https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-ekspres-do-kawy-jaki-najlepszy-czy-warto/362/ 2019-06-17 10:35:34.000000

Jak wybrać ekspres do kawy? Jaki najlepszy? Czy warto?

Analizujemy dostępne rodzaje ekspresów do kawy i wskazujemy ich najważniejsze parametry techniczne.

Decyzja o kupnie ekspresu nie należy do łatwych. Na rynku znajduje się ich kilka rodzajów, a na dodatek znacząco różnią się ceną. Najważniejszym jednak pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, jest to, w jaki sposób zamierzamy przyrządzać kawę.

Pod tym względem wyróżniamy trzy rodzaje ekspresów: ciśnieniowe, przelewowe oraz ciśnieniowo-przelewowe, który łączą rozwiązania zaimplementowane w dwóch pierwszych urządzeniach. Poza wskazaniem na interesujący nas rodzaj sprzętu, powinniśmy pomyśleć również o najważniejszych parametrach technicznych, a także obsługiwanych funkcjach. Dopiero wtedy będziemy bowiem w stanie dokonać ostatecznego wyboru.

Ekspresy do kawy przelewowe – czym się wyróżniają?

Zaczniemy od urządzeń stosunkowo prostych - zarówno pod względem możliwości, jak i budowy. Budowa ekspresów przelewowych przeważnie składa się z: 

 • pojemnika na kawę,
 • dzbanka- wykonany najczęściej ze szkła żaroodpornego. Niektóre modele zamiast zwykłego dzbanka mają termos, dzięki któremu kawa dłużej zachowuje wyższą temperaturę,
 • filtra– najczęściej papierowy jednorazowego użytku. W sprzedaży są również modele z filtrami zintegrowanymi w postaci siatki, którą po każdym użyciu należy dokładnie umyć,
 • płyty grzewczej– utrzymuje temperaturę kawy oraz podgrzewa wodę,

Polecane ekspresy przelewowe:

Ze względu na prostą budowę urządzeń, również ich obsługa nie należy do skomplikowanych. Wystarczy bowiem zamontować filtr do pojemnika, a następnie wsypać do niego kawę. Co ważne, musimy być to kawa zmielona, gdyż ekspresy przelewowe nie posiadają młynków. Przed uruchomieniem sprzętu, wlewamy jeszcze wodę. Jest ona podgrzewana, a następnie dozowana do pojemnika z kawą.

Stamtąd powoli przesącza się do dzbanka. Proces ten jest dość długi, trwać może nawet kilkanaście minut. Po tym czasie możemy cieszyć się świeżo parzoną kawą.

 Zalety i wady ekspresów przelewowych

ZALETY

 • niska cena
 • prostota obsługi
 • wbudowana płyta grzewcza utrzymująca temperaturę kawy
 • możliwość przyrządzenia kilku filiżanek kawy za jednym razem
 • pozwala na zaparzenie herbaty i różnych ziół

WADY

 • pozwala przyrządzić tylko kawę mieloną
 • konieczność kupowania filtrów papierowych (jeśli ekspres wykorzystuje filtry niezintegrowane)

 • długi proces przyrządzania
 • proces parzenia jest bardziej pracochłonny

Ekspresy do kawy ciśnieniowe – czym się wyróżniają?

Jak sama nazwa wskazuje, do zaparzenia kawy wykorzystują one wysokie ciśnienie. Zagotowana woda dozowana jest przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a na koniec do filiżanki, szklanki lub zbiornika.

Polecane ekspresy ciśnieniowe:

Warto w tym miejscu podkreślić, że ekspresy ciśnieniowe dzielą się na trzy typy, które różnią się między sobą przede wszystkim budową oraz stopniem zaawansowania.

 • Kawiarki urządzenia zdecydowanie najprostsze. Składają się z dzbanka, sitka na kawę oraz pojemnika na wodę. Nazywane są ekspresami niskociśnieniowymi i pozwalają na przygotowanie kawy włoskiej, która wyróżnia się mocnym smakiem i silnym aromatem. Przygotowanie kawy polega na wsypaniu jej do odpowiedniego sitka, nałożenia go na napełniony dzbanek z wodą i przykręcenia zbiornika. Kawiarkę stawiamy na kuchenkę w celu zagotowania wody – jest ona przetłaczana przez kawę, a następnie ląduje w zbiorniku. Na rynku dostępne są również modele ze specjalna podstawką grzewczą, podłączaną do prądu. Koszt kawiarki to ok. 30-90 zł.
 • Ekspresy ciśnieniowe półautomatycznetak zwane modele kolbowe. Po każdym zaparzeniu należy wyjąć sitko na kawę za pomocą specjalnego uchwytu i usunąć pozostałe fusy. Tego typu sprzęty czasem wyposażone są w mechaniczną dyszę spieniającą, dzięki której możemy spienić mleko. 
 • Ekspresy ciśnieniowe automatycznesą to najbardziej zaawansowane i najwygodniejsze urządzenia dostępne na rynku. Kawę w ziarnach wsypuje się do specjalnego pojemnika, w którym jest mielona przed samym zaparzeniem. Ekspres sam dobiera odpowiednią dawkę kawy oraz wody. Obecność młynka pozwala na uzyskanie kawy o najlepszym smaku i aromacie. Co ważne, omawiane modele posiadają często wiele funkcji dodatkowych, pozwalających chociażby na dostosowanie mocy kawy do naszych preferencji, a także łatwe wyczyszczenie urządzenia.

Co więcej, ekspresy automatyczne w wielu przypadkach są wyposażone w specjalną dyszę do spieniania mleka, kratkę, pod którą zbierają się resztki kawy oraz podwójny dozownik umożliwiający przygotowanie dwóch filiżanek kawy jednocześnie.

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe mogą występować pod dwiema postaciami: do zabudowy oraz wolnostojącej. Pierwsze, podobnie jak inne urządzenia AGD, pozwalają na dostosowanie wyglądu ekspresu do wnętrza mieszkania a przede wszystkim nie zajmują cennego miejsca na blacie kuchennym.

Niektóre najdroższe modele mają dodatkowo bezpośrednie podłączenie do wody. Rozwiązanie ma swoje wady: jest dużo droższy od analogicznego modelu wolnostojącego oraz trudniejszy w utrzymaniu czystości.

Największą zaletą modeli automatycznych jest to, że cały proces parzenia kawy odbywa się bez naszego udziału. Do tego dochodzą wspomniane już funkcje regulacyjne. Po stronie wad należy zapisać natomiast ceny ekspresów automatycznych. Wynoszą one od 300 zł do nawet 10 tysięcy złotych (są to najbardziej zaawansowane modele, wykorzystywane najczęściej w lokalach).

Warto wiedzieć!

W sprzedaży dostępny jest jeszcze jeden rodzaj ekspresu automatycznego – ekspres kapsułkowy. Zamiast zwykłej kawy w ziarnach, wykorzystuje się specjalne kapsułki ze zmieloną kawą. Kapsułki zawierają różne rodzaje kawy jak latte czy cappuccino. Ceny ekspresów kapsułkowych wynoszą ok. 300-400 zł.

Dodatkowe funkcje ciśnieniowych ekspresów do kawy

W wielu przypadkach możemy mówić o opcjach, które zdecydowanie ułatwiają wykorzystanie omawianych urządzeń. Oprócz tego, producenci implementują również funkcje pozwalające na poprawienie smaku parzonej kawy.

 • Automatyczne dozowanie kawy oraz wody– pozwala na wybranie rodzaju przygotowywanego napoju.
 • Funkcja regulacji mocy– umożliwia ustawienie mocy ekspresu, dzięki czemu można uzyskać słabszą bądź mocniejszą kawę.
 • Programator czasowy– parzenie kawy odbywa się o wcześniej ustawionej godzinie.
 • Samoczyszczenie– system, który automatycznie czyści ekspres. Należy jednak pamiętać, że co jakiś czas należy urządzenie wyczyścić samemu.
 • Dysza pary– umożliwia przygotowanie spienionej i gęstej piany z mleka.
 • System ESE – przygotowuje napój z kawy z saszetki.
 • Aqua Filter– oczyszcza wodę z kamienia i innych zanieczyszczeń przed zaparzeniem kawy.
 • Przełącznik para/wrzątek.
 • Wyświetlacz LCD– przedstawia informacje o wybranych programach, funkcjach czy też o konieczności wymiany filtra.
 • System Aroma Whirl Plus– para wodna poddawana jest wirowaniu, dzięki czemu kawa charakteryzuje się intensywnym aromatem.

Jaki ekspres do kawy wybrać? Najważniejsze parametry

Oprócz sposobu parzenia, a więc wyboru grupy ekspresów do kawy, oraz funkcji jakie oferują, warto również zwrócić uwagę na inne parametry, które mają bezpośredni wpływ na możliwości sprzętu, a także na komfort jego użycia.

 • Moc. Zachodzi tu prosta zależność: im większa moc, tym szybciej przebiega proces parzenia kawy. Jest ona zależna nie tylko od ceny, ale również rozmiarów urządzenia. Najmniejsze dysponują mocą do 800 W, większe nawet do 1600 W.
 • Ciśnienie ekspresu. Oczywiście mowa tu o ekspresach ciśnieniowych. Wartość ta wyrażana jest w barach i oznacza poziom ciśnienia wytwarzany podczas pracy ekspresu potrzebny do wtłoczenia wody lub pary do pojemnika z kawą. W zależności od poziomu, wyróżniamy ekspresy niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe. W pierwszym przypadku  maksymalne ciśnienie wynosi 4 bary. Wadą tego rozwiązania jest długi czas parzenia, wynoszący nawet 15 minut. Ponadto nie są usuwane szkodliwe dla organizmu kwasy. Modele drugie generują ciśnienie o wartości co najmniej 9 barów. Czas parzenia dzięki temu może wynieść nawet 30 sekund. Powstaje kawa o mocnym aromacie, z pianką. Ekspres umożliwia również przygotowanie espresso.
 • Płyta podgrzewająca. Warto sprawdzić, czy wybrany model ekspresu wykorzystuje płytę, która pozwala na utrzymanie ciepłej kawy przez dłuższy czas od momentu zaparzenia.
 • Rozmiary. Ekspresy, szczególnie te automatyczne, charakteryzują się dużymi gabarytami. Warto zastanowić się, gdzie będzie stało urządzenie i czy w kuchni jest wystarczająca ilość miejsca.
 • Wielkość pojemników. Im większy pojemnik na wodę i kawę, tym rzadziej należy uzupełniać zbiorniki. Ma to jednak swoje wady – kawa pozostawiona dłuższy czas w ekspresie straci swój aromat, a woda może nie nadawać się do picia. Należy więc zdecydować, w jakich ilościach oraz przez ile osób spożywana jest kawa i dobrać ekspres z odpowiednią wielkością pojemników.
 • Młynek do kawy. Jak już wspomnieliśmy, montowany jest on w automatycznych ekspresach ciśnieniowych. Świeżo zmielona kawa charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem, dzięki czemu napój smakuje dużo lepiej. Warto podkreślić jednak, że młynki montowane są w dwóch odmianach – udarowej i żarnowej. Młynek udarowy wyposażony jest w noże lub młoteczki, które tną ziarna kawy. Podczas tego procesu generowana jest wysoka temperatura, przez co kawa traci nieco na swoich właściwościach. Pod tym względem lepszym wyborem okaże się młynek żarnowy, którego elementy zgniatają ziarna na proszek, nie generując przy tym wysokiej temperatury. Kawa jest więc pełnowartościowa i bardzo smaczna.

Warto wiedzieć!

Kawa z ekspresu wysokociśnieniowego najlepiej smakuje, jeśli zostanie zaparzona w wodzie o temperaturze około 92°C pod ciśnieniem 15 barów

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Przy wyborze ekspresu należy kierować się przede wszystkim własnym gustem przyrządzania kawy. Kawiarka okaże się dobrym zakupem dla prawdziwych smakoszy kawy włoskiej. Modele przelewowe być może nie pozwolą na wykonanie wielu rodzajów kawy, jednak są one tanie i proste w obsłudze.

Najszersze możliwości gwarantują nam jednak ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne i automatyczne – zwłaszcza te ostatnie wyróżniają się wieloma przydatnymi funkcjami dodatkowymi. Najpopularniejsi z producentów ekspresów to m.in. DeLonghi, Saeco, Zelmer, Krups, Siemens, Bosch, Nivona, Ariete, La Pavoni, Amica.

Każda z wymienionych firm posiada w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze ekspresy kawowe. Zobacz ranking ekspresów w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać idealny sprzęt do swojej kuchni.

Polecane artykuły
 

Decyzja o kupnie ekspresu nie należy do łatwych. Na rynku znajduje się ich kilka rodzajów, a na dodatek znacząco różnią się ceną. Najważniejszym jednak pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, jest to, w jaki sposób zamierzamy przyrządzać kawę.

Pod tym względem wyróżniamy trzy rodzaje ekspresów: ciśnieniowe, przelewowe oraz ciśnieniowo-przelewowe, który łączą rozwiązania zaimplementowane w dwóch pierwszych urządzeniach. Poza wskazaniem na interesujący nas rodzaj sprzętu, powinniśmy pomyśleć również o najważniejszych parametrach technicznych, a także obsługiwanych funkcjach. Dopiero wtedy będziemy bowiem w stanie dokonać ostatecznego wyboru.

Ekspresy do kawy przelewowe – czym się wyróżniają?

Zaczniemy od urządzeń stosunkowo prostych - zarówno pod względem możliwości, jak i budowy. Budowa ekspresów przelewowych przeważnie składa się z: 

 • pojemnika na kawę,
 • dzbanka- wykonany najczęściej ze szkła żaroodpornego. Niektóre modele zamiast zwykłego dzbanka mają termos, dzięki któremu kawa dłużej zachowuje wyższą temperaturę,
 • filtra– najczęściej papierowy jednorazowego użytku. W sprzedaży są również modele z filtrami zintegrowanymi w postaci siatki, którą po każdym użyciu należy dokładnie umyć,
 • płyty grzewczej– utrzymuje temperaturę kawy oraz podgrzewa wodę,

Polecane ekspresy przelewowe:

Ze względu na prostą budowę urządzeń, również ich obsługa nie należy do skomplikowanych. Wystarczy bowiem zamontować filtr do pojemnika, a następnie wsypać do niego kawę. Co ważne, musimy być to kawa zmielona, gdyż ekspresy przelewowe nie posiadają młynków. Przed uruchomieniem sprzętu, wlewamy jeszcze wodę. Jest ona podgrzewana, a następnie dozowana do pojemnika z kawą.

Stamtąd powoli przesącza się do dzbanka. Proces ten jest dość długi, trwać może nawet kilkanaście minut. Po tym czasie możemy cieszyć się świeżo parzoną kawą.

 Zalety i wady ekspresów przelewowych

ZALETY

 • niska cena
 • prostota obsługi
 • wbudowana płyta grzewcza utrzymująca temperaturę kawy
 • możliwość przyrządzenia kilku filiżanek kawy za jednym razem
 • pozwala na zaparzenie herbaty i różnych ziół

WADY

 • pozwala przyrządzić tylko kawę mieloną
 • konieczność kupowania filtrów papierowych (jeśli ekspres wykorzystuje filtry niezintegrowane)

 • długi proces przyrządzania
 • proces parzenia jest bardziej pracochłonny

Ekspresy do kawy ciśnieniowe – czym się wyróżniają?

Jak sama nazwa wskazuje, do zaparzenia kawy wykorzystują one wysokie ciśnienie. Zagotowana woda dozowana jest przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a na koniec do filiżanki, szklanki lub zbiornika.

Polecane ekspresy ciśnieniowe:

Warto w tym miejscu podkreślić, że ekspresy ciśnieniowe dzielą się na trzy typy, które różnią się między sobą przede wszystkim budową oraz stopniem zaawansowania.

 • Kawiarki urządzenia zdecydowanie najprostsze. Składają się z dzbanka, sitka na kawę oraz pojemnika na wodę. Nazywane są ekspresami niskociśnieniowymi i pozwalają na przygotowanie kawy włoskiej, która wyróżnia się mocnym smakiem i silnym aromatem. Przygotowanie kawy polega na wsypaniu jej do odpowiedniego sitka, nałożenia go na napełniony dzbanek z wodą i przykręcenia zbiornika. Kawiarkę stawiamy na kuchenkę w celu zagotowania wody – jest ona przetłaczana przez kawę, a następnie ląduje w zbiorniku. Na rynku dostępne są również modele ze specjalna podstawką grzewczą, podłączaną do prądu. Koszt kawiarki to ok. 30-90 zł.
 • Ekspresy ciśnieniowe półautomatycznetak zwane modele kolbowe. Po każdym zaparzeniu należy wyjąć sitko na kawę za pomocą specjalnego uchwytu i usunąć pozostałe fusy. Tego typu sprzęty czasem wyposażone są w mechaniczną dyszę spieniającą, dzięki której możemy spienić mleko. 
 • Ekspresy ciśnieniowe automatycznesą to najbardziej zaawansowane i najwygodniejsze urządzenia dostępne na rynku. Kawę w ziarnach wsypuje się do specjalnego pojemnika, w którym jest mielona przed samym zaparzeniem. Ekspres sam dobiera odpowiednią dawkę kawy oraz wody. Obecność młynka pozwala na uzyskanie kawy o najlepszym smaku i aromacie. Co ważne, omawiane modele posiadają często wiele funkcji dodatkowych, pozwalających chociażby na dostosowanie mocy kawy do naszych preferencji, a także łatwe wyczyszczenie urządzenia.

Co więcej, ekspresy automatyczne w wielu przypadkach są wyposażone w specjalną dyszę do spieniania mleka, kratkę, pod którą zbierają się resztki kawy oraz podwójny dozownik umożliwiający przygotowanie dwóch filiżanek kawy jednocześnie.

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe mogą występować pod dwiema postaciami: do zabudowy oraz wolnostojącej. Pierwsze, podobnie jak inne urządzenia AGD, pozwalają na dostosowanie wyglądu ekspresu do wnętrza mieszkania a przede wszystkim nie zajmują cennego miejsca na blacie kuchennym.

Niektóre najdroższe modele mają dodatkowo bezpośrednie podłączenie do wody. Rozwiązanie ma swoje wady: jest dużo droższy od analogicznego modelu wolnostojącego oraz trudniejszy w utrzymaniu czystości.

Największą zaletą modeli automatycznych jest to, że cały proces parzenia kawy odbywa się bez naszego udziału. Do tego dochodzą wspomniane już funkcje regulacyjne. Po stronie wad należy zapisać natomiast ceny ekspresów automatycznych. Wynoszą one od 300 zł do nawet 10 tysięcy złotych (są to najbardziej zaawansowane modele, wykorzystywane najczęściej w lokalach).

Warto wiedzieć!

W sprzedaży dostępny jest jeszcze jeden rodzaj ekspresu automatycznego – ekspres kapsułkowy. Zamiast zwykłej kawy w ziarnach, wykorzystuje się specjalne kapsułki ze zmieloną kawą. Kapsułki zawierają różne rodzaje kawy jak latte czy cappuccino. Ceny ekspresów kapsułkowych wynoszą ok. 300-400 zł.

Dodatkowe funkcje ciśnieniowych ekspresów do kawy

W wielu przypadkach możemy mówić o opcjach, które zdecydowanie ułatwiają wykorzystanie omawianych urządzeń. Oprócz tego, producenci implementują również funkcje pozwalające na poprawienie smaku parzonej kawy.

 • Automatyczne dozowanie kawy oraz wody– pozwala na wybranie rodzaju przygotowywanego napoju.
 • Funkcja regulacji mocy– umożliwia ustawienie mocy ekspresu, dzięki czemu można uzyskać słabszą bądź mocniejszą kawę.
 • Programator czasowy– parzenie kawy odbywa się o wcześniej ustawionej godzinie.
 • Samoczyszczenie– system, który automatycznie czyści ekspres. Należy jednak pamiętać, że co jakiś czas należy urządzenie wyczyścić samemu.
 • Dysza pary– umożliwia przygotowanie spienionej i gęstej piany z mleka.
 • System ESE – przygotowuje napój z kawy z saszetki.
 • Aqua Filter– oczyszcza wodę z kamienia i innych zanieczyszczeń przed zaparzeniem kawy.
 • Przełącznik para/wrzątek.
 • Wyświetlacz LCD– przedstawia informacje o wybranych programach, funkcjach czy też o konieczności wymiany filtra.
 • System Aroma Whirl Plus– para wodna poddawana jest wirowaniu, dzięki czemu kawa charakteryzuje się intensywnym aromatem.

Jaki ekspres do kawy wybrać? Najważniejsze parametry

Oprócz sposobu parzenia, a więc wyboru grupy ekspresów do kawy, oraz funkcji jakie oferują, warto również zwrócić uwagę na inne parametry, które mają bezpośredni wpływ na możliwości sprzętu, a także na komfort jego użycia.

 • Moc. Zachodzi tu prosta zależność: im większa moc, tym szybciej przebiega proces parzenia kawy. Jest ona zależna nie tylko od ceny, ale również rozmiarów urządzenia. Najmniejsze dysponują mocą do 800 W, większe nawet do 1600 W.
 • Ciśnienie ekspresu. Oczywiście mowa tu o ekspresach ciśnieniowych. Wartość ta wyrażana jest w barach i oznacza poziom ciśnienia wytwarzany podczas pracy ekspresu potrzebny do wtłoczenia wody lub pary do pojemnika z kawą. W zależności od poziomu, wyróżniamy ekspresy niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe. W pierwszym przypadku  maksymalne ciśnienie wynosi 4 bary. Wadą tego rozwiązania jest długi czas parzenia, wynoszący nawet 15 minut. Ponadto nie są usuwane szkodliwe dla organizmu kwasy. Modele drugie generują ciśnienie o wartości co najmniej 9 barów. Czas parzenia dzięki temu może wynieść nawet 30 sekund. Powstaje kawa o mocnym aromacie, z pianką. Ekspres umożliwia również przygotowanie espresso.
 • Płyta podgrzewająca. Warto sprawdzić, czy wybrany model ekspresu wykorzystuje płytę, która pozwala na utrzymanie ciepłej kawy przez dłuższy czas od momentu zaparzenia.
 • Rozmiary. Ekspresy, szczególnie te automatyczne, charakteryzują się dużymi gabarytami. Warto zastanowić się, gdzie będzie stało urządzenie i czy w kuchni jest wystarczająca ilość miejsca.
 • Wielkość pojemników. Im większy pojemnik na wodę i kawę, tym rzadziej należy uzupełniać zbiorniki. Ma to jednak swoje wady – kawa pozostawiona dłuższy czas w ekspresie straci swój aromat, a woda może nie nadawać się do picia. Należy więc zdecydować, w jakich ilościach oraz przez ile osób spożywana jest kawa i dobrać ekspres z odpowiednią wielkością pojemników.
 • Młynek do kawy. Jak już wspomnieliśmy, montowany jest on w automatycznych ekspresach ciśnieniowych. Świeżo zmielona kawa charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem, dzięki czemu napój smakuje dużo lepiej. Warto podkreślić jednak, że młynki montowane są w dwóch odmianach – udarowej i żarnowej. Młynek udarowy wyposażony jest w noże lub młoteczki, które tną ziarna kawy. Podczas tego procesu generowana jest wysoka temperatura, przez co kawa traci nieco na swoich właściwościach. Pod tym względem lepszym wyborem okaże się młynek żarnowy, którego elementy zgniatają ziarna na proszek, nie generując przy tym wysokiej temperatury. Kawa jest więc pełnowartościowa i bardzo smaczna.

Warto wiedzieć!

Kawa z ekspresu wysokociśnieniowego najlepiej smakuje, jeśli zostanie zaparzona w wodzie o temperaturze około 92°C pod ciśnieniem 15 barów

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Przy wyborze ekspresu należy kierować się przede wszystkim własnym gustem przyrządzania kawy. Kawiarka okaże się dobrym zakupem dla prawdziwych smakoszy kawy włoskiej. Modele przelewowe być może nie pozwolą na wykonanie wielu rodzajów kawy, jednak są one tanie i proste w obsłudze.

Najszersze możliwości gwarantują nam jednak ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne i automatyczne – zwłaszcza te ostatnie wyróżniają się wieloma przydatnymi funkcjami dodatkowymi. Najpopularniejsi z producentów ekspresów to m.in. DeLonghi, Saeco, Zelmer, Krups, Siemens, Bosch, Nivona, Ariete, La Pavoni, Amica.

Każda z wymienionych firm posiada w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze ekspresy kawowe. Zobacz ranking ekspresów w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać idealny sprzęt do swojej kuchni.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 17.06.2019
Social
4,9
6 ocen
15 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Paweł
Bardzo fajny poradnik! sporo pomógł.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-11-19
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
aness71
Poradnik bardzo pomógł. Udzielił wielu odpowiedzi. Rozwiał wątpliwości. Ułatwił mi wybór 1 z 3 , które miałam na oku.
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-12-05
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Paula
może czepiam się szczegółów ale nie każdy ekspres ciśnieniowy posiada podwójny dozownik kawy, nie wspominając już o dyszy do spieniania mleka: dużo modeli jest wyposażonych w pojemniki na mleko, rurki albo nie mają możliwości spieniania w żaden sposób. po tym fragmencie przestałam czytać
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-09-18
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
kasia
Przez kilka lat używałam ekspresu De Longhi ECAM, model bez wyświetlacza ani autamtycznego cappuccino,
niestety kilka razy pod rząd się zepsuł, dlatego postanowiłam kupić nowy ekspres,tym razem wybrałam VCM A9, głównie ze względu na bezawaryjność (poleciła mi koleżanka)
oraz że możemy robić na nim dwie kawy latte za jednym razem. Narazie użytkuję piąty miesiąc, co do samego ekspresu nie mam uwag, jednak kabel od zasilania jest zbyt krótki, również mogłaby być większa tacka na grzanie filiżanek. Pozdrawiam wszytkich miłośników kawy, przed zakupem ekspresu warto się kilka razy zastanowić!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-03-05
Karolinka
Świetny poradnik. Polecam ekspresy saeco One parzą mocną kawę i nie psują się. W firmie jest kilka ekspresów i schodzi trochę kawy. mamy też duzy bonomat - po miesiącu wymieniali wyświetlacz i dwa male vcm - fajne i też dobra kawa. Pozdrawiam...
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-03-28
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Jan
Nie ma tu ekspresu jura.to mercedes ekspresow, takie stwierdzenie uslyszalem od eksperta ekspresow do kawy.W tym artykule nie wspomniano o tej szwajcarskiej firmie.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-06-04
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Gosia Zając
Kocham kawę z ekspresu!! Jestem kawoholiczką i nie wyobrażam sobie dnia bez kawy. Jeszcze kilka miesięcy temu kupowałam parzoną, czy rozpuszczalną, ale zauważyłam, że ich smak się zmienił na gorsze. Chyba idą na ilość, nie jakość. Wtedy postanowiłam kupić mój pierwszy ekspres do kawy. Nie powiem, żeby decyzja zakupu była łatwa, bo raz, jest to spory wydatek, dwa, na internecie i w sklepach jest ich tyle, że nie wiadomo, jaki wybrać...Wybrałam ekspres domowy jura, którego zresztą tutaj nie ma (choć być powinien) i naprawdę jestem zadowolona. Jest ich sporo na stronie sklepu decofire.pl . Różne ceny, różne modele i ekspresy o wielu możliwościach :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-07-26
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Arek
Ze swojej strony polecam ekspres Evidence EA8908 marki Krups. Kawa wychodzi przepyszna, a sam ekspres jest wygodny i prosty w obsłudze. Świetna sprawa że można nim jednocześnie robić 2 kawy na raz. Jest sporo różnych programów, więc każdy „kawoholik” znajdzie coś dla siebie. :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-02-15
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Zuzia
Zawsze myślałam, że na ekspres trzeba wydać fortunę, ale takie artykuły jak ten pokazują, że to niekoniecznie prawda :) sama mam ekspres od Adlera AD 4404cr, wybrałam go ze względu na cenę i fajny design :D ale kawę polewa bardzo smaczną, także nie żałuję.
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-09-17
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Marlena
Bardzo fajny poradnik, dużo można się z niego dowiedzieć. Sama zwróciłabym jeszcze uwagę na to, jakie logo widnieje na ekspresie. Doświadczeni producenci mają w swojej ofercie zarówno sprzęty do użytku domowego, jak i kawiarni, restauracji itp. Włoska marka De'Longhi moim zdaniem wie, jak wyprodukować porządny ekspres automatyczny.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-05-12
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Rafael
Świetny poradnik, który pokazuje na co zwrócić uwagę przy zakupie. Mnie najbardziej do gustu przypadł ekspres z firmy DeLonghi, bo zawiera wszystkie najważniejsze funkcje. Wygląda estetycznie, a przygotowanie kawy jest szybkie.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-06-29
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Growl
Ja osobiście uwielbiam ekspresy kolbowe. Sam mam Ascaso i kawa wychodzi genialna aczkolwiek trzeba trochę się do tego przyłożyć... ale za to jaki efekt :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-07-05
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
maria
Kawa to życie!!! nie wyobrażam sobie wstać rano i nie zacząc dnia od kawy. Mi też jakoś przypadły do gustu kolbowe, mam od Teesa model Aroma 300. Dysza spieniająca robi świetna pianke, dla mnie to konieczność!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-07-16
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.