujące zintegrowanymi kartami graficznymi. Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, ich wydajność jest bardzo ograniczona. Możemy przy tym pozostać albo zdecydować się na eGPU, czyli zewnętrzną kartę graficzną. Nasz laptop musi jednak dysponować wtedy złączem Thunderbolt 3.

Najnowsze karty graficzne NVIDIA GeForce RTX serii 40

W sprzedaży właśnie pojawiły się najnowsze, najszybsze i najbardziej wydajne karty graficzne z układami NVIDIA – NVIDIA GeForce RTX 4090. Sprawdź co potrafią:

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.