Udostępnij
Skomentuj

Jak wyregulować gaźnik w kosie spalinowej?

Kosa spalinowa jest przydatna w trakcie pielęgnacji ogrodu pod warunkiem, że została dobrze wyregulowana.

Kosa spalinowa to urządzenie wykorzystywane do koszenia trawy, usuwania chwastów i przycinania zarośli. Maszyna w znaczącym stopniu przyspiesza prace porządkowych w ogrodzie, ale pod warunkiem, że wszystkie elementy podkaszarki są dobrze zamocowane, właściwie ulokowane i odpowiednio ustawione. Jak regulować gaźnik w kosie? Przede wszystkim zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia, a dopiero później przystąp do wykonywania podstawowych czynności.

Jak ustawić gaźnik w kosie spalinowej?

Kosa spalinowa NAC wymaga dobrej sprawności gaźnika — w przeciwnym wypadku możesz spodziewać się problemów w trakcie uruchamiana urządzenia oraz zauważysz znacznie gorsze efekty Twojej pracy (nierówno ścięta trawa, a nawet pozostawiane chwasty w miejscach, gdzie nie powinno ich już być). Jak wyregulować gaźnik w kosie spalinowej NAC? Zacznij od sprawdzenia, co znajduje się w Twoim urządzeniu, gdyż to właśnie gaźnik warunkuje, w jaki sposób wykonuje się regulację tego elementu.

Jeśli w podkaszarce występuje śruba regulacyjna, musisz jedynie przekręcić ją odwrotnie do kierunku ruchu wskazówek zegara. Nie ustawaj w swoich działaniach do momentu, aż pod palcami poczujesz opór. Jak ustawić gaźnik w kosie spalinowej Demon? Kiedy Twoje urządzenie jest na biegu jałowym, musisz wykonać obrót zgodny ze stroną, w jaką poruszają się wskazówki zegara. Twoje działania zostają zakończone sukcesem, kiedy śruba znajdzie się w gnieździe. W dalszej kolejności odwróć ją z powrotem i ciesz się pracą na wysokich obrotach.

Polecane kosy spalinowe

Budowa gaźnika w kosie spalinowej

Gaźnik to bardzo ważny element silników dwusuwowych, które znajdują się w urządzeniach wykorzystywanych do pielęgnacji ogrodu. Każda kosa spalinowa Makita ma membranę pompującą, która umożliwia transport mieszanki benzyny z olejem wymaganej do pracy tego typu urządzeń. Ta część została połączona z membraną sterującą, która otwiera i zamyka iglicę. Ten element również odgrywa bardzo ważną rolę w dostarczeniu paliwa do gardzieli głównej.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nawet najlepszej jakości kosa spalinowa Honda nie będzie pracować na pożądanych obrotach i jednocześnie szybko się zużyje w przypadku, kiedy wlałeś do niej gorszej jakości paliwo. W omawianej sytuacji dochodzi między innymi do całkowitego zniszczenia (podziurawienia) mieszka. Ten czynnik jest niezwykle istotny w gaźnikach, które są połączone z pompką paliwa. Dlatego pamiętaj, żeby nie zostawiać nadmiaru mieszanki w zbiorniku, ale odessać go przy pomocy specjalnego urządzenia.

Każdy element gaźnika może ulec uszkodzeniu, dlatego tak ważne jest właściwe używanie sprzętu i zwracanie uwagi na ewentualne objawy zużycia czy osłabienia. Kluczową rolę odgrywa używanie dobrej jakości paliwa, czyli wybieraj benzynę bezołowiową (nie musisz decydować się na drogi 98-oktanowy wariant, gdyż pracuje on w taki sam sposób, jak paliwo 95). Sprawdź także właściwości oleju, gdyż odpowiada on za smarowanie silnika, dzięki czemu układ nie będzie się zacierał i nie przysporzy dodatkowych trudności w trakcie koszenia trawy.

Jak działa gaźnik kosy spalinowej?

Podstawową rolą gaźnika jest wytworzenie mieszanki paliwowo-powietrznej, dlatego stanowi niezwykle cenny element każdego urządzenia do pielęgnacji ogrodu. To właśnie w tej części odbywa się dozowanie i odparowywanie benzyny. Kolektor dolotowy nadzoruje dostarczanie odpowiedniej ilości cieczy do cylindra. Bez gaźnika nie może istnieć żaden układ zasilania. Powstał on z myślą o bezpośredniej współpracy z silnikiem spalinowym.

Działanie gaźnika jest uwarunkowane wykorzystaniem bardzo przydatnego prawa Bernoulliego. Mówi on o tym, że w miejscu, gdzie kanał zaczyna się zwężać i zostaje wykorzystany do przepływu powietrza docierającego do gaźnika, ciśnienie ulega znacznej redukcji (jest mniejsze niż na zewnątrz). Zjawisko jest niezwykle istotne i sprawia, że w urządzeniu (przy pomocy dyszy) dochodzi do zasysania benzyny transportowanej.

Wspomniana mieszanka zostaje zassana ze zbiornika i umożliwia pracę całego urządzenia. Jeśli gaźnik się zepsuje, kosa spalinowa Stiga nie nadaje się już dłużej do użytku. Kanał z komory silnika pobiera impulsy (chodzi zarówno o nadciśnienie, jak i podciśnienie) i dzięki wytworzonemu ruchowi membrana pompująca zostaje wprowadzona w ruch. Transport benzyny jest możliwy dzięki odpowiednio wyprodukowanym i zamocowanym niewielkim zbiornikom, które znajdują się tuż nad membraną, duże znaczenie przypisuje się także wężykowi do przemieszczania cieczy.

Bardzo ważną rolę w gaźniku odgrywa zbiornik paliwa, gdyż bez niego cały proces napędzania tej części nie mógłby zostać ukończony. Z kolei komora pompująca napędza cały układ i sprawia, że wytwarza się jakże pożądane i niezbędne ciśnienie, które umożliwia ruch benzyny. Kiedy dojdzie do wytworzenia nadciśnienia, membrana sterująca odgina się i iglica znajdująca się w górnej części gaźnika zostaje zamknięta. Jeśli silnik potrzebuje kolejnej porcji paliwa, wytwarza się podciśnienie, a membrana sterująca naciska na dźwignię pobierającą mieszankę.

Kiedy w komorze pompującej znajduje się benzyna, cały układ może ponownie zacząć pracować. Pamiętaj, że dostępne membrany mogą powstawać z różnych materiałów. Wymienia się wśród nich gumę oraz teflon i to właśnie zastosowane tworzywo wpływa na długość użytkowania gaźnika i jakość zagwarantowanej pracy. Doświadczenie pokazuje, że korpus gaźnika nie zużywa się prawie wcale i jednocześnie stanowi jakże ważny element spajający, który umożliwia połączenie wszystkich części urządzenia.

Dużą rolę w gaźniku odgrywa rurka emulsyjna – to dzięki niej jest możliwe połączenie paliwa z powietrzem. To stosunkowo mała część i często wykonana z nietrwałych materiałów, które mogą ulegać korozji. Pamiętaj o tym, kiedy Twoja kosa przestanie pracować na właściwych obrotach i zauważysz gorsze efekty przycinania trawy. Sprawdź wygląd gaźnika, ale szczególną uwagę zwróć na wspomnianą powyżej rurkę.

O czym jeszcze warto wiedzieć na temat regulacji gaźnika?

Gaźnik to bardzo ważny element każdego urządzenia wykorzystywanego do pielęgnacji ogrodu. Składa się z tak wielu elementów, które często powstają z nietrwałych materiałów, że po pewnym czasie możesz zauważyć falowanie na obrotach, a także niespodziewane gaśnięcie w trakcie koszenia (to efekt dostarczania niewystarczającej ilości paliwa). Na skutek intensywnej pracy gaźników, membrany mogą zasychać, kurczyć się albo nawet całkowicie odkształcać.

Regulacja gaźnika przebiega szybko i sprawnie, ale to element nietrwały, dlatego w większości kos spalinowych podlega wymianie już po zakończeniu jednego albo dwóch sezonów. Żywotność jest tak naprawdę uwarunkowana częstotliwością używania, rodzajem stosowanego paliwa i uwarunkowaniami powierzchni. Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z regulacją gaźnika, to tego zadania podejmie się każdy serwis zajmujący się tego typu pracami. Fachowcy oprócz kontroli układu sprawdzą również pozostałe elementy kosy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.