Udostępnij
Skomentuj

Jak wyparzyć czajnik octem?

W jaki sposób za pomocą octu wyparzyć nowy czajnik elektryczny? Jak zadbać o jego długoletnie funkcjonowanie?

Znaczną większość sprzętu domowego, która ma później kontakt z pożywieniem, tuż po zakupie warto wyparzyć oraz odpowiednio przygotować do użytkowania. W przypadku sztućców czy talerzy można ograniczyć się do wysterylizowania ich w zmywarce lub dokładnego umycia z użyciem płynu do naczyń, lecz gdy chodzi o czajniki tradycyjne lub elektryczne – na przykład czajniki Ambition bądź Tadar – trzeba zastosować odpowiednią metodę. Jedną z najskuteczniejszych oraz najpopularniejszych jest wyparzanie urządzeń wodą z dodatkiem octu.

Polecane czajniki elektryczne

Skuteczne sposoby na wyparzenie czajnika octem

Jeśli szukasz szybkich i skutecznych sposobów na to, jak wyparzyć nowy czajnik, sięgnij po tani i łatwo dostępny w sklepach ocet spirytusowy. W pierwszej kolejności dokładnie umyj swoje nowe urządzenie za pomocą wody z płynem do mycia naczyń i precyzyjnie opłucz pod bieżącą wodą. Pamiętaj, aby oczyścić zarówno wnętrze, jak i obudowę sprzętu. Następnie zastosuj tak zwane puste cykle, czyli zagotuj w czajniku czystą wodę mniej więcej dwa lub trzy razy, aby pozbyć się drobnoustrojów. Nie zapomnij o tym, by przegotowany płyn wylać.

Pomiędzy kolejnymi uruchomieniami czajnika odczekaj przynajmniej kilkanaście minut, aby nie przegrzać urządzenia. W celu dodatkowego wzmocnienia efektu wyparzania oraz szybkiego pozbycia się charakterystycznego, plastikowego lub metalowego zapachu, dodaj do wody porcję octu. Choć płyn ma dość mocny i drażniący aromat, to możesz mieć pewność, że po wylaniu go do zlewu, nie pozostanie po occie najmniejszego śladu. Jeżeli jednak wyjątkowo przeszkadza Ci ta woń, dodaj do czajnika łyżkę kwasku cytrynowego lub kawałek skórki z cytryny.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak wyparzyć nowy czajnik, pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnych substancji. W internecie możesz znaleźć mnóstwo wskazówek dotyczących wyparzania urządzeń nie tylko za pomocą octu, ale także coca-coli czy sody oczyszczonej. Ich użycie zapewni Ci bezpieczeństwo. Nie warto więc wydawać dużych kwot pieniędzy na specjalne środki dezynfekujące lub odkamieniające do czajników ze względu na ich chemiczny skład.

Ile octu do czajnika?

Do dokładnego wyparzenia urządzenia stalowego, takiego jak czajniki Tadar, będziesz potrzebować około jednej szklanki octu. Jeżeli chcesz przygotować do pracy nowo kupiony produkt i planujesz wstępnie wygotować go więcej niż dwa razy, przyda Ci się jeszcze więcej specyfiku. Ocet najczęściej sprzedawany jest w litrowych butelkach, ale nie musisz się martwić, że nie zużyjesz go w całości. Produkt ma bardzo długą datę przydatności – możesz przechowywać go nawet do pięciu lat. W tym czasie wykorzystasz go na przykład do równie ważnego procesu odkamieniania.

Jeśli nie wiesz, jak wyparzyć czajnik elektryczny wykonany ze stali nierdzewnej, na przykład jeden z modeli czajników Klausberg, postępuj dokładnie tak samo jak w przypadku plastikowych urządzeń. Do wody wlej pół szklanki octu, a następnie wsyp łyżeczkę kwasku cytrynowego. Skórkę ze świeżej cytryny połóż na górze – przy otworze, z którego będzie ulatniać się para. Pod wpływem ciepła z cytrynowej skórki wydobędą się przyjemnie pachnące olejki eteryczne. W ten sposób zapewnisz sobie naturalny i subtelny odświeżacz powietrza.

Wodę w czajniku zagotuj, lecz nie wykorzystuj jej ponownie, ale wylej ją do zlewu. Cały proces powtórz do trzech razy. Z wnętrza urządzenia ulotni się charakterystyczny zapach sztucznego tworzywa, który mógłby zmienić smak Twojej wody. Tą metodą możesz wyparzać czajniki elektryczne szklane, wykonane ze stali lub plastiku. Dobrze sprawdzi się również w przypadku sprzętów emaliowanych, takich jak czajniki Klausberg. Unikaj natomiast korzystania z produktów aluminiowych, ponieważ ten metal łatwo wchodzi w reakcję chemiczną z wodą, co jest szkodliwe dla zdrowia.

Jak często należy wyparzać czajnik octem?

Częstotliwość wyparzania czajnika octem jest uzależniona od tego, z jakiej wody na co dzień korzystasz. W wielu regionach Polski bieżąca woda w kranie jest bardzo twarda, czyli bogata w minerały, takie jak wapń, magnez czy krzem. Niestety, im twardsza woda, tym większe ryzyko osadzania się kamienia na dnie i ściankach czajnika, jeśli woda ta nie zostanie poddana wcześniej przefiltrowaniu. Kamień w czajniku wygląda nieestetycznie, jego drobinki przedostają się do wody, którą potem pijesz, poza tym może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia urządzenia.

W przypadku urządzeń ceramicznych oraz szklanych, na przykład czajniki Kinghoff, wyparzanie octem należy powtarzać profilaktycznie raz na trzy bądź cztery tygodnie. Sprzęt ze szkła oraz ten pokryty emaliowaną powłoką jest stosunkowo odporny na odkładanie się kamiennego osadu, jednak opłaca się przeprowadzać ten proces od czasu do czasu dla zapewnienia sobie krystalicznej czystości wody. Jeśli dostrzeżesz potrzebę częstszego odkamieniania swojego czajnika, możesz śmiało robić to nawet co trzy czy cztery dni. Proce ten wpłynie pozytywnie na jakość spożywanej wody.

Co daje wyparzenie czajnika octem?

Wyparzanie nowego czajnika octem warto przeprowadzić kilka razy przed jego pierwszym użyciem. Zapewni Ci to jego absolutną czystość i sterylność, dzięki czemu smak gotowanej wody będzie całkowicie neutralny. Jest to sposób bardzo znany oraz cieszący się niesłabnącym powodzeniem wśród wielu osób. Nie musisz szorować swojego czajnika, narażając go tym samym na uszkodzenie delikatnych powierzchni, ani używać chemicznych substancji odkażających. Ocet błyskawicznie spełnia swoje zadanie: wyparza, odkamienia oraz nadaje urządzeniu blask.

Po zagotowaniu płynu i wylaniu do zlewu możesz od razu wstawić wodę na swoją ulubioną herbatę. Jest to niezwykle proste i szybkie do wykonania, w związku z czym nie potrzebujesz skomplikowanych instrukcji na temat tego, jak wyparzyć czajnik elektryczny lub klasyczny, stawiany na kuchence gazowej. Nie obawiaj się również silnego zapachu octu. Ani urządzenie, ani później gotowana woda nie przeniknie jego smakiem.

Twarda woda negatywnie wpływa na smak przyrządzanych napojów, a także na czystość i trwałość sprzętu, który trzeba myć octem nawet co dwa tygodnie. Z tego względu opłaca się korzystać z dzbanków filtrujących lub czajników wyposażonych w specjalny wkład absorbujący minerały. Dzięki nim wyparzanie i odkamienianie urządzenia za pomocą octu można przeprowadzać jedynie raz na miesiąc lub półtora. Powtarzaj zabieg profilaktycznie co kilka tygodni, by pozbyć się fragmentów osadu oraz zadbać o długowieczność czajnika.

Pamiętaj, że dbanie o czystość i właściwą pracę czajnika zapewni Ci jego wieloletnie działanie, dzięki czemu nie będziesz marnował pieniędzy na kupowanie kolejnych, nowych modeli. Wyparzanie sprzętu za pomocą octu pozwoli Ci zadbać zarówno o jego wygląd, jak i prawidłowe funkcjonowanie. Dobrze wyczyszczony czajnik zagwarantuje Ci niezwykle czystą i miękką wodę, która nada kawie czy herbacie wyjątkowego, delikatnego smaku. Warto zatem wyparzać urządzenie octem raz na kilka tygodni, w zależności od twardości wody.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.