Udostępnij
Skomentuj

Jaki modem GSM kupić? Polecane produkty

Na co zwrócić uwagę przy zakupie modemu GSM? Czym się kierować? Który wybrać?

Co to jest modem GSM?

Wśród urządzeń sieciowych, a szczególnie modemów i routerów, można natknąć się na całą gamę urządzeń przypisanych do kategorii modemów GSM. Co to takiego?

 • Modem GSM to urządzenie umożliwiające połączenie się z siecią bezprzewodową za pośrednictwem karty SIM, którą umieszcza się w modemie.
 • Modem może działać wyłącznie z kartą SIM określonego operatora, jeśli posiada blokadę SIM-lock, albo z dowolną kartą SIM, jeśli został zakupiony, a nie otrzymany w ramach umowy abonamentowej.
 • Modemy GSM najczęściej mają formę małych, przenośnych urządzeń, które podłącza się do portu USB. Wyjątkiem są modemy wewnętrzne – na przykład do laptopów.

Działanie modemów GSM jest bardzo proste. Urządzenie wystarczy podłączyć do komputera przy pomocy portu USB (w modemie musi znajdować się karta SIM umożliwiająca korzystanie z internetu). Czasami niezbędne jest również zainstalowanie sterowników, ale najczęściej urządzenia te działają od razu po podłączeniu.

Polecane modemy GSM

Jaki modem GSM wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Modem internetowy GSM można kupić za kilkadziesiąt albo nawet za kilkaset złotych. Te rozbieżności cenowe wynikają z różnorodnych parametrów poszczególnych urządzeń. By wybrać dobry modem GSM, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

1. Rodzaj modemu

Modemy GSM to urządzenia, które można znaleźć w wariancie:

 • Zewnętrznym – urządzenie tego typu podłącza się do komputera lub laptopa przy pomocy portu USB. Można je łatwo odpiąć, przenieść do innego komputera, zabrać ze sobą w podróż.
 • Wewnętrznym – modem tego typu jest montowany wewnątrz urządzenia (najczęściej tabletu lub laptopa). To rozwiązanie kosztowne, ale za to sprawiające, że nie musimy podłączać do urządzenia żadnych zewnętrznych elementów, by korzystać z Internetu z sieci komórkowych.

2. Interfejs

Wybierając modem GSM nie można pominąć tej kwestii. Wśród urządzeń tego typu znajdziemy bowiem:

 • Modemy USB – najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Modemy tego typu są kompaktowe i wyposażone we wtyczkę USB. Są wielkości klasycznych pendrive`ów.
 • Modemy GSM Ethernet – to zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie. Modem GSM Ethernet albo modem GSM rs232 to rozwiązania przemysłowe, często stosowane w firmach oraz większych sieciach. Urządzenia te nie mają raczej w pełni mobilnego charakteru. Są wyposażone w gniazdo lub kilka gniazd Ethernet, co umożliwia stworzenie sieci przewodowej. Wiele modemów Wi-Fi także może posiadać gniazdo lub gniazda Ethernet.
 • Modemy GSM z Wi-Fi – w sprzedaży można znaleźć nie tylko modemy GSM USB, ale również modele bezprzewodowe oferujące połączenie poprzez Wi-Fi i to dla wielu urządzeń. Jeśli chcemy kupić modem GSM do tabletu lub smartfona, to będzie dobry wybór.

3. Przeznaczenie urządzenia

Każdy modem jest przystosowany do pracy w określonym rodzaju sieci (3G, 4G i tak dalej). W zależności od tego, czy wybór padnie na modem GSM LTE czy na modem 3G USB, będzie można liczyć na zupełnie inną prędkość transmisji danych. Który modem wybrać?

 • Modem 4G LTE GSM wydaje się najlepszym wyborem, bo przecież oferuje wysoką przepustowość transmisji danych. Jego mankamentem może być natomiast wyższa cena (modemy 3G bywają tańsze) oraz fakt, że niektórzy znajdują się w zasięgu sieci 3G, a nie LTE i wówczas przepłacanie za modem LTE raczej nie ma sensu.
 • Modem 3G albo UMTS – wydają się przestarzałym rozwiązaniem, ale można kupić je taniej niż modem LTE, a jeśli i tak w pobliżu jest wyłącznie taki zasięg, a modem nie będzie użytkowany mobilnie, to może być dobry wybór.

4. Obecność złącza na kartę pamięci

Modem ze slotem na kartę pamięci może pełnić nie tylko funkcję modemu, ale także przenośnej pamięci USB (pod warunkiem, że jest to modem GSM USB). To wygodne rozwiązanie, które pozwala zminimalizować liczbę akcesoriów, jakie nosi się przy sobie. Jeśli więc często przenosimy pliki na pamięci USB, to warto rozważyć wybór modemu z miejscem na kartę pamięci.

5. Obecność wejść dla anteny zewnętrznej

Nie każde urządzenie tego typu to modem GSM z anteną zewnętrzną, ale wiele modemów posiada wejścia na anteny zewnętrzne, które można podłączyć w razie potrzeby. Antena obecna na stałe w modemie USB byłaby raczej niewygodna i niepotrzebnie powiększałaby gabaryty tego urządzenia, a opcjonalne wejście na dodatkową antenę jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż umożliwia lepsze łapanie zasięgu, ale antenę tego typu można będzie w każdej chwili odłączyć.

6. Kompatybilność z systemem operacyjnym

Nie każdy modem będzie kompatybilny z dowolnym systemem operacyjnym, dlatego warto od razu upewnić się i zweryfikować tę kwestię jeszcze przed zakupem. To istotne szczególnie wówczas, gdy korzysta się z mniej popularnego systemu albo z jakiejś starszej wersji.

7. Marka

Przy zakupie urządzeń elektronicznych warto zwracać uwagę także na producenta oraz na to, jakim cieszy się zaufaniem wśród kupujących. Niektóre marki są bardzo popularne z uwagi na dobrą politykę cenową lub wysokiej klasy rozwiązania. Modem GSM Huawei albo Alcatel będą dobrym wyborem, gdyż są to produkty znanych i cenionych marek.

8. Cena

Poszczególne modemy GSM mogą mocno różnić się pomiędzy sobą właśnie pod względem ceny. Najczęściej jest to kwestia różnorodnych parametrów technicznych owych urządzeń, a czasami jest to także kwestia renomy producenta lub szczególnie efektownego designu urządzenia.

Najtańsze modemy GSM na USB można kupić już za kilkadziesiąt złotych – są to modemy 3G. Za modem sieci 4G trzeba zapłacić już ponad 100 zł, ale najdroższe są i tak modemy wewnętrzne do laptopów.

Czy warto kupić modem GSM? Do czego może się przydać?

Standardowe modemy GSM trzeba podłączyć bezpośrednio do urządzenia, w którym chcemy zyskać połączenie internetowe. Z uwagi na format modemów tego typu, są to urządzenia idealne do zastosowania z:

 • Komputerem stacjonarnym – modem GSM do komputera to świetne rozwiązanie, gdy nie dysponujemy innym rodzajem łącza lub z internetu korzystamy sporadycznie. Łączenie się poprzez modem USB lub wewnętrzny może być najlepszym rozwiązaniem na obszarach, gdzie trudno o internet od dostawców sieci kablowych (na przykład na przedmieściach, o ile mamy pewność, że zasięg sieci komórkowej, w której zamierzamy użytkować internet, jest odpowiedni).
 • Laptopem – modem GSM do laptopa sprawdzi się w wielu sytuacjach. To rozwiązanie, które daje użytkownikowi sporą niezależność od publicznych sieci Wi-Fi. Modem można podłączyć w kilka chwil i użytkować wszędzie tam, gdzie tylko jest odpowiedni zasięg.

Użytkownicy tabletów także mogą zastanawiać się nad tym, czy modem GSM do tabletu to rozwiązanie dla nich. Z uwagi na fakt, iż większość modemów GSM posiada wtyczkę w formacie USB, trudno o bezpośrednią kompatybilność z większością najnowszych tabletów, ale i od tej reguły są wyjątki, bo przecież wśród tabletów są urządzenia z portem USB, a w sprzedaży znajdują się również urządzenia hybrydowe (połączenie laptopa i tabletu), które także można użytkować w zestawie z modemem GSM.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Routery - Karty sieciowe - Switche

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.