Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i7-8750H - wydajność oraz specyfikacja i ważne informacje

Analizujemy możliwości bardzo popularnego procesora z rodziny Coffee Lake. Czy warto się nim zainteresować?

Mowa o układzie Intel Core i7-8750H, który jest wykorzystywany w laptopach do gier, multimedialnych, biznesowych, dostosowanych do użytku domowego, a także w urządzeniach klasy premium. Jego uniwersalność wynika przede wszystkim z bardzo dobrej specyfikacji technicznej.

Polecane procesory Intel

Jaka jest specyfikacja Intel Core i7-8750H?

Oto specyfikacja omawianego układu. Warto zwrócić uwagę zarówno na bazową częstotliwość taktowania, jak i częstotliwość taktowania turbo. Te parametry mogą okazać się kluczowe przy obróbce video, bądź zabawie w wymagających grach komputerowych.

 • Architektura – Coffee Lake
 • Litografia – 14 nm
 • Liczba rdzeni – 6
 • Liczba wątków – 12
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 2,20 GHz
 • Częstotliwość taktowania turbo – 4,10 GHz
 • Pamięć podręczna L3 – 9 MB
 • TDP – 45 W
 • Zintegrowana jednostka CPU – Intel UHD Graphics 630
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 64 GB, DDR4-2666

Jakie zastosowanie ma Intel Core i7-8750H?

Układy Intela ósmej generacji, w porównaniu do modeli starszych, zyskały dodatkowe rdzenie i wątki, dzięki czemu znacznie lepiej sprawdzają się one w ramach pracy wielowątkowej. Nic więc dziwnego, że omawiany procesor montowany jest w tak dużej liczbie urządzeń. Poradzi sobie on bowiem z obsługą nowych gier, a także zaawansowanych programów projektowych, graficznych i do obróbki wideo.

Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ wyróżnia się również wysokim taktowaniem. W trybie bazowym wynosi ono jedynie 2200 MHz, jednak za sprawą trybu turbo może zostać podbite prawie dwukrotnie. To także wskazuje na jego ogromną uniwersalność. Oczywiście nie można zapominać również o pamięci podręcznej trzeciego poziomu, której pojemność wynosi aż 9 MB.

Pod względem poboru energii, procesor Intel Core i7-8750H znajduje się w środku stawki. Nie jest to układ niskonapięciowy, ale również nie generuje takiego obciążenia jak chociażby modele z odblokowanym mnożnikiem. Podobnie jak wiele innych procesorów z serii Coffee Lake, i7-8750H został wyposażony w zintegrowaną jednostkę graficzną Intel UHD Graphics 630.

Z oczywistych względów, jej możliwości są mocno ograniczone, dlatego okaże się pomocna tylko podczas obsługi podstawowych programów, niewymagających dodatkowej mocy obliczeniowej.

Jaka jest wydajność Intel Core i7-8750H?

Omawiany układ jest popularny nie tylko ze względu na swoją uniwersalność, ale również możliwość uzyskania bardzo wysokiej mocy obliczeniowej, dzięki czemu możliwa jest gra i praca na najwyższym poziomie.

Wszystko to potwierdzają rozmaite testy wydajnościowe, przeprowadzane między innymi na platformie Cinebench R15. Po przeprowadzeniu prób z użyciem wielu konfiguracji, program określił średnią procesora na poziomie 175 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1092 punktów w trybie wielowątkowym.

Wrażenie robi zwłaszcza ten drugi wynik. Pokazuje on bowiem, że mamy do czynienia z układem, który poradzi sobie z absolutnie każdym programem. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakim laptopie zostanie zamontowany. Warto decydować się na urządzenia dysponujące pokaźną ilością pamięci RAM typu DDR4, a także dedykowaną kartą graficzną. Na przykład z rodziny Nvidia GeForce GTX 10.

Porównanie Intel Core i7-8750H z innymi układami

Analizując powyższe dane i wyniki, można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z jednym z najlepszych układów w tej kategorii. Warto sprawdzić to również poprzez porównanie go z dwoma innymi modelami.

Trudno jednak szukać procesora o podobnych możliwościach w tej klasie cenowej. Popatrzmy jak sprawdza się w starciu z innymi procesorami Intela.

Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia ze świetną propozycją, która pozytywnie zaskoczy każdego fana gier i technologii. Marka Intel przez wiele lat zdążyła przyzwyczaić użytkowników do wysokiej jakości sprzętu. Tak jest również tym razem.

Porównanie procesorów

Biorąc pod uwagę układy tej samej kategorii, omawiany model wygrywa w sposób znaczący ze swoimi starszymi odpowiednikami. Musi jednak uznać wyższość niektórych procesorów typowo gamingowych, które dodatkowo mogą być podkręcane, co oczywiście poprawia ich wydajność.

Mimo wszystko, jest to układ gwarantujący bardzo wysoką moc obliczeniową – wystarczającą podczas obsługi najbardziej wymagających programów i gier.

W jakich laptopach znajduje się Intel Core i7-8750H?

Jak wspominaliśmy, procesor i7-8750H jest bardzo popularny wśród producentów laptopów, którzy montują go w wielu urządzeniach różnego typu. Z tego też względu warto wymienić kilka przykładów, tak aby wiadomo było, gdzie należy szukać.

 • MSI GP73 Leopard 8RE-421XPL (8RE-057XPL)na początek laptop gamingowy, który korzysta z możliwości karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci GDDR5. Co ważne, dysponuje on 17-calową matryca Full HD, dlatego zapewni bardzo wygodną przestrzeń roboczą, którą można wykorzystać nie tylko w najnowszych grach. Na pokładzie znaleźć można także pamięć RAM typu DDR4 oraz dysk twardy HDD lub SSD. Model z dyskiem talerzowym kosztuje 5499 zł.
 • Dell Vostro 7580 (N301VN7580EMEA01_1901)bardzo wydajny laptop biznesowy, który posłuży do obsługi nie tylko podstawowych programów biurowych, ale również oprogramowania specjalistycznego, zwłaszcza że w wielu jego wersjach wykorzystywana jest dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. Dodając do tego 8 GB RAM i dwa dyski twarde (HDD + SSD), należy zapłacić 5177,05 zł.
 • Dell XPS 9570 (9570-6936)na koniec laptop klasy premium za 9738,97 zł. Korzysta on z 16 GB pamięci RAM, karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1050 Ti oraz dysku twardego SSD M.2 z interfejsem PCIe, który gwarantuje bardzo szybkie działanie. Tak wysoka cena wynika również z zastosowania 15-calowe matrycy IPS 4K UHD, a także z bardzo wysokiej jakości obudowy, wykonanej z aluminium i włókna węglowego.

Niezależnie od zastosowania laptopa, procesor Intel Core i7-8750H doskonale spełnia swoje zadania. Wyróżnia się wysoką wydajnością, którą możemy wykorzystać w grach, a także podczas obsługi wielu zaawansowanych programów.

  

Udostępnij
5,0
5 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

"Bazowa częstotliwość taktowania – 20 GHz
Częstotliwość taktowania turbo – 10 GHz"
Rozumiem że w trybie turbo jest 2 razy wolniejszy, ale nadal lepszy niż wszystkie i9 razem :D
Wydaje mi sie że to jednak jakiś błąd, raczej chodzi o to że w trybie turbo mamy +10GHz, czyli powinno być 30GHz. Swoja droga skok wydajności w tej generacji jest naprawdę niesamowity, AMD widać mocno dało sie im popalić ryzenami ;P
"Bazowa częstotliwość taktowania – 20 GHz
Częstotliwość taktowania turbo – 10 GHz"
Skąd autor artykułu wziął te dane? Z przecieków wynika, że będzie to 6-rdzeniowy i 12-wątkowy układ o bazowym taktowaniu 2,5 GHz, które w trybie Boost wzrośnie do 4,3 GHz.
Specjalista Morele | 12:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.