Udostępnij
Skomentuj

Jak docierać kosę spalinową?

Nowa kosa spalinowa wymaga odpowiedniego przygotowania przed pierwszym użyciem. Sprawdź, na czym ono polega.

­Kupno urządzenia do cięcia trawy, które pochodzi prosto z salonu, ma swoje wady i zalety. W związku z tym, że jest to sprzęt nieużywany, należy wykonać kilka prostych czynności, żeby kosa spalinowa znakomicie spełniała swoje zadanie. Przed pierwszym użyciem warto skupić się m.in. na dotarciu silnika maszyny i innych części. To działanie, dzięki któremu elementy konstrukcyjne samodzielnie się do siebie dopasują, co z kolei wpłynie na późniejszą pracę kosiarki.

Docieranie nowej kosy spalinowej – jak to zrobić?

Bez względu na markę sprzętu warto w pierwszej kolejności przeczytać instrukcję obsługi i tam poszukać informacji na temat docierania maszyny. W większości przypadków technika będzie te sama, ale mogą zmieniać się poszczególne wytyczne. Dla przykładu sprawdź, jak docierać kosę spalinową NAC oraz Briggs&Stratton. Najważniejszą zasadą, do której należy się zastosować, jest przypilnowanie, żeby urządzenie przez pierwsze 5-10 godzin nie pracowało na pełnych obrotach. Dążenie do osiągnięcia maksymalnej wydajności może spowodować uszkodzenie silnika.

A zatem pierwsze cięcia za pomocą kosiarki spalinowej warto wykonywać na umiarkowanej prędkości. Proces docierania zajdzie wtedy prawidłowo, byleby nie wykonywać go na biegu jałowym. Zarówno próba uzyskania największej mocy urządzenia, jak i pozostawienie go na najniższych obrotach może na początku korzystania ze sprzętu zniszczyć jego silnik i inne części. Każda tego rodzaju maszyna, także kosa spalinowa NAC, podczas docierania potrzebuje odpowiedniej mieszanki oleju i benzyny, dzięki czemu uda się dostroić wszystkie elementy kosiarki.

Polecane kosy spalinowe

Czym jest docieranie kosy spalinowej?

Opis złożonej procedury docierania kosy spalinowej znajdujący się niemal we wszystkich instrukcjach dołączonych do nowych modeli urządzeń do cięcia trawy świadczy o tym, że jest to niezwykle istotne działanie. Tak naprawdę polega ono na dopasowaniu do siebie wszystkich części, które wchodzą w skład konstrukcji silnika i całej maszyny. Czas trwania tych czynności może być przez niektórych uważany za długi, jednak ważne jest, że docieranie sprzętu zachodzi naturalnie.

Proces ten jest niczym innym jak przygotowaniem urządzenia tnącego do osiągnięcia jego maksymalnej wydajności. Częstym błędem popełnianym przez osoby, które kupiły kosę spalinową, jest próba sprawdzenia jej mocy i wykorzystanie maszyny do pracy na intensywnie zarośniętym fragmencie działki, którego cięcie wymaga wysokich obrotów. Występujące w późniejszym czasie awarie nie będą świadczyć o złej jakości sprzętu, ale jego nieodpowiednim przygotowaniu do pracy.

Prawidłowego dotarcia silnika będą wymagały niemal wszystkie maszyny dostępne na rynku, m.in. kosa spalinowa Makita, kosa spalinowa Hecht i kosa spalinowa 3 KM. Technika przeprowadzenia tych czynności jest podobna, a różnice mogą występować na poziomie poszczególnych wytycznych. W zależności od marki urządzenia różny może być czas dopasowania do siebie części konstrukcyjnych, dlatego producenci podają dosyć szerokie widełki – mniej więcej od 5 do 15 godzin pracy. Warto zwrócić uwagę także na rodzaj oleju, jaki zastosujesz podczas docierania.

Po co docierać kosę spalinową?

Nie bez powodu procedura docierania kosy spalinowej jest szeroko opisywana w instrukcjach obsługi tych urządzeń. Zadbanie o prawidłowe dopasowanie wszystkich elementów konstrukcyjnych ma duży wpływ na działanie sprzętu w przyszłości. Stosowanie się do zaleceń producentów związanych z konserwacją silnika sprawia, że będziesz mógł cieszyć się maszyną do cięcia trawy przez długi czas. Ze względu na to, że kosa spalinowa jest dosyć kosztowna, na początku należy używać jej ostrożnie, wykonać docieranie i spróbować przyzwyczaić się do nowego sprzętu.

Kwestie finansowe to jeden z powodów, dla których warto przeprowadzić wszystkie czynności związane z dostrojeniem części urządzenia. Przyczyną najistotniejszą dla samej kosy spalinowej jest jednak stopniowe rozwijanie mocy silnika. Ten czas pozostawiony maszynie zostanie świetnie wykorzystany, ponieważ jest on kluczowy w całym procesie docierania. Konstrukcja nowego sprzętu może być nieco zastała, dlatego dobrze jest pozwolić urządzeniu na dopasowanie poszczególnych elementów podczas pracy w umiarkowanych warunkach na średnich obrotach.

Głównym celem docierania kosy spalinowej jest uzyskanie w przyszłości największej mocy silnika, jednak wykonanie tej czynności ma dodatkowe zalety. Po pierwszych kilku godzinach pracy urządzenia, czyli przepisowym czasie dostrajania części, zaleca się wymianę oleju. Dlaczego? W momencie wzajemnego dopasowywania elementów konstrukcji od niektórych z nich, np. od ściany cylindra czy łożysk podzespołów silnika, mogą oderwać się drobiny materiałów. Tak zanieczyszczony olej trzeba wymienić, żeby nie wpływał negatywnie na późniejszą pracę kosiarki.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas docierania kosy spalinowej?

Jeśli wiesz już, jak docierać kosę spalinową Stihl i sprzęty innych marek, zwróć jeszcze uwagę na kilka kwestii, dzięki którym maszyna będzie dostrojona. Większość producentów zaleca, by opisywaną czynność wykonywać na umiarkowanych obrotach, bo jest to najbezpieczniejsze dla silnika. W internecie znajdziesz jednak informacje, zgodnie z którymi należy pozostawić kosę pracującą na wolnych obrotach na kilkanaście minut, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Silnik osiągający minimalną moc ma niski poziom chłodzenia, co może być dla niego szkodliwe.

W związku z tym, że celem docierania urządzenia do cięcia trawy jest naturalne dopasowane jego elementów, warto co jakiś czas kontrolować stan dokręcenia wszystkich ruchomych części. Jeśli któraś z nich będzie poluzowana, można ją przykręcić. Wyjątek stanowią śruby mocujące tłumik i kolektor ssący. Producenci odradzają samodzielne dokręcanie tych części, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem silnika. W takich sytuacji należy udać się do autoryzowanego serwisu. Pierwszy przegląd powinno się wykonać mniej więcej po 2 godzinach pracy.

Specjaliści zalecają, aby w okresie docierania nie stosować ciężkich głowic i tarcz. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie żyłki i używane jej przez pierwsze godziny pracy kosy spalinowej. Kiedy proces dostrajania elementów maszyny dobiega końca i pora na wymianę oleju, wiele osób zastanawia się, jaki jego rodzaj wybrać. Na rynku dostępne są gatunki płynu standardowego i syntetycznego. Ten drugi produkt jest nieco lepszy, ale także droższy, dlatego podczas docierania sugeruje się używanie oleju standardowego, a następnie – syntetycznego.

Docieranie kosy spalinowej to jedna z najważniejszych czynności, które należy wykonać, kiedy zaczynasz pracę na nowym urządzeniu. Niektórzy pomijają tę procedurę, nie zdając sobie sprawy, jak poważne może to przynieść konsekwencje. Przebieg i cel dostrajania elementów prawie zawsze wygląda tak samo, dlatego, jeśli wiesz już m.in. jak dotrzeć kosę spalinową Demon, jesteś w stanie przeprowadzić ten proces na każdej maszynie do cięcia trawy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.