Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić metalowy czajnik z zewnątrz?

Metalowe czajniki często ulegają zabrudzenia po ich zewnętrznej stronie. Jak wyczyścić taki przypalony osad?

Istnieje kilka sposobów na to, jak wyczyścić przypalony czajnik metalowy. Dowiedz się, który z nich jest najlepszy!

Polecane czajniki

Jak umyć czajnik metalowy z zewnątrz?

W pierwszej kolejności warto pamiętać, że mechaniczne metody mogą być co prawda skuteczne, ale szorowanie zewnętrznej powłoki naczynia może powodować nieestetyczne zarysowania. W większości przypadków należy więc zacząć od mniej drastycznych środków i użyć dostępnych w sklepach środków czyszczących. Tego rodzaju płyny, pianki i mleczka aplikuje się na zabrudzonej powierzchni, i pozostawia na co najmniej kilkanaście minut.

Unikaj więc używania drucianych szczotek i czyścików. Jeśli musisz mechanicznie odtłuścić intensywnie przypalony czajnik, użyj zgniecionej na kształt kulki folii aluminiowej. Postaraj się zacząć od mało inwazyjnych metod, a jeśli te nie przyniosą skutku, dopiero wtedy zastosuj np. twarde szczotki. Większość plam z soków oraz zapieczonego tłuszczu da się zniwelować przy użyciu rozpuszczających je detergentów. Do czyszczenia akcesoriów takich jak np. czajniki Klausberg używaj tylko sprawdzonych środków. W taki sposób czyść także czajniki Cilio.

Pierwszą zasadą jest jednak zapobieganie zabrudzeń, które przeciwdziała nawarstwianiu się zbyt dużej ilości przypaleń i tłuszczu. Aby tego uniknąć, dbaj o swój czajnik regularnie. Przemywaj go miękką, nawilżoną ściereczką lub gąbką nasączoną odrobiną zwykłego płynu do naczyń. Jeśli Twój sprzęt uległ już poważnym zabrudzeniom, które w dodatku utrwaliły się poprzez kontakt z wysoką temperaturą, zastosuj silniejsze metody. Możesz użyć środków dostępnych na rynku lub też specyfików, które niemal zawsze masz pod ręką w kuchni.

Czym myć czajnik metalowy z zewnątrz?

Popularną i domową metodą jest czyszczenie czajnika z zewnątrz sodą. Od tego sposobu warto zacząć, jest to bowiem najmniej inwazyjny i schemizowany sposób. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, odpowiedź pozytywnie Cię zaskoczy. Wystarczy nanieść około 2 łyżeczki sody na mokrą ściereczkę i wcierać specyfik kolistymi ruchami. Warto wyróżnić przynajmniej dwie zalety tej metody. Po pierwsze, drobinki sody mają działanie złuszczające i w widoczny sposób wspomagają usuwanie osadu z czajnika. Po drugie, soda ma właściwości rozpuszczające tłuszcz.

Specyfik ten możesz także rozpuścić w wodzie z dodatkiem octu i taką mieszanką czyścić metalową powierzchnię czajnika. Jeśli szukasz innego sposobu, wiedz, że wielu użytkowników próbowało swoich sił w usunięciu przypaleń przy użyciu standardowej pasty do zębów. W tym celu aplikuje się cienką warstwę tego kosmetyku i po kilku minutach spłukuje. Pamiętaj jednak, aby nie używać pasty wybielającej, która mogłaby spowodować przebarwienia lub matowienie ścianek naczynia. Bezpieczniejsze bywa na ogół czyszczenie czajnika z zewnątrz sodą.

Jeśli szukasz bardziej profesjonalnych sposobów na to, jak wyczyścić np. czajniki Edenberg lub czajniki Botti możesz użyć oferowanych w punktach handlowych mleczek albo preparatów w formie sprayu. Tego rodzaju chemia rozpuszcza osady z tłuszczu, zaschnięte plamy z sosów oraz powłokę powstałą z obecnej w kuchni pary. Przykładowo mleczka czyszczące oprócz rozpuszczania tłuszczu, mają także strukturę złożoną z mikrodrobinki, które ścierają osad. Tak opracowana formuła umożliwia również czyszczenie innych powierzchni np. piekarnika.

Spray do czyszczenia czajników jest dostępny w większości marketów. Tego rodzaju preparat aplikuje się na metalową powierzchnię i pozostawia na kilka godzin. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz spłukać naczynie wcześniej, przy bardziej zakonserwowanych osadach z tłuszczu zaleca się jednak, aby nieco wydłużyć ten czas. Warto także po upływie około 30 minut zrobić próbę i przy użyciu miękkiej gąbki wykonywać koliste ruchy w celu złuszczenia rozpuszczonego już brudu. Gdy jednak nie przynosi to dobrego rezultatu, pozostaw spray nawet na całą noc.

Jeśli posiadasz zwykły czajnik ze stali nierdzewnej, możesz wyczyścić go za pomocą drucianego czyścika. Pamiętaj jednak, że niektóre mniej odporne lub pokryte emalią urządzenia, nie powinny być tak czyszczone. Inwestując w sprzęt wysokiej jakości np. czajniki Ambition albo czajniki Cilio, zyskujesz możliwość, że użyty do produkcji metal jest bardziej odporny na zarysowania. Pamiętaj, że osady z przypalonego tłuszczu usuwa się środkami, które wykazują działanie rozpuszczające i złuszczające właśnie ten uporczywy składnik.

Jak często myć czajnik metalowy?

Zabrudzony lub przypalony czajnik metalowy należy myć jak najczęściej. To dzięki już wspomnianej metodzie codziennego czyszczenia powłoki naczynia, można uniknąć przepaleń, plam z tłuszczu oraz trudnych w usunięciu zapieczonych sosów i innych substancji. Jeśli nie masz czasu na to, aby regularnie dbać o posiadany sprzęt, zaopatrz się w skuteczne środki, i staraj się ich używać raz w tygodniu. Konsekwencja w działaniu jest niezwykle istotna, a zbyt długo osadzający się tłuszcz może być przyczyną trudnych do rozpuszczenia przebarwień.

Jeśli zainwestowałeś w akcesoria wysokiej jakości, np. czajniki Ambition, w szczególności zadbaj o ich wygląd zewnętrzny oraz higienę użytkowania. Dbaj także o to, aby przechowywany w kuchni sprzęt nie miał styczności z parą, która unosi się podczas gotowania innych potraw. W skrócie więc, aby uniknąć szorowania, myj czajnik często. Dbaj w taki sposób szczególnie o sprzęt wysokiej jakości taki jak m.in. czajniki Lumarko.

Dlaczego warto myć czajnik metalowy po zewnętrznej stronie?

Jeśli już wiesz, jak wyczyścić przypalony czajnik metalowy, dowiedz się także, dlaczego opłaca się to robić. Pierwszym argumentem, który przemawia za regularnym czyszczeniem tego sprzętu, jest po prostu estetyka oraz higiena. Drugą ważną informacją jest fakt, że długotrwałe osadzanie się tłuszczu oraz jego kontakt z wysoką temperaturą są przyczyną późniejszych trudności w doprowadzeniu sprzętu do pierwotnego stanu. Warto dbać szczególnie o sprzęt wysokiej jakości np. czajniki Klausberg lub czajniki Edenberg.

Czajnik warto więc myć z zewnątrz w celu zachowania sprzętu w jak najlepszej kondycji nawet przez wiele lat. Higieniczne naczynia są także sposobem na pozbycie się wielu niekorzystnych dla zdrowia bakterii. Pamiętaj również, że czysty, połyskujący i pozbawiony tłustych plam czajnik bardziej zachęca do korzystania z niego i spędzania relaksujących chwil przy aromatycznej herbacie. Jeśli producent zaoferował na swój produkt gwarancję, także lepiej jest dbać o posiadany sprzęt, w celu uniknięcia ewentualnego braku akceptacji zgłoszenia.

Podsumowując, czyszczenie czajnika po zewnętrznej stronie warto przeprowadzić przy użyciu jak najmniej inwazyjnych metod. Jeśli zabrudzenia są nikłe, możesz wykorzystać domowe sposoby. W sytuacji, gdy brud i tłuszcz się już przypaliły, skorzystaj z preparatów dostępnych w sklepie. Pamiętaj, aby nie szorować emaliowanych czajników i staraj się regularnie myć te naczynia. Regularna dbałość o stan kuchennego sprzętu jest sposobem na zapobieganie późniejszych trudności podczas czyszczenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.