Udostępnij
Skomentuj

Jak powinno się mierzyć średnicę patelni?

Patelnia to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Zobacz, jak poprawnie zmierzyć jej średnicę!

Wyposażenie każdej kuchni jest niezwykle szerokie. Każdy z nas posiada w swoim domowym zaciszu wiele akcesoriów, które przydają się podczas przygotowywania konkretnych dań. Jednym z nich jest patelnia – to charakterystyczne narzędzie kuchenne umożliwia przyrządzanie wielu potraw. Na rynku znajdziesz garnki różniące się między sobą nie tylko designem, ale też marką. Najpopularniejsze są patelnie Tefal. Producent tworzy coraz to nowsze konstrukcje narzędzi kuchennych, które odpowiadają oczekiwaniom wymagających klientów.

Jak mierzyć patelnię?

Poszukujesz idealnej patelni, ale nie wiesz, jaką wybrać? Szeroka gama produktów sprawia, że czujesz się zdezorientowany? Nie wiesz, czy potrzebujesz patelni ceramicznej? To pytania, na które próbują odpowiedzieć klienci. Wybór narzędzi kuchennych może przysporzyć wielu kłopotów. Kupując nowe akcesorium, powinieneś zwrócić uwagę na kwestie techniczne. Niezwykle istotnym aspektem są wymiary patelni. Chodzi tutaj głównie o jej średnicę.

Taki przyrząd kupujesz zazwyczaj na lata. Dlatego dobór odpowiedniego modelu powinien być dobrze przemyślany. Jak zmierzyć rozmiar patelni? To pytanie zadaje sobie wiele osób stojących przed wyborem przyrządu do swojej kuchni. Producenci podają wymiary narzędzi kuchennych na opakowaniach lub bezpośrednio na danym produkcie. Wydawałoby się, że takie oznaczenie nie powinno przysporzyć nikomu problemów. A jednak! Wiele osób uważa, że wymiar patelni jest liczony na podstawie jej dna, czyli rzeczywistej powierzchni roboczej. Niestety, prawda wygląda nieco inaczej. Chodzi tutaj o średnicę narzędzia, mierzonego od rantu do rantu – czyli od brzegu do brzegu. To ogromna różnica, która jest widoczna w faktycznej przestrzeni roboczej patelni.

Polecane patelnie

Jak mierzona jest średnica patelni?

Każde narzędzie kuchenne ma nieco inną wielkość. Patelnia grillowa charakteryzuje się zupełnie innym designem niż na przykład patelnie do naleśników. To, jak mierzy się dane akcesorium, zależy w głównej mierze także od jej rodzaju. Klasyczne, okrągłe garnki mają zazwyczaj od 24 do 28 centymetrów średnicy. Jak więc poprawnie mierzyć wymiary patelni? Mówiąc o średnicy, producenci mają na myśli odległość od rantu do rantu (czyli brzegów). Należy podkreślić, że ta cecha nie ma nic wspólnego z powierzchnią, na której rzeczywiście smażysz potrawy.

Kupując nowe akcesorium, wiele osób wybiera patelnie ze względu na ich średnicę. Biorąc do ręki nowy model, myślą, że będzie miał 28 centymetrów powierzchni roboczej. W rzeczywistości może ona być dużo mniejsza. Wszystko zależy od nachylenia ścianek. Co ciekawe, patelnia Zwieger może charakteryzować się zupełnie inną konstrukcją niż patelnia Ambition. Wszystko zależy od sposobu wykonania danego przyrządu. Przykładem może być patelnia o domniemanej średnicy 26 centymetrów. Jaki wymiar będzie miała przestrzeń do wykorzystania podczas smażenia?

W takim wypadku powinieneś zwrócić uwagę na nachylenie ścianek. Większość najpopularniejszych modeli patelni wyróżnia jednakowy kąt nachylenia brzegów, które zmniejszają powierzchnię roboczą o około 2 centymetry. Przykładowo, patelnia Gerlach o średnicy 26 centymetrów tak naprawdę będzie miał 24 centymetry przestrzeni do smażenia. Czy taki sposób zapisu wymiarów jest kłamstwem? Absolutnie nie – jest to popularny system obliczania wymiarów patelni przyjęty przez wielu producentów. Kupując patelnię, warto pamiętać o wspomnianych wartościach.

Jak rozumieć wymiary patelni podawane przez producenta?

Producenci patelni posługują się ujednoliconym sposobem oznaczania wymiarów narzędzi kuchennych. Dlatego, jeśli poszukujesz modelu, na którym przygotujesz obiad dla kilku osób, wybierz większe narzędzie. Dostępna jest szeroka gama różnych patelni – nie tylko ze względu na ich wielkość. Przykładem jest patelnia żeliwna. Znaczenie ma jej kształt i przeznaczenie. Wśród okrągłych garnków możesz kupić wersje, których wymiary wahają się od 18 do nawet 32 centymetrów. Pamiętaj, że te wymiary trzeba rozumieć jako odległość od brzegu do brzegu patelni!

Oznaczenia wymiarów danego narzędzia kuchennego znajdziesz na dołączonej do zestawu etykiecie lub zostało nadrukowane bezpośrednio na patelni. Poza samym zrozumieniem sposobu obliczania średnicy garnków, powinieneś także dobierać przyrządy kuchenne ze względu na ich przeznaczenie. Nieco innymi właściwościami będzie cechowała się patelnia grillowa. Ten pierwszy rodzaj różni się także samą konstrukcją – większość z nich jest kwadratowa! Co więcej, znajdziesz modele z charakterystycznymi rowkami pozwalającymi na gotowanie z ograniczoną ilością tłuszczu.

Czy wymiary patelni podawane przez producentów mogą różnić się od siebie? Czy 28-centymetrowa patelnia Tefal będzie większe od jego odpowiednika marki Gerlach? Nie! Średnica garnków dostępnych na rynku jest jednolita. Oznacza to, że patelnia wielkości 26 centymetrów jednej firmy odpowiada wielkości drugiej marki. Jest to duże ułatwienie pozwalające na dobór idealnego akcesorium kuchennego. Musisz pamiętać o wspomnianym wcześniej nachyleniu ścianek. Im większy kąt, tym bardziej zmniejsza się faktyczna powierzchnia robocza patelni. Możesz kupić wersje o łagodnym nachyleniu.

Zrozumienie wartości podawanych przez producentów narzędzi kuchennych jest kluczowe. Jak zmierzyć rozmiar patelni? Powinieneś pamiętać nie tylko o średnicy, ale także nachyleniu ścianek. Te dwie wartości wpływają na faktyczną powierzchnię roboczą patelni. Często okazuje się, że kupując 28-centymetrowy garnek, rzeczywiście otrzymujesz narzędzie o średnicy dna 24 centymetrów. Przy wyborze idealnego akcesorium powinieneś kierować się też jego przeznaczeniem. Dostępne są modele do przyrządzania konkretnych potraw – patelnie do ryb, jajek czy wok.

Jak dopasować rozmiar patelni?

Jednym z istotnych kroków podczas wyboru nowego narzędzia kuchennego jest jego dopasowanie do Twoich wymagań. Zakup powinien opierać się o Twoje preferencje. Zwróć uwagę na to, dla ilu osób chcesz móc przyrządzać aromatyczne dania. Jeśli z patelni będziesz korzystać tylko Ty, postaw na zakup nieco mniejszej wersji. Możesz wybrać wersję mającą 20 centymetrów średnicy. Mniejsza patelnia jest także dużo łatwiejsza w przechowywaniu. Zwróć też uwagę na akcesoria przeznaczone do przyrządzania konkretnych dań – na przykład patelnię do naleśników.

Jak dopasować rozmiar patelni? Biorąc pod uwagę szeroką gamę wersji dostępnych na rynku, to zadanie może wydawać się trudne. Powinieneś mieć już wyrobione własne preferencje, które znacząco ułatwią Ci wybór garnka. Zauważ, że poszukując patelni do naleśników, możesz kupić wersje, których średnica rozpoczyna się już od 20 centymetrów. Drugim, nieco problematycznym w wyborze typem narzędzia kuchennego jest patelnia grillowa. Wszystko przez ich kwadratowy kształt. Preferujesz patelnię teflonową, a może żeliwną z charakterystycznymi rowkami?

Wybór idealnej patelni to także zwrócenie uwagi na jej zgodność z daną płytą kuchenną. Bardzo popularne są palniki gazowe. Niektórzy decydują się jednak na korzystanie z jej odpowiedników elektrycznych czy indukcyjnych. Jeśli poszukujesz idealnego przyrządu, zwróć uwagę nie tylko na jego rozmiar, ale także przeznaczenie. Możesz kupić patelnie Zweiger dedykowane do wykorzystania na kuchenkach indukcyjnych, z których nie będziesz mógł korzystać w przypadku płyty gazowej. Pamiętaj o powłoce – największą popularnością cieszą się modele teflonowe.

W celu dobrania narzędzia o odpowiednim wymiarze, powinieneś mieć na uwadze sposób obliczania jego średnicy. Wielkość patelni Tefal jest wyrażana długością narzędzia od rantu do rantu. Wpływ na faktyczną powierzchnię roboczą ma także nachylenie ścianek danego akcesorium. Im większe, tym bardziej zmniejsza się dno patelni. Kupując narzędzie kuchenne, zwróć uwagę na inne parametry techniczne, takie jak przeznaczenie. Mowa tutaj nie tylko o sugerowanych rodzajach potraw, ale także możliwości wykorzystania patelni na danym rodzaju kuchenki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.