Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać poduszkę sensoryczną? Która będzie najlepsza?

Poduszka sensoryczna jest urządzeniem, które pomaga w bólach pleców. Kiedy zdecydować się na zakup?

Pobudka i tradycyjny już ból pleców. Trzeba się tylko trochę rozruszać i będzie lepiej. Potem do biura, 8 godzin siedzenia, również w części okupione bólem. Wedle niektórych szacunków tak wygląda życie aż 80% społeczeństwa. Problemy z kręgosłupem są uznawane za chorobę cywilizacyjną. Niektórzy naukowcy idą nawet dalej i sam siedzący tryb życia uznają za takową.

Antidotum jest fizjologicznie dopasowane krzesło, poprawna pozycja podczas siedzenia oraz codzienna gimnastyka, która powinna stanowić nieodłączną część pracy. W zasadzie te wszystkie kryteria pozwala spełnić poduszka sensomotoryczna (sensoryczna), nazywana również poduszka ortopedyczna do siedzenia.

Jak działa poduszka sensoryczna do siedzenia?

W jaki sposób tak niepozorna rzecz jak „ucięta” poduszka może tak rewelacyjnie działać na zdrowie? Poduszka sensoryczna sprawia, że siedzi się na niestabilnym podłożu. To z kolei wymusza odpowiednią pozycję kręgosłupa, bo tylko w ten sposób jest on w stanie utrzymać stabilność całego ciała.

Ponadto zapewnia to ciągłe napięcie mięśniowe, mające na celu usztywnić cały aparat ruchu. Buduje to silny „gorset mięśniowy” , który pomaga utrzymać odpowiednią postawę również podczas stania i chodzenia.

Ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć, jest fakt, że każdy najmniejszy ruch wymusza reakcję krążków międzykręgowych co świetnie wpływa na ich kondycję. Siedzenie wymuszające te wszystkie reakcje to tzw. „siedzenie dynamiczne”.

Istotnym efektem korzystanie z tego typu przyrządów jest również poprawa efektywności pracy. Dzięki ciągłemu napięciu mięśni podnosi się koncentracja, poprawia pamięć. Bardzo ciężko jest doprowadzić się do, znanej wszystkim pracownikom biurowym, senności.

Warto wiedzieć!

Nie należy siedzieć na poduszce sensorycznej dłużej niż 4 godziny, ponieważ może to doprowadzić do przetrenowania mięśni. Wynika to z faktu, że podczas dynamicznego siedzenia mięśnie cały czas pracują. One również wymagają odpoczynku. Najlepiej jest siedzieć w interwałach na i bez poduszki. Można na przykład przez 30 min. siedzieć na poduszce i przez 1 godzinę bez niej.

Jaka poduszka sensomotoryczna?

Poduszki sensoryczna są również nazywane dyskami rehabilitacyjnymi, beretami, jeżykami. Ostatnia nazwa wynika z popularnego typu poduszek posiadających charakterystyczne wypustki mające na celu stymulować przepływ krwi w mięśniach, zapewniając tym samym masaż.

Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych rodzajów poduszek. Cechy wspólne dla nich wszystkich to z jednej strony płaska, antypoślizgowa część, a z drugiej miękka i wypukła. Dzieli je natomiast bardzo wiele. Są modele z wypustkami i bez wypustek, takie o większej powierzchni, i o mniejszej, wyższe i niższe. Wiele kombinacji tych kryteriów pozwala na idealne dobranie poduszki do swoich preferencji.

Ogólnie rzecz ujmując, poduszka sensoryczna na krzesło powinna przede wszystkim mieć powierzchnię pozwalającą na umieszczenie jej na siedzisku. Co również ważne powinna ona mieć gabaryty pozwalające, mówiąc wprost, wygodnie na niej siedzieć.

Poduszka, która będzie wykorzystana jako podkładka lędźwiowa pod plecy powinna naturalnie być nieco mniejsza. Jeśli posiada ona dodatkowe wypustki to zapewni masaż tego rejonu ciała.

Osoby chcące poza wcześniej wspomnianymi owocami siedzenia dynamicznego korzystać z dobrodziejstw masażu powinny poszukiwać produktów z wypustkami. Pozwolą one wykonać m.in. przyjemny masaż stóp.

Poduszka sensoryczna dla dzieci powinna być przede wszystkim nieco mniejsza, choć niektóre maluchy i tak z powodzeniem korzystają z produktów dla dorosłych. To czy będzie duża czy mała nie ma wpływu na efekty, a raczej na wygodę.

Jak napompowac poduszke sensoryczna?

Bardzo ważna kwestia. Poduszkę należy napompować tak, aby nie była zbyt twarda — uginała się podczas siedzenia. Naturalnie ciśnienie należy dopasować do wagi użytkownika.

Poduszka sensoryczna — zastosowanie

Z tego typu produktów czerpać korzyści mogą wszyscy — dzieci i dorośli, osoby z niedowagą i z nadwagą, zdrowi i chorzy. Pomaga ona zapobiegać wadom postawy od najmłodszych lat lub je korygować w wieku zaawansowanym. Niemniej najczęściej korzystają z nich osoby zmagające się z problemami z kręgosłupem.

Rehabilitacja z poduszką sensoryczną

Poduszka ortopedyczna jest często wykorzystywana w pracy rehabilitantów. Pomaga ona uzyskiwać stabilność w uszkodzonych częściach ciała. Można np. trenować mięśnie odpowiadające za stabilizację stawu skokowego po skręceniu.

Osoby cierpiące na problemy z plecami mogą skorzystać z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą poduszka sensoryczna. Jak siedzieć w takiej sytuacji? Po prostu, na poduszce i ewentualnie z drugą wykorzystaną jako podkładka lędźwiowa. Nie ma tutaj specjalnych technik. Jest to wystarczające aby odciążyć odcinek lędźwiowy.

Poduszka sensoryczna — ćwiczenia

Ćwiczenia z „beretem” pomagają przede wszystkim rozwijać koordynację ruchową, poprawiać balans i wzmacniać mięśnie stabilizujące sylwetkę.

  • Stanie na jednej nodze na dysku. Wzmacnia mięśnie całego ciała, od stóp aż do głów. Pozytywnie wpływa na stabilizację. Bardzo często z dobrodziejstw tego ćwiczenia korzystają biegacze.
  • Przysiady na dysku. Dzięki niestabilnemu podłożu zwykłe przysiady stają się o wiele trudniejsze. Dzięki temu w to ćwiczenia angażują się mięśnie głębokie, których główną funkcją jest stabilizacja sylwetki.
  • Rzucanie piłką. Należy stanąć na poduszce blisko ściany, a następnie po prostu odbić piłkę od ściany i ją złapać. Dobrze jest wykonać przynajmniej 3 serie po 10 powtórzeń na każdą rękę, niemniej nawet kilka powtórzeń wpłynie bardzo pozytywnie na koordynację ruchową.
  • Trening równowagi. Do tego ćwiczenia potrzebne są dwie poduszki. Należy stanąć jedną stopą na jednej, a drugą na drugiej. Następnie należy przyjąć stabilną pozycję patrząc przed siebie. Później trzeba opuścić wzrok na stopy i podnieś głowę aby patrzeć w przód. Należy tak zrobić kilka razy. Później można spróbować przenosić ciężar ciała z jednej strony na drugą.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.