Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić rozdzielczość monitora?

Komfort korzystania z monitora w bardzo dużej mierze zależy od rozdzielczości. Która będzie najlepsza?

Co to jest rozdzielczość monitora?

Rozdzielczość monitora, czy też rozdzielczość ekranu, to liczba pikseli (czyli najmniejszych jednolitych  elementów obrazu) w poziomie i pionie. Określa liczbę punktów, z których składa się obraz, słowem – jest to gęstość rozmieszczenia pikseli na ekranie. Im jest wyższa, tym obraz jest bardziej szczegółowy i wyraźny, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej rozdzielczości. Ma ona nieodłączny związek z wielkością ekranu – zbyt wysoka rozdzielczość na małym ekranie (np. fullHD na ekranie telefonu), sprawi, że pojedynczy piksel będzie bardzo malutki, z kolei w odwrotnej sytuacji, przy zbyt małej rozdzielczości na wielkim ekranie -  krawędzie poszczególnych obrazów będą niewyraźne (mówi się wtedy o pikselizacji, pot. „pikselozie”). Rozdzielczość monitora można sprawdzić w opisie producenckim każdego monitora lub w jego ustawieniach.

Polecane monitory

Jaka rozdzielczość monitora jest najlepsza?

Rozdzielczość ekranu jest jednym z głównych parametrów, na jakie zwraca się uwagę podczas zakupu nowego monitora. Wśród dostępnych na rynku modeli monitorów komputerowych, do najpopularniejszych należą monitory FullHD, czyli o rozdzielczości 1920x1080. Pozwalają one na komfortowe oglądanie filmów, wyświetlanie multimediów, granie, a także na różnego rodzaju prace. Większe rozdzielczości, a więc dające jeszcze większy komfort użytkowania, daj monitory 4k. Świetnie sprawdzają się w przypadku kina domowego, jednak warto mieć na uwadze, że nie każda produkcja telewizyjna, kinowa czy strona internetowa jest przystosowana do takiej rozdzielczości – nie jest to jeszcze standard, więc czasem zakup tego typu monitora może być nieopłacalny. Dostępne są także ekrany o rozdzielczości WQHD. Zróżnicowanie jest jednak znacznie  większe i można znaleźć także inne wartości tego parametru, jednak obecnie przyjmuje się, że – niezależnie od rodzaju wykonywanej przed komputerem pracy – najlepiej nie wybierać monitorów o rozdzielczości mniejszej niż fullHD, tym bardziej, że wybór wśród monitorów z taką wartością jest największy.

Jak dopasować rozdzielczość do monitora?

Ogólnie można przyjąć, że im większa rozdzielczość, tym lepiej. Jednak aby odpowiednio ją dopasować do typu swojego monitora, należy mieć na uwadze jego rozmiar oraz proporcje wymiarów matrycy. Format (owa proporcja, a więc wartości wskazane jako np. monitor 16:9 czy monitor 21:9) mówi o tym, że na każde x pikseli w poziomie przypada y pikseli w pionie, czyli pokazuje, czy ekran będzie bardziej prostokątny, czy kwadratowy (gdzie z oznacza wartość np. 16, a y 9).  Dobrze dopasowana rozdzielczość jest zgodna z fizyczną rezolucją (formatem/proporcją wymiarów matrycy) ekranu i czyni obraz naturalnym, a więc wyraźnym. Należy wybrać taką, na jaką maksymalnie pozwala dany monitor (widać to na „suwaku” z wyborem rozdzielczości).  

W dużej mierze rozdzielczość zależy  także od jakości karty graficznej. O tym, jakie wbudowana w monitor karta ma możliwości, widać w panelu sterowania, a żeby je zwiększyć, można zainstalować sterowniki wydane przez producenta karty.

Jak zmienić rozdzielczość monitora?

Nie jest to niczym trudnym. Zazwyczaj wystarczy wejść w panel sterowania swojego monitora, w opcje wygląd i personalizacja, następnie w ekran i już powinna się pokazać opcja rozdzielczości z kilkoma możliwościami do wyboru, przy czym jednak zazwyczaj jest zaznaczana jako „zalecana”. Oczywiście w zależności od rodzaju systemu operacyjnego, opcje systemowe mogą być nieco inaczej nazwane. W razie problemów można skorzystać z ogólnej wyszukiwarki systemowej, wpisując „rozdzielczość” ekranu. Jednak to, jak ustawić rozdzielczość ekranu, nie powinna być dla nikogo problemem.

Czy trzeba zmieniać rozdzielczość monitora?

Najczęściej fabryczne ustawienia monitora są optymalne i najlepsze dla danego sprzętu, stąd też zazwyczaj nie ma potrzeby, by zmieniać jego rozdzielczość. Należy pamiętać, że wielkość monitora, format i karta graficzna nieodłącznie idą ze sobą w parze. Żeby mówić o komfortowym korzystaniu z komputera, wszystkie te wartości powinny być dobrane tak, by rozdzielczość była nominalna, a więc pozwalała na w pełni „rozłożony” na cały ekran, wyraźny obraz, którego nie będzie trzeba oddalać czy przybliżać, by widzieć wszystkie detale.

Także przy każdym dostępnym na rynku monitorze są podane takie dane, jak rozdzielczość czy rezolucja — już odpowiednie dla danego modelu monitora — i to między innymi według nich wybiera się – a przynajmniej powinno – odpowiedni ekran do komputera. Może się bowiem okazać, że zmiany w ustawieniach, wprowadzone po zakupie, mogą nie spełniać oczekiwań – znacznie lepiej więc kupić od razu taki monitor, jaki jest potrzebny, niż później stanąć przez koniecznością zakupu innego. Także z przyczyn technicznych rzadko zachodzi konieczność zmiany rozdzielczości. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji i… wygody, a nawet przyzwyczajeń. Nie ma jednak powodów, by nie wykorzystywać maksymalnego potencjału monitora, jeśli ukazuje on możliwie najlepszą jakość obrazu.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.