Udostępnij
Skomentuj

Jak działa frezarka do betonu?

Myślisz o zakupie lub wynajmie frezarki? Dowiedz się czym jest to urządzenie, jak działa i które wybrać.

Frezarki są wykorzystywane w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Swoją funkcjonalnością umożliwiają pracę na licznych rodzajach materiału: drewno, stal, tworzywa sztuczne czy też beton. Za pomocą tych urządzeń wyrównuje się powierzchnie płaskie, a także tworzy nowe, pożądane struktury na ich powierzchni. Do takich modyfikacji powłok należą m.in. rowki, żłobienia, gwinty oraz koła zębate. Frezarek nie należy mylić z polerkami właśnie ze względu na to, że znacznie mocniej ingerują one w teksturę danej płaszczyzny.

W jaki sposób działa frezarka do betonu?

Frezarka do betonu to narzędzie przeznaczone do użytku własnego, a także specjalistycznego. Jest doceniane za wszechstronność, wydajność oraz jakość wykonywanej pracy. Mechanizm powodujący skrawanie podłoża to obrót osadzonych na bębnie wypukłości połączony z równoczesnym przesuwaniem narzędzia. Frezowanie oznacza w tym przypadku proces obróbki mechanicznej – zdarcia starej nawierzchni, kleju, płytek, farb lub żywicy epoksydowej i przygotowania obszaru do prac wykończeniowych.

Ze względu na rodzaj zasilania, narzędzia możemy podzielić na dwa typy: elektryczne i spalinowe. Pierwsze z nich są mobilne, a także niewielkie, przykładowo: frezarka elektryczna o pojemności 230 V najlepiej poradzi sobie w pracy na małych przestrzeniach. W przypadku takich urządzeń kwestią ograniczającą jest określona pojemność akumulatora lub zbyt krótki kabel zasilający. Dlatego do obróbki większych, bardziej wymagających przestrzeni zaleca się korzystanie ze spalinowej frezarki do betonu.

Do kupienia dostępna jest również ręczna frezarka do betonu. Ze względu na swoją najdrobniejszą budowę spośród grona podobnych urządzeń, umożliwi Ci najbardziej precyzyjne żłobienie w poddawanej zabiegom powierzchni. Wybierając odpowiednią frezarkę zwróć uwagę na indywidualne cechy narzędzia. Odznaczają się one różnymi szerokościami – najczęściej od 200 do 300 mm, a także głębokością frezowania – między 2,5 a 10 mm.

Polecane frezarki

Kiedy i po co wykonuje się frezowanie betonu?

Celem takiej obróbki jest najczęściej renowacja i naprawa betonu. Prace tego typu prowadzi się jednakowo na przestrzeniach użytku publicznego – drogach, autostradach, chodnikach, a także wewnątrz prywatnych budynków. Frezowanie umożliwia zdarcie uszkodzonej lub potrzebującej wymiany nawierzchni w całości bądź usunięcie tylko poszczególnego fragmentu. Sama metoda wykonania jest zależna od rodzaju dostępnych urządzeń oraz zamierzonego efektu (ujednolicanie, oczyszczanie, całkowita zmiana profilu, niwelowanie różnicy poziomów).

Do czego służy frezarka do betonu?

Frezarka do betonu to przedmiot wymagany w czynnościach budowlanych. Może to być na przykład proces montażu ogrzewania podłogowego – profesjonaliści za pomocą wymienionego wcześniej narzędzia wykonują wyżłobienia niezbędne do położenia systemu grzewczego. Dzięki temu montaż przewodów pod powierzchnią posadzki jest o wiele wygodniejszy. Wśród innych metod wykorzystania frezarki wyróżniamy na przykład:

  • Usuwanie starych powłok – uprzątnięcie starych farb, klejów, płytek czy fragmentów wykładzin.
  • Usuwanie zabrudzeń – zazwyczaj ciężkich do wywabienia jakimkolwiek innym sposobem. Wyeliminowanie plam z: substancji barwiących, smarów, olejów lub związków chemicznych,
  • Przygotowanie podłoża jako bazy – w celu wykonania trwałej wylewki wyrównującej. Przy użyciu frezarki możemy wykonać rowkowanie, które zapewni trwalsze połączenie powierzchni z substancją. Utworzone w ten sposób pory zwiększają także przyczepność barwników, żywic lub innych pokryć.

Osad powstały na świeżym betonie – nazywany również mleczkiem betonowym – również wymaga usunięcia specjalnym urządzeniem. Jego obecność to najczęściej niepożądany rezultat nieodpowiedniego dopasowania konsystencji masy oraz kruszywa. Tworzącą się w ten sposób warstwę należy potraktować frezarką do posadzek betonowych z zastosowaniem metody żłobienia oczyszczającego. W przeciwnym wypadku każdy element umieszczony na takiej powierzchni będzie kruchy i wysoce nietrwały.

Jakie są metody frezowania betonu?

Stosowane są dwie podstawowe metody obróbki betonu – pierwszą z nich określa się przeciwbieżną. Ten typ ingerencji występuje w sytuacji, gdy krawędź tnąca maszyny przesuwana jest w innym kierunku niż znajdujący się pod nią materiał. W pierwszej fazie tego procesu obracający się frez dynamicznie pociera o nawierzchnię do momentu, w którym nacisk osiąga odpowiednią potrzebną, by rozpocząć właściwą czynność skrawania.

Druga z metod obróbki to frezowanie współbieżne. Mówimy o nim, kiedy kierunek ruchu urządzenia jest taki sam jak kurs obrotu frezu. Początkowe zagłębianie się ostrza w tworzywo skutkuje napotkaniem dużego oporu – metoda ta wymaga więc użycia większej siły przez użytkownika oraz bardziej wytrzymałej maszyny. Otrzymasz tym sposobem powierzchnię gładszą niż w przypadku zastosowania frezowania przeciwbieżnego.

Obróbce da się poddać beton o różnych cechach. Praca przy mokrym materiale jest niezwykle wydajna ze względu na jego plastyczność – zarysowania są głębsze, a sam proces szybszy. Z kolei typ oddziaływania na suche tworzywo charakteryzuje się koniecznością użycia miększych materiałów ścierających, aby zapewnić równomierne rzeźbienie powierzchni. W obu przypadkach bez najmniejszego problemu można wykorzystać frezarki elektryczne do betonu.

Popularni producenci frezarek do betonu

Wybierając odpowiednie urządzenie do rzeźbienia betonu, kieruj się przede wszystkim jakością. Musi zostać ono wykonane z dobrego, trwałego materiału ze względu na wstrząsy i obciążenie, którym zostanie poddane. Frezarka DeWalt to w tym przypadku godne zaufania urządzenie, dostosowane do takich wyzwań. Dodatkowe wzmocnienie silnika gwarantuje wytrzymałość oraz długotrwałe działanie narzędzia. Frezarki do betonu DeWalt możesz także połączyć z odkurzaczem, by zapewnić sobie ochronę przed działaniem szkodliwych pyłów.

Wybierając odpowiednie narzędzie warto ocenić poziom własnych umiejętności i zastanowić się, czy wybrany przedmiot sprosta naszym oczekiwaniom. Za uniwersalną grupę urządzeń do obróbki betonu mogą posłużyć frezarki Bosch dedykowane dla profesjonalistów, a także odpowiednie dla amatorów majsterkowania. Niektóre z nich należą nawet do specjalnej, zielonej linii produktów dedykowanej dla osób „mniej wprawionych”.

Waga oraz rozmiar mechanicznego narzędzia to niepozorne, lecz istotne w tej dziedzinie aspekty. Mobilne urządzenie umożliwi Ci zachowanie najwyższej dokładności oraz dotarcie tam, gdzie nie sięgnąłbyś standardowej wielkości narzędziem. Mniejsze frezarki Makita zapewnią nie tylko wygodę, a także dokładność wykonania prac. Dobrze sprawdzą się więc zarówno w małych remontach domowych, jak i w rękach doświadczonych fachowców.

Ostatnim punktem zaczepienia przy wyborze urządzenia do betonu jest jego moc. Im większa siła narzędzia, tym mniejsze prawdopodobieństwo tego, że zatrzyma się ono w trakcie pracy lub zawiedzie Cię w inny sposób. Najlepszą do wyboru opcją będzie próg ponad 1200 W energii – ma go na przykład frezarka Graphite. Urządzenie obdarzone taką wydajnością oraz wbudowany ogranicznik głębokości to gwarancja sprawnie wykonanej obróbki betonu.

Niektóre z wcześniej wymienionych firm oferują specjalne zestawy składające się z frezarek wraz z najpotrzebniejszymi elementami, a nawet kilkoma zapasowymi częściami. Warto zwrócić uwagę na obecność walizki transportowej, która jest dodatkowo rekomendowana ze względu na poszczególne, potencjalnie niebezpieczne elementy urządzenia. Posiadanie odpowiedniego pokrowca zapewni Ci bezpieczeństwo oraz komfort na czas przenoszenia narzędzia.

Jeśli planujesz zaopatrzyć się we frezarkę do celów firmowych lub prywatnych powinieneś zwrócić uwagę na wymienione wyżej aspekty. W przypadku gdy jednak urządzenie to nie jest przez Ciebie używane na co dzień, zdecyduj się na wynajem. Pochłonie on mniej kosztów i pozwoli samodzielnie, niezobowiązująco wypróbować to specjalistyczne narzędzie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.