Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-8350U - wydajność oraz specyfikacja

Nowe niskonapięciowe układy od Intela oferują wyższą wydajność niż te ze starszych generacji. Co potrafią?

Mowa oczywiście o procesorach generacji Kaby Lake Refresh, która niejako rozbudowuje urządzenia wykorzystywane w starszych laptopach. Model Intel Core i5-8350U jest jednym z nich – znajdziemy go przede wszystkim w sprzęcie biznesowym i ultramobilnym.

Polecane procesory Intel

Intel Core i5-8350U – specyfikacja

 • Architektura – Kaby Lake Refresh
 • Litografia – 14 nm
 • Liczba rdzeni – 4
 • Liczba wątków – 8
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 70 GHz
 • Częstotliwość taktowania turbo – 60 GHz
 • Pamięć podręczna L3 – 6 MB
 • TDP – 15 W
 • Zintegrowana jednostka CPU – Intel UHD Graphics 620
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 32 GB, DDR4-2400

Intel Core i5-8350U – zastosowanie

Porównując omawiany procesor z innymi układami i5, ale pochodzącymi z poprzedniej generacji, w oczy rzuca się przede wszystkim zwiększona liczba fizycznych rdzeni i wątków (starsze modele są dwurdzeniowe i czterowątkowe). Przekłada się to na większe możliwości procesora podczas obsługi wymagających programów, które robią użytek z wszystkich fizycznych rdzeni.

Wpływ na lepszą pracę wielowątkową ma także częstotliwość taktowania procesora. Mowa tu zwłaszcza o wartości możliwej do uzyskania w trybie turbo (3600 MHz). Wszystko to sprawia, że model Intel Core i5-8350U bardzo dobrze sprawdza się nie tylko w ramach standardowej pracy biurowej, ale również podczas obsługi wymagających programów projektowych, a także w podróży. Co ważne, pomimo zwiększonej liczby rdzeni i wyższej wydajności, niski poziom poboru energii został utrzymany.

Uwagę warto zwrócić także na kartę graficzną zintegrowaną z procesorem. Mowa tu o jednostce Intel UHD Graphics 620, która wyróżnia się taktowaniem w przedziale od 300 do 1100 MHz. Jest to dość przeciętna karta, która okaże się pomocna podczas obsługi podstawowych programów i mało wymagających (pod względem sprzętowym) gier.

Intel Core i5-8350U – wydajność

Jak już wspominaliśmy, Intel Core i5-8350U to procesor niskonapięciowy, która wyróżnia się więcej niż przyzwoitą wydajnością. Wszystko oczywiście za sprawą zwiększonej liczby fizycznych rdzeni. Możliwości układu potwierdzają rozmaite testy, których od jego premiery zostało przeprowadzonych naprawdę wiele.

Szczególnie interesująco prezentują się rezultaty uzyskiwane na platformie Cinebench R15. Testy z użyciem wielu konfiguracji wykazały, iż omawiany układ otrzymał średnią na poziomie 151 punktów w trybie jednowątkowym i 569 punktów w trybie wielowątkowym. Jest to znacznie więcej niż jego odpowiedniki z poprzedniej generacji.

Warto podkreślić, że procesor Intel Core i5-8350U najczęściej jest montowany w laptopach wyposażonych wyłącznie w zintegrowaną kartę graficzną. Można jednak znaleźć również modele jednostką dedykowaną, na przykład z Nvidia GeForce MX130, która poradzi sobie z obsługą wielu programów graficznych.

Intel Core i5-8350U – porównanie z innymi układami

Wiele napisaliśmy o tym, jak bardzo różnią się najnowsze niskonapięciowe procesory Intela od tych z poprzednich generacji. Warto to potwierdzić poprzez wskazanie konkretnych danych. Aby obraz był pełniejszy, w porównaniu użyliśmy również procesory AMD.

Porównanie procesorów

Ze względu na lepszą specyfikację, procesor i5-8350U gwarantuje znacznie wyższą wydajność niż swój odpowiednik z siódmej generacji. Mowa tu zwłaszcza o pracy wielowątkowej. Jeżeli chodzi o porównanie z niezwykle popularnym układem z serii AMD Ryzen, ich osiągi są bardzo podobne.

Wszystko to sprawia, że omawiany układ sprawdza się przede wszystkim w ramach obsługi różnego rodzaju programów biurowych. Klienci biznesowy powinni być zadowoleni również ze względu na wciąż niski pobór energii.

Intel Core i5-8350U – w jakich laptopach?

Skoro wiemy już, jakie są możliwości procesora i5-8350U, warto wskazać kilka urządzeń, w których możemy go znaleźć. Oczywiście będą to głównie laptopy biznesowe.

 • Dell Latitude 5290 (N005L529012EMEA)na początek ultramobilne urządzenie, które zostały wyposażone w 12-calową matrycę TN, obsługująca sterowanie dotykowe. Doskonale sprawdza się w podróży – poza omawianym układem, znajdziemy w nim 8 GB pamięci RAM typu DDR4, dysk twardy SSD M.2, który gwarantuje bardzo szybką pracę systemu operacyjnego oraz czytnik linii papilarnych. Jego cena wynosi 4820,09 zł.
 • HP EliteBook 850 G5elegancki i dość drogi (kosztuje 7054,26 zł) laptop biznesowy. Posiada 15-calowy ekran, jednak wazy zaledwie 1,78 kg, dlatego też sprawdzi się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Podobnie jak model Della, pracuje z wykorzystaniem pamięci RAM typu DDR4, posiada jednak dysk z interfejsem PCIe, dzięki czemu pracuje jeszcze szybciej.
 • Dell Latitude 5590 (53117522/2)na zakończenie kolejny laptop Della, który jednak został wyposażony w dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce MX130. Dysponuje ponadto 8 GB pamięci RAM DDR4, dyskiem HDD 1 TB oraz 15-calową matryca TN. Trzeba za niego zapłacić 5340,29 zł.

Procesor Intel Core i5-8350U został przygotowany głównie dla klientów biznesowych, którzy szukają urządzeń niskonapięciowych i oferujących więcej niż przyzwoitą wydajność. Sprawdzi się on w wielu sytuacjach.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.