Udostępnij
Skomentuj

Jak odpalić kosę spalinową bez szarpaka?

Kupiłeś kosę spalinową i masz problem z odpaleniem jej? Dowiedz się, jak to zrobić bez użycia szarpaka.

Kosy spalinowe niestety czasem mogą okazać się zawodne. Problem z odpaleniem tego sprzętu jest jedną z najczęściej spotykanych awarii. W wielu sklepach ogrodniczych lub budowlanych są dostępne linki do rozrusznika ze specjalnym uchwytem. Można je nabyć w cenie nieprzekraczającej 20 złotych. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możesz zaopatrzyć się w ten element lub potrzebujesz awaryjnego rozwiązania, które natychmiast zadziała, warto, żebyś wiedział, jak samodzielnie poradzić sobie z tą usterką.

W jaki sposób uruchomić kosę spalinową bez szarpaka?

Jeśli wahasz się jak odpalić kosę bez szarpaka, upewnij się, że dysponujesz sprawną wiertarką i kompletem kluczy nasadowych. Będą Ci one potrzebne. Na samym początku musisz zdjąć uszkodzony rozrusznik ze swojego urządzenia. Gdy to zrobisz, powinieneś zobaczyć okrągły wał napędowy. Znajduje się na nim metalowa nakrętka, która zazwyczaj ma rozmiar około 13 mm. Następnie na uchwycie wiertarki zamocuj trzpień zabezpieczający wielkości cala, a do niego dołącz klucz nasadowy 13 mm – musi on odpowiadać wielkości nakrętki.

Jeżeli wszystkie części są już odpowiednio połączone, upewnij się, że Twoja wiertarka nie ma uruchomionego mechanizmu udarowego. Opcja wiercenia w twardych materiałach, do których służy ten tryb, nie będzie potrzebna w tym przypadku. Następnie ustaw w swoim sprzęcie dosyć szybkie obroty w prawo. Ostatnim etapem jest nałożenie klucza nasadowego na nakrętkę, którą posiada każda kosa spalinowa Nac, Honda oraz inne sprzęty ogrodowe znanych producentów.

Jeśli poprawnie wykonałeś wszystkie poprzednie kroki, to powinieneś być już odpowiednio przygotowany do pracy. Tak jak przy każdym rutynowym uruchomieniu podkaszarki napompuj paliwo do urządzenia. Bez niego nawet najlepszy sprzęt spalinowy nie zadziała. Następnie ustaw przełącznik na przycisk „start” i włącz wiertarkę. Kręcący się klucz powinien wprowadzić w ruch nakrętkę na wale napędowym i tym samym kosa bez szarpaka automatycznie się uruchomi.

Polecane kosy spalinowe

Czy możliwe jest uruchomienie kosy spalinowej bez szarpaka?

Uruchomienie kosy spalinowej bez szarpaka, czyli tak zwanego rozrusznika, jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek nieco trudniejsze i bardziej skomplikowane niż tradycyjny sposób pobudzania tego urządzenia do pracy. Na pierwszy rzut oka może okazać się to zadaniem niemożliwym, ale przy pomocy odpowiednich narzędzi nie jest to przeszkoda nie do pokonania. Żeby uporać się z tym wyzwaniem, wystarczy Ci wiertarka, pasujący trzpień i klucz nasadowy.

W przypadku gdy nie zależy Ci na czasie i wolisz zastosować bardziej długotrwałe metody naprawy, oddaj swoje urządzenie do autoryzowanego serwisu. Może okazać się, że koszt reperacji będzie częściowo lub całkowicie pokryty przez producenta. Prawie każda kosa spalinowa Stiga posiada 3-letnią gwarancję na zakup konsumencki. Upewnij się, czy model, który posiadasz, także jest nią objęty. Może oszczędzić Ci to niepotrzebnego wydatku i trudu.

Jeżeli nadal nie wiesz, jak odpalić kosę spalinową bez szarpaka, możesz spróbować zastąpić ją zwykłą kosiarką elektryczną, spalinową lub akumulatorową. Te urządzenia także znacznie ułatwiają prace ogrodowe i utrzymywanie porządku w przydomowym otoczeniu. Nie są jednak w stanie w pełni zastąpić kos spalinowych, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na unikalne możliwości.

Podkaszarka może okazać się niezbędna w miejscach, w których zwykła kosiarka zdecydowanie nie dałaby sobie rady. W przypadku wysokiej trawy, łąki kwietnej lub dzikich zarośli i bylin kosa spalinowa Makita czy Stiga są nie do zastąpienia. Trudno dostępne miejsca takie jak rowy, wzniesienia czy podmokły teren, także łatwiej jest skosić za pomocą właśnie tych sprzętów. Nawet jeżeli Twój szarpak nie działa, warto jest poświęcić krótką chwilę na naprawienie go i ułatwić sobie pracę za pomocą kosy.

Czym można odpalić kosę spalinową?

Jeśli nadal nie wiesz jak odpalić kosę spalinową bez szarpaka, sprawdź uważnie wyposażenie swojego garażu lub skrzynki z narzędziami. Wiertarka jest najpowszechniejszym zamiennikiem wśród tych, którzy szukają kreatywnych rozwiązań tego uciążliwego problemu. Jeżeli nie posiadasz tego sprzętu możesz spróbować zastąpić go także młotowiertarką. Tak naprawdę do odpalenia kosy może przydać się każde urządzenie, które będzie w stanie wprawić w ruch nakrętkę w wale napędowym.

Eksperymentując z różnymi narzędziami, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Jeżeli nie czujesz się pewnie podczas naprawiania sprzętów, nie masz doświadczenia w tej dziedzinie i obawiasz się, czy poprawnie wykonujesz poszczególne kroki powyższej instrukcji, lepiej zrezygnuj z naprawiania kosy na własną rękę. W takim wypadku lepiej jest oddać sprzęt do serwisu i powierzyć go upoważnionej osobie. Pamiętaj, że nieodpowiednie użytkowanie takich urządzeń jak kosa spalinowa Honda, Makita czy Stiga, może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu.

Jeżeli szarpak Twojej kosy został uszkodzony, ponieważ pękła jego linka, nie ma potrzeby rezygnowania z jego użycia podczas odpalania urządzenia. W wielu miejscach można od ręki nabyć sznurki do rozrusznika ze specjalnym uchwytem ułatwiającym uruchamianie sprzętu. Ich długość sięga nawet 2 metrów, a uniwersalna budowa sprawia, że można je wykorzystać zarówno do naprawy ręcznych szarpaków kos, jak i pił, agregatów prądotwórczych i kosiarek.

Co zrobić, kiedy szarpak w kosie spalinowej nie działa?

Pierwszym etapem, od którego powinieneś zacząć, gdy szarpak w kosie spalinowej nie działa, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi sprzętu, który posiadasz. Każdy model jest nieco inny i może mieć odmienne zalecenia producenta. Warto się z nimi zapoznać. Ponadto upewnij się także, czy Twoja kosa ma gwarancję. Może okazać się, że pokrywa ona taką awarię. Dzięki temu będziesz mógł bez obawy oddać sprzęt w ręce specjalisty i nie martwić się o jego naprawę.

Kosa bez szarpaka nie jest bezużyteczna. Możesz używać jej bez rozrusznika, ale jest to raczej tymczasowe rozwiązanie, które nadaje się jedynie do awaryjnych sytuacji. W przypadku gdy planujesz korzystać ze sprzętu przez dłuższy czas, lepiej jest zaopatrzyć się w nowy szarpak i wymienić uszkodzony element. Możesz także spróbować naprawić stary fragment wyposażenia, jeżeli masz takie umiejętności. Jeśli nie, zdaj się na rady specjalistów i zainwestuj w profesjonalną naprawę. Dzięki temu na pewno będziesz cieszył się sprzętem jeszcze przez lata.

Kosa spalinowa jest narzędziem, które zdecydowanie przyda się w każdym ogrodzie bez względu na jego rozmiar. Każdy trudny teren można dzięki temu sprzętowi nabierze stosownego wyglądu, a wysoka trawa nie będzie skoszona. Mimo że tak jak w każdym urządzeniu, w kosach także zdarzają się awarie jej elementów, jest to przyrząd, w który warto się zaopatrzyć. Dzięki bardzo szerokiej gamie produktów dostępnych na rynku na pewno znajdziesz model odpowiadający Twoim wymaganiom i spełniający wszystkie oczekiwania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.