Udostępnij
Skomentuj

Czy czajnik ze stali nierdzewnej jest zdrowy?

Zastanawiasz się, czy czajnik ze stali nierdzewnej jest zdrowy? Ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.

Czajnik ze stali nierdzewnej na gaz oraz czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej bez plastiku to bardzo popularne urządzenia. Najnowsze badania naukowe udowodniły, że co czwarty Polak używa ich aż kilka razy dziennie. W końcu wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy lub przyjęcia gości bez paru filiżanek herbaty. Niestety nie wszyscy zadają sobie pytanie, czy codziennie używane urządzenie kuchenne jest bezpieczne dla zdrowia. To bardzo ważna kwestia, dlatego nie należy jej zaniedbywać. Pamiętaj, dobre samopoczucie stanowi priorytet!

Polecane czajniki elektryczne

Czy czajnik ze stali nierdzewnej jest bezpieczny dla zdrowia?

Jeśli posiadasz urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej, takie jak czajniki Ambition lub czajniki Klausberg, nie musisz się martwić, ponieważ ich działanie nie stanowi zagrożenia. Zastanawiasz się, na czym tak właściwie polega szkodliwość czajnika? Przede wszystkim na tym, że spora część tego sprzętu zawiera metale ciężkie, które przenikają z powłoki do wody podczas gotowania. Ołów to powszechne zanieczyszczenie sprzętu kuchennego i naczyń. Warto pamiętać, że najczęściej znajduje się w takim tworzywie, jak emalia.

Jeśli często korzystasz z czajnika o szkodliwych właściwościach, metale ciężkie z czasem nagromadzą się w Twoim organizmie, co spowoduje złe samopoczucie, a także kłopoty ze zdrowiem oraz zmniejszoną odporność. Jeśli nie chcesz, aby Twój czajnik do herbaty wypłukiwał ołów, to najlepiej zrobisz, inwestując w najpopularniejsze sprzęty, takie jak czajniki Botti, czajniki Forchetto, czy czajniki Florina. Urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej są niezwykle trwałe i dostępne w wielu stylowych wzorach.

Co więcej, czajniki nie są drogie, tylko mają bardzo przystępną cenę. Bez problemu znajdziesz wiele dodatkowych funkcji, w które zostały wyposażone nowoczesne czajniki Florina, a także modele bezprzewodowe i przenośne. Niektóre czajniki elektryczne ze stali nierdzewnej mają konstrukcję dwuścienną, która zapewnia chłodną temperaturę na zewnątrz, nawet gdy w środku jest wrząca woda. Dzięki temu zyskujesz pewność, że ani Ty, ani Twoje dzieci się nie poparzycie! Z łatwością znajdziesz idealny czajnik ze stali nierdzewnej ze względu na dużą różnorodność ofert.

Kiedy czajnik ze stali nierdzewnej może stanowić zagrożenie?

Postęp produkcyjny i technologiczny został ukierunkowany na czajnik bezpieczny dla zdrowia, dlatego ryzyko powstania szkodliwych skutków jest znacznie mniejsze. Mimo to nawet tak dobre urządzenia, jak czajniki Ambition lub czajniki Klausberg mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli nie będą odpowiednio pielęgnowane. Powszechnie wiadomo, że talerz, miskę, czy szklankę należy umyć po użytkowaniu, ponieważ korzystanie z zanieczyszczonego naczynia nie jest szczególnie higieniczne. Niestety większość z nas zapomina o myciu swojego czajnika.

Czyszczenie takiego sprzętu, jak czajnik na gaz ze stali nierdzewnej lub czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej bez plastiku odgrywa bardzo dużą rolę. W końcu używa się go wiele razy dziennie do przygotowywania gorących napojów, zup, owsianki, a nawet mieszanki dla niemowląt. Dokładne mycie jest ważne nie tylko ze względów higienicznych. Poprawia także sprawność urządzenia i zmniejsza koszty eksploatacji, ponieważ kiedy osad zatrzymuje się na ściankach, czajnik potrzebuje więcej mocy, żeby ogrzać wodę, co dodatkowo wydłuża czas pracy.

Zastanawiasz się, w jaki sposób poprawnie czyścić czajnik na indukcję ze stali nierdzewnej? Najpierw powinieneś dokładnie wyszorować wewnętrzne krawędzie metalowego dzióbka. Najlepiej zrób to szorstką stroną wilgotnej gąbki kuchennej. Pamiętaj, aby odpowiednio dobrać ją do urządzenia – zbyt ostra myjka typu druciak mogłaby porysować powierzchnię, a nawet poważnie ją uszkodzić. Do czyszczenia wystarczy delikatna ścierka i woda z dodatkiem płynu do naczyń. Po dokładnym wyszorowaniu dna i ścianek będziesz musiał użyć cienkiego kawałka drutu.

Wbij drut przez otwór w metalowej części gwizdka czajnika, a następnie poruszaj nim w przód i w tył, aby oczyścić osad, tkwiący w dziurce. Dobrą mieszanką wyżerającą zanieczyszczenia będzie 50-procentowy roztwór wody i octu. Warto przeprowadzić nią płukanie, aby mieć pewność, że urządzenie zostało idealnie wyczyszczone. Wlej roztwór do czajnika i gotuj na wolnym ogniu przez kwadrans. Żrący kwas w occie pomoże rozpuścić osady mineralne, których nie udało się usunąć mechanicznie. Tę procedurę powinno się regularnie powtarzać co miesiąc, aby mieć pewność, że woda, którą pijesz, jest czysta.

Czym kierować się przy wyborze bezpiecznego czajnika ze stali nierdzewnej?

Wybierając idealny czajnik bezpieczny dla zdrowia kieruj się przede wszystkim tworzywem, z którego zostało wykonane oraz datą produkcji. Tak naprawdę najnowocześniejsze modele, takie jak czajniki Lamart są najbardziej udoskonalone. Musisz mieć świadomość, że im starsze urządzenie, tym mniejsza gwarancja, że nie będzie szkodliwe. Oprócz tego powinieneś unikać czajników, w których wężownica grzejna jest wystawiona na działanie wody. Grzałki takiego typu wypuszczają toksyczny nikiel do wrzątku, któremu powstawaniu sprzyja wysoka temperatura.

Dodatkowo nie należy inwestować w modele wyposażone w mosiężne złączki oraz ołowiane lutowie, które mają kontakt z wodą. Istnieje możliwość, że będą wypłukiwały ołów i inne metale ciężkie. Te składniki są bardzo niebezpieczne, ponieważ powodują anemię, uszkodzenia neurologiczne oraz uszkodzenia nerek. Warto wiedzieć, że ołów wytrąca się, gdy cewka grzewcza jest bezpośrednio wystawiona na działanie wrzątku. Elementy miedzi i mosiądzu zastosowane w czajniku ze stali nierdzewnej także są szkodliwe, ponieważ wpływają na pracę mózgu.

Pamiętaj też o tym, aby unikać plastikowych czajników i plastikowych części w czajniku, ponieważ zawierają chemikalia i toksyny. Podczas gotowania te szkodliwe substancje przenikają do wody, którą pijesz, co jest szczególnie szkodliwe dla osób, cierpiących na reakcje alergiczne. Co więcej, zanieczyszczone napoje przyczyniają się do problemów z cerą. Czajnik bezpieczny do zdrowia to przede wszystkim czajniki elektryczne szklane lub ze stali nierdzewnej bez dodatków tworzywa sztucznego, np. plastiku czy metali ciężkich.

Co wpływa na to, że czajnik ze stali nierdzewnej jest bezpieczny?

Zastanawiasz się, co tak właściwie wpływa na to, że możesz używać czajnika ze stali nierdzewnej bez ryzyka zagrożenia? Przede wszystkim brak takich pierwiastków, jak ołów oraz arsen, które wchłaniane przez organizm w dużych ilościach mogą poważnie przyczynić się do pogorszenia Twojego zdrowia. Wiele tak niebezpiecznych substancji zawiera czajnik aluminiowy. Szkodliwość tego materiału została udowodniona w licznych badaniach naukowych. Warto także wspomnieć o pozytywnych właściwościach stali nierdzewnej, które niejednego już zaskoczyły.

Tworzywo podczas gotowania wypłukuje chrom i żelazo do żywności i napojów. Wspomniane pierwiastki wcale nie są niebezpieczne, wręcz przeciwnie! Są niezbędnymi składnikami odżywczymi dla ludzkiego organizmu. Takie produkty, jak czajniki Forchetto oraz czajniki Florina nie tylko nie sprawiają zagrożenia, ale również korzystnie wpływają na Twoje zdrowie! Co więcej, wyglądają bardzo estetycznie i są niezwykle solidne i trwałe. Jeśli czajnik lub bojler ze stali nierdzewnej spadnie na podłogę, nie pęknie, lecz co najwyżej ścianki się obiją.

Czajnik na indukcję ze stali nierdzewnej w ostatnich latach stał się najbardziej rekomendowanym modelem, dzięki doskonałym właściwościom materiału, z którego został wykonany. Woda zagotowana w nim nie stanowi zagrożenia dla ludzi i nie uwalnia metalicznego posmaku i mocnego zapachu, które zawiera czajnik z mosiądzu, miedzi lub czajnik aluminiowy. Szkodliwość najnowszego sprzętu ze stali nierdzewnej została zmniejszona do zera, dlatego zdecydowanie warto go kupić. Dodatkowo jest stosunkowo niedrogi, a to czyni inwestycję niezwykle opłacalną.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.