Udostępnij
Skomentuj

B450 vs X470 vs X570. Porównujemy chipsety płyt głównych!

Na który z chipsetów AMD się zdecydować: B450, X470 czy X570? Jakie są różnice i jaki jest najlepszy?

Rodzaj wybranego chipsetu może mieć wpływ na wydajność oraz możliwość wykorzystania pełni potencjału procesora. Do nowych procesorów AMD Ryzen dobrać można płyty główne z chipsetami AMD B450, X470 czy też X570. Na który z nich warto postawić?

B450 vs X570 – który chipset jest lepszy?

Decydując się na wybór odpowiedniego chipsetu, zastanów się, jakie są Twoje wymagania względem sprzętu, jakich funkcji najbardziej oczekujesz oraz co będzie Ci potrzebne w pracy. Znając odpowiedzi na te pytania możesz przystąpić do researchu. Na rynku dostępne są różne rodzaje chipsetów, czyli układów scalonych przeznaczonych do wspólnej pracy. Ich istotą jest fakt wpływania na wydajność oraz możliwości korzystania z pełni potencjału procesora. Do nowych sprzętów AMD Ryzen polecamy dobór płyty głównej z chipsetami B450 czy też X570 Aorus Elite. I tutaj nasuwa się pytanie, w takim razie, na który z nich warto postawić?

Polecane płyty główne

Konstrukcją wewnętrzną B450, charakteryzuje się płyta główna w urządzeniach ze średniej półki cenowej. Układ chipsetu posiada zintegrowany kontroler PCI Express 2.0 oraz sześć linii sygnałowych. Znajdziesz w nim również kontroler USB 3.1 drugiej generacji (10 Gb/s): USB 3.0 z obsługą dwóch portów i kontroler USB 2.0 dla sześciu. Dodatkowo został on wyposażony w kontroler Serial ATA 6 Gb/s zapewniający obsługę macierzy RAID.

Kolejnym modelem jest chipset X570, będący następcą wcześniejszego MSI X470 Gaming Plus. Pozwala on na wykorzystanie w pełni możliwości z procesorami Ryzen. X570 to flagowa propozycja AMD dla przystawek AM4, oferująca aż szesnaście linii PCI-Express 4.0 (PCIe 4.0 nie jest obsługiwane przez chipsety B450 i X470) oraz obsługująca do czternastu gniazd SATA. Jeśli chodzi o interfejs USB, to najnowsza platforma procesorowa AMD też ma czym się pochwalić. Sprzęt jest kompatybilny z trzema złączami M.2 i dwunastoma portami USB 3.1 drugiej generacji (10 Gb/s). Płyta główna tego typu jest charakterystyczna dla droższych oraz nowszych modeli.

Nie da się jednogłośnie stwierdzić, który procesor będzie dla Ciebie lepszy, ponieważ jak każdy klient masz inne wymagania oraz potrzeby. Na pewno dla bardziej doświadczonych użytkowników, a może nawet zapalonych graczy komputerowych, lepiej sprawdzi się lekko droższy chipset AMD X570 płyta główna  z uwagi na wyższy poziom innowacji. B450 to odpowiedni wybór dla każdego, kto szuka sprzętu średniej klasy, a wcześniej miał do czynienia z procesorami pierwszej lub drugiej klasy.

Chipsety AMD – X470 vs B450

Chipset X470 miał swój pierwszy debiut razem z procesorami Ryzen z serii 2000. Jest następcą wcześniejszego układu X370. Znajdziesz w nim kontroler PCI Express z ośmioma liniami sygnałowymi oraz port USB 3.1 drugiej generacji obsługujący dwa porty i macierz RAID. MSI X470 Gaming Pro Carbon daje również możliwość korzystania z opcji storeMI, która pozwala na stworzenie dysku RAM o pojemności 2 GB. Ułatwia to prace, ponieważ przyspiesza działanie systemu, co jest jedną z najistotniejszych funkcji poprawiających działanie.

Płyta główna tego typu charakterystyczna jest dla produktów ze średniej półki cenowej. Przewagą modelu nad wcześniej omawianym B450 jest z pewnością możliwość obsługi większej liczby portów USB, zamiast sześciu dwa oraz więcej wejść SATA. Warto zaznaczyć, że chipsety MSI B450 Gaming Plus różnią się od X470 obsługą techniki AMD XFR2 Enhanced oraz Precision Boost Overdrive.

Który chipset do procesorów Ryzen wybrać: B450, X470 czy X570?

Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego sprzętu, zwróć uwagę na szczegóły techniczne procesora. Czym się różnią, a co jest w nich podobne? Wydajność Ryzen trzeciej generacji jest jednakowa, jednak układy są odmienne, a to ma wpływ na całą konfigurację oraz możliwości. Rozwiązaniem budżetowym jest chipset B450. Ma zastosowanie na płycie głównej niższej i średniej półki cenowej. Jeśli posiadasz już w domu model pierwszej lub drugiej generacji i szukasz czegoś lepszego to postaw na niego. Jest to dobry sprzęt, jednak zwróć uwagę na brak obsługi PCI-Express 4.0 przez płyty główne z tym chipsetem. Przechodząc do droższych rozwiązań średniej półki cenowej warto się zatrzymać przy płycie głównej MSI X470. Znajdziesz wiele urządzeń z tym modelem procesora, który jest bardziej funkcjonalny niż MSI B450 Gaming Plus. Wyróżnia go posiadanie większej liczby portów.

Wielki test płyt głównych – zwróć na to uwagę!

Będąc amatorem, czy też profesjonalistą, wiesz, że wybór odpowiedniej płyty głównej jest jedną z najważniejszych decyzji, ponieważ ma największy wpływ na przyszłe użytkowanie. Składasz nowy zestaw komputerowy bądź ulepszasz swój obecny? Właśnie od zawartości środka sprzętu zależy czy będzie lepszy jakościowo, szybszy, bardziej wydajny i funkcjonalny. Dobra płyta główna usprawni działanie urządzenia, wpływając pozytywnie na Twoje samopoczucie za względu na to, że nie będziesz się już musiał martwić i stresować wolno działającym komputerem oraz aplikacjami.

Kiedy zdecydujesz się na fundamentalny element wewnętrzny, później musisz wybrać odpowiednio dopasowany chipset i podstawki. Aktualnie na rynku liderem są modele Ryzen 3000. Oferta jest szeroka, a przy tym łatwo się zagubić w dokonaniu wyboru. Zwracaj uwagę na szczegóły oraz dopasuj sprzęt tak, aby oferowane opcje były idealne dla Ciebie.

Dla najbardziej wymagających – X570!

Jeśli jesteś profesjonalistą, zapalonym graczem gier komputerowych lub po prostu lubisz najnowsze technologie wybierz rozwiązanie z chipsetem X570! Jest to jeden z najwydajniejszych procesorów Ryzen trzeciej generacji. Posiada układ dedykowany projektantom, grafikom i wszystkim osobom, które chcą złożyć sprzęt z najwyższej półki. Płyta główna tego typu jest nowością na rynku i dopiero pojawia się w ofertach topowych marek. Możesz już znaleźć ciekawe propozycje modeli, takich jak płyta główna ASUS X570 czy AMD X570.

Przed kupnem zastanów się, jakie są Twoje potrzeby względem sprzętu. Bez czego nie wyobrażasz sobie rodzinnych działań oraz co jest najważniejsze w idealnym modelu. Pamiętaj, że warto też poczytać opinie innych użytkowników na portalach czy przeanalizować rankingi procesorów dostępne w internecie.

Udostępnij
2,8
21 ocen
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Zróbcie prostą tabelkę a wnioski zostawcie kupującemu.
Dokładnie, kliknąłem w link w nadziei na tabelę.
B450 tez obsluguje storeMI
głąb , który to pisał nie odróżnia chipsetu od modelu płyty głównej
Co za jełop wypisuje te bzdury ? "...wybierz rozwiązanie z chipsetem X570! Jest to jeden z najwydajniejszych procesorów Ryzen trzeciej generacji. "
Specjalista Morele | 23:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.