Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić stół do frezarki?

Frezarka to narzędzie, które przyda się fanom obróbki drewna. Warto zbudować do niej dedykowany stół.

Obróbka drewna to zadanie, którego podejmuje się coraz więcej osób. Skutecznym urządzeniem wykorzystywanym w przetwórstwie materiałów drewnianych i drewnopochodnych jest frezarka górnowrzecionowa. Sprzęt jest najczęściej zasilany energią elektryczną i pozwala na konstruowanie ciekawych projektów. Urządzenie świetnie sprawdza się w rękach stolarzy i osób, które interesują się rzemiosłem. Frezowanie jest zabiegiem wycinania w drewnie – wszystko to za pomocą frezu. Z kolei frezarką można nazwać specjalny napęd ukryty wewnątrz elektrosprzętu.

Jak zrobić duży i stabilny stół do frezarki?

Fundamentalnym elementem wyposażenia stolarza czy rzemieślnika jest także specjalny stolik roboczy. W przypadku frezarki górnowrzecionowej praca na blacie jest dużo łatwiejsza. Jak stworzyć stolik do wycinarki? Do zbudowania projektu możesz wykorzystać własną frezarkę. Na początku powinieneś zaopatrzyć się w specjalną płytę drewnopodobną lub sklejkę. Warto wziąć pod uwagę zakup nieco większego blatu, który pozwoli na tworzenie poważniejszych konstrukcji. Stolik do frezarki (Makita lub innej) powinien zostać wycięty w odpowiedni sposób.

Przystępując do budowy blatu roboczego, warto przygotować materiał, na którym będziesz pracował. Odrysuj ołówkiem kształt spodziewanego stolika, który chcesz stworzyć. Następnie powinieneś wyciąć specjalne miejsce, w którym będziesz mógł postawić frezarkę. Istotne jest zabezpieczenie blatu przed szkodliwym działaniem otoczenia. Fundamentem są jasno zaakcentowane założenia konstrukcyjne. W przestrzeni internetowej znajdziesz szeroką gamę inspiracji, które pomogą w zbudowaniu oryginalnego stolika do frezarki górnowrzecionowej (CMT lub innej marki).

Polecane frezarki

Z czego zrobić stół do frezarki?

Wśród wielu ofert możesz znaleźć urządzenia przeznaczone do pracy w drewnie. Wyśmienitym przykładem jest frezarka Makita. Sprzęt jest skierowany do amatorów zajmujących się wycinaniem prostych elementów. Możesz zakupić frezarkę krawędziową lub jej odpowiednik górnowrzecionowy. Ten drugi rodzaj jest lepszym wyborem w przypadku osób rozpoczynających swoją przygodę z projektowaniem w drewnie. Wersje górnowrzecionowe tworzą też inne firmy – na rynku znajdziesz na przykład frezarki Bosch. Frezarka Dewalt jest skierowana do osób bardziej zaawansowanych.

Posiadacze frezarki powinni zaopatrzyć się w specjalny stolik roboczy. Strzałem w dziesiątkę będzie jednak samodzielne stworzenie stołu do frezarki. To idealna okazja do przetestowania swoich umiejętności. Stworzenie stołu do frezarki powinno opierać się o dobranie blatu. Dobrym wyborem będzie sklejka lub inna płyta drewnopochodna. Sprzęty o dużej mocy, na przykład frezarki górnowrzecionowej Bosch, potrzebują stolika o dużej powierzchni roboczej. Im więcej miejsca, tym poważniejsze projekty możesz realizować.

W cyberprzestrzeni znajdziesz wiele stołów do frezarek DIY, które zachwycają swoim wykonaniem. Sam sprzęt powinien zostać przymocowany do blatu. Do tego zadania można wykorzystać średniej długości śruby. Przed ich wkręceniem powinieneś wykonać dziury gwintowe. Każda Frezarka ma w konstrukcji otwory, które są przydatne podczas mocowania frezarki do podłoża. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie rozstawem otworów oraz konstrukcją. Niektóre z nich nie mają otworów. W takim wypadku stworzysz nieco inne mocowanie frezarki.

Na co zwrócić uwagę przy budowie stołu do frezarki?

Budując pierwszy blat do frezarki górnowrzecionowej, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych. Jeśli zależy Ci na stworzeniu stabilnego blatu, zainwestuj w materiał wysokiej jakości. Im grubsza sklejka czy płyta drewnopodobna, tym lepiej! Co ciekawe możesz stworzyć też stół magnetyczny do frezarki. Ta wersja jest polecana ze względu na możliwości, które oferuje. Blat będzie zapewniał dużo łatwiejsze montowanie poszczególnych elementów bez ich deformacji. Wykorzystany wewnątrz konstrukcji magnes ustabilizuje części projektu.

Wracając do klasycznej wersji stołu do frezarki, czyli tej wykonanej z materiału drewnopodobnego, powinieneś przyjrzeć się kilku kwestiom. Może zdarzyć się, że wejdziesz w posiadanie frezarki, która nie ma w swojej konstrukcji żadnych otworów. Jak przymocować taki model do blatu? Sprzęt można przytwierdzić za pomocą samodzielnie zrobionego mechanizmu zaciskającego. Do jego wykonania potrzebne będą niewielkie blaszki. Montuje się je bezpośrednio do sklejki. Warto stworzyć system zaciskowy, który pozwoli na stabilne utwierdzenie frezarki.

Jeśli udało Ci się już przymocować frezarkę do stołu, powinieneś wyciąć otwory przechodzące przez blat. Teraz powinieneś przymocować drewnianą powierzchnię do np. blatu warsztatowego. Taki stolik do frezarki powinien stanowić przedłużenie Twojego dotychczasowego stanowiska pracy. Ostatnim krokiem jest stworzenie bandy z kantówki. To swoista „bariera” ograniczająca poruszanie się frezarki. Jeśli preferujesz pracę w twardszych materiałach niż drewno, możesz zainteresować się stworzeniem stołu do frezarki do metalu.

Czy warto zrobić stół do frezarki?

Stworzenie idealnego stołu do frezarki górnowrzecionowej jest bardzo ważne. Bez odpowiedniego blatu nie będziesz w stanie pracować nad konkretnym projektem. Stolik znacznie ułatwia pracę. Czy warto stworzyć taki blat samodzielnie? Zdecydowanie tak! Dzięki temu możesz zbudować idealną przestrzeń roboczą, która będzie w pełni odpowiadał Twoim wymaganiom. Stół do frezarki górnowrzecionowej Bosch z pewnością odpowie Twoim oczekiwaniom – zwłaszcza w porównaniu do modeli dostępnych na rynku.

Na rynku znajdziesz dużo różnych modeli stolików do urządzeń górnowrzecionowych. Dostępny jest na przykład stół krzyżowy do frezarki. To niezwykle komfortowa wersja. Jednak zakup tej wersji może wiązać się dość dużym wydatkiem. Niektóre modele kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Samodzielne stworzenie stolika jest rozwiązaniem niskobudżetowym. Czy to oznacza, że blat zrobiony z drewna będzie mniej stabilny? Absolutnie nie. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z rzemiosłem w drewnie, powinieneś stworzyć blat do frezowania.

Najdroższą alternatywą takiego blatu jest stół uchylny do frezarki. Bardziej zaawansowane modele są warte nawet 7 tysięcy złotych. Taka wersja stołu jest jednak polecana profesjonalistom i osobom, które pracują przy przetwórstwie materiałów. Samodzielnie zbudowany stolik może charakteryzować się wyśmienitą wytrzymałością. Wszystko zależy od przemyślanej konstrukcji, a przede wszystkim od doboru materiału na blat. Stół DIY może być strzałem w dziesiątkę nie tylko dla amatorów, ale i bardziej zaawansowanych rzemieślników!

Frezarka to niewielkich rozmiarów urządzenie, które charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem. Co więcej, jest nietrudne w użytkowaniu! Aby zwiększyć możliwości, a przede wszystkim komfort korzystania, powinieneś samodzielnie stworzyć stół do frezowania. To zadanie nie tylko sprawdzi Twoje umiejętności rzemieślnicze, ale także pozwoli na zbudowanie swojej pierwszej konstrukcji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.