Jaka płyta główna do gier? Wybieramy gamingową płytę główną

| 0 Komentarzy
Płyta główna to bardzo ważny element komputera. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze.

Wśród płyt głównych z łatwością znajdziemy modele dedykowane graczom – często są odpowiednio oznaczone, a sama ich nazwa sugeruje przeznaczenie. Nie oznacza to, że płyty główne bez etykietki gamingowej nie nadają się do gier. Jak, wobec tego, wybrać płytę główną do komputera gracza?

Jaką płytę główną do gier wybrać?

Wszyscy wiedzą, że najważniejsze w komputerze są podzespoły znajdujące się we wnętrzu. Procesor, pamięć operacyjna RAM czy dysk — to na te elementy powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu. Wszystkie te części nie leżą jednak luzem w obudowie PC. Każde z nich ma swoje położenie i to właśnie dzięki płycie głównej.

Polecane płyty główne

Producenci często nazywają swoje produkty jako dedykowane specjalnie dla graczy. Co jednak je wyróżnia w przeciwieństwie do tych standardowych? Na pewno ilość złączy — to dzięki nim możesz podłączyć jeszcze lepsze podzespoły — jednak jest jeszcze więcej kryteriów.

Płyta główna do gier na pewno powinna posiadać:

  • wejście M.2 do podłączenie szybkiego dysku SSD;
  • dodatkową ilość złączy PCI-Express, do których podłączysz m.in. lepszą kartę graficzną;
  • obsługę większej ilości pamięci RAM o wyższym poziomie taktowania, ale również możliwość dokładania dodatkowych kości;
  • dobre chipsety pozwalające na przetaktowanie CPU.

Parametry płyty głównej do gier

Jeśli składasz swój komputer, by móc korzystać z tych nawet najbardziej wymagających gier, powinieneś zwrócić uwagę na parametry. To właśnie one przydadzą Ci się przy wyborze najlepszej płyty głównej.

  • Porty i złącza — bardzo ważna kwestia — zwłaszcza jeśli chcesz w późniejszym czasie rozbudowywać komputer. Należy zwrócić uwagę na liczbę banków pamięci RAM, od niej bowiem zależy ile (i czy w ogóle) będziesz miał możliwość dokupienia dodatkowych kości. Wspomniane już wcześniej port PCl i złącze M.2 pozwolą na zakup lepszego dysku oraz karty graficznej i dźwiękowej. Takie rozwiązanie daje m.in. płyta główna Aorus.
  • Panel wejść/wyjść — czyli to, co znajduje się na tyle komputera oraz miejsce, do którego przypinasz wszystkie akcesoria. Zwróć uwagę, aby miał odpowiednią ilość wejść USB, tak abyś mógł podpiąć dodatkowe urządzenia peryferyjne, takie jak myszka, klawiatura. Nie można także zapomnieć o wyjściu wideo oraz audio. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są wyjścia HDMI lub DisplayPort, które pozwalają na podpięcie monitora o bardzo dobrej jakości obrazu.
  • Gniazdo procesora — element, który powinien być dla Ciebie najważniejszy. Od niego bowiem zależy, czy wybrany przez Ciebie procesor będzie pasował. Warto pamiętać, że płyta główna AMD nie jest kompatybilna z podzespołami firmy Intel i na odwrót. Znajdujące się w niej sockety, czyli gniazda, decydują o tym, jaki procesor jesteś w stanie podłączyć.
  • Chipset płyty głównej — kolejny ważny czynnik wpływający przede wszystkim na możliwość podkręcania takich podzespołów jak pamięć oraz procesor. Główni producenci Intel oraz AMD mają swoje własne chipsety, dlatego przed zakupem zwróć uwagę na ten parametr. Na przykład płyta główna B450 będzie pasować do procesora AMD, a oznaczenie Z270 odnosić się do Intela.

Chłodzenie chipsetu gamingowej płyty głównej

Podczas intensywnego użytkowania urządzenia, zwłaszcza jeśli grasz w gry o zaawansowanej strukturze, zdarza się, że sprzęt się po prostu przegrzewa. Dlatego ważne jest to, aby zadbać o chłodzenie. Płyta główna komputera może osiągać wysokie temperatury z wielu powodów — nawet takich niespowodowanych graniem. Może to być np. gromadzący się kurz, słaba wentylacja lub wysoka temperatura powietrza. Z racji, że płyta główna nie należy do najtańszych, warto zadbać, aby jej temperatura nie przekraczała norm, by móc się cieszyć z jej użytkowania przez wiele lat.

Montowane układy chłodzenia można rozróżnić jako chłodzenie pasywne oraz aktywne. Te pierwsze działa za pomocą radiatorów oraz zespołu specjalnych rurek, przez co są o wiele cichszym rozwiązaniem. Jednak nie jest ono rekomendowane do sprzętu, który może być narażony na mocne zużywanie podzespołów. Sprawdzi się za to w tabletach oraz urządzeniach 2w1.

Najpopularniejszy sposób chłodzenia to wykorzystanie wiatraków. To rozwiązanie można znaleźć w większości komputerów. Jednak jeśli szukasz czegoś dla gamingowego PC, na pewno powinieneś rozważyć chłodzenie wodne. To bardzo wydajny sposób zwłaszcza podczas intensywnego użytkowania sprzętu, takie rozwiązanie wykorzystuje m.in. MSI. Płyta główna jest wtedy droższa od takiej, która posiada wiatraki, jednak warto zainwestować trochę więcej pieniędzy, aby móc cieszyć się z możliwości, jakie ona daje. Sprawdzi się, gdy masz mało miejsca w obudowie, potrzebujesz cichej pracy komputera oraz gdy stosujesz overclocking, czyli podkręcanie podzespołów.

Polecani producenci płyt głównych do gier

Jak to bywa przy wyborze jakiegokolwiek sprzętu, rynek zalewa masa różnych rodzajów komputerów oraz podzespołów. O ile przy zakupie procesora jesteś zdany tylko na dwóch producentów, to w przypadku płyty głównej masz większy wybór. Podczas decyzji warto także zwrócić uwagę na renomę marki. Uzyskasz dzięki temu gwarancję wytrzymałości, ale także pewność bezpiecznego zakupu. Przedstawiamy producentów, którzy cieszą się popularnością i zaufaniem klientów:

  • Płyta główna Gigabyte — w asortymencie znajdziesz zarówno budżetowy, jak i zaawansowany sprzęt. Oczywiście gracze powinni zwrócić uwagę na płyty z oznaczeniem „gaming”. Są one bardziej wydajne oraz posiadają wcześniej omawiane chłodzenie wodne. Płyta główna Aorus powstała właśnie na potrzeby graczy, będąc jednocześnie marką podrzędną specjalizującą się w zaawansowanej technologii.
  • MSI płyta główna — najpopularniejszy wybór większości gamerów. Producent specjalizuje się w urządzeniach, które dedykowane są graczom. Jednak jeśli Twoje ulubione tytuły gier nie potrzebują największych sprzętowych osiągów, w asortymencie MSI znajdziesz także tańsze rozwiązania.
  • Płyta główna ASUS — chyba każdy słyszał o laptopach tej marki. Posiada ona bardzo dobre, dedykowane dla gracza płyty, które są również w średniej półce cenowej.
  • Płyta główna ASRock — jedna z wiodących marek. Ich płyty znajdują się w rankingach najbardziej wydajnych i najlepszych podzespołów spośród tych dostępnych na rynku.

Jaką płytę główną do komputera gamingowego wybrać?

To najczęściej zadawane pytanie przez osoby, które chcą zacząć budować swój PC od podstaw. Ciężko jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Najłatwiej zacząć od początku, dlatego najpierw wybierz odpowiednią płytę główną, a dopiero później zdecyduj się na kupno procesora, pamięci i innych części. Jest to ważne, ponieważ łatwiej będzie Ci dopasować elementy, które pasują do płyty niż płytę, która pasuje do zakupionych już podzespołów. Płyta główna z procesorem to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć jakiś start w dalszym składaniu komputera. Taką opcję oferuje wielu dystrybutorów.

Przy wyborze ważne jest, abyś określił dwa podstawowe kryteria: cenę oraz przeznaczenie. Wiadomo, że koszt będzie wyższy, im bardziej zaawansowany sprzęt wybierzesz. Jednak nie zawsze płyta główna komputera z wysokiej półki cenowej będzie Ci potrzebna. Wystarczy zastanowić się, jakie gry są Twoim konikiem. Jeśli jesteś zawodowym graczem i interesuje Cię także streamowanie swoich przygód, musisz postawić na kartę, dzięki której będziesz w stanie podpiąć także niezbędne urządzenia, takie jak kamera internetowa czy mikrofon. Ważna jest także możliwość rozbudowania karty graficznej oraz dźwiękowej. Jednak gdy jesteś fanem The Sims lub CS:GO, wtedy śmiało możesz postawić na budżetowe rozwiązanie.

Jaki procesor wybrać do gamingowej płyty głównej?

Zakładając, że zaczynasz od zera, zastanów się, z jakim procesorem ma współgrać płyta główna Intel czy AMD. Nie jest to łatwy wybór. Jednak oba podzespoły mają swoje wady i zalety. Warto sprawdzić ranking najlepszych procesorów lub poszukać informacji na stronach dystrybutorów, aby nie tylko był dobry, ale również mieścił się w Twoim budżecie.

Pamiętaj, że każdy procesor ma inny socket, czyli gniazdo, do którego możesz go podpiąć. Na rynku jest na przykład płyta główna 1155, czyli z miejscem na procesory Intel drugiej i trzeciej generacji. Nie brzmi to zachęcająco i trudno będzie ruszyć grę o wysokich wymaganiach, ale ze spokojem wystarczy na starsze i mniej wymagające pozycje. Natomiast płyta główna 1151 dedykowana jest podzespołom Intel szóstej i siódmej generacji. Podobnie sprawa wygląda w przypadku AMD. Płyta główna AM4 lub TR4 dedykowane są dla procesorów tego producenta.

Jeśli nie wiesz, jaki procesor będzie pasował do Twojej płyty, w internecie znajdziesz strony, na których wystarczy wpisać model, jaki posiadasz, a resztę zrobi za Ciebie maszyna.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Płyty główne X570 - B450 - B660 - X870 - X870E

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.