Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć modem USB do routera? Na co zwrócić uwagę?

Internet jest niezbędną rzeczą w domach i firmach. Posiadając modem, trzeba go odpowiednio podłączyć.

Przed podłączeniem modemu do routera warto wiedzieć, po co się to robi, a w zrozumieniu tego pomoże poznanie różnic pomiędzy tymi urządzeniami. Pierwsze z nich to bezprzewodowy sprzęt do jednego komputera, który działa wszędzie tam, dokąd dociera zasięg operatora, z którym masz podpisaną umowę. Przy pomocy drugiego tworzysz domową sieć dla wszystkich PC lub laptopów znajdujących się w zasięgu. Potrzebne jest połączenie z WiFi oraz wpisanie hasła. Jeśli więc chcesz korzystać z WiFi z modemu USB na kilku mechanizmach, wówczas musisz go podłączyć do routera z wejściem USB na modem.

Polecane routery

Jak podłączyć modem do routera?

Do skorzystania z rozwiązania potrzebujesz urządzeń, które będą ze sobą kompatybilne. Wśród marek oferujących dobre sprzęty znajdziesz między innymi modemy LTE oraz modem Huawei. Co interesujące, wiele modeli wyróżnia się ładnym, nowoczesnym wzornictwem, dzięki czemu połączone mechanizmy wyglądają razem estetycznie. Wejściem, przy pomocy którego modem i router zadziałają razem, jest USB, upewnij się więc, że wybrany przez Ciebie model tego drugiego posiada taką opcję. Ważną informacją jest, że na szczęście w większości przypadków tak jest, i dotyczy to wielu producentów.

Posiadając te sprzęty, poznaj również ich parametry. Są one związane z podstawowymi zadaniami tych urządzeń. Modem ZTE oraz inne narzędzia tego rodzaju przetwarzają dane cyfrowe wysyłane przez dostawcę na analogowe. Posiadają standardy 2G, 3G, a nawet 5G i takie też sieci obsługują. Wśród ich protokołów znajdują się między innymi EDGE, GSM czy LTE. Routery z kolei rozdzielają sygnał w ramach prywatnej sieci, a więc tworzą połączenia WiFi. Poza tym najsłynniejszym interfejsem, są wyposażone również w WAN i LAN. Istotnymi parametrami są maksymalny zasięg czy liczba urządzeń do obsłużenia.

Czy do routera można podłączyć modem USB?

Najczęściej do komputera podłączasz przy pomocy złącza USB modem. Ruter TP-Link lub inny sprzęt tego typu zwiążesz z modemem w taki sam sposób. Pamiętaj tylko by do takiego działania wybrać router obsługujący modem USB. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej takich urządzeń. Oznacza to, że owszem, do routera można podłączyć modem USB w znacznej liczbie modeli. Przed zakupem jednego lub drugiego upewnij się jednak, że oba sprzęty faktycznie posiadają tę opcję i będą ze sobą współpracowały. Specjalista na pewno pomoże Ci to sprawdzić i rozwieje ewentualne wątpliwości.

Aby podłączyć modem (na przykład modem Huawei) do routera, nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy czy dzwonić w celu umówienia się z ekspertem. Z łatwością zrobisz to w domu, posiadając właściwe sprzęty. Oczywiście potrzeba konfiguracji obu sprzętów, jednak konieczne informacje znajdziesz w instrukcji lub w internecie. Jeśli router jest przewodowy, podłącz go kablem do gniazdka. Jeśli posiadasz modem na kartę SIM i zastanawiasz się, czy będzie współpracował z routerem, to odpowiedź jest twierdząca. Także w ten sposób możesz stworzyć sieć domową przy wykorzystaniu modemu.

Co daje podłączenie modemu USB do routera?

Plusem skorzystania z rozwiązania jest fakt, że wykorzystasz zalety zarówno jednego, jak i drugiego urządzenia. Modem USB pozwoli Ci na wykorzystanie zapewnionych przez sieć, z której korzystasz, danych. Co więcej, możesz go odłączyć od routera i korzystać w dowolnym miejscu, gdzie tylko jest zasięg dostawcy (szczególnie w przypadku modemu GSM). Router zaś da Ci opcję podłączenia do internetu wielu urządzeń. Często przyszły użytkownik zastanawia się, czy lepiej nabyć modem, czy router. Połączenie urządzeń niweluje problem.

Pamiętaj, że te sprzęty działają w różny sposób. Jeśli potrzebujesz urządzenia tylko do jednego odbiornika, zaopatrz się w modem USB. Router WiFi przyda się do gospodarstw domowych lub firm. Jednak jeśli wyjeżdżasz w trasy z laptopem i wtedy z internetu zawartego na urządzeniu przenośnym korzystasz tylko Ty, ale w domu chcesz się nim dzielić, świetnym pomysłem jest kupienie dwóch sprzętów kompatybilnych ze sobą: USB modem, router 4G (co jest wysoką technologią sieci) pozwolą Ci na wprowadzenie w życie takiego rozwiązania. Wówczas nie musisz płacić za internet dwóch osobnych rachunków.

O czym należy jeszcze pamiętać, podłączając modem USB do routera?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest jeden producent zarówno routera, jak i modemu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, szczególnie jeśli posiadasz jedno urządzenie marki, która nie tworzy drugiego sprzętu, taka sytuacja zdarza się jednak nader rzadko. Wśród firm, od których dostaniesz oba narzędzia, można wymienić na przykład USB modem router TP-Link. Mimo wszystko jednak zdecydowana liczba urządzeń oferowanych przez konkretną firmę współpracuje z produktem innej wytwórni. Przed zakupem upewnij się, że tak jest w przypadku wybranych lub użyczonych przez Twojego operatora sieci modeli.

Zawsze zwracaj uwagę na diody urządzeń i to, w jaki sposób się zapalają. Powiadomi Cię to o tym, czy sprzęt działa, a niejednokrotnie także dostarczy dodatkowych informacji – na przykład o sile i jakości sygnału. Wszystkie narzędzia posiadają swoją specyfikację w tym względzie, choćby różne modele modemów LTE. Wszystkiego na ten temat dowiesz się, czytając instrukcję. Często do niej dołączona jest karta gwarancji. W razie problemów z jednym z urządzeń lub z ich podłączeniem możesz zadzwonić na infolinię.

Połączenie choćby modemu ZTE z routerem jest rozwiązaniem przyszłości. Zapewne wkrótce standardem staną się urządzenia, które takie rozwiązanie będą miały wbudowane. Obecnie jednak samemu trzeba je łączyć. Ciekawe jest to, że wiele routerów ma więcej niż jedno wejście USB, dzięki czemu zwiążesz z nimi nie tylko modem, lecz także drukarkę. Nie musisz więc podpisywać umowy na dostęp do sieci operatora do korzystania z WiFi przez router, w momencie powiązania z modemem stworzysz sieć domową WiFi. Na koniec ważna informacja – wybierając odpowiedni router i modem, zapewnisz sobie bezpieczeństwo.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.