Udostępnij
Skomentuj

Jak włączyć G-Sync na monitorze z FreeSync?

Jak uruchomić synchronizację G-Sync na monitorze z FreeSync? Czy to możliwe?

Jeszcze do niedawna technologie synchronizacji obrazu w monitorach z kartą graficzną wymagały kompatybilności pomiędzy monitorem i zastosowaną w nim technologią oraz kartą graficzną. Podczas targów CES w Las Vegas, które odbywały się od 8 do 12 stycznia tego roku, ogłoszono przełomowy news na ten temat. Przedstawiciel marki NVIDIA zapowiedział, iż monitory FreeSync będą obsługiwały również synchronizację G-Sync, co zapewnia znacznie większą swobodę doboru monitorów i kart graficznych do gier i profesjonalnych zastosowań.

Polecane karty graficzne

Synchronizacja G-Sync i FreeSync co to jest?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak włączyć FreeSync NVIDIA, warto przybliżyć obie wspomniane technologie synchronizacji obrazu. Wyjaśnienie, co oznacza FreeSync oraz G-Sync pomoże zrozumieć, jak ogromny przełom oznacza uczynienie tych technologii kompatybilnymi.

 • Technologia G-Sync – jest to rozwiązanie sprzętowe od marki NVIDIA. Synchronizacja G-Sync była, do tej pory, kosztowna, licencjonowana i stosowana raczej wyłącznie w droższych monitorach gamingowych. Z uwagi na to, że to technologia marki NVIDIA, była kompatybilna wyłącznie z kartami graficznymi NVIDIA.
 • Technologia FreeSync – to nowsze rozwiązanie programowe, które jest udostępniane producentom monitorów za darmo, dlatego można było znaleźć je nie tylko w topowych monitorach dla graczy, ale też w nieco tańszych urządzeniach. Synchronizacja FreeSync to rozwiązanie od AMD, dlatego było kompatybilne wyłącznie z kartami graficznymi AMD.

Taki podział obowiązywał już od kilku lat i oznaczał, że korzystanie z synchronizacji było możliwe tylko wówczas gdy posiadało się monitor z konkretną technologią  - monitory z G-Sync lub monitory z FreeSync - oraz kompatybilną z nim kartę graficzną. Nawet wówczas wielu użytkowników poszukiwało odpowiedzi na pytanie o to, czy AMD FreeSync działa z kartami NVIDIA i odpowiedź była jednoznaczna – nie, a przynajmniej tak było do niedawna. News od marki NVIDIA całkowicie zmienia sytuację i sprawia, że gracze i wymagający użytkownicy mogą stosować synchronizację z kartami NVIDIA oraz monitorami z FreeSync, w których można będzie uruchomić synchronizację G-Sync. Na czym polega owa synchronizacja?

 • Obie technologie synchronizują liczbę klatek wyświetlanych na monitorze z liczbą klatek generowanych przez kartę graficzną.
 • Synchronizacja sprawia, że obraz jest płynniejszy, co ma spore znaczenie w grach.
 • Monitor bez synchronizacji stosuje z góry określone tempo synchronizowania. Synchronizacja sprawia, że odświeżanie jest dopasowywane do generowanego obrazu.

Wiedząc już, czym jest FreeSync i co daje, a także czym jest G-Sync i co daje, można skupić się na tym, jak uruchomić G-Sync na monitorach z FreeSync.

G-Sync na monitorach z FreeSync: wymagania

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zweryfikowanie, czy posiadany monitor znajduje się na oficjalnej liście monitorów, w których można włączyć synchronizację G-Sync. Lista nie jest jeszcze zbyt długa, ale to zmieni się z czasem. Oto ona:

 • Acer XFA240
 • Acer XG270HU
 • Acer XV273K
 • Acer XZ321Q
 • Agon AG241QG4
 • AOC G2590FX
 • Asus MG278Q
 • Asus VG258Q
 • Asus VG278Q
 • Asus XG248
 • Asus XG258
 • BenQ XL2740

Jeśli monitor znajduje się na liście, to oznacza, że na pewno będzie mógł korzystać z synchronizacji G-Sync. Jeśli zaś posiadamy inny model monitora z FreeSync i nie ma go na powyższej liście, to wciąż istnieje szansa, że uda się uruchomić synchronizację G-Sync. Wielu użytkowników zgłasza, że także w części monitorów spoza listy można przeprowadzić tę operację.

Kolejnym wymogiem, jaki należy spełnić, by korzystać z synchronizacji G-Sync na monitorach z FreeSync jest posiadanie odpowiedniej karty graficznej. Są to wyłącznie karty NVIDIA z serii 10XX oraz 20XX, które obsługują złącze DisplayPort 1.2a. Połączenie karty i monitora należy wykonać właśnie przy pomocy przewodu DisplayPort.

Warto dodać także, że do uruchomienia synchronizacji G-Sync na monitorach z FreeSync konieczny jest także system operacyjny Windows 10, a także najnowsze sterowniki do karty graficznej.

G-Sync na monitorach z FreeSync: jak uruchomić?

Stosowanie G-Sync na monitorze z FreeSync będzie możliwe tylko po spełnieniu wyżej opisanych wymagań, a samo uruchomienie synchronizacji przebiega następująco:

 • W monitorze należy uruchomić synchronizację FreeSync.
 • Kolejny krok to uruchomienie panelu sterowania NVIDIA.
 • W panelu NVIDIA należy przejść do sekcji wyświetlania, a w niej uruchomić konfigurowanie funkcji G-Sync.
 • W okienku do konfigurowania funkcji G-Sync należy zaznaczyć opcję enable G-Sync, a także G-Sync compatible.
 • Funkcję można stosować na jednym lub kilku monitorach, do wszystkich zadań lub wyłącznie do grania w oknie (możliwości konfiguracyjnych jest sporo). Po ustawieniu wszystkich opcji według indywidualnych preferencji, należy kliknąć przycisk zastosuj, co spowoduje zrestartowanie się monitora.
 • Warto zweryfikować jeszcze domyślną częstotliwość odświeżania, gdyż mogła powrócić do ustawień fabrycznych.

Jak sprawdzić, czy G-Sync działa?

Wykonanie powyższych czynności powinno skutkować uruchomieniem się synchronizacji G-Sync. By mieć stuprocentową pewność, że tak właśnie jest w rzeczywistości, warto ponownie przejść do panelu NVIDIA i do menu Display, gdzie należy wybrać opcję G-Sync Compatible Indicator oraz uruchomić grę komputerową. Jeśli na ekranie (po lewej stronie) wyświetli się logo G-Sync ON, to oznacza, że technologia działa w pełni poprawnie.

Czy warto mieć monitor z G-Sync?

Dobra synchronizacja częstotliwości odświeżania ekranu z kartą graficzną z pewnością jest podstawą dla każdego miłośnika gier komputerowych. Skoro dostępne są różne technologie, warto skorzystać z tej lepszej. Technologia NVIDII jest rozwiązaniem sprzętowym, więc monitor z G-Sync wymaga posiadaniem określonego modułu raz odpowiedniej karty graficznej. Z kolei monitor FreeSync nie wymaga dodatkowego modułu – to otwarty standard oparty na programie. Rozwiązanie G-Sync jest popularniejsze, ale niestety wiąże się z ograniczoną dostępnością i wyższymi kosztami monitorów. Ale już najtańszy monitor G-Sync będzie się cieszył świetnymi osiągami i zadowoli nawet bardziej wymagających graczy. To, jaki monitor z G-Sync wybrać, zależy głównie od budżetu i innych parametrów, wobec których ma się indywidualne wymagania. Można mieć jednak pewność, że tego typu monitor gamingowy, wykorzystujący technologię G-Sync,  świetnie się sprawdzi.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Procesory - Pamięci RAM - Dyski SSD - RTX 4090 - RTX 4080

Udostępnij
5,0
2 oceny
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Jak mam włączyć freesync?
Czy jeśli podepnę monitor z FreeSync do laptopa to wszystko będzie działać? Chodzi tu oczywiście o G-Sync.
Specjalista Morele | 12:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.