http://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-ekspres-do-kawy-jaki-najlepszy-czy-warto/362/ 2018-01-18 14:38:48.000000

Jak wybrać ekspres do kawy? Jaki najlepszy? Czy warto?

Wybieramy ekspres do kawy!

Decyzja o kupnie ekspresu nie należy do łatwych. Na rynku znajduje się ich kilka rodzajów, a na dodatek znacząco różnią się ceną. Najważniejszym jednak pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, jest w jaki sposób będzie przyrządzana kawa?

Pod tym względem wyróżniamy trzy rodzaje ekspresów: ciśnieniowy, przelewowy oraz ciśnieniowo-przelewowy, który łączy sposób przyrządzania dwóch pierwszych typów urządzeń.

Ranking ekspresów ciśnieniowych styczeń 2018

1.

Ekspres ciśnieniowy DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110 B
Ekspres ciśnieniowy DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110 B
Ekspres ciśnieniowy DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110 B
2.

Ekspres ciśnieniowy DeLonghi EC 156.B
Ekspres ciśnieniowy DeLonghi EC 156.B
Ekspres ciśnieniowy DeLonghi EC 156.B
3.

Ekspres ciśnieniowy Saeco Incanto HD8917/09
Ekspres ciśnieniowy Saeco Incanto HD8917/09
Ekspres ciśnieniowy Saeco Incanto HD8917/09
Pokaż więcej produktów

Ciśnieniowe

Ekspresy ciśnieniowe do zaparzenia kawy wykorzystują wysokie ciśnienie. Zagotowana woda dozowana jest przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a na koniec do filiżanki/szklanki.

Ekspresy są wyposażone w specjalną dyszę do spieniania mleka, kratkę, pod którą zbierają się resztki kawy oraz podwójny dozownik umożliwiający przygotowanie dwóch filiżanek kawy jednocześnie. Niektóre modele (te droższe) mają dodatkowo wydzieloną komorę z młynkiem, do której można wsypać ziarna kawy.

Zalety i wady ekspresów ciśnieniowych

ZALETY

 • Bardziej zaawansowane niż ekspresy przelewowe
 • Mają podwójny dozownik
 • Umożliwiają przyrządzenie różnych rodzajów kawy
 • Mają system do spieniania mleka
 • Wiele dodatkowych funkcji poprawiających użytkowanie
 • Kawa przyrządzona pod wysokim ciśnieniem jest zdrowsza i lepiej przyswajalna dla organizmu

WADY

 • Drogie

Sprawdź naszą ofertę.

Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na trzy główne grupy:

 • ręczne – odmierzoną ilość zmielonej kawę wsypuje się do specjalnego sitka. Po każdym zaparzeniu kawy należy wyjąć sitko za pomocą specjalnego uchwytu i usunąć pozostałe fusy.
 • automatyczne – urządzenia tego typu są wygodniejsze w użyciu. Kawę w ziarnach wsypuje się do specjalnego pojemnika, w którym jest mielona przed samym zaparzeniem. Ekspres sam dobiera odpowiednią dawkę kawy oraz wody. Ceny ekspresów automatycznych: od 400 zł do 28 000 zł (najbardziej zaawansowane, wykorzystywane najczęściej w lokalach).
 • kawiarki – inaczej ekspres niskociśnieniowy. Składa się z dzbanka, sitka na kawę oraz pojemnika na wodę. Koszt kawiarki to ok. 30-90 zł.

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe mogą występować pod dwiema postaciami: do zabudowy oraz wolnostojącej. Pierwsze, podobnie jak inne urządzenia AGD, pozwalają na dostosowanie wyglądu ekspresu do wnętrza mieszkania a przede wszystkim nie zajmują cennego miejsca na blacie kuchennym.

Niektóre najdroższe modele mają dodatkowo bezpośrednie podłączenie do wody. Rozwiązanie ma swoje wady: jest dużo droższy od analogicznego modelu wolnostojącego oraz trudniejszy w utrzymaniu czystości.

Warto wiedzieć!

W sprzedaży dostępny jest jeszcze jeden rodzaj ekspresu automatycznego – ekspres kapsułkowy. Zamiast zwykłej kawy w ziarnach, wykorzystuje się specjalne kapsułki ze zmieloną kawą. Kapsułki zawierają różne rodzaje kawy jak latte czy cappuccino. Ceny ekspresów kapsułkowych wynoszą ok. 300-400 zł.

Przelewowe

Jest to urządzenie prostsze, zarówno pod względem możliwości jak i budowy. Ekspres przelewowy składa się z:

 • pojemnika na kawę
 • dzbanka - wykonany najczęściej ze szkła żaroodpornego. Niektóre modele zamiast zwykłego dzbanka mają termos, dzięki któremu kawa dłużej zachowuje wyższą temperaturę.
 • filtra – najczęściej papierowy jednorazowego użytku. W sprzedaży są również modele z filtrami zintegrowanymi w postaci siatki, którą po każdym użyciu należy dokładnie umyć.
 • płyty grzewczej – utrzymuje temperaturę kawy oraz podgrzewa wodę.

Proces parzenia jest prosty i składa się z kilku kroków:

1.Włożyć filtr do pojemnika na kawę

2.Wsypać zmieloną kawę

3.Woda ze zbiornika pobierana jest do komory grzewczej

4.Zagotowana woda doprowadzana jest do zbiornika z kawą

Zalety i wady ekspresów przelewowych

ZALETY

 • tanie
 • łatwe w użyciu
 • wbudowana płyta grzewcza utrzymująca temperaturę kawy
 • „na raz” można przyrządzić kilka filiżanek kawy

WADY

 • mniejsze możliwości przyrządzania kawy
 • konieczność kupowania filtrów papierowych (jeśli ekspres wykorzystuje filtry niezintegrowane)
 • dłuższy proces przyrządzania
 • proces parzenia jest bardziej pracochłonny

Funkcje ekspresów

Niektóre modele ekspresów ciśnieniowych mają dodatkowe funkcje, które poprawiają smak lub ułatwiają przyrządzenie kawy:

 • Automatyczne dozowanie kawy oraz wody – pozwala na wybranie rodzaju kawy
 • Funkcja regulacji mocy – umożliwia ustawienie mocy ekspresu, dzięki czemu można uzyskać słabszą bądź mocniejszą kawę.
 • Programator czasowy – parzenie kawy odbywa się o wcześniej ustawionej godzinie
 • Samoczyszczenie – system, który automatycznie czyści ekspres. Należy jednak pamiętać, że co jakiś czas należy urządzenie wyczyścić samemu.
 • Dysza pary – umożliwia przygotowanie spienionej i gęstej piany z mleka.
 • System ESE – przygotowuje napój z kawy z saszetki.
 • Aqua Filter – oczyszcza wodę z kamienia i innych zanieczyszczeń przed zaparzeniem kawy.
 • Przełącznik para/wrzątek – umożliwia zaparzenie kawy.
 • Wyświetlacz LCD – wyświetla informacje o wybranych programach, funkcjach czy też o konieczności wymiany filtra.
 • System aroma whirl plus – para wodna poddawana jest wirowaniu, dzięki czemu kawa charakteryzuje się intensywnym aromatem.

Na co zwracać uwagę?

Oprócz sposobu parzenia, a więc wyboru grupy ekspresów do kawy, oraz funkcji jakie oferują, warto również zwrócić uwagę na inne parametry, które mogą poprawić komfort użytkowania:

Moc ekspresu

Tak naprawdę wartość określa moc grzałki. Zachodzi tu prosta zależność: im większa moc, tym szybciej przebiega proces parzenia kawy. Jest ona zależna nie tylko od ceny, ale również rozmiarów urządzenia. Najmniejsze dysponują mocą do 800 W, większe nawet do 1400 W.

Ciśnienie ekspresu

Wartość ciśnienia wyrażana jest w barach i oznacza poziom ciśnienia wytwarzany podczas pracy ekspresu potrzebny do wtłoczenia wody lub pary do pojemnika z kawą. W zależności od wielkości ciśnienia, wyróżniamy:

 • ekspres niskociśnieniowy – maksymalne ciśnienie wynosi 4 bary. Wadą rozwiązania jest długi czas parzenia, wynoszący nawet 15 minut. Ponadto nie są usuwane szkodliwe dla organizmu kwasy.
 • ekspres wysokociśnieniowy – minimalne ciśnienie wynosi 9 barów, a czas parzenia wynosi zaledwie 30 sekund. Powstaje kawa o mocnym aromacie, z pianką. Ekspres umożliwia również przygotowanie espresso.

Płyta podgrzewająca

Warto sprawdzić, czy wybrany model ekspresu wykorzystuje płytę podgrzewającą, która pozwala na utrzymanie ciepłej kawy przez dłuższy czas od momentu zaparzenia.

Rozmiary

Ekspresy, szczególnie te automatyczne, charakteryzują się dużymi gabarytami. Warto zastanowić się, gdzie będzie stało urządzenie i czy w kuchni jest wystarczająca ilość miejsca.

Wielkość pojemników

Im większy pojemnik na wodę i kawę, tym rzadziej należy uzupełniać zbiorniki. Ma to jednak swoje wady – kawa pozostawiona dłuższy czas w ekspresie straci swój aromat, a woda może nie nadawać się do picia.

Należy więc zdecydować, w jakich ilościach oraz przez ile osób spożywana jest kawa i dobrać ekspres z odpowiednią wielkością pojemników.

Warto wiedzieć!

Kawa z ekspresu wysokociśnieniowego najlepiej smakuje, jeśli zostanie zaparzona w wodzie o temperaturze około 92°C pod ciśnieniem 15 barów

 

Dodatki

Kawa

W zależności od rodzaju ekspresu należy dobrać odpowiedni rodzaj kawy:

 • przelewowy – grubo mielona
 • niskociśnieniowy – średnio mielona
 • ciśnieniowy – drobno mielona

Młynek do kawy

W przypadku droższych automatycznych ekspresów ciśnieniowych jest to dodatek zbędny. W innych przypadkach, warto zaopatrzyć się w młynek. Świeżo zmielona kawa charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem, dzięki czemu napój smakuje dużo lepiej. Ceny młynków wahają się od 50 zł do nawet 2000 zł (młynek żarnowy mający funkcję regulacji grubości mielenia ziaren).

Środek do odkamieniania

Nawet jeśli ekspres do kawy został wyposażony w system samoczyszczenia niezbędne jest systematyczne odkamienianie ekspresu, dzięki czemu nie skraca się tak szybko żywotność urządzenia.

Podsumowanie

Przy wyborze ekspresu należy kierować się przede wszystkim własnym gustem przyrządzania kawy. Będąc smakoszem, należy wziąć pod uwagę kawiarkę czy ręczny ekspres ciśnieniowy. W innym przypadku warto zainwestować w ekspres automatyczny, który choć nie umożliwia samodzielnego sterowania, stanowi kompromis pomiędzy szybkim i smacznym przygotowaniem kawy.

Jakiego producenta ekspres ciśnieniowy warto wybrać? Jakiej firmy i która marka ekspresów do kawy jest najlepsza? Jakie ekspresy są najlepsze? Lepiej automatyczny czy ręczny ekspres?

Najpopularniejsi z producentów ekspresów to m.in. DeLonghi, Saeco, Zelmer, Krups, Siemens, Bosch, Nivona, Ariete, La Pavoni, Amica. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze ekspresy kawowe. Zobacz ranking ekspresów w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać idealny sprzęt do swojej kuchni.

Polecane artykuły
 

Decyzja o kupnie ekspresu nie należy do łatwych. Na rynku znajduje się ich kilka rodzajów, a na dodatek znacząco różnią się ceną. Najważniejszym jednak pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, jest w jaki sposób będzie przyrządzana kawa?

Pod tym względem wyróżniamy trzy rodzaje ekspresów: ciśnieniowy, przelewowy oraz ciśnieniowo-przelewowy, który łączy sposób przyrządzania dwóch pierwszych typów urządzeń.

Ranking ekspresów ciśnieniowych styczeń 2018

1.

Ekspres ciśnieniowy DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110 B
Ekspres ciśnieniowy DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110 B
Ekspres ciśnieniowy DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110 B
2.

Ekspres ciśnieniowy DeLonghi EC 156.B
Ekspres ciśnieniowy DeLonghi EC 156.B
Ekspres ciśnieniowy DeLonghi EC 156.B
3.

Ekspres ciśnieniowy Saeco Incanto HD8917/09
Ekspres ciśnieniowy Saeco Incanto HD8917/09
Ekspres ciśnieniowy Saeco Incanto HD8917/09
Pokaż więcej produktów

Ciśnieniowe

Ekspresy ciśnieniowe do zaparzenia kawy wykorzystują wysokie ciśnienie. Zagotowana woda dozowana jest przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a na koniec do filiżanki/szklanki.

Ekspresy są wyposażone w specjalną dyszę do spieniania mleka, kratkę, pod którą zbierają się resztki kawy oraz podwójny dozownik umożliwiający przygotowanie dwóch filiżanek kawy jednocześnie. Niektóre modele (te droższe) mają dodatkowo wydzieloną komorę z młynkiem, do której można wsypać ziarna kawy.

Zalety i wady ekspresów ciśnieniowych

ZALETY

 • Bardziej zaawansowane niż ekspresy przelewowe
 • Mają podwójny dozownik
 • Umożliwiają przyrządzenie różnych rodzajów kawy
 • Mają system do spieniania mleka
 • Wiele dodatkowych funkcji poprawiających użytkowanie
 • Kawa przyrządzona pod wysokim ciśnieniem jest zdrowsza i lepiej przyswajalna dla organizmu

WADY

 • Drogie

Sprawdź naszą ofertę.

Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na trzy główne grupy:

 • ręczne – odmierzoną ilość zmielonej kawę wsypuje się do specjalnego sitka. Po każdym zaparzeniu kawy należy wyjąć sitko za pomocą specjalnego uchwytu i usunąć pozostałe fusy.
 • automatyczne – urządzenia tego typu są wygodniejsze w użyciu. Kawę w ziarnach wsypuje się do specjalnego pojemnika, w którym jest mielona przed samym zaparzeniem. Ekspres sam dobiera odpowiednią dawkę kawy oraz wody. Ceny ekspresów automatycznych: od 400 zł do 28 000 zł (najbardziej zaawansowane, wykorzystywane najczęściej w lokalach).
 • kawiarki – inaczej ekspres niskociśnieniowy. Składa się z dzbanka, sitka na kawę oraz pojemnika na wodę. Koszt kawiarki to ok. 30-90 zł.

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe mogą występować pod dwiema postaciami: do zabudowy oraz wolnostojącej. Pierwsze, podobnie jak inne urządzenia AGD, pozwalają na dostosowanie wyglądu ekspresu do wnętrza mieszkania a przede wszystkim nie zajmują cennego miejsca na blacie kuchennym.

Niektóre najdroższe modele mają dodatkowo bezpośrednie podłączenie do wody. Rozwiązanie ma swoje wady: jest dużo droższy od analogicznego modelu wolnostojącego oraz trudniejszy w utrzymaniu czystości.

Warto wiedzieć!

W sprzedaży dostępny jest jeszcze jeden rodzaj ekspresu automatycznego – ekspres kapsułkowy. Zamiast zwykłej kawy w ziarnach, wykorzystuje się specjalne kapsułki ze zmieloną kawą. Kapsułki zawierają różne rodzaje kawy jak latte czy cappuccino. Ceny ekspresów kapsułkowych wynoszą ok. 300-400 zł.

Przelewowe

Jest to urządzenie prostsze, zarówno pod względem możliwości jak i budowy. Ekspres przelewowy składa się z:

 • pojemnika na kawę
 • dzbanka - wykonany najczęściej ze szkła żaroodpornego. Niektóre modele zamiast zwykłego dzbanka mają termos, dzięki któremu kawa dłużej zachowuje wyższą temperaturę.
 • filtra – najczęściej papierowy jednorazowego użytku. W sprzedaży są również modele z filtrami zintegrowanymi w postaci siatki, którą po każdym użyciu należy dokładnie umyć.
 • płyty grzewczej – utrzymuje temperaturę kawy oraz podgrzewa wodę.

Proces parzenia jest prosty i składa się z kilku kroków:

1.Włożyć filtr do pojemnika na kawę

2.Wsypać zmieloną kawę

3.Woda ze zbiornika pobierana jest do komory grzewczej

4.Zagotowana woda doprowadzana jest do zbiornika z kawą

Zalety i wady ekspresów przelewowych

ZALETY

 • tanie
 • łatwe w użyciu
 • wbudowana płyta grzewcza utrzymująca temperaturę kawy
 • „na raz” można przyrządzić kilka filiżanek kawy

WADY

 • mniejsze możliwości przyrządzania kawy
 • konieczność kupowania filtrów papierowych (jeśli ekspres wykorzystuje filtry niezintegrowane)
 • dłuższy proces przyrządzania
 • proces parzenia jest bardziej pracochłonny

Funkcje ekspresów

Niektóre modele ekspresów ciśnieniowych mają dodatkowe funkcje, które poprawiają smak lub ułatwiają przyrządzenie kawy:

 • Automatyczne dozowanie kawy oraz wody – pozwala na wybranie rodzaju kawy
 • Funkcja regulacji mocy – umożliwia ustawienie mocy ekspresu, dzięki czemu można uzyskać słabszą bądź mocniejszą kawę.
 • Programator czasowy – parzenie kawy odbywa się o wcześniej ustawionej godzinie
 • Samoczyszczenie – system, który automatycznie czyści ekspres. Należy jednak pamiętać, że co jakiś czas należy urządzenie wyczyścić samemu.
 • Dysza pary – umożliwia przygotowanie spienionej i gęstej piany z mleka.
 • System ESE – przygotowuje napój z kawy z saszetki.
 • Aqua Filter – oczyszcza wodę z kamienia i innych zanieczyszczeń przed zaparzeniem kawy.
 • Przełącznik para/wrzątek – umożliwia zaparzenie kawy.
 • Wyświetlacz LCD – wyświetla informacje o wybranych programach, funkcjach czy też o konieczności wymiany filtra.
 • System aroma whirl plus – para wodna poddawana jest wirowaniu, dzięki czemu kawa charakteryzuje się intensywnym aromatem.

Na co zwracać uwagę?

Oprócz sposobu parzenia, a więc wyboru grupy ekspresów do kawy, oraz funkcji jakie oferują, warto również zwrócić uwagę na inne parametry, które mogą poprawić komfort użytkowania:

Moc ekspresu

Tak naprawdę wartość określa moc grzałki. Zachodzi tu prosta zależność: im większa moc, tym szybciej przebiega proces parzenia kawy. Jest ona zależna nie tylko od ceny, ale również rozmiarów urządzenia. Najmniejsze dysponują mocą do 800 W, większe nawet do 1400 W.

Ciśnienie ekspresu

Wartość ciśnienia wyrażana jest w barach i oznacza poziom ciśnienia wytwarzany podczas pracy ekspresu potrzebny do wtłoczenia wody lub pary do pojemnika z kawą. W zależności od wielkości ciśnienia, wyróżniamy:

 • ekspres niskociśnieniowy – maksymalne ciśnienie wynosi 4 bary. Wadą rozwiązania jest długi czas parzenia, wynoszący nawet 15 minut. Ponadto nie są usuwane szkodliwe dla organizmu kwasy.
 • ekspres wysokociśnieniowy – minimalne ciśnienie wynosi 9 barów, a czas parzenia wynosi zaledwie 30 sekund. Powstaje kawa o mocnym aromacie, z pianką. Ekspres umożliwia również przygotowanie espresso.

Płyta podgrzewająca

Warto sprawdzić, czy wybrany model ekspresu wykorzystuje płytę podgrzewającą, która pozwala na utrzymanie ciepłej kawy przez dłuższy czas od momentu zaparzenia.

Rozmiary

Ekspresy, szczególnie te automatyczne, charakteryzują się dużymi gabarytami. Warto zastanowić się, gdzie będzie stało urządzenie i czy w kuchni jest wystarczająca ilość miejsca.

Wielkość pojemników

Im większy pojemnik na wodę i kawę, tym rzadziej należy uzupełniać zbiorniki. Ma to jednak swoje wady – kawa pozostawiona dłuższy czas w ekspresie straci swój aromat, a woda może nie nadawać się do picia.

Należy więc zdecydować, w jakich ilościach oraz przez ile osób spożywana jest kawa i dobrać ekspres z odpowiednią wielkością pojemników.

Warto wiedzieć!

Kawa z ekspresu wysokociśnieniowego najlepiej smakuje, jeśli zostanie zaparzona w wodzie o temperaturze około 92°C pod ciśnieniem 15 barów

 

Dodatki

Kawa

W zależności od rodzaju ekspresu należy dobrać odpowiedni rodzaj kawy:

 • przelewowy – grubo mielona
 • niskociśnieniowy – średnio mielona
 • ciśnieniowy – drobno mielona

Młynek do kawy

W przypadku droższych automatycznych ekspresów ciśnieniowych jest to dodatek zbędny. W innych przypadkach, warto zaopatrzyć się w młynek. Świeżo zmielona kawa charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem, dzięki czemu napój smakuje dużo lepiej. Ceny młynków wahają się od 50 zł do nawet 2000 zł (młynek żarnowy mający funkcję regulacji grubości mielenia ziaren).

Środek do odkamieniania

Nawet jeśli ekspres do kawy został wyposażony w system samoczyszczenia niezbędne jest systematyczne odkamienianie ekspresu, dzięki czemu nie skraca się tak szybko żywotność urządzenia.

Podsumowanie

Przy wyborze ekspresu należy kierować się przede wszystkim własnym gustem przyrządzania kawy. Będąc smakoszem, należy wziąć pod uwagę kawiarkę czy ręczny ekspres ciśnieniowy. W innym przypadku warto zainwestować w ekspres automatyczny, który choć nie umożliwia samodzielnego sterowania, stanowi kompromis pomiędzy szybkim i smacznym przygotowaniem kawy.

Jakiego producenta ekspres ciśnieniowy warto wybrać? Jakiej firmy i która marka ekspresów do kawy jest najlepsza? Jakie ekspresy są najlepsze? Lepiej automatyczny czy ręczny ekspres?

Najpopularniejsi z producentów ekspresów to m.in. DeLonghi, Saeco, Zelmer, Krups, Siemens, Bosch, Nivona, Ariete, La Pavoni, Amica. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze ekspresy kawowe. Zobacz ranking ekspresów w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać idealny sprzęt do swojej kuchni.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 18.01.2018
Social
4,8
2 oceny
9 komentarzy
Moja ocena
Paweł
Bardzo fajny poradnik! sporo pomógł.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-11-19
aness71
Poradnik bardzo pomógł. Udzielił wielu odpowiedzi. Rozwiał wątpliwości. Ułatwił mi wybór 1 z 3 , które miałam na oku.
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-12-05
Paula
może czepiam się szczegółów ale nie każdy ekspres ciśnieniowy posiada podwójny dozownik kawy, nie wspominając już o dyszy do spieniania mleka: dużo modeli jest wyposażonych w pojemniki na mleko, rurki albo nie mają możliwości spieniania w żaden sposób. po tym fragmencie przestałam czytać
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-09-18
kasia
Przez kilka lat używałam ekspresu De Longhi ECAM, model bez wyświetlacza ani autamtycznego cappuccino,
niestety kilka razy pod rząd się zepsuł, dlatego postanowiłam kupić nowy ekspres,tym razem wybrałam VCM A9, głównie ze względu na bezawaryjność (poleciła mi koleżanka)
oraz że możemy robić na nim dwie kawy latte za jednym razem. Narazie użytkuję piąty miesiąc, co do samego ekspresu nie mam uwag, jednak kabel od zasilania jest zbyt krótki, również mogłaby być większa tacka na grzanie filiżanek. Pozdrawiam wszytkich miłośników kawy, przed zakupem ekspresu warto się kilka razy zastanowić!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-03-05
Karolinka
Świetny poradnik. Polecam ekspresy saeco One parzą mocną kawę i nie psują się. W firmie jest kilka ekspresów i schodzi trochę kawy. mamy też duzy bonomat - po miesiącu wymieniali wyświetlacz i dwa male vcm - fajne i też dobra kawa. Pozdrawiam...
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-03-28
Jan
Nie ma tu ekspresu jura.to mercedes ekspresow, takie stwierdzenie uslyszalem od eksperta ekspresow do kawy.W tym artykule nie wspomniano o tej szwajcarskiej firmie.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-06-04
Gosia Zając
Kocham kawę z ekspresu!! Jestem kawoholiczką i nie wyobrażam sobie dnia bez kawy. Jeszcze kilka miesięcy temu kupowałam parzoną, czy rozpuszczalną, ale zauważyłam, że ich smak się zmienił na gorsze. Chyba idą na ilość, nie jakość. Wtedy postanowiłam kupić mój pierwszy ekspres do kawy. Nie powiem, żeby decyzja zakupu była łatwa, bo raz, jest to spory wydatek, dwa, na internecie i w sklepach jest ich tyle, że nie wiadomo, jaki wybrać...Wybrałam ekspres domowy jura, którego zresztą tutaj nie ma (choć być powinien) i naprawdę jestem zadowolona. Jest ich sporo na stronie sklepu decofire.pl . Różne ceny, różne modele i ekspresy o wielu możliwościach :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-07-26
Arek
Ze swojej strony polecam ekspres Evidence EA8908 marki Krups. Kawa wychodzi przepyszna, a sam ekspres jest wygodny i prosty w obsłudze. Świetna sprawa że można nim jednocześnie robić 2 kawy na raz. Jest sporo różnych programów, więc każdy „kawoholik” znajdzie coś dla siebie. :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-02-15