Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i7-8650U - wydajność oraz specyfikacja

Model i7-8650U to jeden z wielu niskonapięciowych procesorów Intela. Potrafi jednak więcej niż starsze układy.

Wynika to przede wszystkim z podwyższenia taktowania w trybie turbo – producent zdecydował, że urządzenia ósmej generacji mają zagwarantować przede wszystkim wydajną pracę wielowątkową. Dzięki temu są w stanie obsłużyć wiele zaawansowanych programów.

Polecane procesory Intel

W związku z tym, procesor Intel Core i7-8650U montowany jest w laptopach biznesowych, przeznaczonych dla profesjonalistów, a także w mobilnych stacjach roboczych. Znajdziemy go nie tylko w standardowych notebookach, ale również w ultrabookach i sprzętach 2w1 (laptop i tablet).

Intel Core i7-8650U – specyfikacja

 • Architektura – Kaby Lake Refresh
 • Litografia – 14 nm
 • Liczba rdzeni – 4
 • Liczba wątków – 8
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 90 GHz
 • Częstotliwość taktowania turbo – 20 GHz
 • Pamięć podręczna L3 – 8 MB
 • TDP – 15 W
 • Zintegrowana jednostka CPU – Intel UHD Graphics 620
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 32 GB, DDR4-2400

Intel Core i7-8650U - zastosowanie

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na fakt, iż omawiany procesor gwarantuje zwiększoną wydajność przy zachowaniu stosunkowo niskiego poboru energii. Jest to ważne przede wszystkim w przypadku urządzeń ultramobilnych, które mają nam posłużyć nie tylko przy biurku, ale również w podróży.

Czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ i7-8650U bardzo dobrze sprawdzi się podczas obsługi nie tylko typowych programów biznesowych  i biurowych, ale również oprogramowania specjalistycznego (np. graficznego, projektowego lub do obróbki wideo) – pozwala na to wysokie taktowanie w trybie turbo i wielowątkowość. Dzięki temu, procesor dobrze sprawdza się w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Pomocna w tym okazuje się także spora ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Choć Intel Core i7-8650U często jest montowany w laptopach z dedykowaną kartą graficzną, warto powiedzieć kilka słów o jednostce zintegrowaną, którą jest Intel UHD Graphics 620. Dysponuje ona taktowaniem w przedziale od 300 do 1150 MHz. Jej możliwości są oczywiście mocno ograniczone, jednak powinna poradzić sobie z obsługą podstawowych programów, a także wielu gier PC – mowa tu głównie o tytułach wiekowych oraz takich, które wyróżniają się bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi (np. Diablo III, CS: GO czy też Deus Ex Human Revolution).

Intel Core i7-8650U – wydajność

Na rynku pełno jest laptopów z procesorami niskonapięciowymi, dlatego podczas ich wyboru warto kierować się nie tylko specyfikacjami technicznymi, ale również wynikami uzyskiwanym przez układy w testach wydajnościowych.

Doskonałą platformą porównawczą jest program Cinebench R15. Procesor Intel Core i7-8650U uzyskał w nim średnią na poziomie 172 punktów w trybie jednowątkowym oraz 618 punktów w trybie wielowątkowym. Są to rezultaty więcej niż przyzwoite, plasujące omawiany układ wyżej niż wiele niskonapięciowych procesorów z poprzedniej generacji.

Warto podkreślić, że znajdziemy go w laptopach korzystających z karta graficznych typu Nvidia GeForce GTX 10, a także Nvidia Quadro. Pierwsze jednostki pozwolą na obsługę gier i zaawansowanych programów, natomiast modele Quadro przystosowane zostały specjalnie do oprogramowania specjalistycznego, na przykład typu Auto CAD.

Intel Core i7-8650U – porównanie z innymi modelami

Jak już wspominaliśmy, układów tego typu jest na rynku sporo. Chcąc więc dokonać właściwego wyboru, warto omawiany model porównać z innymi – pod uwagę wzięliśmy jeden procesor poprzedniej generacji, a także procesory AMD.

Porównanie procesorów

Biorąc pod uwagę układ z poprzedniej generacji, doskonale widać, jak duży skok jakościowy gwarantuje dołożenie kolejnych fizycznych rdzeni. Omawiany procesor prezentuje się bardzo podobnie do niezwykle popularnego modelu od AMD, oferując nieco wyższą wydajność w trybie jednowątkowym.

Wszystko to pokazuje, do jak wielu zadań może on zostać wykorzystany. Mowa tu nie tylko o obsłudze typowych programów biznesowych, ale również o oprogramowaniu projektowym i graficznym.

Intel Core i7-8650U – w jakich laptopach?

Na koniec warto jeszcze wymienić kilka urządzeń, które korzystają z układu i7-8650U. Tak jak już wspominaliśmy, będą to sprzęty z różnych kategorii.

 • Microsoft Surface Book 2 (HN6-00014)na początku urządzenie 2w1 od Microsoftu. Dzięki dotykowemu, odłączanemu ekranowi, może ono posłużyć zarówno jako pełnoprawny laptop, jak i tablet. Korzysta on z pamięci RAM typu DDR3L, bardzo szybkiego dysku SSD M.2 z interfejsem PCIe, a także dedykowanej karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1050. Jest to wysokiej jakości poręczne urządzenie biznesowe. Kosztuje 9837 zł.
 • Dell Latitude 5590 (N035L559015EMEA_W10P_PL)biznesowy laptop, który co prawda korzysta wyłącznie ze zintegrowanej jednostki graficznej, ale posiada również szybki dysk SSD M.2 PCIe oraz nowoczesna pamięć RAM DDR4. Do tego wszystkiego należy dodać wzmacniana obudowę oraz szeroki zestaw złączy. Cena? 5964,59 zł.
 • Lenovo ThinkPad P52sna koniec mobilna stacja robocza za 12500,36 zł, która kierowana jest do profesjonalistów. Za co płacimy tak dużo? Między innymi za matrycę 4K UHD, 32 GB pamięci RAM, dysk SSD M.2 PCIe, obudowę wzmacnianą włóknem węglowym oraz wiele dodatków, na przykład w postaci czytnika linii papilarnych.

Wysoka wydajność przy stosunkowo niskim poborze energii sprawia, że procesor Intel Core i7-8650U wykorzystywany jest w wielu wysokiej jakości urządzeniach, kierowanych głównie do profesjonalistów. Jak najbardziej jest on wart zainteresowania.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.