Udostępnij
Skomentuj

Którą frezarkę wybrać – krawędziową czy górnowrzecionową?

Zakup odpowiedniej frezarki powinien być podyktowany jej przeznaczeniem. Jak wybrać?

Frezarki to zaawansowane elektronarzędzia znajdujące zastosowanie nie tylko w profesjonalnych warsztatach, lecz także w wyposażeniu amatorów-hobbystów. Samodzielna renowacja starych mebli czy tworzenie drewnianych dekoracji staje się coraz bardziej popularne, wobec czego wzrasta zainteresowanie urządzeniami typu frezarka. Producenci wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i tworzą produkty poręczne oraz wszechstronne, które doskonale sprawdzą się w rękach mniej doświadczonych osób, na przykład frezarki Makita.

Co lepsze – frezarka krawędziowa czy górnowrzecionowa?

Frezarki są narzędziami służącymi do obróbki materiałów różnego typu – głównie drewna, ale także i innych, takich jak metal i tworzywa sztuczne. Wykorzystuje się w tym celu frez, który wprawiany jest w ruch obrotowy oraz jednoczesne przesuwanie względem obrabianego materiału, co w rezultacie powoduje skrawanie. Za pomocą frezarki można obrabiać zarówno powierzchnie płaskie, jak i kształtowe (na przykład rowki). Odpowiednie operowanie tym sprzętem umożliwia struganie, profilowanie czy żłobienie, a więc stworzenie nietypowych kształtów w drewnie i innych materiałach.

Istnieje kilka podziałów tych urządzeń, w zależności od tego, na co zwraca się uwagę. Podzielić je można na: jednowrzecionowe i wielowrzecionowe, ręczne i stołowe, do użytku profesjonalnego i amatorskiego, a także według ich mocy czy rodzaju frezu. Ze względu na położenie wrzeciona rozróżnia się frezarki:

  • górnowrzecionowe – wrzeciono umieszczone jest nad stołem roboczym,
  • dolnowrzecionowe – wrzeciono znajduje się pod stołem,
  • równowrzecionowe – wrzeciono jest zamontowane w tej samej linii co blat stołu.

Frezarki dolnowrzecionowe są trudniejsze w obsłudze oraz mniej bezpieczne, są urządzeniami skierowanymi do doświadczonych klientów i użytku profesjonalnego. Z myślą o amatorach i osobach początkujących produkuje się frezarki górnowrzecionowe. Gwarantują one łatwą obróbkę materiału, a do tego są bezpieczne i dość łatwe w użyciu. Dla osób szukających precyzyjnych produktów do konkretnego typu zadań dobrym wyborem będzie frezarka krawędziowa 8 mm.

Polecane frezarki krawędziowe

Czym różni się frezarka krawędziowa od górnowrzecionowej?

Frezarki krawędziowe stanowią urządzenia przeznaczone do konkretnego typu obróbki materiału – precyzyjnego wykończenia wszelkich krawędzi, na przykład frezarka Dewalt. Prace te mogą obejmować: wyrównywanie i profilowanie krawędzi, nadanie im dekoracyjnego kształtu, a także wykonywanie wpustów bocznych. Ten typ frezarek charakteryzuje się poręcznością, a co za tym idzie, umożliwia bezproblemowe manewrowanie. Są to kompaktowe, małe sprzęty, które bez problemu obsłużysz jedną ręką.

Nieco inaczej sprawa przedstawia się z frezarkami górnowrzecionowymi, które określane są jako narzędzie wszechstronne, dzięki czemu należą do najpopularniejszego typu. Nadają się one do wielu różnych czynności, w tym nacinania rowków, frezowania wzorów, otworów podłużnych, a także krawędzi. Ze względu na swoje uniwersalne przeznaczenie jest to urządzenie dedykowane przede wszystkim amatorom. Produkt świetnie się sprawdzi w użytkowaniu dekoracyjnym i artystycznym.

Oba typy urządzeń należą do grupy ergonomicznych i funkcjonalnych. Frezarka górnowrzecionowa jednoręczna oraz krawędziowa nie zawierają w zestawach stołów, co czyni je narzędziami poręcznymi, nieskomplikowanymi i zajmującymi niewiele miejsca. Zapewnia to wysoki komfort użytkowania. Dzięki temu z powodzeniem mogą być wykorzystywane nawet przez niedoświadczonych użytkowników w ich własnych domach.

Polecane frezarki górnowrzecionowe

Wady i zalety frezarek krawędziowych i górnowrzecionowych

Podstawową zaletą frezarki górnowrzecionowej jest jej uniwersalność i funkcjonalność. W poręcznym, niewielkim urządzeniu zawarte zostało wszystko to, co jest najczęściej poszukiwane przez klientów, na przykład możliwość frezowania otworów i rowków czy tworzenia dekoracyjnych wyżłobień. Taka ręczna frezarka (Einhell lub inna) zapewnia powtarzalność wykonywanych frezów oraz cechuje się dużą precyzją pracy. Ponadto jest łatwa i bezpieczna w obsłudze.

Należy jednak odnotować, że z uwagi na moc w zakresie 1000-1500 W jest to urządzenie przede wszystkim przeznaczone do drewna oraz sklejki i nie znajdzie ono zastosowania w obróbce twardych materiałów takich jak metal. Producenci, tworząc sprzęt wygodny i bezpieczny, a dzięki temu przeznaczony dla amatorów, musieli pójść na pewne kompromisy. Jeżeli więc szukasz frezarki, która poradzi sobie ze skrawaniem twardych stopów, musisz szukać urządzeń profesjonalnych o większej mocy.

Frezarki krawędziowe przeznaczone są do dokładnej obróbki krawędzi – można powiedzieć, że jest to zarówno ich zaletą, jak i wadą. Dzięki temu, że są sprzętem specjalistycznym, przeznaczonym do konkretnego typu frezowania, ich praca jest bardzo dokładna. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić łatwe i wygodne manewrowanie. Niestety jednocześnie oznacza to, że nie sprawdzi się do innego rodzaju czynności, do których wykonania będzie trzeba użyć odrębnego narzędzia.

Warto zwrócić uwagę na akcesoria znajdujące się w zestawie wraz z wybranym urządzeniem. Odpowiedni ich dobór może znacznie rozszerzyć zakres działania frezarki oraz zauważalnie poprawić komfort jej użytkowania. Wśród dodatków wymienić można: pierścień kopiujący (umożliwiający powtórzenie wykonanego frezu), prowadnice (ułatwiające prowadzenie narzędzia i poprawiające jego stabilność), ograniczniki i blokady (między innymi głębokości), system odprowadzania powstających wiórów i pyłu, wymienne końcówki frezów czy diodę doświetlającą obszar roboczy.

Równie istotnymi udogodnieniami są płynne regulacje mocy, prędkości oraz głębokości frezu. Dokonując zakupu frezarki, najlepiej wybrać sprzęt renomowanego producenta. Gwarantuje to otrzymanie niezawodnych produktów wysokiej jakości, które będą wyróżniać się solidną obudową z trwałych materiałów, starannym wykończeniem, wydajnym silnikiem i bezawaryjną pracą przez wiele lat. Frezarki Makita, frezarki Bosch, frezarki Dewalt i frezarki Einhell to produkty najchętniej wybierane i doceniane przez klientów.

Co ostatecznie wybrać – frezarkę krawędziową czy górnowrzecionową?

Ostateczny wybór musi być podyktowany przeznaczeniem – wybierając odpowiednią frezarkę, zastanów się, do czego będziesz jej potrzebować. Frezarka krawędziowa akumulatorowa lub frezarka elektryczna (na przykład frezarka krawędziowa CMT) to fantastyczne narzędzie do obróbki wszelkiego rodzaju ram (na przykład obrazów i luster), frezowania profili oraz dekoracyjnego wykańczania krawędzi. Ponieważ jest lekka i posiada ergonomiczny kształt, praca z nią będzie przyjemna i bezproblemowa.

Jeżeli szukasz bardziej uniwersalnego narzędzia, to najlepszym wyborem będzie frezarka górnowrzecionowa 12 mm, która przeznaczona jest do prac różnego typu. Tym produktem również poradzisz sobie z obróbką krawędzi, a dodatkowo wyprofilujesz materiał oraz stworzysz dekoracyjne wzory w drewnie. Będzie to niezastąpione narzędzie podczas wszelkich prac remontowych, naprawczych czy przy renowacji mebli.

Wśród urządzeń frezujących każdego typu wybrać możesz także sposób zasilania. Frezarka akumulatorowa zyskuje przewagę nad elektryczną, ponieważ nie wymaga podłączenia do prądu, wobec czego można korzystać z niej w dowolnym miejscu oraz nie posiada ograniczającego kabla. Trzeba jednak pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatorów, aby brak energii nie zaskoczył Cię w trakcie pracy.

Oba typy frezarek stanowią urządzenie, które powinno znaleźć się w wyposażeniu każdego majsterkowicza. Doskonale sprawdzą się do zastosowań domowych i będą pomocne przy wykonywaniu wszelkich prac związanych z remontowaniem i odnawianiem. Frezarka krawędziowa (na przykład frezarka Dewalt) pozwoli na precyzyjne wykończenie ram i profili, górnowrzecionowa (na przykład frezarka Bosch) ułatwi wykonanie nietypowych kształtów w drewnie. Narzędzie prawidłowo dobrane do indywidualnych wymagań spełni oczekiwania i zapewni osiągnięcie najlepszych rezultatów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.