Udostępnij
Skomentuj

Jak otworzyć głowicę kosy spalinowej?

W artykule znajdziesz podpowiedzi, jak prawidłowo i bezpiecznie otworzyć głowicę w podkaszarce spalinowej.

Co pewien czas należy wymieniać żyłkę w kosie spalinowej. Podczas używania podkaszarki zdarzają się również sytuacje, gdy tnąca linka chowa się do głowicy, w której jest poprowadzona. W celu prawidłowego działania sprzętu, czyli poprawy elementów tnących, głowica kosy spalinowej musi zostać wyjęta z całego urządzenia do koszenia. Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa podczas rozkręcania elementu tnącego w maszynie. Zanim zbliżysz się do ruchomych części podkaszarki, upewnij się, że są one w stanie spoczynku i silnik nie pracuje.

Jak otworzyć głowicę w kosie spalinowej?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak otworzyć głowicę kosy spalinowej należy zapoznać się z budową tego elementu. Od góry puszka jest zamknięta szczelnie płaską i okrągłą pokrywką. Pod przykryciem znajduje się wystający przycisk, który dociska szpulę do sprężyny. W celu wymiany żyłki musisz wyjąć właśnie plastikową część szpulową. Na górze i dole zamkniętej głowicy często znajdują się metalowe podkładki. Uważaj przy otwieraniu, aby ich nie zgubić. Bezawaryjne dalsze działanie szpuli z linką będzie możliwe, gdy zostanie złożona w całości, jak przed rozbiórką.

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać, jest zdemontowanie głowicy. Patrząc od góry na całe urządzenie do koszenia, znajdziesz otwór, w którym umieścisz klucz w celu zablokowania potrzebnego elementu. Trzymając blokadę, odkręć puszkę z linką w kierunku odwrotnym do gwintowania. Po odczepieniu głowicy znajdź i naciśnij równocześnie z dwóch stron charakterystyczne nacięcia na plastikowej osłonie. Jednocześnie pociągnij wieczko do góry. Po zdjęciu pokrywki możesz wyjąć guzik oraz kolejne elementy.

Polecane kosy spalinowe

Jak założyć głowicę do kosy spalinowej?

Kosa spalinowa może korzystać z dwóch rodzajów elementów tnących, ich rodzaj zależy od producenta. Pierwszym z nich jest metalowa tarcza tnąca, drugi to głowica żyłkowa. Każdą z tych części montuje się nieco inaczej. Łatwiej przymocować plastikową puszkę z linką. Do dołączenia głowicy znajdź płaską powierzchnię, na której będzie można bezpiecznie położyć całe urządzenie. Kawałek równego trawnika w ogrodzie w zupełności wystarczy.

Kosa spalinowa NAC ma wejście na klucz blokujący obrót z boku, przy części gwintowanej, do której montuje się mechanizm tnący. Należy wprowadzić narzędzie, a następnie umieścić głowicę. Dokręć ją do wyczuwalnego oporu, aby mieć pewność, że element został trwale zamontowany. Gdy stwierdzisz, że nie potrzebujesz mocniej przytwierdzać szpuli, zwolnij blokadę. Kosa spalinowa Stiga również wymaga wprowadzenia trzpienia oporowego do zablokowania obracania się przed montażem głowicy. Otwór do unieruchomienia znajduje się od góry w okolicy śruby.

Podkaszarki do trawy, bez względu na to, kto jest ich producentem, są urządzeniami podobnymi do siebie. Wiele części wchodzących w ich skład wygląda i działa tak samo. W przypadku podkaszarek akumulatorowych, które są lżejsze, głowice można zdejmować po naciśnięciu plastikowego przycisku. Kosa spalinowa Honda będąca znacznie cięższym i solidniejszym urządzeniem niż jej akumulatorowy odpowiednik innych marek wymaga narzędzia, które blokuje mechanizm obrotowy w celu wymiany głowicy z żyłką nylonową.

Jak odkręcić głowicę kosy spalinowej?

Przed przystąpieniem do odkręcenia szpuli z linką tnącą upewnij się, że silnik urządzenia nie pracuje. Znajdź powierzchnię, na której będzie możliwość swobodnego i bezpiecznego położenia podkaszarki. Głowica kosy spalinowej musi zostać unieruchomiona poprzez włożenie dedykowanego dla danej maszyny trzpienia oporowego w specjalny otwór znajdujący się w okolicy obudowy elementu tnącego. Złap za puszkę z żyłką nylonową i zacznij odkręcać w prawo. Ważne, aby klucz cały czas blokował gwint przed obrotem.

Zasada usztywnienia elementu, aby nie kręcił się podczas odkręcania głowicy, jest taka sama jak w przypadku, gdy chcesz ją zamocować. Jedyna różnica to strona, w którą należy kręcić częścią z żyłką tnącą. Przy odkręcaniu należy uważać na płaską metalową nakładkę znajdującą się pomiędzy stelażem a głowicą. Po wykręceniu fragmentu odpowiadającego za koszenie blaszka może swobodnie wypaść. Pamiętaj, aby przy montażu elementów wróciła ona na swoje miejsce. Metalowa część również będzie potrzebna, gdy tarcza tnąca będzie montowana w miejsce żyłki.

Jak wymienić głowicę w kosie spalinowej?

Wymiana głowicy w podkaszarce spalinowej zasadniczo sprowadza się do przedstawianych wcześniej etapów takich jak odkręcenie i przykręcenie z powrotem na miejsce. W profesjonalnych urządzeniach do cięcia zasilanych paliwem możesz się spotkać z różnego rodzaju nakładkami z żyłką nylonową, będącymi już w zestawie. Poza samą budową mogą różnić się średnicą gwintu. Solidny sprzęt dla osób zajmujących się zawodowo pielęgnacją zieleni umożliwia zmianę gwintowania, tak aby różnego typu szpule pasowały do maszyny tnącej.

Sama czynność wymiany głowicy nie powinna sprawić dużego problemu, o ile masz odpowiednie miejsce i narzędzie blokujące wał. Kosa spalinowa Makita ma inny klucz blokujący obrót gwintowanej części niż tożsame wyroby innych producentów. Bardzo istotne jest dbanie o to, aby odpowiedni trzpień oporowy znajdował się przy danym modelu maszyny koszącej. Jeśli masz więcej niż jeden sprzęt tego samego producenta, możliwe, że dany klucz pasuje do wszystkich. Gorzej w przypadku, gdy używasz sprzętów od różnych wytwórców.

Każdorazowo przed przystąpieniem do prac przy głowicy kosy upewnij się, że urządzenie zostało prawidłowo wyłączone. Pod żadnym pozorem nie podchodź do części tnącej, gdy kosa spalinowa znajduje się w rękach innej osoby i w prosty sposób chcecie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z żyłką nylonową. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Możesz przystąpić do dalszych czynności, gdy masz pewność, że urządzenie nie włączy się podczas zmiany mechanizmu tnącego na nowy.

Po ułożeniu podkaszarki spalinowej włóż trzpień oporowy w otwór znajdujący się przy obudowie. Większość tego typu urządzeń ma lewy gwint, zatem w celu odczepienia pojemnika z żyłką kręć nią w prawą stronę. Uważaj, aby przy demontażu nie wypadł metalowy element rozdzielający puszkę z linką tnącą od trzymania, do którego jest zamontowana. Po usunięciu szpuli sprawdź, czy ta, na którą ją podmieniasz, będzie pasowała do średnicy gwintu. Niektóre kosy mają adaptery, dzięki którym możesz dobrać gwint do nakładki z żyłką nylonową.

Jeśli głowica pasuje do kosy spalinowej, to blokując w dalszym ciągu wał, możesz przystąpić do montażu. Dokręcaj element tnący w lewą stronę, aż do oporu. Dobrze dokręcona szpula gwarantuje bezawaryjną pracę i łatwość w przypadku wymiany tej części. Po zwolnieniu trzpienia oporowego głowica powinna bez większych problemów kręcić się po wprowadzeniu jej w ruch ręką. Jeśli chcesz wymienić żyłkę, pamiętaj o ostrożnym rozkręcaniu głowicy. Składa się ona z kilku elementów, a gwarancją jej dobrego działania jest złożenie jej kompletnej z powrotem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.