Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i3-7020U - wydajność oraz specyfikacja

W 2018 roku na rynku pojawił się nowy procesor z serii Kaby Lake – mowa o modelu i3-7020U.

Jest to niskonapięciowy układ, który obecnie znajduje się przede wszystkich w laptopach biznesowych i ultramobilnych ze średniej półki cenowej. Zagwarantować ma przede wszystkim stabilną obsługę nowych systemów operacyjnych i standardowych programów biurowych.

Intel Core i3-7020U – specyfikacja

 • Architektura – Kaby Lake
 • Litografia – 14 nm
 • Liczba rdzeni – 2
 • Liczba wątków – 4
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 30 GHz
 • Częstotliwość taktowania turbo – brak
 • Pamięć podręczna L3 – 3 MB
 • TDP – 15 W
 • Zintegrowana jednostka CPU – Intel HD Graphics 620
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 32 GB, DDR4-2133

Polecane laptopy z Intel Core i3-7020U

Intel Core i3-7020U – zastosowanie

Pod względem specyfikacji technicznej, omawiany układ prezentuje się w sposób bardzo zbliżony do pozostałych modeli z tej kategorii. Mamy więc do czynienia z urządzeniem, które pobiera niewielką ilość energii, gwarantując tym co najmniej przyzwoita wydajność.

Oczywiście Intel Core i3-7020U nie pozwoli na obsługę szczególnie wymagających programów do obróbki wideo czy też projektowania, jednak w ramach standardowej pracy biurowej lub użytku domowego okaże się w zupełności wystarczający.

Ten dwurdzeniowy i czterowątkowy układ dysponuje częstotliwością taktowania na poziomie 2300 MHz, a więc niewiele mniej niż model i3-7100U (2400 MHz). Do tego dochodzi również 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Z procesorem zintegrowana została karta graficzna Intel HD Graphics 620, której taktowanie mieści się w przedziale od 300 MHz w trybie bazowym do 1000 MHz w trybie turbo.

Jak można się domyślić, jej możliwości są mocno ograniczone. Poradzi sobie z podstawowymi programami. Jeżeli chodzi o gry komputerowe, uruchomione zostaną wyłącznie produkcje wiekowe, a także te wyróżniające się niskimi wymaganiami sprzętowymi, jak na przykład CS: GO, Mafia 2 czy też Diablo III.

Polecane procesory Intel

Intel Core i3-7020U – wydajność

Biorąc pod uwagę moc obliczeniową układu i3-7020U, plasuje się on na tym samym poziomie, co pozostałe procesory i3 z serii Kaby Lake. Gwarantują więc przede wszystkim niski poziom poboru energii, a także wydajność pozwalającą na obsługę podstawowych programów. Potwierdzają to pierwsze wyniki uzyskiwane na platformie Cinebench R15, które wskazują około 95 punktów w trybie jednowątkowym i 255 w trybie wielowątkowym.

Warto podkreślić, że omawiany procesor montowany jest przeważnie w laptopach pozbawionych dedykowanych kart graficznych. Nie pozwolą one więc na uruchomienie najnowszych gier typu AAA oraz szczególnie wymagających programów graficznych.

Intel Core i3-7020U – porównanie z innymi układami

Opłacalność zakupu laptopów z układem CPU Intel Core i3-7020U najlepiej sprawdzić poprzez porównanie jego możliwości z procesorami tej samej kategorii. Pod lupę wzięliśmy model Intela z poprzedniej generacji oraz urządzenie od AMD.

Porównanie procesorów

Porównując siódmą generację z szóstą, zmiana nie jest znacząca, lecz użytkownicy mogą spodziewać się niewielkiego skoku jakościowego. Przedstawiony wyżej procesor wypada nieco słabiej od procesora AMD – wynika to przede wszystkim z braku obsługi trybu turbo.

Mając to wszystko na uwadze, należy podkreślić, że procesor Intel Core i3-7020U przypadnie do gustu przede wszystkim użytkownikom szukającym laptopów oszczędnych pod względem poboru energii.

Intel Core i3-7020U – w jakich laptopach?

Jak już wspomnieliśmy, nowy układ i3 znaleźć można w laptopach biznesowych, ultramobilnych, a także przystosowanych do użytku domowego. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

 • Dell Vostro 3568na początek bardzo popularne urządzenie biznesowe, głównie ze względu na wysokiej jakości matrycę IPS oraz szybkie dyski SSD. Poza tym, znajdziemy w nim również pamięć RAM typu DDR4, o częstotliwości taktowania wynoszącej 2400 MHz. Model z 8 GB pamięci i dyskiem SSD o pojemności 256 GB kosztuje 2477,75 zł.
 • Lenovo V130-15IKB (81HN00E2PB)niezwykle uniwersalny sprzęt, który okaże się przydatny zarówno w pracy, jak i w domu. Korzysta z pamięci RAM typu DDR4 oraz dysku twardego HDD 1 TB. Jego cena wynosi 2497,95 zł.
 • Acer Spin 3 (NX.GUWEP.009)na koniec ultramobilny laptop 15-calowy. Waży zaledwie 1,7 kg, a jego bateria jest w stanie pracować nawet kilkanaście godzin bez konieczności ładowania. Jego zaletą jest także dotykowy ekran IPS. Cena? 2399 zł.

Procesor Intel Core i3-7020U występuje zazwyczaj w tanich, bardzo przyzwoitych laptopach, które kierowane są do klientów biznesowych i domowych. Niski poziom poboru energii, a także zadowalająca wydajność sprawiają, że warto się nim zainteresować, zwłaszcza wtedy, gdy nie planujemy obsługiwać szczególnie wymagających programów czy też nowych gier typu AAA.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.