Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-ekspres-do-kawy-jaki-najlepszy-czy-warto-kupic/362/ 2020-03-12 11:35:29.000000

Jak wybrać ekspres do kawy? Jaki najlepszy? Czy warto kupić?

Analizujemy dostępne rodzaje ekspresów do kawy. Na jakie parametry techniczne musimy zwrócić uwagę i które z dostępnych modeli okażą się dobrym wyborem?

Decyzja o kupnie ekspresu nie należy do łatwych. Na rynku znajduje się ich kilka rodzajów, a na dodatek znacząco różnią się ceną. Najważniejszym jednak pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, jest to, w jaki sposób zamierzamy przyrządzać kawę.

Pod tym względem wyróżniamy trzy rodzaje ekspresów do kawy: ciśnieniowe, przelewowe oraz ciśnieniowo-przelewowe, który łączą rozwiązania zaimplementowane w dwóch pierwszych urządzeniach. Poza wskazaniem na interesujący nas rodzaj sprzętu, powinniśmy pomyśleć również o najważniejszych parametrach technicznych, a także obsługiwanych funkcjach. Dopiero wtedy będziemy bowiem w stanie dokonać ostatecznego wyboru.

Wszystko to sprawia, że nie warto decydować się na pierwszy lepszy ekspres do kawy. Łatwo w ten sposób bowiem dokonać niewłaściwego wyboru, który sprawi, że wymarzone urządzenia szybko stanie się prawdziwym utrapieniem.

Ekspresy do kawy przelewowe – czym się wyróżniają?

Żeby więc wybrać expres do kawy dopasowany do własnych potrzeb i wymagań, należy pokrótce przeanalizować każdy z dostępnych typów. Zaczniemy od urządzeń stosunkowo prostych - zarówno pod względem możliwości, jak i budowy. Budowa ekspresów przelewowych przeważnie składa się z:

 • pojemnika na kawę,
 • dzbanka - wykonany najczęściej ze szkła żaroodpornego. Niektóre modele zamiast zwykłego dzbanka mają termos, dzięki któremu kawa dłużej zachowuje wyższą temperaturę,
 • filtra – najczęściej papierowy jednorazowego użytku. W sprzedaży są również modele z filtrami zintegrowanymi w postaci siatki, którą po każdym użyciu należy dokładnie umyć,
 • płyty grzewczej – utrzymuje temperaturę kawy oraz podgrzewa wodę,

Polecane ekspresy przelewowe:

Ze względu na prostą budowę urządzeń, również ich obsługa nie należy do skomplikowanych. Wystarczy bowiem zamontować filtr do pojemnika, a następnie wsypać do niego kawę. Co ważne, musimy być to kawa zmielona, gdyż ekspresy przelewowe nie posiadają młynków. Przed uruchomieniem sprzętu, wlewamy jeszcze wodę. Jest ona podgrzewana, a następnie dozowana do pojemnika z kawą.

Stamtąd powoli przesącza się do dzbanka. Proces ten jest dość długi, trwać może nawet kilkanaście minut. Po tym czasie możemy cieszyć się świeżo parzoną kawą. Ekspresy do kawy przelewowe są przeważnie tanie i proste w obsłudze. Należy pamiętać jednak o ich ograniczeniach, związanych z brakiem wielu funkcji (np. spienianie mleka).

ZALETY

 • niska cena
 • prostota obsługi
 • wbudowana płyta grzewcza utrzymująca temperaturę kawy
 • możliwość przyrządzenia kilku filiżanek kawy za jednym razem
 • pozwala na zaparzenie herbaty i różnych ziół

WADY

 • pozwala przyrządzić tylko kawę mieloną
 • konieczność kupowania filtrów papierowych (jeśli ekspres wykorzystuje filtry niezintegrowane)

 • długi proces przyrządzania
 • proces parzenia jest bardziej pracochłonny

Ekspresy do kawy ciśnieniowe – czym się wyróżniają?

Jak sama nazwa wskazuje, do zaparzenia kawy ekspres ciśnieniowy wykorzystuje wysokie ciśnienie. Zagotowana woda dozowana jest przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a na koniec do filiżanki, szklanki lub zbiornika. To ekspresy do kawy, które wyróżniają się najwyższą funkcjonalnością. Na sklepowych półkach znajdziemy urządzenia renomowanych producentów – DeLonghi, Saeco, Zelmer, czy Krups.

Warto w tym miejscu podkreślić, że ekspresy ciśnieniowe dzielą się na trzy typy, które różnią się między sobą przede wszystkim budową oraz stopniem zaawansowania.

 • Kawiarki – urządzenia zdecydowanie najprostsze. Składają się z dzbanka, sitka na kawę oraz pojemnika na wodę. Nazywane są ekspresami niskociśnieniowymi i pozwalają na przygotowanie kawy włoskiej, która wyróżnia się mocnym smakiem i silnym aromatem.

Parzenie polega na wsypaniu kawy do odpowiedniego sitka, nałożenia go na napełniony dzbanek z wodą i przykręcenia zbiornika. Kawiarkę stawiamy na kuchenkę w celu zagotowania wody – jest ona przetłaczana przez kawę, a następnie ląduje w zbiorniku. Na rynku dostępne są również modele ze specjalną podstawką grzewczą, podłączaną do prądu. Tego typu ekspresy ciśnieniowe zakupimy już za 25-40 złotych, jednak na rynku oferowane są również sprzęty kilka razy droższe. Są to przeważnie modele elektryczne z wygodnymi panelami sterowania.

 • Ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne – tak zwane modele kolbowe. Po każdym zaparzeniu należy wyjąć sitko na kawę za pomocą specjalnego uchwytu i usunąć pozostałe fusy. Tego typu sprzęty czasem wyposażone są w mechaniczną dyszę spieniającą, dzięki której możemy spienić mleko. Ekspres kolbowy to bardzo dobry wybór dla osób, które z jednej strony nie chcą wydać za wiele (przyzwoity sprzęt kupimy już za 200-400 zł), a z drugiej chcą skorzystać z dodatkowych funkcji.
 • Ekspresy ciśnieniowe automatyczne – są to najbardziej zaawansowane i najwygodniejsze urządzenia dostępne na rynku. Kawę w ziarnach wsypuje się do specjalnego pojemnika, w którym jest mielona przed samym zaparzeniem. Ekspresy automatyczne same dobierają odpowiednią dawkę kawy oraz wody. Obecność młynka pozwala na uzyskanie kawy o najlepszym smaku i aromacie.

Co ważne, omawiane modele posiadają często wiele funkcji dodatkowych, pozwalających chociażby na dostosowanie mocy kawy do naszych preferencji, a także łatwe wyczyszczenie urządzenia. Automatyczny ekspres do kawy ciśnieniowy będzie więc najdroższy. Jego ceny zaczynają się od mniej więcej tysiąca złotych.

Co więcej, ekspresy automatyczne w wielu przypadkach są wyposażone w specjalną dyszę do spieniania mleka, kratkę, pod którą zbierają się resztki kawy oraz podwójny dozownik umożliwiający przygotowanie dwóch filiżanek kawy jednocześnie.

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe mogą występować pod dwiema postaciami: do zabudowy oraz wolnostojącej. Pierwsze, podobnie jak inne urządzenia AGD, pozwalają na dostosowanie wyglądu ekspresu do wnętrza mieszkania, a przede wszystkim nie zajmują cennego miejsca na blacie kuchennym. Niektóre najdroższe modele mają dodatkowo bezpośrednie podłączenie do wody. Rozwiązanie ma swoje wady: taki ekspres do kawy ciśnieniowy jest dużo droższy od analogicznego modelu wolnostojącego oraz trudniejszy w utrzymaniu czystości.

Największą zaletą modeli automatycznych jest to, że cały proces parzenia kawy odbywa się bez naszego udziału. Do tego dochodzą wspomniane już funkcje regulacyjne. Po stronie wad należy zapisać natomiast ceny ekspresów automatycznych. Modele najdroższe mogą kosztować 2, 3, 5, a nawet 10 tysięcy złotych.

Warto wiedzieć!

W sprzedaży dostępny jest jeszcze jeden rodzaj ekspresu automatycznego – ekspres kapsułkowy. Zamiast zwykłej kawy w ziarnach, wykorzystuje się specjalne kapsułki ze zmieloną kawą. Smak kawy możemy wybrać kupując kapsułki, które zawierają różne rodzaje kawy, takie jak latte czy cappuccino. Ceny ekspresów kapsułkowych wynoszą ok. 300-400 zł. To tanie, a zarazem proste w obsłudze ekspresy automatyczne. Trudno jednak liczyć na system spieniania mleka, czy inne nowoczesne funkcje.

Dodatkowe funkcje ciśnieniowych ekspresów do kawy

W wielu przypadkach ekspres do kawy oferuje opcje, które zdecydowanie ułatwiają wykorzystanie omawianych urządzeń. Oprócz tego, producenci implementują również funkcje pozwalające na poprawienie smaku parzonej kawy. Jakie funkcje może obsługiwać ekspres do kawy ciśnieniowy?

 • Automatyczne dozowanie kawy oraz wody – pozwala na wybranie rodzaju przygotowywanego napoju.
 • Funkcja regulacji mocy – umożliwia ustawienie mocy ekspresu, dzięki czemu można uzyskać słabszą bądź mocniejszą kawę.
 • Programator czasowy – parzenie kawy odbywa się o wcześniej ustawionej godzinie.
 • Samoczyszczenie – system, który automatycznie czyści ekspres do kawy. Należy jednak pamiętać, że co jakiś czas należy urządzenie wyczyścić samemu.
 • Dysza pary – umożliwia przygotowanie spienionej i gęstej piany z mleka.
 • System ESE – ekspres do kawy z taką funkcją przygotuje napój z kawy z saszetki.
 • Aqua Filter– oczyszcza wodę z kamienia i innych zanieczyszczeń przed zaparzeniem kawy.
 • Przełącznik para/wrzątek.
 • Wyświetlacz LCD – przedstawia informacje o wybranych programach, funkcjach czy też o konieczności wymiany filtra.
 • System Aroma Whirl Plus – para wodna poddawana jest wirowaniu, dzięki czemu kawa charakteryzuje się intensywnym aromatem.
 • System spieniania mleka – doskonała funkcja dla osób, które nie wyobrażają sobie smaku kawy bez dodatku mlecznej pianki.

Do tego wszystkiego warto dodać wbudowany młynek, dzięki któremu będziemy mogli uzyskać znacznie lepsze parametry czarnego napoju. Świeżo zmielona kawa ziarnista zapewnia doskonały aromat i smak, znacznie lepszy od tego, co jest w stanie zapewnić kawa mielona fabrycznie.

Polecane ekspresy ciśnieniowe:

Najważniejsze parametry ekspresów do kawy

Oprócz sposobu parzenia, a więc wyboru grupy ekspresów do kawy, oraz funkcji, jakie oferują, warto również zwrócić uwagę na inne parametry, które mają bezpośredni wpływ na możliwości sprzętu, a także na komfort jego użycia.

Podstawowe elementy to moc, ciśnienie, czy rozmiary. Warto również sprawdzić, czy ekspres do kawy posiada płytę podgrzewającą, a także jaką pojemnością dysponuje zbiornik na wodę. Kolejnym ważnym elementem jest młynek do kawy. Do wyboru mamy młynki żarnowe oraz udarowe. Wszystkie te elementy zadecydują, czy ekspres ciśnieniowy spełni nasze oczekiwania.

 • Moc. Zachodzi tu prosta zależność: im większa moc, tym szybciej przebiega proces parzenia kawy. Jest ona zależna nie tylko od ceny, ale również rozmiarów urządzenia. Mały ekspres do kawy będzie dysponował mocą do 800-1000 W, większe nawet do 1600 W.
 • Ciśnienie ekspresu. Oczywiście mowa tu o ekspresach ciśnieniowych. Wartość ta wyrażana jest w barach i oznacza poziom ciśnienia wytwarzanego podczas pracy ekspresu i potrzebnego do wtłoczenia wody lub pary do pojemnika z kawą. W zależności od poziomu, wyróżniamy ekspresy niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe.

W pierwszym przypadku maksymalne ciśnienie wynosi 4-9 bary. Wadą tego rozwiązania jest długi czas parzenia, wynoszący nawet 15 minut. Ponadto nie są usuwane szkodliwe dla organizmu kwasy. Modele drugie generują ciśnienie o wartości co najmniej 10 barów. Czas parzenia dzięki temu może wynieść nawet 30 sekund. Powstaje kawa o mocnym aromacie, z pianką. Takie ekspresy ciśnieniowe do kawy umożliwiają również przygotowanie espresso.

 • Płyta podgrzewająca. Warto sprawdzić, czy wybrany model ekspresu wykorzystuje płytę, która pozwala na utrzymanie ciepłej kawy przez dłuższy czas od momentu zaparzenia. Takie rozwiązanie zapewnia zazwyczaj ekspres do kawy mielonej, czyli model przelewowy.
 • Wymiary. Ekspresy do kawy, szczególnie te automatyczne, charakteryzują się dużymi gabarytami. Warto zastanowić się, gdzie będzie stało urządzenie i czy w kuchni jest wystarczająca ilość miejsca. Największy będzie oczywiście automatyczny ekspres ciśnieniowy do kawy. Modele kolbowe i przelewowe są nieco mniejsze, najmniej miejsca zajmie natomiast kawiarka. Także elektryczna.
 • Wielkość pojemników. Im większe pojemniku na wodę i kawę, tym rzadziej trzeba je uzupełniać. Ma to jednak swoje wady – kawa pozostawiona dłuższy czas w ekspresie straci swój aromat, a woda może nie nadawać się do picia. Jaki zbiornik na wodę wybrać? Należy więc zdecydować, w jakich ilościach oraz przez ile osób spożywana jest kawa i dobrać ekspres z odpowiednią wielkością pojemników.
 • Młynek do kawy. Jak już wspomnieliśmy, montowany jest on w automatycznych ekspresach ciśnieniowych. Świeżo zmielona kawa charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem, dzięki czemu napój smakuje dużo lepiej.

Warto podkreślić jednak, że młynki montowane są w dwóch odmianach – udarowej i żarnowej. Młynek udarowy wyposażony jest w noże lub młoteczki, które tną ziarna kawy. Podczas tego procesu generowana jest wysoka temperatura, przez co kawa traci nieco na swoich właściwościach. Pod tym względem lepszym wyborem okaże się młynek żarnowy, którego elementy zgniatają ziarna kawy na proszek, nie generując przy tym wysokiej temperatury. Kawa jest więc pełnowartościowa i bardzo smaczna.

Po młynki żarnowe powinni sięgnąć wymagający użytkownicy ekspresów automatycznych. Możemy również wybrać materiał młynka. Stalowy będzie bardziej wytrzymały, natomiast młynek ceramiczny działa dużo ciszej. Ekspres do kawy z młynkiem to bardzo przydatne urządzenie, które nie tylko zapewniają lepsze walory smakowe, ale również skracają realizację wielu czynności.

Oprócz powyższych parametrów, ważna będzie również renoma producenta. Najbardziej wymagający klienci sięgną po ekspres ciśnieniowy De Longhi, Zelmer, Philips, czy Saeco. To wysokiej klasy ekspresy automatyczne, które pozwolą na szerokie możliwości.

Uwaga!

Kawa z ekspresu wysokociśnieniowego najlepiej smakuje, jeśli zostanie zaparzona w wodzie o temperaturze około 92°C pod ciśnieniem 15 barów. Kupując wysokiej klasy ekspres do kawy z funkcją spieniania mleka, powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi jego możliwościami, które pozwolą przygotować wyśmienitą kawę na wiele różnych sposobów.

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Przy wyborze ekspresu należy kierować się przede wszystkim własnymi sposobami przyrządzania kawy. Kawiarka okaże się dobrym zakupem dla prawdziwych smakoszy kawy włoskiej. Modele przelewowe być może nie pozwolą na wykonanie wielu rodzajów kawy, jednak są one tanie i proste w obsłudze.

Najszersze możliwości gwarantują nam jednak ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne i automatyczne – zwłaszcza te ostatnie wyróżniają się wieloma przydatnymi funkcjami dodatkowymi. Najpopularniejsi z producentów ekspresów to m.in. DeLonghi, Saeco, Zelmer, Krups, Siemens, Bosch, Nivona, Ariete, La Pavoni, Amica. Ekspres automatyczny to doskonała propozycja dla największych entuzjastów kawy.

Każda z wymienionych firm posiada w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze ekspresy kawowe. Sprawdźcie rankingi ekspresów w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać idealny sprzęt do swojej kuchni, który zapewni doskonały smak kawy.

Jaką kawę możemy zaparzyć w ekspresie?

Zastanawiając się, jaki ekspres do kawy wybrać, warto przeanalizować również kwestię tego, jaki rodzaj kawy „obsługuje” interesujące nas urządzenie. Główny podział dotyczy kawy: mielonej, w ziarnach, a także w saszetkach i kapsułkach. Dwie ostatnie opcje gwarantują łatwą i szybką obsługę, jednak taka kawa nie zawsze gwarantuje pełnię smaku. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się modele wyposażone w młynki.

Kolejny podział dotyczy gatunków kawy. Najczęściej wybierane kawy to:

 • arabica – mała zawartość kofeiny (ok. 0,9-2%), intensywny aromat orzechowo-czekoladowy, łagodny, lekko kwaśny smak,
 • robusta – wysoka zawartość kofeiny (nawet 4%), aromat orzechowy, mniej wyczuwalny, ostry, gorzki smak,
 • liberica – średnia zawartość kofeiny, lekko orzechowy aromat, lekki smak.

Na kawę typu arabica powinny zdecydować się osoby poszukujące delikatnej kawy bez goryczy. Robusta zapewni sporą dawkę kofeiny, dzięki czemu działa bardzo pobudzająco. Kawa liberica natomiast łączy cechy obu gatunków. Niezależnie od rodzaju kawy, warto skupić się na doborze odpowiedniego ekspresu. Wymaga to oczywiście przeanalizowania kwestii, o których była mowa powyżej.

Udostępnij
5,0
10 ocen
12 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (10)

Bardzo fajny poradnik! sporo pomógł.
Poradnik bardzo pomógł. Udzielił wielu odpowiedzi. Rozwiał wątpliwości. Ułatwił mi wybór 1 z 3 , które miałam na oku.
może czepiam się szczegółów ale nie każdy ekspres ciśnieniowy posiada podwójny dozownik kawy, nie wspominając już o dyszy do spieniania mleka: dużo modeli jest wyposażonych w pojemniki na mleko, rurki albo nie mają możliwości spieniania w żaden sposób. po tym fragmencie przestałam czytać
Przez kilka lat używałam ekspresu De Longhi ECAM, model bez wyświetlacza ani autamtycznego cappuccino,
niestety kilka razy pod rząd się zepsuł, dlatego postanowiłam kupić nowy ekspres,tym razem wybrałam VCM A9, głównie ze względu na bezawaryjność (poleciła mi koleżanka)
oraz że możemy robić na nim dwie kawy latte za jednym razem. Narazie użytkuję piąty miesiąc, co do samego ekspresu nie mam uwag, jednak kabel od zasilania jest zbyt krótki, również mogłaby być większa tacka na grzanie filiżanek. Pozdrawiam wszytkich miłośników kawy, przed zakupem ekspresu warto się kilka razy zastanowić!
Świetny poradnik. Polecam ekspresy saeco One parzą mocną kawę i nie psują się. W firmie jest kilka ekspresów i schodzi trochę kawy. mamy też duzy bonomat - po miesiącu wymieniali wyświetlacz i dwa male vcm - fajne i też dobra kawa. Pozdrawiam...
Nie ma tu ekspresu jura.to mercedes ekspresow, takie stwierdzenie uslyszalem od eksperta ekspresow do kawy.W tym artykule nie wspomniano o tej szwajcarskiej firmie.
Kocham kawę z ekspresu!! Jestem kawoholiczką i nie wyobrażam sobie dnia bez kawy. Jeszcze kilka miesięcy temu kupowałam parzoną, czy rozpuszczalną, ale zauważyłam, że ich smak się zmienił na gorsze. Chyba idą na ilość, nie jakość. Wtedy postanowiłam kupić mój pierwszy ekspres do kawy. Nie powiem, żeby decyzja zakupu była łatwa, bo raz, jest to spory wydatek, dwa, na internecie i w sklepach jest ich tyle, że nie wiadomo, jaki wybrać...Wybrałam ekspres domowy jura, którego zresztą tutaj nie ma (choć być powinien) i naprawdę jestem zadowolona. Jest ich sporo na stronie sklepu decofire.pl . Różne ceny, różne modele i ekspresy o wielu możliwościach :)
Ze swojej strony polecam ekspres Evidence EA8908 marki Krups. Kawa wychodzi przepyszna, a sam ekspres jest wygodny i prosty w obsłudze. Świetna sprawa że można nim jednocześnie robić 2 kawy na raz. Jest sporo różnych programów, więc każdy „kawoholik” znajdzie coś dla siebie. :)
Magnifica jest fajntastyczna, ten ekspres od DeLonghi jest moim codziennym zbawieniem, gdy potrzebuję rano kawy <3
Długo zastanawiałam się, jaki ekspres wybrać i w końcu wybrałam DeLonghi Dinamica. Jestem bardzo zadowolona z niego. :) Właściwie biorąc pod uwagę fakt, że praktycznie po zakupie przestałam pijać kawę w kawiarniach, to możemy uznać, że to nie był wydatek, tylko inwestycja. :P
Nie wiem jak można polecać ekspresy na kapsułki. Ten szit nie ma nic wspólnego z kawą...
W zupełności się z Tobą zgadzam. Piłem kiedyś cappucino z kapsułki, a teraz piję cappuccino z mojego ekspresu DeLonghi 22.360b
i mogę śmiało stwierdzić, że nijak się kapsułki nie umywają. Ekspres ciśnieniowy, to jednak jest to!