Udostępnij
Skomentuj

Intel Z370 vs Z390 – porównanie chipsetów płyt głównych

Jakie są między nimi różnice? Który lepszy do gier oraz na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem.

Dobór tego podzespołu ma kluczowe znaczenie dla wydajności składanej przez nas maszyny. To od płyty głównej zależy rodzaj pozostałych elementów budowy komputera – procesora, kart graficznej, pamięci RAM etc. Płyty z serii Z bardzo często stają się kluczowymi elementami komputerów dla graczy, a także specjalistycznych maszyn, które zapewniają stabilną obsługę zaawansowanych programów graficznych, projektowych i wielu innych. Mając to na uwadze, warto porównać przedstawione modele i sprawdzić, na który z nich warto postawić.

Polecane płyty główne

Chipset Z370 vs Z390

Jest to mikroukład integralny z każdą płytą główną. Zatem przy wyborze należy mieć na uwadze czy dany chipset pasuje do Twojego procesora oraz czy spełnia wymagania, jakie masz względem komputera. Jeśli ulegnie on zniszczeniu, powstanie konieczność wymiany całej płyty, a nie tylko jednego elementu. Dlatego warto zainwestować większą kwotę, aby móc cieszyć się z jej użytkowania przez długie lata.

Na rynku są dostępni dwaj producenci procesorów: Intel oraz AMD. Do ich modeli dopasowane są poszczególne chipsety. Dobrze dobrany element pozwoli Ci na ulepszenie procesora, pamięci operacyjnej oraz podłączenie dysków w interfejsie SAS oraz SATA. Warto jednak pamiętać, że musi on być dopasowany do procesora. Tak więc płyta główna AM4 od AMD nie będzie kompatybilna ze sprzętem Intelu.

Chipset Z370 oraz Z390 są w grupie zaawansowanych podzespołów, które największe grono odbiorców mają wśród graczy oraz fanów dobrych parametrów technicznych. Pracują zgodnie z procesorami Intel, ale różnią się pod kilkoma względami.

Porównanie Intel Z370 i Z390

Parametr
Z370
Z390
Data premiery
4. kwartał 2017
4.kwartał 2018
Szybkość magistrali
8GT/s
8GT/s
TDP
6 W
6 W
Liczba modułów DIMM na kanał
2
2
Liczba obsługiwanych wyświetlaczy
3
3
Wersja PCI Express
3.0
3.0
Liczba konfiguracji PCI Express
x1, x2, x4
x1, x2, x4
Maksymalna liczba linii PCI Express
24
24
Liczba portów USB
14
14
Wersja USB
3.0/2.0
3.0/2.0
Liczba wejść USB 3.0
10
10
Liczba wejść USB 3.1
0
0
Maksymalna liczba portów SATA
6
6
Zintegrowana łączność bezprzewodowa
-
Intel® Wireless-AC MAC
Maksymalna ilość pamięci
64 GB
128 GB
Litografia
22 nm
14 nm

Oba chipsety obsługują najnowsze procesory Intel ósmej i dziewiątej generacji. Ten podzespół decyduje w dużym stopniu o tym, jakie pozostałe elementy będzie można zastosować. Im lepsza generacja, tym więcej możliwości zaoferuje Ci np. karta graficzna lub dźwiękowa. Oba modele mają także odblokowany mnożnik, co pozwala na ulepszanie procesora.

Szybkość magistrali oraz liczba linii PCI jest taka sama. Również porty SATA mają niezmienioną liczbę. Dlatego można się pokusić o stwierdzenie, że Intel Z390 nie jest nowym chipsetem, a jedynie odświeżonym modelem. Jednak producenci dokonali pewnych zmianw odpowiedzi na coraz większe potrzeby konsumenta.

Różnice między Z370 a Z390

Jak można zauważyć, różnic między tymi dwoma chipsetami nie ma wiele. Jednak nową wersję wzbogacono o pewne elementy. Ma on wbudowany kontroler WiFi, zapewniając tym samym szybki dostęp do sieci oraz obsługę większej ilości urządzeń podłączonych do routera. Porty USB 3.1. charakteryzują się one dwukrotnie większą prędkością niż starsza wersja, przez co masz możliwość na jeszcze szybsze przesyłanie danych między komputerem a np. dyskiem zewnętrznym.

Polecane płyty główne Intel Z370 i Z390

Zmieniła się także litografia, czyli proces technologiczny. Z390 stworzony został w 14-nanometrowym mechanizmie, który powoduje, że jest on bardziej energooszczędny. Co ważne dołożona została również pamięć. Nowszy model posiada 128 GB pamięci RAM typu DD4. Takie rozwiązanie pozwala na szybszą pracę komputera oraz płynniejsze włączanie systemu, programów i gier PC.

Który chipset wybrać do komputera gamingowego?

Komputery gamingowe potrzebują zaawansowanych podzespołów, aby móc sprostać bardzo wysokim wymaganiom. Jak można zauważyć, oba chipsety są do siebie podobne. Który jest lepszy do gier? Na rynku znajdziesz dużo modeli płyt głównych oferujących chipset Z390 i to głównie on jest promowany jako gamingowy. Graczom są dedykowane m.in. Gigabyte Z390 Gaming X oraz MSI Z390 Gaming Plus. Ze starszych wersji możesz znaleźć ASRock Z370 Pro4, która parametrami w zupełności wystarczy do grania w ulubione gry.

Aby móc jednoznacznie stwierdzić, który chipset będzie lepszy do gier, należy w pierwszej kolejności określić, do jakiego rodzaju gier będzie używany. Nie każda będzie od Ciebie wymagała skomplikowanych technologii. Proponowane typy nie różnią się bardzo. Jednak jeśli myślisz o budowie komputera od początku i zależy Ci na późniejszym rozbudowywaniu, warto zastanowić się nad nowszym modelem umożliwiającym pracę na większej ilości pamięci operacyjnej. Płyta główna MSI Z390 Tomahawk, która idealnie nadaje się do ulepszania, jest dostępna w dobrej.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem płyty głównej Z370 i Z390?

Przed zakupem każdego sprzętu należy pokusić się o porównanie nie tylko cen i parametrów, ale również podzespołów, z którymi będzie zgodny. Jak już wspomniano, chipset to integralna część podstawki, dlatego nie możesz kupić płyty głównej bez mikroukładu. Jednak nie tylko on jest ważny podczas wyboru. Zwróć także uwagę na socket, czyli gniazdo procesora. Jeśli decydujesz się na zakup chipsetu Z370 lub Z390 warto zaznaczyć, że pasują one tylko do gniazda Socket 1151 (Coffee Lake).

Dodatkowo spójrz, jakie chłodzenie proponuje producent. Chłodzenie chipsetu płyty głównej jest bardzo ważne i nie powinno się na nim oszczędzać, zwłaszcza jeśli planujemy go często używać. Na rynku możesz spotkać trzy rodzaje: pasywne, aktywne oraz wodne.

Pierwsze z nich wykorzystuje radiatory, dzięki którym taki układ jest bardzo cichy. Jednak nie sprawdzi się on w komputerach stacjonarnych, a raczej w tabletach lub urządzeniach 2w1. Natomiast chłodzeniem aktywne oparte na działaniu wiatraków jest dość często spotykane. Powszechne i niedrogie rozwiązanie ma jswoje wady i zalety. Duży mankament to głośna praca oraz dosyć duża awaryjność. Najnowszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie wody. Znajdzie swoje zastosowanie szczególnie w gamingowych PC. Nie należy do tanich, ale zapewnia wydajną pracę oraz nie zajmuje dużo miejsca w obudowie komputera.

Czy warto kupić chipsety Intel?

Chipsety nie należą do dolnej półki cenowej ze względu na ich możliwości. Jednak to nie są produkty, które bardzo nadwyrężą Twój budżet. Wszystko oczywiście zależy od przeznaczenia komputera. Inne wymagania ma sprzęt wykorzystywany do prostych operacji takich jak programy do tworzenia tekstu, a inne PC do grania lub skomplikowanych czynności, jakie umożliwia np. CAD.

Na rynku jest wiele modeli, które w zależności od sposobu użytkowania będą miały inną cenę. Płyta główna ASUS jest przeznaczona dla klientów wykorzystujących komputer tylko do codziennych prostych operacji. Jednak dla wymagających użytkowników lepszym wyborem będzie MSI Z390-A PRO. Renoma marki Intel zapewnieniem dobrego zakupu oraz daje gwarancję parametrów o wysokiej jakości i wytrzymałości oferowanych sprzętów.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

B550 - B450 - B660 - Z690 - Z790

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.