Udostępnij
Skomentuj

Jak włączyć mikrofon w laptopie? Podpowiadamy

Mikrofon w laptopie nie działa? Sprawdź, jak włączyć mikrofon w laptopie! Ciesz się w pełni komputerem.

Sama procedura tego, jak włączyć mikrofon w laptopie, jest stosunkowo prosta i nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności ani informatycznej wiedzy. Doskonale poradzi sobie z nią nawet laik, nieobeznany w komputerowej tematyce. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak włączyć lub jak wyłączyć mikrofon w laptopie, spieszymy z odpowiedzią. Już za moment będziesz mógł robić to samodzielnie!

Polecane mikrofony

Jak włączyć mikrofon w laptopie? Windows 10 i inne systemy operacyjne

Jeśli mikrofon nie przechodzi automatycznie w stan gotowości do pracy zaraz po uruchomieniu systemu operacyjnego, kliknij lewym przyciskiem myszy ikonę głośnika widoczną na pasku zadań. W systemie Windows 10 musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz z dostępnej listy poleceń komendę „Otwórz ustawienia dźwięku”.

Na ekranie laptopa pojawi się okno zawierające szereg różnego rodzaju opcji dotyczących wszystkich urządzeń elektroakustycznych wbudowanych w konstrukcję urządzenia lub podłączonych do niego za pośrednictwem kabla USB, takich jak na przykład głośniki, słuchawki - nauszne bądź douszne, akcesoria do nagrywania karaoke i śpiewania oraz właśnie mikrofon.

Zanim wykonasz kolejne czynności, sprawdź, czy sprzęt rzeczywiście jest wyłączony, a sterowniki działają poprawnie. W tym celu warto przeprowadzić krótki test za pomocą systemowej aplikacji „Rejestrator głosu”. Kliknij przycisk „Start” i w polu wyszukiwania wpisz wspomnianą nazwę, a potem uruchom oprogramowanie i zacznij nagrywać swoją mowę (nie musi to być nic długiego, wystarczy choćby kilka wypowiedzianych słów typu „raz, dwa, trzy”).

Jeżeli zadanie się nie powiedzie, to znak, że mikrofon nie reaguje prawidłowo. Co wtedy zrobić? Wróć do ustawień dźwięku (Start – Ustawienia – System – Dźwięk lub przez wspomniany wcześniej sposób), a następnie znajdź ustawienia mikrofonu i wybierz odpowiedni sprzęt z wysuwanej listy. Opisany sposób postępowania dotyczy laptopów i komputerów stacjonarnych ze środowiskiem operacyjnym Windows 10. Niemniej jednak w przypadku innych systemów procedura wygląda bardzo podobnie. Jedynie niektóre komendy i nazwy okien mogą brzmieć nieco inaczej.

Jak włączyć mikrofon w Macu?

Jak włączyć mikrofon w MacBooku? Przejdź do sekcji „Preferencje systemu”, a następnie wybierz „Dźwięk”. W zakładce „Wejście” znajdziesz listę mikrofonów – wystarczy, że wybierzesz ten, z którego chcesz aktualnie korzystać. Również w tym samym miejscu czekają na Ciebie ustawienia akcesorium. Możesz w prosty sposób regulować głośność mikrofonu.

Mikrofon do komputera – jak podłączyć zewnętrzny mikrofon w laptopie?

A jak przebiega samo podłączanie mikrofonu przewodowego do laptopa? Wystarczy włożyć końcówkę kabla do odpowiedniego wejścia w komputerze (zazwyczaj chodzi o port USB albo mini jack), a następnie skonfigurować nowe urządzenie. Zazwyczaj cała operacja nie zajmuje więcej niż kilka minut, choć wiele zależy od rodzaju zakupionego sprzętu. Profesjonalny mikrofon studyjny czy mikrofon gamingowy wymaga zazwyczaj bardziej zaawansowanych ustawień niż typowe produkty przeznaczone do standardowego użytku.

Jak włączyć mikrofon w słuchawkach na laptopie?

Tutaj proces wygląda identycznie jak w przypadku opisanego wyżej. Podłącz słuchawki przewodowe do komputera i skonfiguruj sprzęt. Postępuj zgodnie z kolejnymi wyskakującymi oknami instalacyjnymi związanymi z zewnętrznym akcesorium.

Co jednak zrobić w przypadku bezprzewodowych słuchawek z mikrofonem? Musisz wtedy przejść do sekcji „Urządzenia Bluetooth”, wyszukać akcesoria działające w pobliżu i sparować nasze słuchawki z laptopem. Konfiguracja również będzie intuicyjna, więc na pewno odbędzie się szybko i bez większych problemów.

Pamiętaj, że za każdym razem, gdy masz problem z mikrofonem wbudowanym w laptopa lub jego zewnętrznym odpowiednikiem, zacznij od wejścia w „Ustawienia dźwięku” i sprawdź, czy włączone jest aktualnie to akcesorium, z którego chcesz korzystać.

Zewnętrzny mikrofon do laptopa – parametry i zastosowanie

Na co zwracać uwagę przy zakupie mikrofonu do laptopa? Ważna jest budowa sprzętu, a także jego przeznaczenie:

  • Nagrywanie głosu (na przykład na potrzeby filmów instruktażowych publikowanych w internecie) – przywołane zadania doskonale zrealizuje bezprzewodowy mikrofon krawatowy Bluetooth, montowany bezpośrednio przy ubraniu (najczęściej na ramieniu). Daje dużą swobodę ruchów i bardzo często można go podpiąć nie tylko do komputera, ale również do telefonu z Androidem lub iOS-em.
  • Nagrywanie utworów muzycznych – w tym przypadku warto sięgnąć po wielkomembranowy mikrofon pojemnościowy o wysokiej czułości, wykorzystywany do studyjnego rejestrowania wokali i gry instrumentów (kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych).
  • Wideokonferencje, rozmowy na Skype lub za pośrednictwem portali społecznościowych – doskonale sprawdzi się nadajnik ręczny lub mikrofon kierunkowy na statywie w zestawie z kamerą.
  • Nagrywanie dynamiczne (w ruchu) – instruktorzy fitness, tancerze i komentatorzy sportowi powinni zainwestować w dobry mikrofon nagłowny. Będą oni mogli skupić się na wykonywaniu swoich zawodowych lub hobbystycznych zadań bez większych zahamowań.
  • Zastosowania gamingowe – dla graczy streamujących swoje poczynania w internecie właściwym wyborem będą mikrofon pojemnościowy USB z wbudowanym wzmacniaczem i słuchawki gamingowe.
  • Przeprowadzanie wywiadów lub sond ulicznych – tego typu wymogom świetnie sprosta mikrofon dynamiczny o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne (pęknięcia, zarysowania, wgniecenia itp.) oraz niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, takich jak wiatr czy wilgoć.
  • Do zabawy dla dzieci – taki mikrofon wcale nie musi dużo kosztować. Wystarczy zakupić tani model ręczny na baterie (do 100 zł) o podstawowych parametrach technicznych i nietuzinkowym wyglądzie (kolorowy, błyszczący itp.). Na rynku można spotkać też jeszcze tańsze propozycje, do 50 zł.
  • Profesjonalne nagrywanie materiałów telewizyjnych bądź radiowych – najczęściej polecanym sprzętem jest mikrofon Rode (rejestruje tylko te dźwięki, na które zostanie skierowany).

Szczegółowe informacje na temat tego, jak podłączyć wspomniane mikrofony do komputera lub innych sprzętów (np. konsoli do gier), znajdziesz w instrukcji dołączonej do danego produktu w opakowaniu lub zamieszczonej w internecie. Zwykle zawiera ona również wszystkie dane potrzebne do obsługi urządzenia i jego konserwacji. Warto więc nawet przed zakupem mikrofonu do laptopa spojrzeć na nią w sieci, aby upewnić się, czy jest to na pewno akcesorium dla nas.

Jak podgłośnić mikrofon? Jak zwiększyć głośność mikrofonu w laptopie?

To, jak włączyć mikrofon w laptopie, jest połową sukcesu. Warto również wiedzieć, jak podgłośnić mikrofon. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności przejdź do panelu ustawień w menu głównym „Start”, a następnie wybierz zakładkę „System” oraz „Dźwięk”. Następnie kliknij właściwości mikrofonu i steruj znacznikiem na pasku głośności wedle indywidualnych potrzeb. Masz do dyspozycji różne wartości – od 0 (mikrofon wyciszony) do 100 (maksymalne natężenie dźwięku). Niektórzy producenci laptopów (między innymi Lenovo) dostarczają użytkownikom dodatkowe oprogramowanie ułatwiające zarządzanie poszczególnymi parametrami i funkcjami mikrofonu. Przywołane rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu zwłaszcza profesjonalistom, którzy na co dzień zajmują się obróbką dźwięku albo materiałów audiowizualnych. Docenią je również miłośnicy muzyki. Mniej wymagającym użytkownikom (np. pracownikom biurowym, którzy sporadycznie korzystają z mikrofonu), wystarczą wspomniane systemowe ustawienia mikrofonu.

Gdzie jest mikrofon w laptopie?

Mikrofon w laptopie wciąż nie działa prawidłowo? Może jest uszkodzony mechanicznie? Gdzie znajduje się mikrofon w komputerze przenośnym? Lokalizacja sprzętu w laptopach bywa różna. Wszystko zależy od modelu oraz marki danego komputera przenośnego. Z reguły elementy nagłośnienia są usytuowane w górnej części obudowy wyświetlacza (obok kamery), nad klawiaturą lub tuż pod zawiasem. Często bardzo trudno dostrzec mikrofon z uwagi na jego niewielkie rozmiary. Dlatego zanim zaczniesz go szukać na własną rękę, zajrzyj do instrukcji laptopa i zapoznaj się z jego specyfikacją.

Warto wspomnieć, że samodzielne majsterkowanie może nie być dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza gdy obowiązuje jeszcze gwarancja producenta. Rozkręcanie konstrukcji urządzenia – w momencie, gdy opisywane wyżej metody na to, jak włączyć mikrofon w laptopie, nie przyniosą zadowalających efektów – wiąże się z prawdopodobną jej utratą. Jeśli jednak sprzęt jest po gwarancji, możesz spróbować sam naprawić uszkodzony mikrofon. My jednak radzimy zlecenie tego zadania wybranym serwisom, aby mieć pewność, że zostanie ono wykonane prawidłowo. Co najważniejsze, szybko znajdziemy źródło problemu, ponieważ specjalista określi, dlaczego mikrofon w laptopie nie funkcjonuje tak, jak powinien.

Jak wyłączyć mikrofon w laptopie?

Procedura wyłączania mikrofonu w laptopie przebiega analogicznie jak w przypadku opisanego wyżej uruchamiania. Wejdź zatem do „Ustawień dźwięku”, a następnie w „Wejściach” kliknij „Właściwości urządzenia”. W sekcji tej będzie możliwość wyłączenia mikrofonu w laptopie.

Istnieje też możliwość całkowitego zablokowania nadajnika (portale społecznościowe oraz aplikacje typu Skype, Google Meeting czy WhatsApp nie będą z niego korzystać). W tym celu przejdź do ustawień prywatności mikrofonu z poziomu panelu sterowania i odmów aplikacjom dostępu do mikrofonu. Jest to proces w pełni odwracalny, więc w dowolnej chwili wrócisz do wcześniejszych parametrów.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.