Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić frezarkę CNC? Poradnik krok po kroku

Frezarka to urządzenie do obróbki przeróżnych materiałów. Zobacz, jak samodzielnie zbudować wersję CNC!

Jak poprawnie wykonać domową frezarkę CNC? Fundamentem działania jest projekt. Musisz stworzyć wstępną koncepcję wymarzonego urządzenia. Możesz dobrać dowolne wymiary obszaru roboczego. Powinieneś zainwestować w nieco większą wersję frezarki CNC do stali. Warto rozejrzeć się za częściami składowymi do stworzenia sprzętu. Zaopatrz się w poszczególne elementy, które da się kupić w internecie. Jeśli skompletujesz już wszystkie niezbędne śruby, paski czy profile, możesz przejść do budowy! Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiedniej kolejności tworzenia nowej maszyny.

Jak wykonać frezarkę CNC?

Mówiąc o narzędziach do grawerowania, warto nieco bliżej przyjrzeć się modelom CNC. Ten tajemniczy skrót oznacza Computerized Numerical Control, czyli interfejs sterowania numerycznego. Takie rodzaje frezarek do drewna i innych materiałów są wyposażone w zaawansowaną elektronikę. Czy to zaleta? Ogromna! Sprzęt posiada znacznie szerszą gamę zastosowania niż w przypadku tradycyjnych modeli. Urządzenia z CNC pozwalają na dużo bardziej precyzyjne wycinanie. Z ich pomocą stworzysz projekty z ogromną ilością detali.

Ogromną zaletą frezarki CNC do aluminium jest wyśmienita dokładność, nawet jeśli tworzysz kilka kopii danego przedmiotu. Co ciekawe, taki sprzęt możesz stworzyć samodzielnie. W przestrzeni internetowej znajdziesz szeroką gamę inspiracji i pomysłów do tego, jak stworzyć swoją wymarzoną frezarkę CNC. Przez wielu użytkowników frezarka CNC do metalu czy drewna jest uważana za wersję hobbystyczną. Wiele osób kupuje urządzenie do budowania robotów, które mogą samodzielnie grawerować, rzeźbić czy kształtować dowolne powierzchnie.

Polecane frezarki

Z czego zrobić frezarkę CNC?

Stworzenie idealnego modelu frezarki CNC nie jest wbrew pozorom tak trudnym zadaniem. Powinieneś mieć podstawową wiedzę techniczną oraz znać się nieco na działaniu frezarki Bosch czy innej znanej firmy. Sprzęt opiera się w głównej mierze o wykorzystanie elementów aluminiowych oraz specjalnego silnika. Musisz stworzyć urządzenie o odpowiedniej stabilność i sztywność. Weź pod uwagę zakup blachy aluminiowe o nieco większej grubości. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się wersje 12 mm lub grubsze. Dlaczego te cechy są tak istotne?

Frezarka CNC DIY jest maszyną, która podczas pracy generuje wibracje. Drgania mogą zakłócić tworzenie idealnego projektu. Poza samymi blachami mini frezarka CNC powinna zostać wyposażona w śruby. To one będą scalały projekt i zapewniały stabilność całej konstrukcji. Dobrym wyborem mogą okazać się śruby o średnicy np. 10 mm i takim samym skoku. Rozważ także użycie drugiego kompletu – takie na ok. 8 mm i dużo mniejszym skoku (3 mm). W małej frezarce CNC do drewna możesz też umieścić specjalne obudowy na nakrętki.

Samodzielna budowa takiej konstrukcji jest polecana zwłaszcza zapalonym fanom rzemiosła i elektroniki. Skomplikowana budowa sprzętu może przerażać zwłaszcza początkujących użytkowników. Pamiętaj jednak, że frezarka CNC do drewna domowej roboty do poprawnego działania wymaga dedykowanego silnika. Zazwyczaj jest to wersja krokowa. Istotna jest także znajomość systemów obsługi takiego rodzaju maszyn. Musisz mieć podstawową wiedzę z zakresu konfiguracji elektroniki do urządzeń frezujących lub udać się do fachowca.

Zastosowany napęd pozwala na przemieszczanie danego elementu wycinającego o odpowiednią ilość stopni, czyli kroków. Taka wersja jest zasilania niezwykle dokładna i może obracać się o 1.8 stopnia. Sercem każdej frezarki CNC 3 osiowej lub o większym zasięgu jest elektronika. To dzięki niej reguluje się pracę silnika. Ostatnim elementem konstrukcji jest frezarka górnowrzecionowa. W konstrukcji CNC da się umieścić dowolny rodzaj wycinarki. Może to być także wersja krawędziowa!

Budowa frezarki CNC

Po zgromadzeniu części składowych frezarki CNC do drewna powinieneś przejść do montażu urządzenia. Jeśli nie masz pewności co do kolejności wykonywanych ruchów, przejrzyj materiał dostępne w internecie. Pamiętaj, że istotną kwestią jest połączenie poszczególnych elementów w takich sposób, aby całość maszyny mogła działać bez problemu. Urządzenie do grawerowania możesz zrobić z aluminium lub drewna. Wybór budulca jest dowolny – warto jednak pamiętać o zachowaniu stabilności i sztywności konstrukcji. W przeciwnym razie urządzenie będzie narażone na drgania.

Nakreśl odpowiednie wymiary frezarki CNC DIY. Możesz zbudować 5 osiową frezarkę CNC lub wersję z nieco bardziej okrojonymi funkcjami. Przestrzeń roboczą takiego sprzęt możesz dowolnie modyfikować. Jeśli stworzyłeś już podstawę, następnie musisz przejść do przytwierdzania pozostałych elementów. Zbuduj specjalne szyny oraz umieść głowicę, która będzie się po nich poruszała. Możesz zrobić je z listewek drewnianych lub aluminiowych. Podczas pracy silnik krokowy będzie się toczył po wspomnianych szynach. To do niego będzie przytwierdzona frezarka.

Po dopracowaniu podstawy powinieneś zrobić tzw. bramkę. Jeśli postawiłeś na stworzenie np. frezarki CNC 4 osiowej, musisz pamiętać o zaakcentowaniu charakterystycznych ograniczników. Do tego przydadzą się ścianki boczne zrobione ze sklejki, płyty drewnopodobnej czy nieco grubszego aluminium. Pasek łączący wspomniane ścianki powinien znajdować się przy głowicy frezarki Makita lub innej. Całość powinna charakteryzować się odpowiednią sztywnością i stabilnością. Idealnie osadzona głowica musi swobodnie poruszać się po szynie.

W podstawie domowej frezarki CNC winny znajdować się wszystkie elementy okablowania oraz elektronika. Możesz ją sprytnie ukryć pod drewnianą płytą – tak, aby nie było jej widać na zewnątrz. W tym momencie Twoja pierwsza maszyna powinna nabrać wstępnego kształtu. Teraz musisz skupić większą uwagę na samej głowicy. W zależności od tego, czy podstawą jest frezarka Einhell, czy inny model, musisz odpowiednio skonfigurować silnik krokowy z maszyną tnącą. Sprzęt powinien poruszać się w wymaganych przez ciebie osiach.

Czy warto zbudować samemu frezarkę CNC?

Czy samodzielne budowanie frezarki CNC do aluminium ma sens? Oczywiście, że tak! Każdy rodzaj maszyny do frezowania, czyli kształtowania lub wycinania jest sprzętem wszechstronnym. Poszczególne modele cechują się naprawdę dużą uniwersalnością. Z wykorzystaniem takiego urządzenia mogą powstawać nawet najbardziej skomplikowane projekty. Jeśli zaopatrzysz się w odpowiedni model frezarki górnowrzecionowej, będziesz mógł tworzyć grawery w przeróżnych materiałach.

Świetną propozycją może okazać się zbudowanie maszyny, której sercem będzie frezarka krawędziowa. Urządzenie może poruszać się w różnych osiach, dlatego cechuje się dużymi możliwościami. Sama budowa sprzętu z pewnością okaże się dla Ciebie dużą przyjemnością. Zwłaszcza jeśli interesujesz się techniką i uwielbiasz tworzyć coraz to nowsze konstrukcje! Po skończonej pracy będziesz mógł cieszyć się świetną maszyną, która z pewnością przyda ci się podczas grawerowania, wycinania czy kształtowania.

Chcesz ozdobić stare elementy wyposażenia Twojego domu? Nic prostszego! Stworzenie frezarki bramowej CNC umożliwi Ci także modyfikowanie posiadanych już konstrukcji według własnego uznania. Dobierając odpowiednie „serce” układu, czyli urządzenie frezujące, możesz rzeźbić nie tylko w drewnie, ale także w innych materiałach – także metalu! Jeśli podejmujesz się takiej pracy, nie zapominaj zadbać o bezpieczeństwo. Przegotuj nie tylko sprzęt, ale i miejsce, gdzie będziesz używał małej frezarki do drewna lub stali.

Frezarki Makita będą świetnym wyborem w przypadku osób, którym zależy na budowaniu zaawansowanych konstrukcji. Taki sprzęt umożliwi Ci niezwykle dokładne wycinanie nawet najmniejszych powierzchni. Zakup gotowej maszyny CNC wiąże się z dość dużym nakładem finansowym. Ponadto, nie każdy model będzie charakteryzować się funkcjonalnościami, których poszukujesz. Zbudowanie własnego urządzenia pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i stworzyć wymarzony sprzęt!

Udostępnij
3,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.