Udostępnij
Skomentuj

Jaka tarcza do kosy spalinowej?

Wybór odpowiedniej tarczy do kosy spalinowej pozwala na ścinanie trawy oraz trudnych w pielęgnacji krzewów.

Nie istnieje jedna, uniwersalna tarcza, gwarantująca, że zarówno kosa spalinowa Honda, kosa spalinowa NAC jak i kosy innych producentów świetnie poradzą sobie w zróżnicowanym terenie. Dużo zależy bowiem od mocy urządzenia i od sposobu, w jaki będzie ono użytkowane. Jeżeli oczekujesz, że kosa spalinowa sprawdzi się w każdych warunkach, powinieneś zakupić kilka rodzajów tarcz. Tego typu element nie jest drogą inwestycją, jednak warto postawić na wysokiej jakości produkt, który posłuży przez długi czas.

Jaka tarcza tnąca do kosy spalinowej?

Kosa spalinowa to narzędzie często wykorzystywane w przydomowych ogrodach, a także do profesjonalnej pielęgnacji rozległych terenów zielonych. By jednak urządzenie działało poprawnie, musi zostać wyposażone w odpowiedniej jakości akcesoria, w tym także w tarczę. Wybór właściwego akcesorium związany jest przede wszystkim z marką urządzenia, ponieważ tarcza do kosy spalinowej Stihl nie będzie dobrze pasować do sprzętu typu kosa spalinowa Makita czy też do urządzenia innego producenta.

Istotna kwestia to również typ tarczy, jaki montujesz do urządzeń takich jak kosa spalinowa. Stiga oferuje swoim klientom nóż tnący trójzębny, który rekomenduje się do ścinania wyższych i grubszych zarośli. Najczęściej jednak spotykana jest sześciozębna tarcza do kosy spalinowej. 6 zębów doskonale sprawdzi się do przycinania trawy i chwastów, czyli roślin o cienkich, łatwych do usunięcia łodygach. Podczas dopasowywania tarczy do swojego urządzenia, musisz więc zastanowić się, w jakich warunkach będzie ona używana.

Polecane kosy spalinowe

Rodzaje tarcz do kosy spalinowej

Kosy spalinowe to uniwersalne narzędzia, jednak ich działanie jest uzależnione od typu zastosowanej tarczy. Szczególnie ceniony na rynku produkt to tarcza do kosy spalinowej Husqvarna, ponieważ charakteryzuje się ona niezwykle dużą precyzją oraz trwałością. Jeżeli jednak wybierzesz popularne urządzenie, takie jak kosa spalinowa Stiga, możesz być pewny, że niezależnie od panujących warunków, ostrza poradzą sobie podczas prac ogrodniczych. Tarcza wykonana jest bowiem z solidnych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów.

Oferta rynkowa jest bardzo rozbudowana, jednak decyzja o kupnie tarczy zależy od mocy urządzenia i tym parametrem powinieneś kierować się podczas zakupu. Wielu producentów informuje w instrukcji, jaki rodzaj tarczy sprawdzi się najlepiej, co pomaga osobom niemającym wiedzy na ten temat. Jeżeli posiadasz kosę spalinową o dużej mocy, wybierz solidne, wykonane z metalu ostrze. W słabszych podkaszarkach, czyli takich o mocy mniejszej niż 1,2 KM, w zupełności sprawdzą się plastikowe ostrza.

Tarcza do kosy spalinowej Nac występuje najczęściej w postaci trójzębu tnącego. To narzędzie, które sprawdzi się nawet w ekstremalnych warunkach i poradzi sobie ono z nie tylko z cięciem trawy, lecz także trudnych do usunięcia krzewów i zarośli. Dzięki tarczy tego typu efekty są bardzo satysfakcjonujące, a co więcej tempo pracy jest znacznie szybsze. Szacuje się, że średnica cięcia tarczą typu trójząb wynosi od 2 do 4 cm.

W kosach spalinowych McCulloch zauważyć można z kolei tarcze dwuzębne, a także trój- i czterozębne. Pierwszy typ tarczy jest zazwyczaj wykorzystywany do cięcia dłuższej trawy i zarośli, które nie są wymagające w pielęgnacji. Jeżeli jednak w swoim wyposażeniu posiadasz model czterozębny, możesz wykorzystać go także do ścinania krzewów oraz młodych drzewostanów, czyli trudniejszych do usunięcia elementów.

W sklepie spotkasz się również z tarczami mającymi kilka mniejszych zębów tnących. Taki model jest uniwersalny, dlatego warto mieć go w domowym warsztacie. Przede wszystkim wykorzystasz ją do usuwania chwastów i trawy, ale poradzi sobie ona także z krzewami i młodymi drzewami. Jedna tarcza sprawdzi się więc zarówno do podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych prac w ogrodzie. Jeśli jednak musisz ściąć drzewo o grubości pnia wynoszącej około 20 cm, powinieneś zakupić specjalistyczną tarczę do karczowania.

Jak dobrać tarczę do kosy spalinowej?

Wybór tarczy do kosy spalinowej nie jest prostą sprawą, szczególnie w przypadku, gdy nie masz z tym do czynienia na co dzień. Warto jednak inwestować w sprawdzone i uniwersalne rozwiązania, dzięki którym zarówno amatorzy, jak i doświadczeni ogrodnicy poradzą sobie z pielęgnacją terenu zielonego. Jeżeli nie chcesz inwestować w kilka tarcz, najlepszym pomysłem będzie zakup tarczy z paroma zębami tnącymi, ponieważ wykorzystasz ją do cięcia różnego typu zarośli.

W większości przypadków warto kierować się zaleceniami producenta. Tarcza, którą kupujesz wraz z kosą, w zupełności wystarcza do wykonania podstawowych prac ogrodowych. Jeżeli jednak ulegnie ona zużyciu, musisz kupić nowy produkt, który będzie miał właściwości zbliżone, a nawet lepsze od poprzedniej tarczy. Dobierz ją tak, by podczas użytkowania nie przeciążyć zbytnio silnika oraz napędu. Jeżeli więc posiadasz słabsze urządzenie, nawet z tarczą do karczowania nie poradzi sobie ono ze ścinaniem drzew.

Najczęściej zakłada się, że do ścinania traw i roślin zielonych wystarczy tarcza w postaci żyłki tnącej lub innego tworzywa sztucznego. Pamiętaj jednak, że tego typu materiał ulega szybszemu zużyciu i zdecydowanie trwalsze są tarcze wykonane z metalu. Dzięki wykorzystaniu tarczy stalowej nie tylko pozbędziesz się chwastów, lecz także roślin o łodygach zdrewniałych. Większość producentów zaleca w instrukcji, jaki typ tarczy jest kompatybilny z konkretnym modelem kosy.

Jak zamontować tarcze do kosy spalinowej?

Mocowanie tarczy do kosy spalinowej może być dla niektórych problemem. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na jej właściwy montaż, ponieważ ma to wpływ nie tylko na działanie urządzenia, lecz także na jego bezpieczne użytkowanie. Przede wszystkim postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli wykonasz wszystko krok po kroku zgodnie z załączoną instrukcją, możesz być spokojny o działanie urządzenia i efektywnie pielęgnować ogród.

W większości modeli montaż tarczy do kosy spalinowej odbywa się bardzo podobnie. Zazwyczaj kosa spalinowa posiada specjalistyczną blokadę, po której zwolnieniu możliwe jest odkręcenie gwintu i jego ściągnięcie. Pamiętaj, że tarcza musi być zamocowana pomiędzy dwoma osłonami, a także zabezpieczona nakładką i nakrętką. Zapobiegnie to rozkręcaniu się konstrukcji podczas pracy. Wszystkie śrubki muszą zostać dokładnie dokręcone i nie możesz pozwolić sobie na żadne obluzowania.

Jakie są konsekwencje niedokładnego wykonania montażu tarczy? Przede wszystkim możesz uszkodzić kosę spalinową. Z czasem maszyna będzie się zużywać, a części „wyrobią się”, przez co konieczne będą bardziej kosztowne naprawy. Dodatkowo źle skręcona konstrukcja może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla użytkownika urządzenia, ponieważ tarcza może odpaść podczas pracy na wysokich obrotach. Pamiętaj, że wówczas efektywność pracy także się zmniejsza, ponieważ źle zamontowana tarcza nie pozwoli na dokładne ścięcie trawy oraz chwastów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.