Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-8300H – wydajność oraz specyfikacja

Sprawdzamy możliwości mobilnego procesora i5-8300H, a także wskazujemy, w jakich laptopach jest montowany.

Układy ósmej generacji (Coffee Lake) charakteryzują się przede wszystkim zwiększoną liczbą fizycznych rdzeni, co ma zapewnić między innymi lepszą pracę w trybie wielowątkowym. Model i5-8300H, za sprawą swoich możliwości, wykorzystywany jest w wielu urządzeniach – głównie laptopów gamingowych, ale również biznesowych i multimedialnych.

Polecana laptopy

Intel Core i5-8300H – specyfikacja

 • Architektura – Coffee Lake
 • Litografia – 14 nm
 • Liczba rdzeni – 4
 • Liczba wątków – 8
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 30 GHz
 • Częstotliwość taktowania turbo – 0 GHz
 • Pamięć podręczna L3 – 8 MB
 • TDP – 45 W
 • Zintegrowana jednostka CPU – Intel UHD Graphics 630
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 64 GB, DDR4-2666

Intel Core i5-8300H – zastosowanie

Omawiany procesor montowany jest przede wszystkim w laptopach ze średniej i wysokiej półki cenowej i jakościowej. Znajdziemy go w wielu urządzeniach dla graczy, które przygotowywane są do obsługi najnowszych produkcji typu AAA, ale również w sprzętach pozwalających na pracę z wykorzystaniem zaawansowanych programów graficznych i projektowych.

Wszystko to wynika oczywiście ze specyfikacji technicznej. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor dysponuje taktowaniem wynoszącym od 2300 MHz w trybie bazowym do 4000 MHz w trybie turbo. Dodając do tego 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, otrzymujemy układ stworzony do pracy wielowątkowej (z wykorzystaniem mocy wielu rdzeni).

Uzupełnieniem specyfikacji jest zintegrowana jednostka graficzna Intel UHD Graphics 630. Wyróżnia się ona taktowaniem na poziomie 300 – 1150 MHz, a także obsługą biblioteki DirectX 12. W kategorii kart zintegrowanych, należy umiejscowić ją na średniej półce jakościowe. Pozwoli na obsługę podstawowych programów, a także gier wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Intel Core i5-8300H – wydajność

Możliwości procesora, o których była mowa powyżej warto potwierdzić za sprawą testów wydajnościowych. Te zostały przeprowadzone między innymi w programie Cinebench R15.

Średnia z wyników uzyskiwanych w różnych konfiguracjach sprzętowych pokazuje 169 punktów w trybie jednowątkowym oraz 803 punktów w trybie wielowątkowym. Są to rezultaty bardzo dobre, przewyższające to, co potrafią odpowiedniki układu z siódmej generacji (Kaby Lake).

Wszystko to sprawia, że warto decydować się na laptopy, które oprócz omawianego układu dysponują również wydajną, dedykowaną kartą graficzną – na przykład Nvidia GeForce GTX 1050 Ti lub GTX 1060. Będą one w stanie poradzić sobie z wszystkimi najnowszymi grami typu AAA.

Intel Core i5-8300H  - porównanie z innymi układami

Zanim zakupimy laptop z procesorem i5-8300H, warto sprawdzić, czy na rynku nie ma dostępnej lepszej alternatywy. Żeby Wam to ułatwić, postanowiliśmy porównać omawiany model z dwoma innymi – jednym odpowiednikiem od Intel i jednym przedstawicielem konkurencyjnej oferty.

Porównanie procesorów

Przewaga nowego układu nad modelem poprzedniej generacji jest wyraźna. Wynika to przede wszystkim z faktu zwiększenia liczby obsługiwanych wątków oraz taktowania w trybie turbo. Dzięki temu możemy liczyć na znacznie wyższą wydajność w ramach pracy wielowątkowej. Model od AMD również jest słabszy, jednak w tym przypadku musimy mieć na uwadze to, że układ ten jest niskonapięciowy. Jak na swoje możliwości, spisuje się więc bardzo dobrze.

Intel Core i5-8300H – w jakich laptopach?

Na koniec warto wskazać na popularne laptopy, które korzystają z przedstawionego wyżej układu. Jak już wspomnieliśmy, jest ich całkiem sporo.

 • Laptop Dell G5 (5587-6745)na początek laptop gamingowy, który jednak może być wykorzystywany również do innych zadań. Poza procesorem i5-8300H, został wyposażony także w kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1060 z 6GB pamięci GDDR5, pamięć RAM typu DDR4-2666, a także dwa dyski twarde – HDD i SSD. Do tego należy dodać 15-calową matrycę Full HD. Pozwoli na stabilną obsługę wszystkich nowych gier. Cena? 5271,18 zł.
 • Dream Machines G1050TI-15PL49kolejny laptop gamingowy, który jednak kosztuje znacznie mniej, bo 3499 zł. Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1050 Ti, 8 GB pamięci RAM DDR4, a także dysk twardy HDD 1 TB gwarantują możliwość odkrycia wielu nowych gier – zarówno z absolutnego topu, jak i tych przygotowanych przez studia niezależne. Warto podkreślić, że laptop dysponuje wysokiej jakości matrycą IPS.
 • Hyperbook N87S (N87S-17-7199)na koniec 17-calowy laptop przygotowany przez polskiego producenta. Za sprawą wykorzystania karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1050, a także pamięci RAM typu DDR4, posłuży on do obsługi nowych gier. Na uwagę zasługuje także matryca IPS (15,6 cali), a także podświetlenie klawiatury. Wersja laptopa z 8 GB RAM kosztuje 3853,72 zł.

Procesor Intel Core i5-8300H okażę się bardzo dobrym wyborem przede wszystkim dla graczy, którzy chcą cieszyć się nowymi produkcjami, ale również dla osób szukających urządzeń do obsługi zaawansowanych programów graficznych i projektowych.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.