Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć modem USB do telewizora? Sprawdzone sposoby

Podłączenie telewizora do sieci wcale nie jest trudne. Wystarczy odrobina wiedzy, by zrobić to poprawnie.

Niewykluczone, że jesteś zdania, iż podłączanie TV do internetu to bardzo skomplikowana czynność, ale zapewniamy, że czas porzucić to myślenie, ponieważ po otrzymaniu kilku wskazówek poradzisz sobie z tym zadaniem bez niczyjej pomocy. Wiele osób korzysta obecnie z sieci za pośrednictwem odbiornika telewizyjnego, gdyż sporej wielkości ekran, większy niż standardowy monitor, niesie ze sobą więcej możliwości i ułatwień. Warto przekonać się o tym samemu i z pomocą naszego poradnika spróbować podłączyć internet do swojego domowego urządzenia.

Polecane modemy

Jak prawidłowo podłączyć modem USB do telewizora?

Starszy model zapewne będzie mieć problem z połączeniem bezprzewodowym. Wystarczy odszukać w nim jednak wejście RJ-45, a później z pomocą kabla podłączyć sprzęt do routera. Wymaga to częstokroć długiego przewodu. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu domu stoi router. Z pewnością z sieci korzysta więcej przyrządów domowych, np. komputer czy laptop. Router zwykle stoi w miejscu, które zapewni łatwy odbiór każdemu z nich. Jeżeli to miejsce jest oddalone od Twojego telewizora, nieestetyczny przewód może ciągnąć się daleko w głąb domu.

Jeśli jesteś posiadaczem nowocześniejszego telewizora Smart TV, to wiedz, że w niezwykle prosty sposób podłączysz taki sprzęt do sieci bezprzewodowo. W menu urządzenia wybierasz po prostu opcję połączenia z domowym Wi-Fi do telewizora Samsung lub innego z funkcją Smart TV. Sprawa bywa więc nieco mniej skomplikowana niż w przypadku starszych modeli, chociaż i z nimi można sobie świetnie poradzić, mając trochę wiedzy teoretycznej i odrobinę cierpliwości.

Odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie jest modem USB i w jaki sposób połączyć z jego pomocą odbiornik do internetu. Wiele osób popełnia błąd, stosując zamiennie słowa router i modem. Tymczasem te urządzenia nie są tożsame. Modem to rzecz niezbędna, by móc korzystać z internetu, gdyż otrzymany od dostawcy internetu sygnał przekształca na taki, który rozpoznają Twoje domowe sprzęty. Z kolei router ten sygnał dzieli na poszczególne przyrządy. Obecnie producenci oferują routery z funkcją modemu i odwrotnie. Istnieją też modemy bezprzewodowe.

Aby podłączyć internet do telewizora z pomocą wejścia USB, musisz mieć dobry adapter, przykładowo moduł Wi-Fi do telewizora Samsung. Tutaj uwaga, byś rozważnie wybrał odpowiednie narzędzie, kompatybilne z Twoim sprzętem. Łączenie polega na tym, że do wejścia USB przyłączasz to niewielkie urządzenie, wychwytujące sygnał sieciowy i pozwalające na korzystanie z internetu za pośrednictwem telewizora. Sygnał ten pochodzi z routera, który z kolei może mieć modem GSM lub być podłączony z pomocą przewodu RJ-45 do lokalnej sieci.

O czym należy pamiętać przy podłączaniu modemu do TV?

Chcąc podłączyć internet USB do telewizora, musisz pamiętać o podstawowej zasadzie, by wybrać adapter posiadający zgodność z modelem TV, który aktualnie użytkujesz. Nie każdy sprzęt będzie w tym przypadku odpowiedni, na co musisz zwrócić szczególną uwagę. Informację o tym, czy wybrane narzędzie odpowiada wymogom telewizora, w jego opisie powinien zamieścić producent. Dobrze jest też więcej poczytać o danym przyrządzie przed wizytą w sklepie, by uniknąć nietrafionego zakupu.

Zapamiętaj również, by wybrać narzędzie o najlepszych możliwych parametrach. Szczególnie godny polecenia jest np. modem Huawei, a właściwie połączenie modemu z routerem. Zapewnia wysoką prędkość przesyłu, wykorzystując częstotliwość 5 GHz. To sprzęt, który bez wahania powinno się zarekomendować wymagającym użytkownikom, gdyż z pewnością ich nie rozczaruje dzięki swojej wysokiej wydajności. Zapewni przy tym dobry poziom ochrony przed atakami ze strony cyberprzestępców. W swojej kategorii to modem 4G doskonały, cechujący się też świetnym designem.

Przy okazji omawiania tego tematu należy wspomnieć, że wybierając odpowiednie narzędzie mające zapewnić dostęp do sieci w Twoim domu, trzeba pamiętać także o tym, że nie wszędzie sprawdzi się modem do telewizji kablowej. Jeżeli mieszkasz daleko poza zabudowaniami miasta lub po prostu nie posiadasz odpowiedniej infrastruktury do sieci kablowej, jedynym rozwiązaniem może być modem na kartę SIM, np. GSM.

Inne sposoby podłączenia modemu do TV

Podłączenie telewizora do sieci może się odbywać także z pomocą internetu mobilnego. Przykładem niech będą tutaj chociażby mobilne modemy LTE. To niewielkie, kompaktowe urządzenia, które bez trudu zabierzesz ze sobą wszędzie, ponieważ są lekkie i posiadają wbudowaną wtyczkę do wejścia USB. Doskonale nadadzą się nie tylko na wyjazdy, jako źródło internetu do laptopa, ale i w domowym zaciszu, gdy chcesz przeglądać strony www na własnym telewizorze. W tego typu narzędziach umieszczasz kartę SIM, udostępniającą Ci na przyłącze do sieci.

Posiadając mobilny modem na kartę SIM, podłączasz go do wejścia USB, które znajdziesz w obudowie telewizora. Następnie z menu wybierasz opcję „sieć” i oznaczasz funkcję połączenia z dostępnym Wi-Fi. Modem, dzięki wtyczce umieszczone w telewizorze, jest podłączony do zasilania energią elektryczną, zaś Twój odbiornik wyłapuje sygnał Wi-Fi udostępniany przez niewielki, podpięty do niego modem. Tym samym udostępnianie internetu na ekranie Twojego sprzętu okazuje się niezwykle proste i bardzo wygodne, gdyż to rozwiązanie nie marnuje cennego miejsca.

Świetnym przykładem naprawdę dobrej propozycji producenta tych przenośnych urządzeń okazuje się modem ZTE – niedrogi, lecz bardzo komfortowy w użyciu, uniwersalny i wydajny. Jego maksymalna przepustowość sięga nawet 150 Mb/s. Ważną informacją jest także to, że z jego pomocą uzyskasz połączenie z siecią nawet w miejscu, w którym LTE nie ma zasięgu. Skorzystasz z niego również jako z czytnika kart pamięci, ponieważ ma miejsce na microSD. Pracuje na kilku różnych częstotliwościach.

W przypadku starego modelu telewizora da się wykorzystać również narzędzia takie jak Smart TV Box czy Xiaomi Mi Box, rozszerzające funkcjonalność urządzenia o opcje dostępne w Smart TV. Wyposażono je w specjalne moduły, dzięki którym podłączysz Wi-Fi lub Bluetooth. Po przyłączeniu takiej przystawki musisz ją odpowiednio skonfigurować, a następnie wprowadzić ustawienia umożliwiające połączenie z internetem.

Co daje podłączenie modemu do telewizora?

Inteligentny sprzęt, któremu np. modem GSM daje możliwość połączenia z siecią, zyskuje coraz większą popularność. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę wzrost zainteresowania platformami udostępniającymi filmy i seriale, np. Netflixem czy HBO. Z pomocą telewizora mającego dostęp do internetu będziesz również śledzić media społecznościowe, ulubione strony www oraz twórców kanałów na YouTube. Telewizor zapewni też dużo lepszy odbiór gier online. Teraz, gdy już wiesz, jak poprawnie podłączyć modem do telewizora, te opcje są w zasięgu ręki.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.