Udostępnij
Skomentuj

Jak zaktualizować BIOS? Poradnik krok po kroku

Jako użytkownik komputera nie raz spotkasz się z koniecznością aktualizacji BIOS-a. Sprawdź, jak to zrobić.

Już od jakiegoś czasu czołowi producenci płyt głównych zaczęli udostępniać aktualizacje BIOS-u dla płyt głównych z podstawką AM4, a wszystko to, by płyty te mogły współpracować z procesorami. Jak przeprowadzić aktualizację BIOS-u? Dla których płyt głównych jest ona konieczna? Co zaradzić na uszkodzony BIOS? Czym różni się aktualizacja w sprzęcie Gigabyte a ASUS? BIOS od A do Z!

Polecane płyty główne

Jak zaktualizować BIOS na płycie głównej?

Na samym początku warto dokładnie wytłumaczyć, co to BIOS i dlaczego jest tak ważnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania Twojego komputera. Zapewne każda osoba użytkująca na co dzień PC lub laptop kojarzy BIOS, ale większość ludzi nie potrafi precyzyjnie wskazać, na czym polega jego rola. Warto mieć wiedzą na ten temat przynajmniej szczątkowe informacje, bo kto wie, kiedy Ci się ona przyda.

BIOS stanowi, krótko mówiąc, system wejścia i wyjścia zapisany w pamięci urządzenia, a dokładnie w ROM płyty głównej, a także w kartach rozszerzeń, na przykład tych renderujących grafikę. Składa się na niego zestaw procedur odpowiedzialnych wspólnie za właściwą współpracę oprogramowania z podzespołami sprzętu. Wyposaża się go w osobne miejsce na dane, gdzie przetrzymywane są wszystkie najistotniejsze informacje, które dotyczą między innymi aktualnej daty i czasu czy specyfikacji poszczególnych komponentów.

Pod koniec ubiegłego wieku BIOS-y zaczęto instalować w jednostkach pamięci typu flash. W związku z tym pojawiła się opcja ich aktualizacji, co wcześniej nie było możliwe. Kiedy Twój komputer działa bezproblemowo i nie widzisz żadnych poważniejszych błędów w funkcjonowaniu sprzętu, wspomniana czynność nie jest konieczna. Jeżeli jednak płyta główna nie pracuje prawidłowo albo wersja Twojego BIOS-a nie obsługuje tych modeli CPU, na których Ci zależy, to modernizacja systemu może okazać się nieunikniona. Na przykład starsza płyta główna z procesorem nowszej generacji nie tylko nie zadziała dobrze, ale wcale.

Jak zaktualizować BIOS? Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź na postawione pytanie zależy od wariantu obwodu drukowanego, na którym instalowane są najważniejsze elementy Twojego komputera. Na przykład płyta główna MSI nie będzie aktualizowana identycznie jak płyta główna ASUS. Jak zaktualizować BIOS ASUS? Oczywiście w całym toku postępowania nie ma znaczących różnic — w niektórych etapach procesu dopatrzysz się po prostu nieco odmiennego wyglądu menu i przebiegu instalacji nowych danych.

Przed przystąpieniem do modernizacji oprogramowania BIOS-u zawsze warto sprawdzić najpierw, którą wersję aktualnie ma na wyposażeniu Twój PC lub laptop, i czy jest dostępna nowa. Regularne sprawdzanie dostępności usprawnień to dobra praktyka, z której warto zrobić nawyk. Dzięki temu nie przeoczysz żadnych poprawek — w dalszej części artykułu dowiesz się, jak wykonać tę czynność oraz jak przeprowadzić cały proces aktualizacji BIOS-u. Bez względu na to, czy masz na przykład płytę główną Aorus, czy jakąkolwiek inną.

W jakich płytach głównych można aktualizować BIOS?

To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących opisywanego w tym tekście tematu. Wiadomo, że nie każdy jest specjalistą w dziedzinie informatyki, aby wiedzieć, czy w danym wariancie obwodu drukowanego da się modernizować BIOS. W zdecydowanej większości modeli płyt głównych instalacja zmian w systemie BIOS nie stanowi żadnego problemu. Jako użytkownik możesz samodzielnie dokonać niezbędnych procedur, bo twórcy tego rodzaju podzespołów dają taką opcję — producenci zazwyczaj publikują listę produktów nią objętych.

Sporo zależy od tego, w jakim celu dana aktualizacja BIOS-u została upubliczniona. Jeżeli chodzi o drobne poprawki w celu udoskonalenia funkcjonowania systemu, raczej każdy typ komponentu je otrzyma. Jeżeli jednak masz do czynienia z unowocześnieniem oprogramowania, dzięki któremu ma być możliwe obsługiwanie nowego procesora na starszym komputerze, nie obejdzie się bez sprawdzenia, w których modelach obwodów skorzystanie z dostosowania jest możliwe. W przypadku niektórych chipsetów po prostu nie dokonasz usprawnienia ze względu na postawione ograniczenia.

Jeśli interesuje Cię płyta główna Gigabyte, tajwańskie przedsiębiorstwo podaje do ogólnej wiadomości zestaw modułów, w których daną aktualizację BIOS-u zainstalujesz bez problemu. Podobnie jest w przypadku płyty głównej Intel albo płyty głównej AMD. Kiedy pojawia się na rynku CPU, to w przypadku tych firm konsumenci dowiadują się oficjalnie, które konkretnie modele da się zaktualizować pod kątem BIOS-u.

W kontekście wymiany procesora na lepszy model istotnym aspektem jest również gniazdo podstawki umożliwiające zamontowanie układu. Najpopularniejsza jest płyta główna AM4, ale na rynku spotkasz też płyty główne 1155 albo płyty główne 1151. Potrzebujesz odpowiedniego socketu, by móc wymienić CPU na nowszy i przeprowadzić aktualizację BIOS-u w celu zapewnienia prawidłowej obsługi komponentu.

Aktualizacja BIOS-u krok po kroku

No dobrze, więc czas na konkretne wskazówki, do przeprowadzenia procesu aktualizacji BIOS-u krok po kroku. Jakie czynności powinieneś wykonać, aby skutecznie zmodernizować oprogramowanie wejść i wyjść w swoim sprzęcie? W zasadzie istnieją dwa sposoby:

  • Zadanie możesz zlecić specjalistom z zakresu informatyki pracującym w serwisach lub sklepach z elektroniką użytkową. To wygodne rozwiązanie ze względu na fakt, że każda płyta główna komputera na pewno zostanie zmodernizowana pod kątem software’u profesjonalnie, a zatem prawidłowo;
  • Masz również opcję samodzielnego uaktualnienia systemu. Potrzebna Ci będzie wówczas odpowiednia wiedza — powinieneś dokładnie sprawdzić charakterystykę procesora oraz płyty głównej.

W tym artykule skupiamy się na drugiej z wymienionych możliwości. Aby skutecznie unowocześnić BIOS w swoim PC, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Najpierw zainstaluj na komputerze aplikację, która pozwala sprawdzić, który dokładnie model podzespołu obecny jest w wyposażeniu. W tej roli świetnie sprawdza się program CPU-z;
  • Kiedy już zweryfikowałeś dane, poszukaj w Internecie informacji na temat jednostki i dostępnych aktualizacji — najlepiej zrobić to na witrynie producenta;
  • Jeśli nowa wersja BIOS-u jest dostępna, pobierz ją i umieść następnie na przenośnym nośniku typu pendrive, formatując go wcześniej z FAT32 jako preferowanym formatem zapisu plików;
  • Później włóż pamięć USB do portu i zrestartuj komputer, uruchamiając go ponownie;
  • Przy starcie systemu operacyjnego za pomocą właściwego klawisza (najczęściej DEL, F2 lub F8) wejdź do BIOS-u, znajdź w menu opcję aktualizowania z pliku i zatwierdź ją;
  • Po zakończeniu instalacji znowu wyłącz i włącz PC, a potem sprawdź, czy proces przebiegł prawidłowo.

To wszystko — proste prawda? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak łatwe jest przejście na nowszy wariant BIOS-u. Z tą instrukcją szybko i łatwo wykonasz zadanie samodzielnie na swoim komputerze. Dzięki temu, jeżeli interesuje Cię na przykład lepsza płyta główna do gier i chcesz koniecznie zaktualizować jej BIOS w celu zamontowania na niej wydajniejszego procesora, bez problemu Ci się uda. Postępuj tylko zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Aktualizacja BIOS-u poprzez Windows

Wolisz inny sposób na unowocześnienie BIOS-u, w którym nie ma konieczności używania pamięci USB? W takim razie możesz skorzystać z opcji aktualizacji wspomnianego systemu bezpośrednio poprzez Windows. Wystarczy tylko pobrać ze strony internetowej danego producenta odpowiednią aplikację do automatycznego przeprowadzania całego procesu. Właśnie tak zmodernizujesz na przykład BIOS płyty głównej ASRock.

Wspomniane rozwiązanie jest chyba jeszcze łatwiejsze niż to opisane wcześniej. Jedyne, co należy zrobić, to uruchomić program, a później pozwolić mu na wyszukanie dostępnych plików, pobranie ich i zainstalowanie. Czasem konieczne okazuje się dodatkowo wyłączenie antywirusa. Niektóre z nich blokują proces, a to w najgorszym wypadku prowadzi do trwałych uszkodzeń — lepiej zachować ostrożność.

USB BIOS Flashback – co to takiego?

Wracając jeszcze do aktualizowania BIOS-u za pomocą pamięci USB, ciekawym rozwiązaniem jest USB BIOS Flashback. Co to takiego? Czasem, na przykład w przypadku niektórych modeli firmy MSI, płyta główna pozwala na przeprowadzenie procesu modernizacji oprogramowania nawet wtedy, kiedy poprzednia wersja BIOS-u uległa uszkodzeniu albo nie masz do dyspozycji starszego wariantu procesora, który chcesz wymienić.

Obecnie USB BIOS Flashback zdobywa sporą popularność wśród użytkowników sprzętu komputerowego. Stanowi bowiem wygodne rozwiązanie — nie musisz martwić się żadnymi przeszkodami. Wszystko przebiega bardzo podobnie do standardowej procedury z użyciem pendrive. Trzeba tylko znaleźć instrukcję dotyczącą użycia tak zwanego Flash BIOS Button, którego rolę pełni jeden z portów USB.

Czy w ogóle warto aktualizować BIOS?

Jeżeli aktualizacja BIOS-u jest niezbędna do zamontowania na przykład na gamingowej płycie głównej B450 od MSI lub Gigabyte lepszego procesora, to wiadomo, że bez niej się nie obejdzie. A co, jeśli modernizacja ma opierać się wyłącznie na niewielkich poprawkach? Cóż, ich instalacja nie stanowi konieczności, ale mimo wszystko warto się na nią zdecydować. Dzięki temu w oprogramowaniu nie pojawiają się błędy i sprzęt zachowuje pełną funkcjonalność.

Poza tym poprzez regularne modernizowanie BIOS-u zgodnie z najnowszymi danymi od producenta przynosi wiele korzyści. Z czasem PC lub laptop zaczyna działać o wiele lepiej, zużywa mniej energii z akumulatora czy nawet obsługuje lepsze podzespoły — na przykład procesory, o których wcześniej wspomniano w tym artykule. Poza tym ze starszym BIOS-em Twoje urządzenie jest bardziej podatne na ewentualne ataki wirusów, a w poprawkach usprawnia się zaporę bezpieczeństwa.

Aktualizacja BIOS – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Mając przed sobą aktualizację BIOS-u, z pewnością zastanawiasz się czy wykonać ją samodzielnie, czy może jednak lepiej zaufać specjalistom w tej dziedzinie. Tutaj właściwie nie ma dobrej odpowiedzi. Jeżeli czujesz się na siłach, aby przeprowadzić instalację nowszej wersji systemu wejść i wyjść, to nie ma powodów, żebyś musiał koniecznie korzystać z płatnych usług serwisów lub sklepów komputerowych. Jeśli jednak obawiasz się tej czynności, po prostu powierz ją osobom znającym się na temacie — wielu konsumentów korzysta z takiej opcji.

Decydując się na uaktualnianie BIOS-u samemu, pamiętaj tylko aby całą procedurę wykonać zgodnie z opisanymi wcześniej wskazówkami. Przeprowadzając każdy etap procesu prawidłowo, możesz być pewien, że zakończy się on pełnym sukcesem. Wystarczy raz spróbować, żeby później już bez absolutnie żadnego problemu regularnie, bez pomocy innych, wprowadzać udostępnione przez danego producenta poprawki BIOS-u. Sam przekonaj się, jakie to proste, kierując się radami sklepu Morele.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak zaktualizować BIOS. Gigabyte, ASUS czy inny producent nie powinien już kryć przed Tobą żadnych tajemnic! Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi poradnikami, w których dokładniej poznasz popularnych producentów i to, jak należy postępować z konkretnymi aktualizacjami na ich urządzeniach.

Udostępnij
4,5
11 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Świetnie napisany i zrozumiały
Specjalista Morele | 23:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.