Udostępnij
Skomentuj

Jak zwiększyć czułość mikrofonu?

Zastanawiasz się, czy można wzmocnić czułość mikrofonu? Poznaj sposoby poprawiające jakość transmisji dźwięku.

Narzekasz na problemy w komunikacji przez mikrofon w telefonie lub ten podłączany do komputera? Nie decyduj z rozpędu o wymianie na nowy, ale najpierw sprawdź, czy ustawienia parametrów Twojego akcesorium są odpowiednio zaprogramowane. Inaczej działasz w tej kwestii w laptopie niż w smartfonie typu iPhone, dlatego przed wprowadzeniem zmian warto poszukać wskazówek na temat dostępnych rozwiązań dedykowanych konkretnym wariantom. Na forach internetowych w sieci z pewnością znajdziesz wiele wątków poświęconych tej tematyce.

W jaki sposób można zwiększyć czułość mikrofonu?

W kwestii mikrofonu do komputera możesz liczyć na rozwiązania systemowe. W Windows 10 polega to na wejściu w parametry dźwięku poprzez kliknięcie po kolei: Menu – Ustawienia – System – Dźwięk. Odnajdź pozycję Wejście, w niej Wybierz urządzenie wejściowe i wśród zainstalowanych sprzętów zlokalizuj mikrofon. Kolejny krok to test sprzętowy, który odpowie na pytanie, czy faktycznie występuje z nim problem. Jeśli okaże się, że mikrofon działa, ale np. za cicho, można jego głośność wyregulować we Właściwościach urządzenia.

Jeśli posiadasz mikrofon wbudowany w słuchawkach, w podobny sposób możesz sprawdzić, czy on działa, a jeśli stwierdzisz, że występuje jakiś problem, podjąć próbę rozwiązania usterki. W sytuacji braku efektów nie warto od razu decydować o wymianie, bo awaria może być także spowodowana nieaktualnymi sterownikami akcesorium bądź zawirusowaniem systemu. Jeśli po wykluczeniu wszystkich tych opcji mikrofon wciąż nie zadziała albo jego czułość będzie nieodpowiednia, zakup nowego modelu okaże się zapewne nieuchronny.

Czasami także bywa tak, że masz w rękach sprzęt nieprzystosowany do Twoich potrzeb, o słabej czułości, przez co nie możesz komunikować się z innymi graczami w sieci w trybie multiplayer. Tego typu problemy napotkasz również podczas korzystania z wersji bezprzewodowych, które działają w technologii Bluetooth. W tym wypadku rozwiązaniem będzie na przykład zmiana miejsca ustawienia mikrofonu w celu poprawy zasięgu lub próba ponownego sparowania urządzeń.

Polecane mikrofony

Czym jest czułość mikrofonu?

Niezależnie, czy potrzebujesz sprzętu do gry, czy zwyczajnie chcesz porozumiewać się z innymi poprzez komunikatory, dobierając odpowiedni model mikrofonu, zwróć uwagę na jego specyfikację. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość odbioru głosu jest czułość akcesorium, oznaczająca, w dużym uproszczeniu, ilość dźwięków, jaką ono rejestruje. Określa się ją za pomocą miniwoltów na paskale (mV/Pa) lub decybeli. W przypadku tej drugiej jednostki używa się wartości ujemnych, więc np. -20 db to większa czułość niź -60.

Nie zawsze czułość decyduje o dobrej jakości dźwięku – na przykład mikrofon wbudowany w słuchawki nauszne podpinane do telefonu nie powinien posiadać wysokich wartości ze względu na ryzyko ściągania wszystkich drobnych głosów z otoczenia, co w praktyce zakłóca prawidłowy odbiór. W związku z tym, wybierając zestaw komórkowy, należy szukać innych wariantów niż w przypadku zakupu akcesoriów do gier w komputerze lub nagrywania.

Przymierzając się do selekcji odpowiedniego mikrofonu, warto więc zwrócić uwagę na potrzebę zastosowania, a potem kolejno przejrzeć ranking dostępnych produktów, który pozwoli zapoznać się z ofertą poszczególnych firm. Do popularnych i wysoko ocenianych akcesoriów komputerowych należą m.in. takie modele jak mikrofon Trust bądź mikrofon Razer.

Jaka jest najlepsza czułość mikrofonu?

Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jaka czułość mikrofonu jest najlepsza? Nie do końca, bowiem, jak już wyżej zostało wspomniane, wszystko zależy od tego, do jakich celów wykorzystujemy akcesorium. Model dla dzieci, które sporadycznie komunikują się przez internet lub używają mikrofonu tylko do nauczania zdalnego, nie powinien mieć wysokich wartości czułości – najważniejsza tu będzie eliminacja niepotrzebnych dźwięków z otoczenia po to, by zapewnić dobry poziom słyszalności.

Jeśli planujesz wykorzystać sprzęt profesjonalnie do nagrań wokalnych, postaw na urządzenie dedykowane takiemu zastosowaniu, na przykład mikrofon Shure z czułością na poziomie około -60 dB, która jest optymalna dla rejestratorów dynamicznych. Jeżeli jednak zamierzasz przeprowadzić nagranie z dużą grupą osób, potrzebny Ci będzie mikrofon pojemnościowy o jak najwyższej czułości. Z kolei przy zakupie sprzętu dla graczy warto zwrócić uwagę na sposób podpięcia i zdecydować się na wersję podłączaną kablem USB – przesyłanie sygnału będzie wówczas bezproblemowe. Bezprzewodowe akcesoria nie zawsze zdają egzamin, zwłaszcza w profesjonalnym użytkowaniu.

Oprócz powyższych wariantów z mikrofonu korzysta się także w zestawie głośnomówiącym w telefonie, na przykład podczas jazdy samochodem. W tej kwestii masz do wyboru sprzęt nauszny lub douszny z wbudowanym narzędziem rejestrującym głos – tu także sprawdzi się czułość o niskich parametrach, która pozwoli na wyraźny odbiór przez słuchacza, bez zakłóceń typu dźwięk klimatyzacji czy głośna praca silnika. Tradycyjna słuchawka do smartfona powinna być wyposażona w moduł redukcji szumów, co dodatkowo wzmocni komfort użytkowania.

Gdy zależy Ci na uzyskaniu najlepszych efektów słyszalności głosu, możesz zdecydować się na przykład na kierunkowy mikrofon Rode, gwarantujący nagrywanie dźwięków od przodu. Zapewnia on czułość odpowiednią w profesjonalnym zastosowaniu, jednocześnie eliminując hałasy dobiegające z otoczenia. Takie urządzenie dobrze jest zestawić z kamerą, dzięki czemu dźwięk nagrywanych nią filmów będzie lepszy i nie trzeba się będzie martwić o zakłócenia.

Jak zmienić czułość mikrofonu?

Efekty dobrej słyszalności zależą w dużej mierze od właściwego doboru narzędzia, dlatego zanim kupisz konkretny model, rozważ dostępne opcje, a z pewnością odpowiednio dopasujesz wybór. Dla przykładu w sytuacji, gdy potrzebujesz mikrofonu do pracy, w której manewrujesz rękoma, wpisując dane na klawiaturze, postaw na wariant nagłowny – niewątpliwie zagwarantuje najlepszą jakość.

Zmiana czułości mikrofonu nie jest prostą sprawą, dlatego tak ważne jest, by przy wyborze urządzenia zwrócić na ten parametr szczególną uwagę. Niekiedy poziom czułości można zmodyfikować za pomocą specjalnego oprogramowania, które zapewnia producent. W telefonie z systemem Android możesz to zrobić za pomocą specjalnego oprogramowania, wykrywającego problemy z rejestrowaniem głosu i wspomagającego ich eliminowanie. Na przykład w aplikacji Wear Audio Recorder dostosujesz parametry, wybierając jakość nagrywania bądź eliminując hałasy.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.